Máme nejlepší výsledek, ze všech

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Zamčeno
Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1730
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 462 poděkování
Dostal poděkování: 2366 poděkování

Re: Máme nejlepší výsledek, ze všech

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Pro úplnost - uvedený kandidát není soudní exekutor - pracuje u soudu, co tam přesně dělá, neuvádí. Využívám možnosti k šíření informací, protože o exekutorech mluví všichni, tak by bylo na místě osvojit si alespoň základní znalosti: [quote="Vaclav Malek"] snažil jsem se dát sem odkaz, vidím, že se nepovedlo, ale můj příspěvek k exekucím dal na forum Vaclav Malek, když jsem ještě neměl přístup.
Pokud chce kdokoliv do veřejné funkce, tak těžko může trvat na anonymitě. Jak se asi takový člověk zachová ve věci uveřejňování záznamů z jednání zastupitelstva? Ještě ani nejsme v parlamentu a už uvažujeme o popření transparentnosti?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Ferjencik, Milan.Muller, Vaclav.Malek
Uživatelský avatar
Milan.Muller
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 409
Registrován: 25 říj 2009, 09:32
Profese: osvč řidič
Bydliště: jihozápad středních čech
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 586 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Máme nejlepší výsledek, ze všech

Příspěvek od Milan.Muller »

jednoduše-chceš bojovat za transparentnost-tak bud taky transparentní :!: platí pro kohokoliv
být na pirátské lodi a při ůtoku se zbaběle schovávat v anonymitě podpalubí ,to nedělá osobnost vhodná pro přední linie
Naposledy upravil(a) Milan.Muller dne 20 říj 2012, 17:37, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Muller za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Máme nejlepší výsledek, ze všech

Příspěvek od Petr.Vileta »

Pardon, ale jeste jednou se vratim k tem obecnim volbam a prepoctu hlasu. Pozadal jsem Michala Skopa, zda by nevytvoril volebni kalkulacku pro simulaci dusledku neuplne kandidatky v obecnich volbach. Odepsal, ze to asi udela a hodi na jejich web, ale poslal mi i pekny popis vypoctu, tak to sem dam.
Michal Skop píše:Hlavní body:
  • pro 5% hranici je to jedno (ale tím "je to jedno" končí)
  • volič v komunálních volbách má až tolik hlasů, kolik je míst v zastupitelstvu (tím se to liší od krajských nebo celostátních voleb)
  • mandáty se přidělují stranám, až potom kandidátům v rámci strany
Vezměme si pro příklad Třemošnou v roce 2010:
http://www.volby.cz/pls/kv2010/kv1111?x ... 0&xvyber=0
a soustřeďme se na KSČM (měla jen 12 kandidátů na 17 míst).

A) Překročení hranice 5 % (nutná podmínka pro kandidátku k postupu dále)
Tady na tom opravdu nezáleží. Počet hlasů pro strany s méně kandidáty se upraví.
Ta se počítá jako (Hlasy pro stranu/Platné hlasy)/(Počet kandidátů/Max. možný počet kandidátů)
U KSČM jako: (2568 / 27947 ) * (17/12) = 13.01 %

B) U počtu zisku mandátů na tom záleží! Mandáty se rozdělují stranám!
Každý volič má více hlasů!

Jde totiž o to, že pokud člověk zaškrtne celou kandidátku, strana dostane tolik hlasů, kolik je kandidátů (1 volič má více hlasů). Tedy zatímco u zašrktnutí celé ODS v Třemošné ta dostane 17 hlasů, KSČM jenom 12 hlasů. (Je tam možnost hlasovat i pro někoho z jiné kandidátky, ale tím se opět hlas dává jiné kandidátce).
Mandáty se rozdělují stranám a teprve v rámci nich jednotlivým kandidátům.

Potom je princip jednoduchý, v Třemošné bylo 27947 hlasů a 17 kandidátů, takže pokud se postoupí přes 5% hranici, tak za každých 27947/17=1644 hlasů je jedno místo jisté, zbytek se rozdělí dle zbytků.

Takže co by se stalo, kdyby KSČM postavila 17 kandidátů? Zjednodušme si to, že hlasy mimo kandidátku budeme nyní ignorovat. Pro KSČM hlasovalo 2568hlasů/12kandidátů=214 voličů. Tedy při 17 kandidátech by to bylo 214voličů*17kandidátů=3638 hlasů.

Na 1 místo by nyní byla potřeba o trochu více a to 1707 hlasů (zvedl se počet hlasů o 3638-2568=1070; 27947+1070)/17=1707).

Nicméně KSČM by měla 3638 hlasů, což dá 3638/1707 = 2.13 mandátu, tedy 2 jisté! (a vzhledem k tomu, že ten zbytek 0.13 je malý, na 3 by to nestačilo)

Takže KSČM tím, že nepostavila 17 kandidátů, ale jen 12, přišla o 1 mandát.

Tím se to liší od celostátních nebo krajských voleb, kde 1 volič=1 hlas; v komunálních 1 volič = počet hlasů dle velikosti zastupitelstva.

Takže pokud např. v Plzni nominujete místo 47 kandidátů jen 10, jste v háji už před volbami, protože každý volič hlasující pro Piráty bude mít jen 21 % (=10/47) síly voliče hlasujícího pro ODS. Tedy potřebovali byste 5 voličů Pirátů na 1 voliče ODS, abyste dostali stejně mandátů.

