Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin Shanil píše:Nikdo z těch co teďka zpochybňují restituce církevní nepochyboval o restitucích baráků, nikdo neprotestoval proti vracení ukradeného a nyní je situace jiná? Majetek se má vracet, nikoliv darovat.
Tak za prve, majetek obcanu (majitelu domu, zivnostniku a tovarniku, zemedelcu a statkaru) si kazdy tento majitel musel nejak ziskat, vetsinou poctivou praci svou nebo i vice generaci sve rodiny. Proto nikdo neprotestoval, aby se pekari vratila pekarna, co zalozil jeho pra-pra-dedecek.

U cirkvi, zejmena te katolicke, to bylo mnohdy jinak. Stacilo nejakeho sedlaka nebo nizkeho slechtice oznacit za rouhace nebo carodeje a upalit. Majetek pripadl cirkvi. Take prodej odpustku byl velmi moralni a v souladu s Bohem. Proto pozdeji nekteri panovnici cirkvim jejich majetky opet odebirali (Josef II, Marie Terezie atd.). Navic v dnesni dobe v nasem state je hodne malo vericich a kdyz vesnice se 100 obyvateli "nemusi" mit postu, neni duvod, aby tam pro 10 vericich byl udrzovany kostel a placeny duchovni.

Jo a precti si tohle. Zejmena odpoved genialniho Marka bendy je velmi zajimava. :mrgreen:
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/U ... eme-236257
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Lenka.Wagnerova, Monika.Hajdova
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 7907
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2710 poděkování
Dostal poděkování: 7708 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Poslanec ODS Marek Benda ParlamentnímListům.cz řekl, že „tady se rozhoduje o zrušení komunistického zákona o hospodářském zabezpečení církví z roku 1949, který převedl církve pod kuratelu státu“. „A ten chceme zrušit, aby se vytvořilo prostředí, kdy stát a církev budou odděleny. To se mnohým nelíbí, hlavně levice nemá zájem, aby církve byly svobodné a pořád by je měla ráda pod kontrolou, a to já tedy nechci,“
No, já tedy raději církve pod kontrolou státu než stát pod kontrolou církví. A když bude mít církev rozsáhlý majetek, začne lobovat, sponzorovat politické kampaně, ovlivňovat demokratický proces. Má velmi silnou ideologii, velmi pevnou a totalitní organizaci a svého vlivu využije, kde to bude možné, protože její úlohou je šíření víry.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Martin Broz
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 23308
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 32404 poděkování
Dostal poděkování: 25668 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Jen bych chtěl říct, že se tady začíná používat zbytečně silný slovník a točit se v kruhu. Takhle se nikam nedostanem.
Zvládl by někdo založit pad, udělat v něm alespoň analýzu současného stavu (co se blokuje, kolik se vydává, komu, jaká jsou privilegia apod.)
Pak potřebujeme další pad o tom, co se má zákonem měnit, o tom, kam se chceme dostat a o tom jak se tam můžeme dostat.
A pak můžeme mí nejpropracovanější církevní politiku ze všech.
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Příspěvek od Petr.Vileta »

Já měl na mysli od toho Bendy spíš tohle
Je to nějaký odhad majetku, který se církvím nevydává, zejména budov a pozemků v intravilánech měst, já bych řekl, že je poměrně nízký,“ obhajuje výši částky Marek Benda.
Přesně jak jsem si myslel. Nikdo nic nepočítal, prostě se někdo podíval z okna a řekl "v penězích vyplatíme 59 miliard" :lol: Je to hausnumero. :(
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Vojta: To právě moc nejde udělat. Nikdo neví:
  • Kolik měla církev majetku v 89 (něco měla)
  • Kolik restituovala do a) blokačního paragrafu b) v restitucích mimo paragraf
  • Kolik by mohla restituovat dál bez blokačního paragrafu
Pokud jsem pochopil situaci správně, tak:
  • Církev normálně restituovala jako každý jiný
  • Mimodalších někteří kněží dostali odškodné
  • Byl zaveden blokační paragraf... (a tady to začíná být tunel)
ad blokační paragraf: Jediný reálný důvod k němu je, že někdo viděl tunel. A teď se to jen potvrzuje. Když byl zaveden blokační paragraf, tak se církve morálně dostaly z okruhu běžných restituentů do speciálního oddílu "poškozené církve" (a všichni jim to žerou). A odtud se vzal současný návrh zákona, který rozdává ohromné prostředky, které pak od církví potečou zpátky k politikům, kteří jim to schválí (proto např. úleva od daně).

Malé církve se nechaly zcela otevřeně uplatit Katolickou církví - přijetím fixního podílu (ten by nebyl možný, kdyby šlo o restituce - tam by přece dostaly to, co bylo jejich a né fixní podíl).

