Vitezslav Praks píše:Závěr
Rozhodli jsme se pro aplikaci na facebooku. Identita je zajištěna fb identitou. Pár lidí má více FB identit, ale řádově jsme s bezpečností dále než u předešlých řešení.
[...]
Můžeme využít tu FB platformu i ilustračně: ukážeme, že přímá demokracie nemusí být o tom, že všichni musí chodit na schůze (to už tu bylo a nefungovalo to), ale že se dá realizovat i pomocí nenáročných IT řešení. Že doslova jde o to pohodlně dotáhnout rozhodování až lidem do křesla... Stačí pro to mnohdy málo: Stačí jen odolat pokušení rozhodovat sám - a předat tu moc něco ovlivnit skrze IT prostředek občanům. Lidé jsou přirozeně apatičtí, když nemohou nic ovlivnit. Pokud ovšem získají tu moc, nejprve začnou být zvědaví, zda se nejedná o podfuk, pak si to vyzkouší, pak se regulérně zapojí, což samo o sobě zlepší stav.
Tohle není ukázka přímé demokracie
(stejně tak Viletovi fantasmagorie o schvalování rozpočtu). Tohle je hazard s demokracii. Jediný výsledek je narušení dobrého jména strany, protože kdokoliv znalý problematiky se nám vysměje.
Soustavné nasírání našich core voličů vede jen k tomu, že zanikneme a dostaneme se na úroveň Cibulky. Strana si musí své jádro hýčkat, ne mu ukazovat, že pro populismus je ochotná zajít jakkoliv daleko. Tohle už dělají třeba korporace - mají samé akce pro nové zákazníky a z nejvyšší výšky ***** na současné zákazníky. Opravdu nerad bych sdílel tento postup.
Obecně se mi ani myšlenka šíršího volení kandidátů nelíbí. IMHO je tu politická strana od toho, aby zajistila voliči jistý servis - výběr a zázemí kandidáta. My tímto tuto odpovědnost necháme na voliči. Pokud vznikne tvrdší spor kadidáta se zbytkem strany, tak je možné, že později nedostane potřebné zázemí a mimojiné v důsledku toho nás bude poškozovat. Nota bene ve volbách, kde mohou kandidovat nezávislí, čili pokud se někomu náš stranický výběr nebude líbit, tak může kandidovat sám.
Téměř žádný občan nemůže v takovém hlasování hlasovat dle Demokratického minima (časové a motivační možnosti) a tím porušujeme naše vlastní pravidla (jsme si toho vědomi).
Důrazně doporučuji KS SČK, aby od tohoto nápadu:
a) ustoupilo
b) udělalo ho pořádně (v takovém případě potřebujete desítky, ne-li stovky člověkohodin jen na tento jeden projekt)
c) umět s tím mediálně pracovat. Nicméně zde se nejedná o jednoho člověka, ale o všechny. A stejně mnoho lidí dá jen na první dojem a udělá si o nás špatný obrázek. A opět je zde nepřiměřené plýtvání kapacitami strany.
Omlouvám se za demotivační kritiku. Nedělám jí z potěšení, ale protože důvody v ní uvedené jsou opravdu vážné. Občas je třeba krotit nadšení a věnovat se reálnějším cílům.