Pokud má být korespondenční volba pozitivně diskriminační pro občany mimo území ČR, jsem proti. Pokud by korespondenční volba byla pro všechny občany, jsem zcela jednoznačně pro a rovnou bych uvažoval o digitalizaci procesu.
Č
Moderátor: Komise předsedajících
Toto je veřejné fórum, které neprezentuje oficiální stanoviska
Diskutujte slušně a respektujte Pravidla internetového fóra
Pokud má být korespondenční volba pozitivně diskriminační pro občany mimo území ČR, jsem proti. Pokud by korespondenční volba byla pro všechny občany, jsem zcela jednoznačně pro a rovnou bych uvažoval o digitalizaci procesu.
Č
Digitalizace procesu nutně vede ke zpochybnění důvěryhodnosti procesu. Obdobně u domácí korespondenční volby si lze představit, že některé formy "nákupu hlasů" se stanou zásadně jednoduššími.
Těmito nedostatky návrh papírové korespondenční volby ze zahraničí netrpí.
Důvěryhodnost procesu lze v případě digitalizace nastavit na důvěryhodnost datové schránky. Nákupy hlasů na území ČR je třeba ošetřit v trestním právu, přestože připouštím, že najít správnou formulaci může být velice těžké.
A jak by byla zajištěna tajnost hlasování?
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. -- Lucie Spáčilová
Problémem korespondenční volby je především to, že snaha o její prosazení přichází v krajně nevhodnou dobu a způsob, jak se o to koalice snaží je extrémně nešťastný. Neuvěřitelně zpackaný nápad.
Pokud má být změněn způsob hlasování ve volbách, pak se pro to musí najít ve společnosti výrazně většinová volba. Tj. tak 70-80% oprávněných voličů musí s takovou změnou souhlasit, nebo minimálně spíše souhlasit. Pokud taková shoda nepanuje, pak se tím - zcela právem - zpochybní legitimita výsledku voleb. Strana, pro kterou je taková změna nevýhodná, to bude vnímat - a opět zcela právem - jako pokus o manipulaci s výsledkem voleb.
Pokud bude pro podobnou změnu existovat většinová podpora a nespokojených bude málo, pak se nic hrozného neděje. Opozice proti změně bude slabá a čas a praxe ukáží, jestli úprava způsobu volby byla užitečná nebo ne.
To ale není případ současné ČR a korespondenční volby. Rád bych napsal, že je v této věci společnost rozdělena napůl, ale to bych maloval věci hodně na růžovo. Fakt, že:
... se o korespondenční volbu snaží extrémně nepopulární vláda,
... že se, jako obvykle, místo dlouhodobě udržitelné dohody s opozicí, snaží opozici převálcovat
... že se dá právem očekávat, že by korespondenční volbu využili především Češi, kteří žijí dlouhodobě mimo republiku a ti by dali hlasy spíš vládě než opozici,
to všechno bude podporovat dojem, že jediným cílem takové právní úpravy je zmanipulovat výsledek voleb ve prospěch vládní koalice. A to bez ohledu na to, jak by volby dopadly - vládní koalice se nikdy nezbaví nálepky podvodníků, kteří jsou schopni pro udržení moci udělat cokoli, i ohnout základní demokratické principy nae kterých země stojí. A korespondenční volba, jako myšlenka, se tím naprosto zdiskredituje. Kam vede zpochybnění legitimity voleb je nejlépe vidět na příkladu USA. U nás by to rozhodně nebylo jiné. Spíš by to bylo horší, protože USA je rozdělená alespoň půl na půl, ale jakou že má u nás současná vláda podporu? 20%?
Řešení nevidím ani v ústupku, kdy se by řeklo, že se korespondenční volba nepoužije při nejbližších parlamentních volbách. Fakticky by tak opozice dostala do ruky jen spoustu munice na to, aby slíbila, že korespondenční volba bude první, co po vítězných volbách zruší. Zisk vysoký, náklady mizivé. Něco jako Julínkovné v novém provedení.
V podstatě se teď koalici vrací její naprosto stupidní strategie, kdy se, místo snahy o zasypávání příkopů ve společnosti, chová jak tlupa vítězstvím opilých barbarů. Místo aby se snažila najít dohodu s opozicí v Parlamentu na dlouhodobě udržitelných strategiích, tvrdě ji válcuje svou většinou, jako by tomu tak mělo být navždy. Jenže ono nebude. Je to legitimní postup, ale velice krátkozraký - bude fungovat jen do příštích voleb - a opozice toho samozřejmě využije. A jak si myslíte, že to dopadne, až se po volbách přeskupí síly?
