Pirátské řešení pro MegaUpload, Ulož.to a další

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1712 poděkování

Pirátské řešení pro MegaUpload, Ulož.to a další

Příspěvek od Petr Stehlik »

Zdar všem na palubě,

pozorně mě sledujte, prosím:

1) asi víte, že autoři dostávají mizivé procento z prodejní ceny nosičů (~ 7% z ceny CD, u DVD to bude asi podobně hrozné) - distributor sežere většinu zisku. Posluchači/diváci nechtějí kupovat nosiče, chtějí hudbu/filmy/knihy v digitální podobě přímo do svých zařízení. Distributoři se brání, nemají prodejní kanál a tak kopou kolem sebe. Uživatelé "kupují" to, co shánějí, kde se dá, přičemž jsou neustále masírovaní všudepřítomnou propagandou, že jsou zloději.

2) určitě jste slyšeli, že FBI zavřela MegaUpload.com - šeptá se, že to udělali na poslední chvíli před tím, než majitel MegaUpload stihl spustit svou novou službu MegaBox, která by zrušila dnes zcela nadbytečný článek řetězu od autora k posluchači - distributora by nahradil ten MegaBox, kam by autor dal své dílo a MegaBox by ho prodával přímo posluchačům. Autor by vydělal 10x víc než při dnes tradiční cestě prodeje své tvorby. MegaUpload měl vybudovanou potřebnou pozici, platební kanály a hlavně klienty zvyklé platit "za službu". Mohlo to fungovat, nebýt FBI.

3) nejspíš jste dnes četli, že "český MegaUpload" Ulož.to se domlouvá s distributory, jak svůj obsah "zlegalizovat". Podle mého pochopil, že nejde jít cestou MegaBoxu, protože tam zasahuje FBI na pokyn majitelů kopírovacího monopolu... Zkusí to tedy postaru a dál bude živit tu tlustou hydru, která je schopná přinutit celý svět napsat jí zákony na míru (ACTA). Má strach jít proti proudu, Kim DotCom to zkusil a dnes sedí v chládku...

4) Česká pirátská strana (ano, my) má v programu postupné zkracování kopírovacího monopolu z 150 let na 10, 5 nebo míň. Zároveň tvrdí(me), že místo represí je potřeba postupovat výchovou a pracně po mnoha letech "vynuceného stahování zadarmo" (vynuceného, protože distributoři Internet po celou jeho moderní vysokorychlostní existenci ignorovali a nebyli schopni ho jako distribuční kanál použít) začít uživatele znovu učit, že za obsah se má platit. Chceme postupovat cestou prosazování netikety (pravidel slušného chování na Síti), kterou staří bardi ještě znají, ale mladé to budeme muset znovu naučit. Chceme tak dokázat, že to celé může fungovat, že lidi jsou dost slušní na to, aby platili, pokud to půjde dostatečně jednoduše a pokud bude částka odpovídat kvalitě a dodané službě.

Co mi z toho všeho plyne? Jediná věc: Piráti musí zkusit začít provozovat vlastní "MegaBox", který dokáže zastoupit české Ulož.to a všechny možné další služby. Tak, jako tvrdíme, že účetnictví má být transparentní a demokracie skutečná, a sami na sobě to denně předvádíme, tak věřím tomu, že bychom měli zkusit i tohle a prostě všem předvést, že to může fungovat.

Takže už žádné odkazy na pirátské fílmy. Konec kopírování je zadarmo. Podle mě uzrál čas na to rozjet projekt "Za novinky se platí, starší kousky už nikoho nepálí a s Nohavicou to jde i zadarmo" a zkusit tu naši koncepci úpravy kopírovacího monopolu v praxi. Mělo by to jít samoufinancovat, protože MegaUpload i Ulož.to mají zisky v řádu desítek miliónů dolarů/korun...

Myslím, že se budu tak za mega ročně rád starat o tu infrastrukturu... (ano, teď už je vám asi jasné, proč jsem potřetí nekandidoval na vedoucího TO ;-))

Petr
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 8117
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8527 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské řešení pro MegaUpload, Ulož.to a další

Příspěvek od Vaclav.Malek »

A proč se do takového projektu nemusíš hned sám? :D
Uživatelský avatar
Pavel.Cisar
Člen KS Praha
Příspěvky: 215
Registrován: 02 úno 2012, 02:14
Profese: IT specialista
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 828 poděkování
Dostal poděkování: 491 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské řešení pro MegaUpload, Ulož.to a další

Příspěvek od Pavel.Cisar »

Petr Stehlik píše:Takže už žádné odkazy na pirátské fílmy. Konec kopírování je zadarmo. Podle mě uzrál čas na to rozjet projekt "Za novinky se platí, starší kousky už nikoho nepálí a s Nohavicou to jde i zadarmo" a zkusit tu naši koncepci úpravy kopírovacího monopolu v praxi. Mělo by to jít samoufinancovat, protože MegaUpload i Ulož.to mají zisky v řádu desítek miliónů dolarů/korun...