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
trinitrofenol
Příspěvky: 2090
Registrován: 04 úno 2012, 17:01
Profese: chemik
Bydliště: Praha 20
Dal poděkování: 1344 poděkování
Dostal poděkování: 3558 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Příspěvek od trinitrofenol »

Petr Vileta píše: U cirkvi, zejmena te katolicke, to bylo mnohdy jinak. Stacilo nejakeho sedlaka nebo nizkeho slechtice oznacit za rouhace nebo carodeje a upalit. Majetek pripadl cirkvi.
Tenhle argument slýchám často, ale nějak jsem pro něj nenašel žádný zdroj. Docela by mě zajímalo, zda existuje příklad nějakého pozemku, či nemovistosti, který nějaká církev (i ti osvícení protestanti šli po čarodějnicích jako slepice po flusu) získala konfiskací majetku osoby obviněné z čarodějnictví.
SMRT MODERACI
Free your hate.
6nula7 547 3nula9
Miroslav.Bartovic
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 621
Registrován: 28 kvě 2009, 17:06
Profese: Měření a programovaní 3D
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Příspěvek od Miroslav.Bartovic »

Ondrej Profant píše:
Roman Kucera píše:Já taky nesnáším ekonometrický pohled na věc, proto chápu, že když komouši něco ukradli a zničili, musí za to aspoň zaplatit. Vrátit neexistující kostel jaxi nejde. Jestli socani měli svou versi zákona, proč ho za 8 let neprosadili, kor, když dávali církvi ještě víc než dnešní vláda?
Ptal jsem se již v minulém vlákně. Bylo takto velkoryse zacházeno s občany? Když majetek, který jim byl odebrán již neexistuje, tak jim byl finančně kompenzován?

A naschvál neříkám, že byl majetek znárodněn. Vím o příkladu velkého objektu (skoro zámku), který byl zničen z důvodů poddolování (čili teoreticky bezpečnostní důvody). Nicméně tento důvod byl pouze záminkou jak se zbavit buržoázní stavby. Objekt patřil majiteli dolů, čili je dosti absurdní, že by si podkopal barák. Nemluvě o dalších materiálních škodách, které se nikdy občanům nekompenzovali (zatímco např. některým kněžím ano).

OFFTOPICV žádném případě se nezastávám Socanů. Kolik dávali nevím, já zde vidím tunel a nechci další tunel.

Navíc stále mě nikdo nepřesvědčil, že se jedná až tak o jejich majetek. Podle všeho se spíš jednalo o veřejný majetek (viz studie na Blistech), který měly církve v užívání.
Máš pravdu a ještě dodám cirkve by se měli chovat podle učení Ježíše a Bible
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Příspěvek od Roman.Kucera »

Myslím, že nejlíp to napsal Víťa Prax
http://vitezslavpraks.blog.idnes.cz/c/2 ... je-CR.html
Tohle klidně podepíšu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
Petr.Vileta
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Příspěvek od Petr.Vileta »

trinitrofenol píše:
Petr Vileta píše: U cirkvi, zejmena te katolicke, to bylo mnohdy jinak. Stacilo nejakeho sedlaka nebo nizkeho slechtice oznacit za rouhace nebo carodeje a upalit. Majetek pripadl cirkvi.
Tenhle argument slýchám často, ale nějak jsem pro něj nenašel žádný zdroj.
Ono to samozrejme nebylo primo. Uz tehdy umeli totez, co dnesni tunelari a korupcnici. Majetek pripadl vladari nebo mistnimu slechtici a ten pak venoval cirkvi bud penize, nemovitost, nebo pozemek. Samozrejme jen cast, neco muselo zustat i jemu. Dnes se tomu myslim rika neprime uplatkarstvi. Ja ti prihraju statni zakazku a ty zamestnas meho syna za 100 tisic mesicne.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Pár reakcí:

- pořád mám pocit, že tu reagujete na to, co jste přečetli ve sdělovacích prostředcích a ne na realitu (co nám předhazují sdělovací prostředky doufám všichni víte z jiných kauz)
Ondrej Profant píše:Vojta: To právě moc nejde udělat. Nikdo neví:
  • Kolik měla církev majetku v 89 (něco měla)
  • Kolik restituovala do a) blokačního paragrafu b) v restitucích mimo paragraf
  • Kolik by mohla restituovat dál bez blokačního paragrafu
Takže pokud to nikdo neví, jsou asi tak 3 možnosti, co můžeme udělat:
- být jako ostatní křiklouni a volat unisono s tím, co nám cpe ČSSD a sdělovací prostředky
- mlčet
- zjistit informace a pokud to nejde, pak křičet, že nám chybí informace, jako jsme to udělali v jiných kauzách

