Programove priority piratu

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Vaclav.Klecanda
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 587
Registrován: 17 říj 2012, 15:11
Profese: programator
Bydliště: Tabor
Dal poděkování: 243 poděkování
Dostal poděkování: 788 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Programove priority piratu

Příspěvek od Vaclav.Klecanda »

Mozna spatna otazka, ale neda mi to se nezeptat:
Co mam odpovedet na otazku: proc volit piraty?
Mame nejake priority, ktere by nas mohli udelat realne volitelnymi?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Klecanda za příspěvky (celkem 2):
Jakub.Michalek, Petr.Bajgar
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 11939
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5161 poděkování
Dostal poděkování: 19270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Programove priority piratu

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Existuje jen krátký přehled http://www.pirati.cz/ao/proc
Krajské volby https://www.pirati.cz/volby2012/start
Proč volit Piráty?
Rozlišujeme celostátní a krajské problémy
Uplatňujeme otevřené hospodaření sami na sobě
Všechny kandidáty volíme v primárkách a představujeme na webu
Určitě by bylo fajn zkusit sestavit seznam věcí, proč volit Piráty v celostátních volbách 2014 nebo obecně, zkus se do toho pustit na nějakém padu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
Petr.Bajgar
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2749
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12367 poděkování
Dostal poděkování: 5854 poděkování

Re: Programove priority piratu

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Moje čistě osobní reakce jako parafráze toho co mám na svém začínajícím blogu:

Vadí ti jak z nás politici chtějí udělat hrdiny jistého Orwellova románu? Nebo že politici neprosazují zájmy voličů ale svých vodičů? Nebo jak dnešní forma kapitalismu slouží hlavně těm nejbohatším (ale víš že komunismus je ještě horší)? Přijde ti že v tom jedou všechny politické strany? Pak se podívej na program Pirátů..
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 7):
Jindrich.Bartek, Martin.Kucera, Petr.Vileta, Michal Wagner, Robert.Cuma, Petr.Bajgar, Devilkin
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Vaclav.Klecanda
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 587
Registrován: 17 říj 2012, 15:11
Profese: programator
Bydliště: Tabor
Dal poděkování: 243 poděkování
Dostal poděkování: 788 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Programove priority piratu

Příspěvek od Vaclav.Klecanda »

Pavel Moravec píše:Moje čistě osobní reakce jako parafráze toho co mám na svém začínajícím blogu:

Vadí ti jak z nás politici chtějí udělat hrdiny jistého Orwellova románu? Nebo že politici neprosazují zájmy voličů ale svých vodičů? Nebo jak dnešní forma kapitalismu slouží hlavně těm nejbohatším (ale víš že komunismus je ještě horší)? Přijde ti že v tom jedou všechny politické strany? Pak se podívej na program Pirátů..
A co az se zepta: "A co ty body, ktere lidi zajimaji nejvic? Dane, socialni zabezpeceni, ..."
Reknu to jinak. Neni vyjimka, ze lide mi rikaji: "Pirati? Vubec! Co vlastne chteji? Vzdyt nejsou vubec citelni? Ani nevedi, co by meli delat, kdyby meli tu moc vladnout ..."
To je IMHO dusledek absence priorit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Klecanda za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Pavel.Moravec, Petr.Bajgar, Martin.Shanil
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 23308
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 32404 poděkování
Dostal poděkování: 25668 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Programove priority piratu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Já bych zkusil odpovědět programem
Demokracie - Občanská práva - Otevřený stát.

Co to znamená?
Demokracie - RovnoprávnostOFFTOPIC(Odstranění diskriminace rovnou dostupností veřejných služeb, zejména vzdělání, pro všechny); Přímá demokracieOFFTOPIC(přímá volba výkonné moci a vysokých státních úředníků, odvolatelnost, zákonodárná iniciativa, závazná referenda);Dělba moci, reforma politických stran OFFTOPICtransparentní, rovná soutěž

Občanská práva - Svoboda projevu, Svoboda informací, Soukromí, DrogyOFFTOPIC:D, nechcete někdo změnit název? "Svoboda užívání"?

