Stanovisko Pirátů k církevním restitucím
Moderátor: Odbor - administrativni
Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
- Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
- Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
- Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
- Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
- Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
-
Petr.Nemecek
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 586
- Registrován: 22 led 2010, 11:40
- Profese: IT - sítě a správa systémů
- Bydliště: Trutnov
- Dal poděkování: 1202 poděkování
- Dostal poděkování: 784 poděkování
Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím
Soupis církevních majetků existuje, ale vláda ho utajuje...
http://www.novinky.cz/domaci/277654-res ... tajny.html
Nešlo by na základě zákona o přístupu k informacím požádat o kopii toho spisu?
http://www.novinky.cz/domaci/277654-res ... tajny.html
Nešlo by na základě zákona o přístupu k informacím požádat o kopii toho spisu?
- Ondrej.Profant
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 7898
- Registrován: 22 dub 2009, 23:55
- Profese: Poslanec
- Bydliště: Praha 8
- Dal poděkování: 14563 poděkování
- Dostal poděkování: 8177 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

Ad INFORMACE: Jedná se o zákon, který zapříčiní rozsáhlé majetkové změny, převede ohromné finanční prostředky etc. V takovémto případě musí být zcela samozřejmé, že jsou dostupné všechny možné informace a podrobná důvodová zpráva. To, že informace nejsou, není nějaké drobné pochybení, ale obrovské selhání, které je pro Piráty (Demokratické minimum) zcela nepřípustné.

Ad SOUČASNÉ PENÍZE: Také by se nemělo jednat o předmět diskuse. Jsme svrchovaný stát a ty peníze přeci nemusíme platit. A rozhodně by to neměl být důvod k ukvapenému rozhodnutí (ukvapené rozhodnutí to je, pokud nejdou předloženy důležité informace).
Ad PRIVILEGIA: Myslivci – skvělý příklad, domnívám se, že bychom proti tomu měli bojovat. Podobná privilegia jsou zlo. Resp. mohou být, ale nesmí být extrémní (bez oznámení) a musí být možnost, že je získá kdokoliv a ne nějaká uzavřená skupinka.

Ad PŮVOD: Opět je to irelevantní. Důležitý je právní stav v momentě znárodnění. Což řeší soud v rámci restitučního řízení (jako u každého jiného).

Ad HOSPODÁŘ: Zde jde o právo, ne o zisk. Čili to opět může být stokrát pravda, ale k tématu vyrovnání to moc neříká.
Ad VĚŘÍCÍ: Těch 26% se přihlásilo k nějakému vyznání. Nicméně rozhodně to neznamená, že jsou nějakými zapálenými zastánci církve jako organizace. Mnoho z nich se hlásí k tradiční víře rodiny, jiní se hlásí ke Křestaňství víceméně obecně (a církev doplní ze zvyku). Relevantní by mi přišla čísla lidí, kteří navštěvují kostely. Ale stejně to neznamená, že se jedná o lidi, kteří stojí o současnou podobu zákona.

