Spolupráce s občanskými sdruženími

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Robert.Adamek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Spolupráce s občanskými sdruženími

Příspěvek od Robert.Adamek »

V poslední době, přímo úměrně jak se nám blíží volby (tak je to ostatně vždy) se s Piráty snaží navázat spolupráci různá občanská sdružení.
Vzhledem k tomu, že jsme transparentní strana a naše programové body tento systém taky prosazují ve státní správě, bylo by záhodno, abychom vytvořili předpis (a teď přesně nevím která složka, zřejmě RV, ale klidně CF) který by upravoval podmínky spolupráce s těmato uskupeními a to tak, aby Piráti nespolupracovali s o.s. která nemají transparentní financování.

1) Transparentní účet u FIO si umí udělat kdokoliv
2) Podpoří to program transparence a ukáže to, že to myslíme kompletně vážně
3) Odfiltruje to o.s. která nemají zájem takto postupovat a s financemi provádějí různé machinace
4) o.s. dostávají od státu různé granty a mě zajímá, na co peníze použijí, protože jsou to taky moje peníze


Co si o takovém předpisu myslíte? (samozřejmě neříkám udělejte, klidně nástřel udělám, doladit ho můžeme pak dál společně)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Adamek za příspěvky (celkem 2):
rvh, Radek.Simkanic
Robert.Adamek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolupráce s občanskými sdruženími

Příspěvek od Robert.Adamek »

Tolik reakcí? :-D Čekal bych, že jako "transparentní" strana se k tomu někdo alespoň nějak vyjádří svým názorem ;-)
Uživatelský avatar
Martin Broz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 9428
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5426 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolupráce s občanskými sdruženími

Příspěvek od Martin Broz »

Proboha k čemu předpis? :roll: Předpis na podání ruky nepožaduješ?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin Broz za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Ferjencik, Vitezslav Praks, Petr.Bajgar
Robert.Adamek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolupráce s občanskými sdruženími

Příspěvek od Robert.Adamek »

Směrnice? :-D Samozřejmě že nepotřebuješ, ale nevím, že by sdružení se kterými spolupracujeme měly transparentní financování, spíše bych řekl, že nemají.
Proto by bylo dobré to přímo definovat jako jednu z podmínek.
Uživatelský avatar
Martin Broz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 9428
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5426 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolupráce s občanskými sdruženími

Příspěvek od Martin Broz »

Prosimte proc? Ty mas nejake transparentni financovani abych s tebou mohl spolupracovat? Nemas. Takze stebou podle tohoto pravidla nemuze strana spolupracovat.

Kdo ma, ma, kdo nema, nema. Neni to zadna povinnost ani nutna podminka.
Na to je jeste ponekud brzo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin Broz za příspěvek:
Petr.Bajgar
Uživatelský avatar
TiborGanzer
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 69
Registrován: 02 dub 2012, 15:37
Profese: Chemik a procesní inženýr
Bydliště: Dětmarovice
Dal poděkování: 142 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování

Re: Spolupráce s občanskými sdruženími

Příspěvek od TiborGanzer »

Martin Broz píše:Prosimte proc? Ty mas nejake transparentni financovani abych s tebou mohl spolupracovat? Nemas. Takze stebou podle tohoto pravidla nemuze strana spolupracovat.

Kdo ma, ma, kdo nema, nema. Neni to zadna povinnost ani nutna podminka.
Na to je jeste ponekud brzo.
Neni to tak uplně jedno. "O peníze jde až v první řadě " jak řekl stárnoucí monarcha a když piráti nastavili latku transparentnosti u sebe, tak by to měli prosazovat i u jiných. A zvlášt u těch o.s. které dostávají peníze z veřejných zdrojů . Je to jedno jestli to jsou Dobrovolní hasiči (prachy od obce) nebo "Sdružení pro mouchu polétavou chránenou zákonem" . Čím více takových subjektů bude, tím méně velkých stran a jiných subjektů bude mít legitimní prostor pro tajemné financování.
Roberte, takže klidně udelej návrh a pust to na regionální forum, s kým jedem do boje, v tomto jsme byli asi zajedno i na schůzi :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi TiborGanzer za příspěvky (celkem 2):
Robert.Adamek, Radek.Simkanic
Fyziku neoklameš .... Čas nezastavíš .....
Robert.Adamek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolupráce s občanskými sdruženími