Myslím, že se budu tak za mega ročně rád starat o tu infrastrukturu... (ano, teď už je vám asi jasné, proč jsem potřetí nekandidoval na vedoucího TO ;-))
To tu jako hledáš spolupracovníky a/nebo investory, nebo chceš aby to rozjela Pirátská strana a ty se o to budeš za mega ročně starat? Pokud to první, tak hodně štěstí, protože většina lidí má už plno práce na jiných projektech. Pokud to druhé, tak se obávám že asi moc neuspěješ. Politická strana není ten správný subjekt na provoz lunaparku. Ale pokud to rozjedeš, tak ti Piráti určitě budou dělat dobrou reklamu a dávat tě za vzor kudy budou chodit, běhat a skákat.
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 7907
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2710 poděkování
Dostal poděkování: 7708 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské řešení pro MegaUpload, Ulož.to a další

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Pavle, nechci se tě dotknout, ale Petr je u Pirátů o poznání déle než ty, takže zrovna jej poučovat co a jak lze nebo nelze asi není zcela košér. Pokud se rozhodne to na sebe vzít a Piráti to zaštítí a já naprosto vím, co Petra táhne, protože on se skutečně snaží ukázat, že to jde, tak za sebe říkám že má mou plnou podporu (nejen slovní samozřejmě). Jen nevím, jak vážně to myslí ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvek:
Ondrej.Kallasch
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Adam.Soukal
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Příspěvky: 4075
Registrován: 05 črc 2009, 12:49
Profese: právník
Dal poděkování: 1940 poděkování
Dostal poděkování: 2698 poděkování

Re: Pirátské řešení pro MegaUpload, Ulož.to a další

Příspěvek od Adam.Soukal »

pcisar píše:
Petr Stehlik píše:Takže už žádné odkazy na pirátské fílmy. Konec kopírování je zadarmo. Podle mě uzrál čas na to rozjet projekt "Za novinky se platí, starší kousky už nikoho nepálí a s Nohavicou to jde i zadarmo" a zkusit tu naši koncepci úpravy kopírovacího monopolu v praxi. Mělo by to jít samoufinancovat, protože MegaUpload i Ulož.to mají zisky v řádu desítek miliónů dolarů/korun...

Myslím, že se budu tak za mega ročně rád starat o tu infrastrukturu... (ano, teď už je vám asi jasné, proč jsem potřetí nekandidoval na vedoucího TO ;-))
To tu jako hledáš spolupracovníky a/nebo investory, nebo chceš aby to rozjela Pirátská strana a ty se o to budeš za mega ročně starat? Pokud to první, tak hodně štěstí, protože většina lidí má už plno práce na jiných projektech. Pokud to druhé, tak se obávám že asi moc neuspěješ. Politická strana není ten správný subjekt na provoz lunaparku. Ale pokud to rozjedeš, tak ti Piráti určitě budou dělat dobrou reklamu a dávat tě za vzor kudy budou chodit, běhat a skákat.
Evidentně neznáš Petra :) To co napsal by nám v reálu s klidným srdcem vyprávěl přibližně 4 hodiny v kuse, pomalu obezřetně :) A samozřejmě, že má pravdu s tím, že něco podobného bychom měli začít probírat. Tohle je budoucnost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Soukal za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Jiri.Kaderavek, Tomas Babicky
Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1712 poděkování

Re: Pirátské řešení pro MegaUpload, Ulož.to a další

Příspěvek od Petr Stehlik »

Zrovna to probírám s Jirkou přes Jabber. Vím, že prakticky je to komplikované, protože politická strana to nemůže dělat přímo, a nějaká spřízněná právnická osoba by už nepožívala té samé "imunity", kterou využíváme dneska na provoz pár webů "na hraně" současných zákonů. Navíc s tím finančním ziskem to nebude růžové, nejspíš to bude prvních pár let docela slušně prodělečné, než se vybuduje renomé a všechny služby okolo. Ale proto jsem to sem napsal, abychom přišli na způsob jak to udělat, pokud souhlasíte s mou tezí, že je to potřeba.

Chtěl jsem vám hlavně říct, že potřebujeme na svou stranu získat autory a to se nám naší současnou rétorikou "každý ať se postará o svůj zisk sám" nedaří. Zároveň potřebujeme zahájit výchovu mládeže k placení za obsah/službu, to je taky běh na delší trať. Snad nám s tím pomůžou novináři a redaktoři - jen potřebujeme, aby přestali vykřikovat "kopírování je krádež" a místo toho nám dělali reklamu s "kupujte multimédia na xxx.cz"...