--- Zatím jsem nepochopil proč by mělo být cokoliv více potřeba.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvek:
- Marek.Necada
profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj
- Roman.Kucera
- Příspěvky: 15166
- Registrován: 14 zář 2010, 10:04
- Profese: IT
- Bydliště: Praha, Letná
- Dal poděkování: 9751 poděkování
- Dostal poděkování: 17930 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím
Blokační paragraf je to, co brzdí církev k podávání žalob.
Ad myslivci. To vyplývá z toho, že soukromé vlastnictví lesa má specifika, která jsou rozhodně správná. Vlastník lesa musí každému umožnit vstup do lesa, nesmí si ho oplotit. Bez tohoto opatření be ses do lesa už třeba taky nikdy nepodíval. Je tím zajištěn nejen volný pohyb osob po státu, ale také volný pohyb zvěře a všeho živého, což je z hlediska ekosystému naprosto nezbytná podmínka.
Proto mají myslivci ona "privilegia". Zvěř, o kterou se starají, holt nerespektuje hranice pozemku.
Komu se to nelíbí, ať si les nekupuje. Jednoduché jak facka.
Ad myslivci. To vyplývá z toho, že soukromé vlastnictví lesa má specifika, která jsou rozhodně správná. Vlastník lesa musí každému umožnit vstup do lesa, nesmí si ho oplotit. Bez tohoto opatření be ses do lesa už třeba taky nikdy nepodíval. Je tím zajištěn nejen volný pohyb osob po státu, ale také volný pohyb zvěře a všeho živého, což je z hlediska ekosystému naprosto nezbytná podmínka.
Proto mají myslivci ona "privilegia". Zvěř, o kterou se starají, holt nerespektuje hranice pozemku.
Komu se to nelíbí, ať si les nekupuje. Jednoduché jak facka.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
- Ondrej.Profant
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 7898
- Registrován: 22 dub 2009, 23:55
- Profese: Poslanec
- Bydliště: Praha 8
- Dal poděkování: 14563 poděkování
- Dostal poděkování: 8177 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím
Žaloba mi přijde mnohem transparentnější. Koneckonců od toho tu soudy máme, že? Poslanci tu naopak nejsou od toho, aby obcházeli zákon a justici. Navíc nevím proč by měla být ta žaloba až tak úspěšná. Kdyby měla 100% šanci na úspěch, tak by nás zcela stejně zažalovali firmy poškozené data retention (kde byl zákon protiústavní, což zde není). Nicméně nevidím důvod proč by si svrchovaný stát nemohl demokraticky schválit něco jako blokační paragraf (restituce vnímám z pohledu práva jako dobrou vůli, nikoliv jako povinnost). Stejně jako si můžeme uzákonit jízdu vlevo, i když to nebude dávat smysl, nebo omezit vlastnictví zbraní.
V případě, že by žaloba byla úspěšná, tak je to ok a zaplatí se to. Nicméně uzavírat s nimi smlouvu jen proto, že jsou velcí mi přijde hloupé.
V případě, že by žaloba byla úspěšná, tak je to ok a zaplatí se to. Nicméně uzavírat s nimi smlouvu jen proto, že jsou velcí mi přijde hloupé.
profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj
-
Jana.Syrovatkova
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 2827
- Registrován: 04 zář 2009, 14:34
- Profese: finanční specialista
- Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
- Dal poděkování: 567 poděkování
- Dostal poděkování: 2247 poděkování
Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím
Ondřeji, on je asi celý zákon "špatně" v tom, že míchá dvě věci dokupy - restituce církevního majetku (také nevím, proč to nemohlo jít podle standardního zákona - vypadá to, že se to prostě někomu nelíbilo) a odluku církve a státu (tzn. zrušit veškeré peníze, co jdou církvím). Ta odluka jde samozřejmě udělat tak, že jednoho dne oznámím, že peníze nebudou - s čímž bych souhlasila, kdyby se podobně na většinu ostatních míst řeklo: "Peníze nebudou, starejte se dále o sebe sami." a současně by se snížily radikálně daně. Stávající stav, kdy jsou daně reálně někde kolem 80%, stát dotuje ledacos (rozuměj "strká do toho rypák"), mi přijde nefér stopnout ze dne na den prostředky právě na církve. Proč mají mít peníze například politické strany? A mnoho dalších skupin. Ano, sama bych byla nejraději, kdyby se ze sociálního pojištění platily důchody, ze zdravotního by se účelně platilo zdravotnictví a z DPH ten zbytek, co stát nutně potřebuje. A občane, své zájmy si financuj sám.
No, mě přijde jen nevhodné a hlavně neslušné, že si můžu něčí pozemek označit jako SVOU honitbu a ani mu to nemusím dát vědět. Když mají myslivci hon, tak do lesa nesmí nikdo (nechce-li být zastřelen) a to ani majitel, který ani nemusí předem o tomto honu vědět. To mi nepřijde normální. Pravda, my je tenkrát z lesa z jejich honu prostě vypoklonkovali s tím, že les máme pronajatý od soukromého majitele a jelikož se oni nenamáhali mu oznámit, že v jeho lese mají honitbu, nehlásili jsme jim žádnou akci.Roman Kucera píše:Proto mají myslivci ona "privilegia". Zvěř, o kterou se starají, holt nerespektuje hranice pozemku.
Komu se to nelíbí, ať si les nekupuje. Jednoduché jak facka.
- Ondrej.Profant
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 7898
- Registrován: 22 dub 2009, 23:55
- Profese: Poslanec
- Bydliště: Praha 8
- Dal poděkování: 14563 poděkování
- Dostal poděkování: 8177 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj
- Jakub.Michalek
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 11939
- Registrován: 22 čer 2009, 14:54
- Profese: poslanec
- Bydliště: Žižkov - Praha 3
- Dal poděkování: 5161 poděkování
- Dostal poděkování: 19270 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím
Ja bych pozadoval i odskodneni viry Jedi. Ta narozdil od jinych vznikla uz za komunismu a jeji obec vericich je mnohem vetsi. Navrhuji postavit Jedi temple. Necht vas provazi sila.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 2):
- Jiri.Kaderavek, Petr.Vileta
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím
Akorát se tu vzájemně nasíráme. Opravdu pořebujeme "stranické" stanovisko? Možná by bylo dobré si konečně přiznat, že se na něm neshodnem a že by v konečném důsledku bylo spíše kontraproduktivní.
Můj návrh teda je : Piráti nemají jasné stanovisko.

Ale taky bychom mohli nějak šalamounsky nepirátsky mlžit, to ale nepovažuji za přínos.
Můj návrh teda je : Piráti nemají jasné stanovisko.

Ale taky bychom mohli nějak šalamounsky nepirátsky mlžit, to ale nepovažuji za přínos.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
- Jana.Syrovatkova
- Roman.Kucera
- Příspěvky: 15166
- Registrován: 14 zář 2010, 10:04
- Profese: IT
- Bydliště: Praha, Letná
- Dal poděkování: 9751 poděkování
- Dostal poděkování: 17930 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím
A už je to tady. Pokud to církev spustí, ztrojnásobí se agenda soudů a zdvacetinásobí se čekací doby na cokoliv od soudu. Tohle právě měly od začátku eliminovat církevní restituce, jak byly myšleny před 22 lety. Tak možná se nakonec dočkáme, zastánci NEřešení sklidí, co zaseli 
http://concourt.cz/clanek/7120
http://m.aktualne.centrum.cz/article.ph ... 294&s=1438
Myslím, že Piráti se shodnou na tom, že chtějí odluku církve octátu. Neshodnou se na způsobu, jak to provést.
http://concourt.cz/clanek/7120
http://m.aktualne.centrum.cz/article.ph ... 294&s=1438
Myslím, že Piráti se shodnou na tom, že chtějí odluku církve octátu. Neshodnou se na způsobu, jak to provést.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
- Marek.Necada
- Zahraniční odbor
- Příspěvky: 3342
- Registrován: 05 lis 2009, 22:44
- Profese: silozpytec
- Bydliště: Helsinki
- Dal poděkování: 9333 poděkování
- Dostal poděkování: 6540 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Stanovisko Pirátů k církevním restitucím
V souvislosti s diskutovanou problematikou upozorňuji na dnes vyšedší článek o přípravě restitucí z pera vysoce postaveného člena Apoštolské církve (jež je v oposici k církevním restitucím):
http://www.blisty.cz/art/64770.html
http://www.blisty.cz/art/64770.html
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Долой царя!