Komponenta: Dopravní infrastruktura

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Doprava a Logistika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Doprava a logistika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12340
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20698 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Dopravní infrastruktura

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Psal jsem Petrovi, aby se do komponenty Infrastruktura pokusil zahrnout Berlínský koncept Netze in Nutzerhand.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34711
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31639 poděkování
Dostal poděkování: 25736 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Dopravní infrastruktura

Příspěvek od Petr.Vileta »

Petr Kopac píše:A telekomunikaci neresil nijak extra, kdyz mame komponentu Internet.
A neni to blbe? Podle me internet je jen jedna cast elektronickych komunikaci, kam patri pevne i mobilni telefonovani, radiove a televizni vysilani ... a internet. Ono i v regulaci radioveho a TV vysilani je spousta kravin, ktere by se mely zrusit. Napr. internetova televize podleha pravidlum pro normalni televizni vysilani. Ovsem treba Brooch muze vysilat hned od pristi minuty, protoze na to HW ma, ale nesplnil by mozna ani jedno regulacni pravidlo a dostal by se do rozporu se zakonem. A to je samozrejme spatne.

Navic internet je jedna cast v podstate jakehokoliv zpusobu elektronicke komunikace. Muze byt na pevne lince, v mobilu, dokonce i v televizi (at uz kabelove, nebo satelitni) a navic internet muze mit jeden smer jednim kanalem a druhy smer jinym (nektere satelitni "internety" maji download ze satelitu, ale upload pres modem/mobil).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Jakub.Michalek, Josef.Ulehla

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Alvyn
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 42
Registrován: 16 úno 2012, 21:16
Profese: ijhhh
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování

Re: Komponenta: Dopravní infrastruktura

Příspěvek od Alvyn »

To je na delší debatu, alespoň v krátce...
Decentralizace, demonopolizace, distribuce rizik - poucime se v jinych statech, kde to funguje nebo i v jinych oborech; a nebo podporime lokalni nasazeni experimentalnich siti, moznosti je spousta. Je v tom ale budoucnost, uridit energeticke site uz neni v silach cloveka, jsou na to potreba pokrocile AI a zavedeni efektivnich opatreni, jako je treba ta decentralizace.
Nejasno. Kde, v jakých státech, funguje decentralizovaná síť, která je schopná sama o sobě spolehlivě uživit své odběratele? Lokální nasazení experimentálních sítí? Co znamená lokálně, v jakém rozsahu? Bude to připojené do hlavní sítě nebo to bude nějaký ostrov? Kde jste vzali to, že uřídit energetické sítě není v silách člověka? Kdyby to tak bylo, už dávno to všechno lehlo. Problém, který se teď řeší je způsoben spíš neúctou k té síti, kdy je spousta nespolehlivých zdrojů umístěných mimo páteř současných rozvodných sítí a pak je problém s transferem té energie. Kdyby se bral stejný ohled rozvoj té sítě, jako na výstavbu zdrojů nemáme problém, jenže postavit VVN vedení v dnešních podmínkách je cca 10-ti letá záležitost. Naproti tomu ty elektrárny postavíš nesrovnatelně rychleji.

Čili problémy s řízením té soustavy si lidi nadělali sami tím, že do ní, z ideologického hlediska, roubují něco, na co není stavěná a nechtějí do ní investovat, páč na tom nikdo rychle nevydělá. Bez velkých, spíš obrovských investic do to nepůjde předělat a bude to záležitost dlouhodobá.

Jak toto chcete prosazovat v EU? Nebo si myslíte, že je výhodné se odseknout a mít vlastní českou decentralizovanou síť?
Obnovitelné zdroje - resi je cely svet, my jen nebudeme prosazovat ulitle dotace (ktera pak nekdo nahonem zdani, kdyz mu prerostou pres hlavu), ale spis podporovat vyzkum zvyseni efektivity a nasazeni mistne efektivnich zdroju - u nas jsou napr. slunecni el. malo vykonne, kdezto vodni jsou lepsi a jsou i dalsi zdoje... a i ty slunecni by bylo lepsi strkat na baraky, nez jimi zabirat zemedelskou pudu. Proste postupovat podle bodu jedna. Radeji spousta malych elektrarnicek na domech, nez jedna velka "panelova louka".
Výzkum ano, větší efektivita ano, zajímavé jsou třeba pasivní a nízko-energetické domy. Menší lokální zdroje, klidně panely na střechách ano. Jen by mě zajímalo, kde na to ty lidi vezmou prachy?

Horší to je s průmyslovou oblastí a větším městem. Tam se bez velkého stabilního zdroje neobejdete.
Zájem obyvatel - to jenom shrnuje prvni bod.
Obyvatel má hlavně zájem na tom, aby měl spolehlivou a levnou elektriku, což zatím OZE s výjimkou vody, případně nějakých bioplynek neumí.

Bez centrální sítě to IMHO zatím nejde a ještě dlouho nepůjde.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Alvyn za příspěvek:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Lukas.Findeis
Člen KS Praha
Příspěvky: 4913
Registrován: 04 dub 2010, 15:47
Profese: běžecký trenér
Dal poděkování: 4653 poděkování
Dostal poděkování: 4059 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Dopravní infrastruktura

Příspěvek od Lukas.Findeis »

Použijem v týhle nebo jiný komponentě něco z úvahy o skutečném stavu na našich silnicích a politickém zákulisí?

