Pokračovat v rozšiřování programů?

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Pokračovat v rozšiřování programů?

Příspěvek od Libor.Spacek »

Pozoruji, že Jakub Michálek, anebo snad i celé předsednictvo, tohle tlačí jako jednu ze svých priorit a honba za novými vysněnými funkcemi garantů právě propukla.
Řeknete si možná: ideální situace - metoda na vygenerování neomezeného množství nových funkcí, hurá!

Ale přesto. Já si naopak myslím, že tohle by bylo rozumnější ubrzďovat.
Proč nikdo nerozhoduje o čem jako piráti nepotřebujem mít předurčené stanovisko a proto bychom to měli nechat napokoji?
Protože třeba opravdu spoléháme na přímou demokracii (cha, cha) a proto necháme na voličích, aby si to rozhodli sami?

Vezměme například jadernou energetiku. Chápete vy vůbec někdo, kolik voličů zbytečně ztratíme kázáním, že je to tak anebo onak?
Moje jediná útěcha je, že ve skutečnosti voliči ty naše slavné programy číst nebudou.

Když mne to už dříve znepokojovalo, tak mi to bylo vysvětleno něco jako že přece musíme mít programy o všem,
jinak třeba někdo někdy nebude vědět co má odpovědět když padne nějaká mediální otázka, nebo když bude vystupovat jako poslanec atd.
Popravdě jsem tuto mentalitu vůbec nepochopil, ale zřejmě jsem tu s tím svým problémem sám.
Abych se vrátil ke svému příkladu. A je to jenom příklad. Řekněme, že Dukovany následují Fukušimu a krásně vyletí několik kilometrů do vzduchu.
To mi chcete jako tvrdit, že nějaký blbý garant bude muset předkládat náš stávající program při svém následném výstupu v TV?

Na závěr by mne zajímalo, jestli jsem také sám v tom, že vidím hlubokou ironii mezi reakcemi různých funkcionářů na Petra Viletu aspol,
napadající je za to, že do všeho kecají a mají od všeho klíče, zatímco ti samí lidé zde nastavují mechanismy na rozšiřování kecání do všeho ve formě
našich programů?

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Pokračovat v rozšiřování programů

Příspěvek od anonym2064 »

no počkej. Za chvíli taky budeš "babišův agent" :) :)

edit: a sejdem se v podpalubí.
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokračovat v rozšiřování programů

Příspěvek od Jakub.Michalek »

To záleží na diskusi, co se do programu dostane a vždy to vychází z konsensu uvnitř strany. Chápu, že jsi nováček a že jsi možná nezaznamenal, že proběhl před rokem piratecon na téma hospodářské politiky, přístupu k daním, moderním měnám a pod., ale ten názor se formuje transparentně na fóru a v určitých oblastech již takový většinový postoj zkrátka vykrystalizoval, byl dobře podložen a vyargumentován a v programu své místo má.

Souhlasím, že v některých případech je kontraproduktivní přijímat stanovisko do společného programu. Já si třeba nemyslím, že by tam měl být konkrétní postoj k jaderné energetice. I taková pozice však musí projít ostřím diskuse a získat podporu republikového výboru a celostátního fóra. Přirozené rozšiřování programu, tak jak se formují názory mezi členy, je postupný proces, který už probíhá rok a půl, a bude patrně pokračovat i nadále.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Re: Pokračovat v rozšiřování programů

Příspěvek od Libor.Spacek »

No dobře, ale po pokrytí klíčových témat a principů by mělo být defaultní nastavení tak, že přidání něčeho nového musí být setsakramentsky dobře zdůvodněno a podpořeno. A ne naopak, že vynechání nějakého wedge issue musí být podpořeno. To je veliký rozdíl a 'priorita rozšiřování' to podle mne staví špatně.