V zákoně je to popsáno zde:
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-491#p40-5-b
a zde:
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-491#p45-1

Michal Škop
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 23308
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 32404 poděkování
Dostal poděkování: 25668 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Máme nejlepší výsledek, ze všech

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ano, takže pro Petra ještě jednou:
1) volební řád vyžadující vnitrostranicky fotku a životopis od každého kandidáta pro komunálky (zatím) neplatí
2) všeobecné přesvědčení je, že by jsme ale rádi, aby to tak nebylo, resp. by jsme tuto transparenci rádi dodržovali všude.
3) Na druhou stranu, v komunálních volbách nejsou preferenční hlasy.
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Máme nejlepší výsledek, ze všech

Příspěvek od Roman.Kucera »

Vojtech Pikal píše: 3) Na druhou stranu, v komunálních volbách nejsou preferenční hlasy.
Ses si tím jistej? A co je pak to krouzkovani?
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Máme nejlepší výsledek, ze všech

Příspěvek od Petr.Vileta »

Roman Kucera píše:
Vojtech Pikal píše: 3) Na druhou stranu, v komunálních volbách nejsou preferenční hlasy.
Ses si tím jistej? A co je pak to krouzkovani?
Urcitym zpusobem to preferencni hlasu jsou. Lze zaskrtnout celou stranu a jeste konkretni kandidaty a to dokonce z vice stran.
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-491#p34

Takze pro obecni volby 2014 se nabizi nekolik moznosti
  1. Pokusit se pres naseho senatora ten zakon vcas zmenit
  2. Prizpusobit se a vyzadovat fotku a zivotopis jen pro urcitou cast kandidatu na zacatku kandidatky (polovina, tretina, ctvrtina?), zbytek doplnit "krovim" a verejne a vcas volicum vysvetlit, proc to delame (kvuli blbemu zakonu) a zaroven je pozadat, aby zaskrtavali bud celou stranu, nebo kandidaty jen do urciteho poradi (v kazde obci jiny pocet)
  3. Vyzadovat fotku a zivotopis u vsech kandidatu, nenaplnit kandidatky a jit hlavou proti zdi.
Osobne preferuji A, pak B. C pokladam za plane vzdorovite gesto, lidove pitomost.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Máme nejlepší výsledek, ze všech

Příspěvek od Roman.Kucera »

Normální je řešit to společnou kandidátkou, naši kandidáti prostě budou mít fotku a web.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Máme nejlepší výsledek, ze všech

Příspěvek od Petr.Vileta »

Roman Kucera píše:Normální je řešit to společnou kandidátkou, naši kandidáti prostě budou mít fotku a web.
Myslis spolecnou treba s ODS, CSSD nebo KSCM? :mrgreen: No tak ne, ale ani spolecna kandidatka se Svobodnymi nebo Zelenymi by nam nebyla ku prospechu. Klidne muzeme byt na zacatku a volici nas vykrizkuji. Navic by spoustu nasich volicu odradila prave tak predvolebni koalice. Uz u Michalka mela spousta lidi reci, ale jeste jsme to hodne z nich dokazali vysvetlit, ze jde o prosazeni cestneho cloveka. Ale v obecnich volbach uz bychom to neokecali.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Máme nejlepší výsledek, ze všech

Příspěvek od Roman.Kucera »

Pokud budeme na začátku, nebudeme mít fotky a voliči nás vykřížkují, taxe jim nedivím.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Máme nejlepší výsledek, ze všech

Příspěvek od Petr.Vileta »

Roman Kucera píše:Pokud budeme na začátku, nebudeme mít fotky a voliči nás vykřížkují, taxe jim nedivím.
Ja jsem se ti snazil vysvetlit, ze i kdyz budeme na zacatku, tak ty nase fotky a zivotopisy si malokdo bude na webu hledat. Ano, nasi verni volici si to najdou, ale ti nerozhodnuti nebo starsi generace bez internetu to hledat nebude. Nekde neco uslysi o Piratech, ze jako jsou docela volitelni, tak nas zaskrtnou jako stranu a o nicem dalsim nebudou premyslet. Mozna zaskrtnou jeste nekoho z KSCM, protoze to je kamarad z prace, nebo soused a osobne ho znaji. A uz vidim tu tahanici o spolecnou kandidatku, treba se Zelenymi. Kazdy bude chtit byt na zacatku, mozna se bude poradi losovat, mozna bude Pirat a Zeleny na stridacku a kterou stranou to zacne, o tom se bude hazet korunou.

Proste je blby zakon a bude ho do te doby zmenime, nebo se prizpusobime, nebo pujdeme hlavou proti zdi. V Plzni potrebujeme 47 kandidatu na velkou radnici, pristi tyden budeme mit 26 clenu a to jeste vsichni nemaji trvale bydliste v Plzni. Obavam se, ze bez :krovi" tech 47 ani do dvou let nedame dohromady. A to uz vubec nemluvim o mestskych obvodech. Napr. v mem obvodu Plzen 2-Slovany je 27 zatupitelu, ale bydliste tu mame jen 2. Pritom si myslim, ze prave v mestskem obvodu nebo v mensich obcich bychom meli mnohem vetsi sanci, nez kdekoliv jinde. Nebo je to snad nejaky zamer se na obecni volby vykaslat? Ale to uz asi zacinam byt paranoidni :?
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Zamčeno

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“