Ve skutečnosti totiž máme jen dvě cesty: tuhletu pracnou, kdy ukážeme, že to jde (vždy bude jednodušší to prosadit politicky, když k tomu bude nakloněná veřejnost a hlavně autoři, proti kterým jsme dnes jakoby v opozici), a pak ještě jednu - sedět s rukama v klíně a čekat, až majitelé kopírovacího monopolu konečně ovládnou Internet jako prodejní kanál. Do té doby na něm ovšem povládne tvrdá represe, a je otázka, jestli se pak jednou, až se budou filmy a muzika normálně kupovat na warnerbros.cz a sonybmg.cz někomu bude chtít tu represi odbourávat, když už to bude tak fajnově zažité...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr Stehlik za příspěvky (celkem 2):
Ales.Sura, Zdenek.Brejsa
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 7907
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2710 poděkování
Dostal poděkování: 7708 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské řešení pro MegaUpload, Ulož.to a další

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

No, je pravda, že to paktování uloz.to s IFPI člověka rozhodí. Je to to co jsem říkal, my se jich zastáváme, ale oni se potom domluví s druhou stranou a sami budou lobovat za potírání nelegálního šíření. Jak dlouho bude trvat než se takhle domluví kinotip? Kdo za to dá ruku do ohně, že naše piratskefilmy.cz nebudou odkazovat na službu, ze které tečou peníze IFPI a RIAA? A mělo by nám to vadit, když tam budou díla online dostupná?

Jsou to složité otázky, se kterými si lámeme hlavu, přitom ale máme v programu napsáno jak na to. Jen to sami ne zcela dodržujeme a tak provozujeme sajt, který úplně nekorespnduje s tím co hlásáme a Miki tváří v tvář JXD koktá místo, aby mu náš program prostě přerecitoval a poslal je po druhém slově krádež doprdele.

Osobně si nemyslím, že nemáme na to provozovat nějakou komerční službu, mne spíše láká česká verze TPB, možná s anonymizérem, aby se uživatelé nebáli sdílet. Kdyby byl takový kód open-source a jeho nasazení ne úplně složité, proč do toho nejít. To by bylo nekomerční šíření a to máme v programu osvobozené zcela.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvek:
Tomas Babicky
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Pavel.Cisar
Člen KS Praha
Příspěvky: 215
Registrován: 02 úno 2012, 02:14
Profese: IT specialista
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 828 poděkování
Dostal poděkování: 491 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské řešení pro MegaUpload, Ulož.to a další

Příspěvek od Pavel.Cisar »

Jiri Kaderavek píše:Pavle, nechci se tě dotknout, ale Petr je u Pirátů o poznání déle než ty, takže zrovna jej poučovat co a jak lze nebo nelze asi není zcela košér. Pokud se rozhodne to na sebe vzít a Piráti to zaštítí a já naprosto vím, co Petra táhne, protože on se skutečně snaží ukázat, že to jde, tak za sebe říkám že má mou plnou podporu (nejen slovní samozřejmě). Jen nevím, jak vážně to myslí ;)
Já ale nijak nezpochybnil jeho schopnosti, ochotu se zapojit nebo dokonce vést projekt či kvalitu nápadu samotného, ani jsem neřekl že něco lze či nelze. Jen jsem konstatoval, že nápad sice pěkný a chválihodný, ale bude těžké tady najít spolupracovníky (mám velmi dobrou představu co by vyžadovalo rozjet takovou službu - práce hromady o potřebě času nemluvě), protože jsem si nevšiml že by tu někdo trpěl přebytkem volného času a nedostatkem práce. Ani nemám pocit, že by si Piráti mohli dovolit takový projekt financovat (pokud má vůbec stát za to, tak prvotní investice ve stokorunách nebude). Takže ta podpora odtud bude na 99% především morální a mediální, a možná trochu přines tašku, podrž drát. Spletl jsem se?
Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1712 poděkování

Re: Pirátské řešení pro MegaUpload, Ulož.to a další

Příspěvek od Petr Stehlik »

pcisar, nevíme, jestli ses spletl - třeba se na můj příspěvek vynoří někdo, komu se to zalíbí a prostě do toho půjde. Proto jsem to taky napsal, abych vyzkoumal, jestli moje myšlenka rezonuje s více lidmi a jakou bude mít podporu.

Jirko, TPB.cz není špatný nápad, ale přijde mi to jako uhýbání před problémem. Když necháme lidi sdílet tak, aby je nikdo nemohl pochytat a pozavírat, tak tím akorát zesílíme tlak na šmírování na úrovni ISP, ne? Navíc to neřeší distribuci, neřeší to autory, řeší to jen beztrestnost takového toho domácího žvýkání (ehm, sdílení). Nevím, když tak na to založ jiné vlákno, ať se to tu nerozmělní moc.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr Stehlik za příspěvek:
Ondrej Benkovic
Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2046
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 16 - Radotín
Dal poděkování: 1955 poděkování
Dostal poděkování: 3600 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské řešení pro MegaUpload, Ulož.to a další

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Souhlasím s myšlenkou, že nějakou takovou službu na českém internetu nutně potřebujeme. Nejlepší by podle mě bylo, kdyby s ní přišel někdo nespojený s Piráty (propojenost s politickou stranou je dle mého názoru přinejmenším problematická, a to ani nemluvím o finančních nákladech), ale při vhodném zrealizování - které bude asi velmi těžké vymyslet - si dokážu představit i toto řešení jako poslední možnost. A jen pro inspiraci dodávám, že podobná služba existuje v mezinárodních internetových vodách a jmenuje se Gumroad. Je dosti nová a nic o jejím dosavadním komerčním úspěchu nevím, ale stojí za pozornost.
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, právník (Karlovka), bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“