Využití svobodného softwaru ve vědě

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Dal poděkování: 2235 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití svobodného softwaru ve vědě

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Dělám na Fyzikálním Ústavu AV ČR ajťáka a prakticky každý týden někdo v ústavu kupuje licenci Win8 Pro a prosí mě do telefonu o downgrade na XP, protože mu na tom nechodí vědecké přístroje (a výrobci těch přístrojů opravdu nebudou kvůli pár lidem v malé zemičce kdesi v Evropě psát software pro Linux, popřípadě výrobce už neexistuje..), nebo že se v těch nových Windows nemůžou vyznat a na starý kolena se už nehodlají učit nic nového.. inu 60letého vědce ze zaběhlých kolejí už nevytáhnete, leckteří měli před deseti lety problémy při přechodu z Win98 na WinXP..

a ještě jedna inside informace - když se řešilo soutěžení smlouvy Microsoft EES (nástupce Campusu) pro ústavy AV ČR + SSČ, jeden z obávaných bodů bylo, aby se náhodou nepodařilo vysoutěžit nějakou non-Windows nabídku - on nejde požadovat konkrétní produkt, ale jen sada požadavků, takže je bylo potřeba zformulovat tak, aby určitě vyhrály Windows + Office (tenhle octavec radši během pár dní smažu, asi to není úplně veřejný :/ )

Ústav Informatiky AV na to má kapacity spíše teoreticky, co jsem se tak velmi zběžně ptal.. (na Slovance se občas objevuju a pár lidí odtamtud znám). Momentálně daleko víc hoří finanční systém vyžadující Javu JRE 6 (pod sedmičkou nejede) atd..
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.dj-bobr.Ulehla za příspěvky (celkem 2):
Filip.Krska, Mikulas.Peksa

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Ondrej.Kolek
Profese: chemik (manažer vývoje)
Dal poděkování: 1652 poděkování
Dostal poděkování: 1326 poděkování

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Ondrej dj-bobr Ulehla píše:Dělám na Fyzikálním Ústavu AV ČR ajťáka a prakticky každý týden někdo v ústavu kupuje licenci Win8 Pro a prosí mě do telefonu o downgrade na XP, protože mu na tom nechodí vědecké přístroje (a výrobci těch přístrojů opravdu nebudou kvůli pár lidem v malé zemičce kdesi v Evropě psát software pro Linux, popřípadě výrobce už neexistuje..), nebo že se v těch nových Windows nemůžou vyznat a na starý kolena se už nehodlají učit nic nového.. inu 60letého vědce ze zaběhlých kolejí už nevytáhnete, leckteří měli před deseti lety problémy při přechodu z Win98 na WinXP..

a ještě jedna inside informace - když se řešilo soutěžení smlouvy Microsoft EES (nástupce Campusu) pro ústavy AV ČR + SSČ, jeden z obávaných bodů bylo, aby se náhodou nepodařilo vysoutěžit nějakou non-Windows nabídku - on nejde požadovat konkrétní produkt, ale jen sada požadavků, takže je bylo potřeba zformulovat tak, aby určitě vyhrály Windows + Office (tenhle octavec radši během pár dní smažu, asi to není úplně veřejný :/ )

Ústav Informatiky AV na to má kapacity spíše teoreticky, co jsem se tak velmi zběžně ptal.. (na Slovance se občas objevuju a pár lidí odtamtud znám). Momentálně daleko víc hoří finanční systém vyžadující Javu JRE 6 (pod sedmičkou nejede) atd..
Každá změna bolí. Změna se musí podat tak, aby byla pro lidi přijatelná a výhodná. Musí se vysvětlit pro a proti. Taky je dobré získat spojence.
V tomto případě si umím představit IT komunitu na AV, která by vybrala pár nejlepších "svobodných" produktů a ty představila členům AV. Další spojenec by mohl být někdo zodpovídající za finance - když se představí konkrétní čísla jako:"tolik dáváte za software teď, tolik ušetříte přechodem na svobodný software", tak to má šanci uspět.
A určitě tam nejsou jen šedesátníci. Ale získat jednoho z nich na svou stranu by taky pomohlo :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kolek za příspěvky (celkem 2):

