Stránka 1 z 1

Změna volebního systému - ochrana před velkou koalicí.

Napsal: 16 srp 2009, 14:01
od Hravý Plotter
Jaký názor máte na toto:
Co takhle referendum, které by odvolávalo vládu až se kterou nebude spokojena většina?
S parlamentními a senátními volbami by mohlo být souběžné referendum...

Ať zákonodárci dělají zákony a vládnutí ať nechají na nestranných "odbornících", na kterých se shodne celý parlament...
Právě takoví lidé, na kterých se shodnou, by měli nejsilnější mandát.
Odborníci to přímo být nemusí a pořád to bude lepší než nějaký trouba, kterého si dosadí jedna strana ze svých kádrů...
Snížil by se tak vliv politických stran, lidé by mohli volit ty strany, které je opravdu zaujmou svým programem.
Blížilo by se to celé modelu "osvícený panovník".

Má to nějakou chybu? :)
Děkuji za Váš názor.

Re: Změna volebního systému - ochrana před velkou koalicí.

Napsal: 16 srp 2009, 15:45
od M
Což třeba vláda lidu? Je to "většina", někteří z nás si to i pamatují. "Odborníci" (*1) nemají žádný mandát "vládnout", nemají odpovědnost za prosazování programu. Proč by se parlament měl dohodnout na jiných zástupcích ve vládě, než z řad stran, které jsou v parlamentu zastoupeny? Proč by lidi vůbec k volbám chodili, když vládnout bude nějaká partička, o které se nic neví? Kde se budou brát? Co budou prosazovat? Pevně doufám, že odpověď nebude "to nejlepší" ... pro nás ... :)

"Demokratické" principy jsou pomalé, drahé a neefektivní - právě proto, že chrání samy sebe před zneužitím. Pokud "příkaz" projede od shora až dolů bez hlasování, připomínek, hádek, rozporů, vracení atd. - je systém lehce zneužitelný a stačí se podívat kousek zpět do historie, aby bylo jasné, čemu se snažit vyhnout.

(*1) Ať už to znamená cokoliv

Re: Změna volebního systému - ochrana před velkou koalicí.

Napsal: 16 srp 2009, 20:27
od Ondrej.Malek
Vláda v podstatě provádí zákony přijaté parlamentem, takže pokud nějaká vláda chce něco opravdu vytvořit, musí být přijat zákon (proto současná vláda není schopná snížit výdaje ani snížit daně, i když je jasné, že peníze chybí a něco je třeba udělat). Kdyby ale nebyla z politiků, jejichž strana má v parlamentu dominantní postavení, je pravděpodobné, že by spousta vládních zákonů nebyla v parlamentu přijata a její činnost by tedy byla fakticky zablokovaná.

Je sice pravda, že zákonodárnou iniciativu mají i poslanci a senát a že by tedy legislativu mohli vytvářet sami a tím určovat vládě mantinely její činnosti. Nemají ale odborníky, kteří by zákony vymýšleli.

Toť jeden z důvodů, proč by vláda odborníků dle mého názoru neuspěla.