Otevřený stát - Transparení organizaceOFFTOPIC(zveřejnění smluv, účetnictví, majetkových struktur), Služební zákon, E-goverment, Právní stát
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Mikulas.Ferjencik
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2749
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12367 poděkování
Dostal poděkování: 5854 poděkování

Re: Programove priority piratu

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Vaclav Klecanda píše:
A co az se zepta: "A co ty body, ktere lidi zajimaji nejvic? Dane, socialni zabezpeceni, ..."
Reknu to jinak. Neni vyjimka, ze lide mi rikaji: "Pirati? Vubec! Co vlastne chteji? Vzdyt nejsou vubec citelni? Ani nevedi, co by meli delat, kdyby meli tu moc vladnout ..."
To je IMHO dusledek absence priorit.
Jo to zčásti souhlas. Ale:

Nějaké sociální zabezpečení bude vždy (většinou mizerné), daně taky (většinou vysoké :D ), dneska se "pravice" a "levice" hlavně bijí o parametry tohoto systému. Pro někoho jsou leší ty parametry, pro jiného ony. Ale věci typu svoboda slova, "nedemokracie" apod. jsou IMHO důležitější. Protože bez toho nemůžou občané ani efektivně diskutovat co vastně chtějí (protože je cenzura) ani to nemůžou reálně prosazovat (protože nedemokracie). A v takovém systému (ke kterému se stále blížíme) určitě nepůjde těm reálně disponujícím mocí o prosazování toho co chce většina..

Ad že "nejsme čitelní": a to jako říká pravděpodobný volič ODS či TOPky (které se pár let zpět zaklínaly nezvyšováním daní), VV (a té jejich kdysi proklamované transparentnosti a vnitrostranické demokracie), nebo ČSSD (která ještě před sjezdem neměla vůbec žádný program přestože za rok bude u moci)? Tomu voliči nevadí být neustále podváděn sliby těchto stran? Já raději budu slibovat to za čím si fakt stojím než nějaké vzdušné zámky typu "12kKč minimální mzda a plná zaměstnanost".

Václave, tímto rozhodně nechci shazovat závažnost tvých argumentů (resp. uvažování nevoličů Pirátů). Jen na ně dávám protiargument resp. reakci. Kterou lze použít v osobních diskuzích stejně jako oficiální rétoriku Pirátů (že, MO).

EDIT: A díky za vytvoření tohoto vlákna a položení takových otázek. TIDE

Samozřejmě ty chybějící body programu je nutné doplnit, o tom žádná. Ať i ti kteří se rozhodují jen podle výše daně z příjmu ví kam si nás zařadit (k jejich vlastní smůle o plochosti rozhodování o zařazení polit.strany).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Devilkin
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Robert.Cuma
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 1235
Registrován: 05 čer 2012, 11:57
Profese: manažer
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1292 poděkování
Dostal poděkování: 2768 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Programove priority piratu

Příspěvek od Robert.Cuma »

osobně si myslím, že odkazovat potenciální voliče na program či jeho jednotlivé body moc úspěšné není a nebude. volební programy čte tak 1 člověk ze sta (politici, novináři, politologové, sociologové atd.). nehrajme si na to, že pokladní z Teska, zedník nebo řidič MHD přijde večer po dvanácti hodinách v práci domů a bude porovnávat plány politických stran třeba v energetice nebo zdravotnictví. schválně - až budeme mít tento čtvrtek schůzi na Šelepce, tak se zeptám "civilistů", kolik volebních programů v životě přečetli od začátku do konce a zda jsou schopni mi říct, jaký je mezi jednotlivými stranami rozdíl.

protože život netrávím na internetových forech, ale mezi živými lidmi, tak odpověď umím odhadnout: u drtivé většiny bez ohledu na věk, pohlaví či postavení to bude nula.

lidi nechtějí trávit život čtením prázdných floskulí. hlupáci to nedělají, protože obecně nečtou skoro nic (max Blesk s velkými obrázky) a ti chytřejší přece dobře ví, že žádný program nebude realizován v plném rozsahu - protože to by strana musela získat většinu, což je v současném volebním systému těžce nepravděpodobné - zatím se to v ČR nikdy nestalo.