Příspěvek od Robert.Adamek »

Martine Tibor to řekl naprosto přesně. Nezvládl jsem to takhle definovat.
Mimochodem naše sdružení Svobodný internet o.s. transparentní účet má už prostě z principu. Existuje sice i běžný účet, takže úplně transparentní nejsme, ale cokoliv má něco společného s Piráty jde výhradně přes něj (nejsem si jistý, jestli něco takového bylo). Nicméně nečerpáme finance z veřejných zdrojů.

Věřím, že pro některé lidi u pirátů, kteří mají svá sdružení je to nepohodlné mít své účetnictví transparentní, ale pokud kážeme vodu, nemůžeme pít víno, nebo prostě nespolupracujme.

Nečekal jsem opravdu, že se k tomuhle návrhu někdo postaví záporně, protože pak mi uniká, proč vlastně Piráti existují a co chtějí prosadit a zda to opravdu chtějí prosadit, jestli to není jen ten líbivý program.
Uživatelský avatar
Martin Broz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 9428
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5426 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolupráce s občanskými sdruženími

Příspěvek od Martin Broz »

Jdes na to nasilne. S takovou proste nebudes mit s kym spolupracovat.
Ty o.s. nejsou korupcni, jen proto, ze nemaji transparentni ucty. A mit TU neni samospasa.
Urcitym krokem vpred je, ze se prejde na celkovy model transparentni organizace.
Ale to rade znich zpusobi znacny zmatek. A ne kvuli tomu, ze by nutne neco tajili, nebo podvadeli.
Ostatne pozadovat by to meli jejich vlastni clenove, ne my. A ne v ojedinelych pripadech, ale plosne.
Vyhlasit, ze tento model patri mezi dobre mravy, to by byla jina, ale prijimat nejaky princip na zaklade, kdo neni transparentni, at tahne, je nesmysl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin Broz za příspěvky (celkem 5):
Jakub.Michalek, Mikulas.Ferjencik, Petr.Bajgar, Pavel.Cisar, Jiri.Demel
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 11939
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5161 poděkování
Dostal poděkování: 19270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolupráce s občanskými sdruženími

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj Roberte, nepochybně to myslíte dobře, ale tohle je až moc horlivé :) Znamenalo by to, že bychom třeba nemohli spolupracovat s Iuridicum Remedium na ochraně soukromí, s některou vysokou školou nebo prakticky s žádnou politickou stranou? Pokud chceš někoho k Pirátství přesvědčit, nemůžeš si vybírat ty, kdo jsou již přesvědčeni.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
Petr.Bajgar
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!
Robert.Adamek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolupráce s občanskými sdruženími

Příspěvek od Robert.Adamek »

Jakube jedná se pouze o o.s. které čerpají státní podporu z veřejných prostřeků a jedná se mi pouze o tuto část prostředků. Opravdu bych je nechtěl nutit, aby veškeré příjmy zveřejňovali (i když...) a samozřejmě pouze v případě, že je to dle zákona možné.

Přece když to máme v programu, nemůžeme spolupracovat s každým, to bychom mohli spolupracovat třeba s firmami, které mají akcie na doručitele a nejasnou majetkovou strukturu a to jen proto, že existuje podobný cíl, jako mají piráti a to třeba jen v jednom bodě. To by jsme snad neudělali, nebo ano?

Občanská sdružení často získávají prostředky i určitou formou podnikání, také ze státních dotací, z příspěvků lidí atd. měli bychom vědět, s kým spolupracujeme a jak s prostředky z daní nás a občanů nakládají.

V poslední době mi moc nejde se správně vyjádřit, ale věřím že rozumíš co chci říct.
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“