A stejné je to ve společnosti - kdo nezastává jedinou správnou vládní linku je dezolát a proruský šváb. Jakákoli kritika nebo projev nespokojenosti je označen za dezinformaci a pokus nasypat písek do hladce fungujícího soukolí moci. Ono by to i fungovalo, pokud by země vzkvétala. Potíž je v tom, že vzkvétá jen pro velmi omezenou skupinu vyvolených. A ve volbách rozhodují peníze a hlasy. Peněz má dost i A. Babiš a nejspíš víc, než celá koalice dohromady. A pokud většina společnosti nějak nevidí ty světlé přínosy toho, co vláda dělá, pak celkem není divu, že holt je těch dezolátů je víc než těch jedině správných. A to jsou ty hlasy.
A teď se do toho pokusí vládní koalice silou protlačit korespondenční hlasování - vážně si myslíte, že to nebude vnímáno jako pokus o "ukradení voleb"? A že výsledky takových voleb budou respektovány? A to bez ohledu na to, jaké ty výsledky voleb budou? A vážně si myslíte, že toho opozice v předvolebním boji nevyužije?
Snaha prosadit korespondenční volbu právě teď je dokladem buď naprostého zoufalství, ignorance nebo neschopnosti vládní většiny. A dokonalá nahrávka na smeč pro opozici. Za sebe nevidím žádný způsob, jak tu škodu nahradit. Maximálně se dá škoda minimalizovat tím, že se nějakou kličkou z toho návrh tiše vycouvá.
Proto pokládám toto diskusní vlákno za naprostý úlet, který nemá s realitou každodenního života nic společného. Smysl by měla jen v případě, kdy by se hledala cesta, jak se dostat z té šlamastiky ven.
Ondra.kl píše: ↑19 led 2024, 08:04
- korespondencni volba se v cr diskutuje pres 10 let
- jeji odpurci predkladaji stale stejne, neplatne argumenty
- vazne si myslim, ze eladar (a dalsi) bude svoje demagogicko propagandisticke kecy produkovat dale a jakakoli diskuze s nim (a dalsimi vcetne babise a spd) nema smysl, nebot je jasne (a praxi proverene) ze svoje postoje (a argumenty) nezmeni.
Deset let se toto téma snaží umanutá skupinka tvrdohlavě protlačit. Že by se jí nějak dařilo získat pro ni podporu veřejnosti, to moc vidět není. Teď cítí, že se otevírá Overtonovo okno a že by mohla svůj sen protlačit silou. To nejspíš mohla. Ale podporu legitimitu tím rozhodně nezíská. Spíš naopak.
A u voleb jde především o jejich legitimitu. Připomíná znění článku 2, odst. 1 Ústavy České republiky:
Lid je zdrojem veškeré státní moci; ...
Pokud bude legitimita voleb zpochybněna významnou částí obyvatel, pak je zpochybněna i legitimita fungování státu jako takového.
Zpochybnovat muze kdo chce co chce bez ohledu na realitu. Nelze nikomu zabranit aby tvrdil ze zeme je placata.
Tohle mě vážně zajímá ...
... jde o převažující názor členů Pirátské strany nebo okrajový názor jedince?
Já jsem si vždy myslel, že cílem demokratické politické strany je prosazovat své politické cíle prostřednictvím získávání podpory voličů, které dávají těmto cílům legitimitu. Prosazování svých cílů bez ohledu na názory voličů jsem vždy pokládal za doménu sekt, nevládních organizací, diktatur a teroristických organizací.
Čímž netvrdím, že by vládní většina nemohla některé věci prosadit silou bez ohledu na názor veřejnosti a dohodu s opozicí. Koneckonců ona zodpovídá za rozvoj země a zvyšování životní úrovně obyvatel. Nemělo by to ale být v případech, kdy takové opatření sahá za hranice příslušného volebního období. To totiž vede jen k tomu, že po změně vládní většiny bývalá opozice taková opatření zase zruší a ve výsledku to přinese jen promrhané peníze a zmatek v legislativě. A už vůbec by k tomu nemělo docházet v případě volebních zákonů, protože tím se podkopávají samotné základy demokratické společnosti.
Ale možná špatně chápu co to ta demokracie vlastně je.