asi znáte Gaussovu křivku IQ v populaci: zhruba 20% lidí má lehkou nebo střední mentální retardaci (IQ do 80). 50% lidí disponuje podprůměrným IQ do 100. nelze předpokládat, že tyto lidi oslovíme propracovaným programem, který pokrývá celé spektrum společnosti.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Inteligence

myslím, že je správné se zaměřit se témata, která zde nastínil Pavel Moravec: postkapitalismus, ve kterém žijeme, přerozděluje prostřednictvím establishmentu prostředky nás všech ve prospěch nejbohatší elity. copak nevidíte tu příšernou absurditu, kdy se v EU několik set milionů lidí každé ráno vzbudí, maká 8-12h, den za dnem, celý rok - a na konci roku VŠECHNY státy hospodaří s deficitem zatímco největší korporace mají zisky ročně v řádech desítek miliard dolarů? proto jsou lidé bez peněz, proto dochází k erozi sociálního státu a také k nárůstu extremistických nálad. extrémismus vede vlády k dalším a silnějším represím, berou nám jednu svobodu po druhé, protože se bojí, že bychom se jich jednoho dne mohli zbavit.

je třeba skutečné změny - jako např. nenásilná revoluce na Islandu. o tom má podle mě cenu mluvit, tohle bych lidem nabízel - nový systém - ne to, že se staneme součástí toho stávajícího.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Cuma za příspěvky (celkem 5):
Petr.Bajgar, Martin.Shanil, Pavel.Moravec, Vaclav.Klecanda, Devilkin
Róbert Čuma - předseda KS JmK
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Programove priority piratu

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Situace mi už připadá tragikomická. Opakovaně čtu: "lidi zajímají daně a sociální systém", je to výsledek mediální manipulace, která odvádí pozornost od podstaty problému. V realitě se daně a sociální systém vyvíjejí zcela nezávisle na jakýchkoliv politických programech. Téměř všechny vlády prováděly v těchto oblastech zcela jiná opatření, než deklarovali ve svých programech. Ať už si s těmi medializovanými parametry pohraje kdokoliv, má to jen velice krátkodobý vliv, protože je vše limitováno základním parametrem: získávaný podíl zdrojů za práci a za majetek. Podíl příjmů z majetku roste a příjmy z práce stagnují či klesají. Změny daní a soc. systému mají v důsledku jen kosmetický vliv. Pravo-levá politika je jen divadlo a daně a soc. syst. jsou jen rekvizity, které vtahují do hry publikum (pracující, běžné podnikatele, nezaměstnané a pod). Vlastníci kapitálu, kteří inkasují výnosy ze státních dluhopisů a investic tohle divadlo vůbec neřeší, jen podporují, aby se hodně dramaticky hrálo a jejich rostoucí příjmy na úkor ostatních zůstávaly nenápadně v pozadí. Systém na kterém bohatnou (finanční a kapitálové trhy) je nedotknutelným dogmatem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 5):
Robert.Cuma, Libor.Spacek, Martin.Shanil, Pavel.Moravec, Devilkin
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Petr.Bajgar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7455
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, K Ploché dráze 494
Dal poděkování: 6882 poděkování
Dostal poděkování: 3620 poděkování

Re: Programove priority piratu

Příspěvek od Petr.Bajgar »

Kolega I.V. jaksi pozapomněl dospět k navrhu řešení. Bez, kterého je ale jeho příspěvek v podstatě bezůčelný a nepožitelný pro naši praktickou činnost.
Pokud ovšem neměl vyznít v duchu, vše je dáno, běží nezměnitelně a nejde s tím naprosto nic dělat.

Doufejme, že se nestaneme zastánci nihilizmu a fatalizmu a že se dál budeme snažit zlepšovat podminky našeho společného života.
Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2222
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2636 poděkování
Dostal poděkování: 4247 poděkování

Re: Programove priority piratu

Příspěvek od Libor.Spacek »

Když oslovíte toho průměrného člověka na ulici či v hospodě tak si přitom uvědomte, že polovina lidí je hloupějších než on ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvek:
Petr.Kopac
Senilní dědouch a troll.
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“