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Ondrej.Kolek
Profese: chemik (manažer vývoje)
Dal poděkování: 1652 poděkování
Dostal poděkování: 1326 poděkování

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Jinak ten problém s přecházením na nový software je dlouhodobý.
Řada vědců jsou konzervy, které jedou ve vyjetých kolejích.
Taky si pamatuju přístroje, které za mých studií na VŠCHT běžely pod DOSem - a fungovalo to, ale bylo to prostě mimo dobu :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kolek za příspěvky (celkem 2):

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

David.Kral
Profese: bankéř
Dal poděkování: 159 poděkování
Dostal poděkování: 99 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David.Kral »

Určitě je to výborná myšlenka. Nelíbí se mi monopol MS, který tímto vzniká. Jenže většina SW je primárně tvořena právě pro Windows a předělat to by byl asi problém. Ano je zde možnost simulace, ale to by zcela jistě nefungovalo. Nicméně, zatím nemám vůbec představu, jak by se to dalo reálně řešit. Mám tím namysli přechod z nynějších systémů na ty svobodné.
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Dal poděkování: 2235 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Já jsem shodou okolností zaměstnanec Fyzikálního Ústavu AV ČR a pár lidí nakloněných k nějakým změnám bych taky znal, ale vůle ke změně je prakticky nulová - pořízení nových přístrojů s podporou "moderních" operačních systémů by stálo víc, než licence MS (AV ČR jede na licenci MS EES) pro celou AV ČR :roll:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.dj-bobr.Ulehla za příspěvek:
Filip.Krska

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Ondrej.Profant
Technický odbor
Profese: Náměstek člena vlády
Dal poděkování: 15006 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Ondrej dj-bobr Ulehla píše:Já jsem shodou okolností zaměstnanec Fyzikálního Ústavu AV ČR a pár lidí nakloněných k nějakým změnám bych taky znal, ale vůle ke změně je prakticky nulová - pořízení nových přístrojů s podporou "moderních" operačních systémů by stálo víc, než licence MS (AV ČR jede na licenci MS EES) pro celou AV ČR :roll:
Ale nás celkem nezajímá tato jednorázová investice, ale celkový dopad. Který je samozřejmě dlouhodobě více jak pozitivní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 3):
Filip.Krska, Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Adam.Jaros

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Náš NMR spektrometr běhá na linuxu a laborka je jako celek v těhle věcech docela progresivní. Obecně bych ale řekl, že jakékoli zásahy shora dokážou udělat docela velkou paseku. Vědecký výzkum není věc, která by se dala nějak moc dobře plánovat nebo centrálně organizovat. Hodně lidí u nás na škole (MFF UK) sympatizuje s Piráty a dost jako Piráti uvažujou (a Pirátů se u nás rekrutuje vcelku hodně). Už teď je ta přebyrokratizovanost kolem GA ČRu a podobných věcí uděsná. Poslední věc, kterou Pirát chce, je aby mu někdo nařizoval, co si má instalovat na počítač.

Chceme-li zavádět Linux do státní správy, vědu bych neřešil, věda se vyřeší sama. Lidí, kteří ho tam mají a naučí ho ostatní, je dost, záleží tedy primárně na zájmu těch windowsáků. A ten závisí především na trhu venku - vědecké instituce jsou strašně malá část všech prodaných licencí. Takže klidně, ale je třeba postupovat zdola a jít příkladem.

IMO je třeba se soustředit na základní a střední školství - tragické je, že ta děcka fasují učebnice s velkými printscreeny windowsů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 6):
Frantisek.Navrkal, Ondrej.Profant, Filip.Krska, Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Ondrej.Kolek, Adam.Jaros
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Odpovědět

Zpět na „Věda a výzkum“