Nakonec se jedná o zákonodárný proces. Jedním z největších problémů stávající státní legislativy je přebytečná produkce nových zákonů a nařízení, smutný příklad který bychom neměli sami následovat.
Naposledy upravil(a) Libor.Spacek dne 18 pro 2012, 21:25, celkem upraveno 1 x.

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokračovat v rozšiřování programů

Příspěvek od Jakub.Michalek »

A máš nějaký příklad programového bodu, který nebyl dobře zdůvodněn, na kterém nebyl konsensus nebo nevycházel ze stanov a podobných dokumentů?

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokračovat v rozšiřování programů

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Libor Spacek píše:No dobře, ale po pokrytí klíčových témat a principů by mělo být defaultní nastavení tak, že přidání něčeho nového musí být setsakramentsky dobře zdůvodněno a podpořeno. A ne naopak, že vynechání nějakého wedge issue musí být podpořeno. To je veliký rozdíl a 'priorita rozšiřování' ho podle mne staví špatně.

Nakonec se jedná o zákonodárný proces. Jedním z největších problémů stávající státní legislativy je přebytečná produkce nových zákonů a nařízení, smutný příklad který bychom neměli sami následovat.
Jeden z hlavních důvodů pro rozšiřování programu bylo, že lidi neví co od nás mohou čekat v různých oblastech, protože přece jenom když se někdo dostane do parlamentu, tak nerozhoduje jen například o copyrightu. Navíc myslím, že nějaký program nemá moc vliv na nějaký počet zákonů. Snižování zbytečných zákonů a nařízení je také již v programu. Pokud myslíš, že máme v programu něco zbytečně, k čemu bychom měli zaujmout jiný postoj, respektive se k tomu nevyjadřovat, tak to zkus zdůvodnit. Já si naopak myslím, že se můžeme vyjádřit k ledasčemu... je pravda, že někde to prostě bude jen jedna věta nebo jak bychom postupovali... vůbec to nemusí být do podrobna propracovaný prog. bod. Je to prostě transparentní přístup aby lidi věděli co od nás mohou čekat. Samozřejmě s tím, že náš názor se nemusí někomu líbit a nemusí nás kvůli tomu volit. Ale utajovat v nějakém směru náš většinový názor mi přijde ještě horší.
Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Re: Pokračovat v rozšiřování programů

Příspěvek od Libor.Spacek »

[
Jakub Michalek píše:A máš nějaký příklad programového bodu, který nebyl dobře zdůvodněn, na kterém nebyl konsensus nebo nevycházel ze stanov a podobných dokumentů?
Já jsem psal o nastávajícím/pokračujícím 'rozšiřování', tj. v budoucím čase.
A ty všelijaké zákony o s-kartách atd. byly také řádně vládou odsouhlaseny, ale to je bohužel něco jiného nežli otázka, jestli jsou prospěšné.

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Re: Pokračovat v rozšiřování programů

Příspěvek od Libor.Spacek »

Vaclav Malek píše: Jeden z hlavních důvodů pro rozšiřování programu bylo, že lidi neví co od nás mohou čekat v různých oblastech, protože přece jenom když se někdo dostane do parlamentu, tak nerozhoduje jen například o copyrightu. Navíc myslím, že nějaký program nemá moc vliv na nějaký počet zákonů. Snižování zbytečných zákonů a nařízení je také již v programu. Pokud myslíš, že máme v programu něco zbytečně, k čemu bychom měli zaujmout jiný postoj, respektive se k tomu nevyjadřovat, tak to zkus zdůvodnit. Já si naopak myslím, že se můžeme vyjádřit k ledasčemu... je pravda, že někde to prostě bude jen jedna věta nebo jak bychom postupovali... vůbec to nemusí být do podrobna propracovaný prog. bod. Je to prostě transparentní přístup aby lidi věděli co od nás mohou čekat. Samozřejmě s tím, že náš názor se nemusí někomu líbit a nemusí nás kvůli tomu volit. Ale utajovat v nějakém směru náš většinový názor mi přijde ještě horší.
Václave, zaprvé já jsem přirovnával naši "moc zákonodárnou", viz. RV, s tou opravdovou. Když už to tak hrdě nazýváme, tak bychom se alespoň měli vyvarovat stejných chyb. Samozřejmě jsem nemyslel, že naše programy nějak přímo ovlivňují počet zákonů. Ale ty programy jsou naším výstupem, v analogii s výstupem zákonů ze sněmovny. Už chápeš?