Klidně budu s ostatními řvát, že se něco kuje pod pokličkou a že nám někde někdo nechce dát plnohodnotné informace. Ale rozhodně odmítám křičet s ostatními ovčany to, co nám nabulíkují podplacená média. Bohužel na základním kursu statistiky a pravděpodobnosti nás nechali spočítat, že hlasovat "podle někoho" je mnohem, mnohem více špatně než nehlasovat vůbec, takže takové věci prostě nedělám.
Petr Nemecek píše:věnovat 134GKč (75GKč v majetku a náhradách a 59GKč na platy). Uvědomme si, že to je například více než 13 % všech příjmů státního rozpočtu v loňském roce.
Jak zde již zaznělo - stát TEĎ dává církvím 1.6 mld ročně na provoz, pravidelně valorizováno. A ty dávat přestane. Kdybych chtěla nekonečnou rentu ve výši 1,6 miliard ročně, potřebovala bych na to 320G Kč (vzorech ochotně dodám) - tzn. o řád více než stát vyplatí na platy a posléze již církve nedostanou na duchovní ANI KORUNU!! Kdo na tom vydělá?

Ad privilegia - je tu mnoho spolků, které mají různá privilegia - namátkou myslivci. Jsou normální občanské sdružení s kupou práv navíc a mají se oddělovat do zvláštního zákona. Už se nám stalo, že jsme si pronajali kus lesa a ptali se majitele, zda tam není honitba - ten si nám začal stěžovat na divočáky, co mu ryjí po poli a existenci honitby v jeho lese popřel. Posléze nás přišli vyhazovat myslivci, že tam zrovna (v daný den v tomto lese!!) mají hon (poslali jsme je do háje - naštěstí jsme tam měli kluky, kteří se v tom vyznali + právníka mezi organizátory). Byla jsem z toho v šoku - majitel lesa opravdu nemusí vědět, že je jeho les zařazen do honitby.

Byla tu též zmínka o tom, že by měla být církev na úrovni fotbalových klubů - že ty fungují též z dotací - ti ale do loňského roku měli ze zákona 50% příjmů z veškerých loterií. A když to je zrušeno, tak křičí (jen se jich neujala ČSSD, není to tak hezké politické téma).

Jen nástřel k původu majetku církve:
- majetek věnovaný panovníkem
- majetek věnovaný věřícími (např. desátky)
- majetek ukradený kacířům a čarodějnicím (do 18. století)
- majetek ukradený věřícím jiných církví (na základě toho katolická církev zdůvodňuje to, že se s ostatními církvemi podělí)

To jsme ale zatím v 18. století. Pojďme do století devatenáctého:
- majetek věnovaný věřícími
- majetek vystavěný věřícími

Tento majetek je nyní dílem v majetku církví, dílem v majetku státu. Kdo je lepší hospodář? Na obou stranách jsou dobří i špatní hospodáři. Namátkou například v Pikovicích za komunistů občané v rámci Akce Z postavili hospodu. Zdejší hospoda byla vyhlášená nicméně obec stále zvyšovala nájem a zvyšovala nájem, až se prostě sebrali a šli vařit do sousední obce. A hospodu dělá kuchař + vedení. Takže nyní je ta vyhlášená hospoda v sousední obci. Kostely se často stavěly podobně. Mají být státu nebo církve?

A vezměte si starou babičku, o kterou se farář staral poslední léta života. Lidé z církve ji chodili navštěvovat, pomohli jí doma, když bylo potřeba. Nemá žádné děti ani dědice nebo se na ni ty děti vykašlaly a jejich funkci (starání se o ni) nahradila církev. Kdyby umřela bez dědiců, majetek dostane stát. Má tato paní právo odkázat veškerý majetek církvi? Přijde mi z jejího hlediska mnohem lepší, že jej odkáže právě církvi = lidem, kteří se o ni skutečně starali. Osobně se domnívám (ale podklady mám pouze z 20. století, kdy už se čarodějnice neupalovaly), že takovýchto majetků je mnohem více než těch ukradených (ač i ty ukradené jistě jsou).

Nemám nic proti rovnému postavení církví. Ale jsem zásadně proti tomu, aby se bezmyšlenkovitě řeklo, že na fotbal dáme peníze, pro myslivce uděláme zvláštní zákon, aby mohli střílet kdekoli a nemuseli se ptát majitelů lesů - a církve degradujeme někam mezi místní spolek zahrádkářů a nedáme jim nic. Přičemž věřících lidí je rozhodně víc než myslivců a fotbalistů. I dohromady. Přes 26% občanů ČR, kteří se v rámci sčítání lidu v roce 2011 k této otázce vyjádřilo, se přihlásilo k některé z církví (1.282.552 věřících, 3.612.804 bez vyznání, zbytek na tuto otázku neodpověděl nebo sabotoval sčítání lidu).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Syrovatkova za příspěvky (celkem 2):
trinitrofenol, Roman.Kucera
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“