Jinak ano, jistě, ten tvůj přispěvek je asi nejlepší protiargument co jsem slyšel. Již jsem ho ale zvážil, než jsem tohle začal. Ano, opravdu si myslím, že už je dost věcí i v tom stávajícím programu zbytečně. Neuvedl jsem podrobné zdůvodňování, poněvadž Jakub má pravdu v tom, že už je to odsouhlaseno. Takže bych se nikam nedostal. Realisticky jsem si vědom, že čeho můžu nanejvýš dosáhnout je, že do budoucna budou třeba někteří lidé trochu opatrnější.

Pokud se jedná a volnou diskuzi, tak bych s tebou souhlasil. Nicméně program směřující k politickému úspěchu má být cílevědomý dokument. Zde se nejedná o nějaké utajování anebo naopak transparentnost něčích názorů kdoví na co všechno, ale o tvorbu, jako když někdo píše přesvědčivou knihu. Autor, tj. strana, má právo si tam napsat to, a pouze to, co jsou její nejlepší argumenty. Jinak prohrá a neprosadí nic, ať už to bylo 'transparentní' či nikoliv.

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokračovat v rozšiřování programů

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Libor Spacek píše:...
Tak tu analogii s RV/vláda -> zákony/program chápu poněkud jinak. Program spíš analogicky chápu jako třeba program vlády, naše předpisy by spíše více odpovídali zákonům, které vytvoří vláda. Program jsou prostě specificky sepsané názory a případně postupy za kterými si stojíme... a tam mi případné větší množství vůbec nevadí (pokud to má "hlavu a patu").

Mám názor, že i když je jsou části programu schváleny jak RV, případně CF, ta to podle mě není něco co by se nedalo změnit. Pokud se na to najdou dostatečně silné argumenty, které CF přesvědčí změnit názor, tak v tom nevidím problém.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokračovat v rozšiřování programů

Příspěvek od Petr.Vileta »

Libore, musím se tu "některých funkcionářů" trochu zastat. ;) Už v roce 2010 jsem totiž byl jedním z těch, co volali po rozšíření programu. Tehdy jsme měli v programu pouhé 4 body a to mi připadalo setsakra málo. Zdálo se mi, že při takto úzkém programu nás může volit opravdu jen malá skupina voličů a nikdy ve volbách žádné mandáty nezískáme. A nezdálo se to jen mě, ale zdálo se to i těm novinářům a blogerům, kteří nás tehdy vůbec vzali na vědomí. Pak se nám podařilo se i v hlavních médiích zachytit drápkem a najednou se nás opravdu občas zeptali i na témata, která jsme zatím úspěšně ignorovali :) Nakonec tedy i další Piráti došli k názoru, že i hlas babičky z Horní Dolní je hlas, ale ta babička se víc zajímá o náš názor na sociální politiku (důchody), než na cenzuru internetu, a program se začal postupně rozšiřovat.

Nemyslím si, že máme nějak zbytečně rozsáhlý program. Jeho jednotlivé části jsou poměrně krátké, přehledně uspořádané a každý náš potenciální volič si může najít to, co ho zajímá nejvíc. Navíc se mnohdy nevyjadřujeme ryze odborně, ale do tématu vnášíme pouze principy transparence, omezení korupce atd. Samozřejmě, že asi nikdy nebudeme mít názor na všechno, jako mají velké strany, ale je spousta témat, na která si prostě musíme ujasnit názor, protože to voliče zajímá. Ostatně i názor, že nemáme názor, je názor. :mrgreen:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Pirátský program“