735 07 66 99, Praha 12

Petr.Nemecek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: Komponenta: Dopravní infrastruktura

Příspěvek od Petr.Nemecek »

Lukas Findeis píše:Použijem v týhle nebo jiný komponentě něco z úvahy o skutečném stavu na našich silnicích a politickém zákulisí?
Jsem rozhodně pro, ten člověk to vystihl opravdu dobře.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34711
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31639 poděkování
Dostal poděkování: 25736 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Dopravní infrastruktura

Příspěvek od Petr.Vileta »

Petr Nemecek píše:
Lukas Findeis píše:Použijem v týhle nebo jiný komponentě něco z úvahy o skutečném stavu na našich silnicích a politickém zákulisí?
Jsem rozhodně pro, ten člověk to vystihl opravdu dobře.
S nekterymi jeho zavery by se dalo polemizovat. Jezdim uz pres 30 let a bez vaznejsich nehod, ovsem kdyby se napr. zrusil zakaz predjizdeni a stala se z toho jen informativni znacka, tak pojedu nekde na nezname silnici, uvidim dlouhy volny usek do mirneho kopecka, tak zacnu predjizdet. Jenze vyjedu na horizont a tam bude padak jako krava a proti me Ferrari ve dvoustovce. Proste jsem neznal teren a podlehl jsem optickemu klamu. A takovych veci tam ma vic.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

jzvc
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2682
Registrován: 20 kvě 2009, 08:06
Profese: Admin
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 1015 poděkování

Re: Komponenta: Dopravní infrastruktura

Příspěvek od jzvc »

Ale Petre, to je prave ta TVOJE odpovednost. Co ti ted brani predjizdet na dvojity care? Absolutne NIC. Akorat ze ted za to dostanes flastr, pokud te uvidi nejakej fizl, a to i v pripade, ze sirokodaleko nebyl nikdo, koho bys moh byt jen omezit. Osobne naprosto nechapu, ze (odhaduju) u 50% nehod nedojde k udeleni pokuty, protoze se ucastnici dohodnou - a tady naprosto zjevne doslo k omezeni/ohrozeni/.... ale pokud 10m pred znackou konec obce seslapnes plyn, tak te hned za bukem zastavej ...

Preved to (presne jako v clanecku) do absurdni roviny. Zastrelim ti manzelku/parnerku/... a protoze si ji mel uz taky plny zuby, tak se dohodnem, ze zacaluju zpopelneni (pripadne to zatahne pojistovna) a tim je to smaznuty. Zato kdyz si budu cutat micudou o zed, tak me prijdou sebrat, protoze bych tim micem mozna moh nekoho trefit nebo nekomu rozbit okno ...
Alvyn
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 42
Registrován: 16 úno 2012, 21:16
Profese: ijhhh
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování

Re: Komponenta: Dopravní infrastruktura

Příspěvek od Alvyn »

Jestli někdo předjíždí na dvojté plné tak je to debil, oni jí necpou všude! Nikdy se mi nestalo, že by mě 10 metrů před cedulí konec obce cajti měřili. Existuje spousta míst, kde se prostě na značky, člověk musí spolehnout, například krátké nájezdy na D1. Jo taky mě sere, že je tam najednou 100, ale pak jsem si ten nájezd vyzkoušel a včele to doporučuji i ostatním.
Petr.Nemecek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: Komponenta: Dopravní infrastruktura

Příspěvek od Petr.Nemecek »

Netvrdím, že to lze zavést úplně univerzálně (dálniční sjezdy jsou poměrně dobrej protipříklad, protože některý jsou fakt zrádný), ale je prokázaný, že jsou-li všude značky, maj lidi tendenci jet podle značek a nemyslet, naopak bez značek jedou pomaleji, protože je to nutí přemýšlet.
anonym72078
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2945
Registrován: 10 říj 2011, 22:43
Dal poděkování: 5496 poděkování
Dostal poděkování: 3646 poděkování

Re: Komponenta: Dopravní infrastruktura

Příspěvek od anonym72078 »

Jakub Michalek píše:Psal jsem Petrovi, aby se do komponenty Infrastruktura pokusil zahrnout Berlínský koncept Netze in Nutzerhand.
Mam v planu dnes.
Petr Vileta píše:
Petr Kopac píše:A telekomunikaci neresil nijak extra, kdyz mame komponentu Internet.
A neni to blbe? Podle me internet je jen jedna cast elektronickych komunikaci, kam patri...
Jedna vec je jak je to spravne, druha vec je, jestli chceme mit srozumitelny, dobre komunikovatelny program. Kdyz budu resit uplne vsechno, lidi se v tom nevyznaji a stejne nezbyde vic prostoru nez jedna dve vety na tema a pak to zase bude desne povrchni - a nebo se o tom rozepisu, ale potom to bude tak dlouhy, ze to nikdo nebude chtit cist. Hledame optimum nekde mezi ;)
Alvyn píše:
Decentralizace, demonopolizace, distribuce rizik...
Nejasno. Kde, v jakých státech, funguje decentralizovaná síť...?
Decentralizovane site/vyroba energie funguji uz vsude, i kdyz v pomerne malem meritku. Centralizovana sit je nachylna k problemum a ma vysoke ztraty. Internet byl, jako moderni sit, konstruovan decentralizovane, pro pripad velkych katastrof. Tenhle princip lze zobecnit, resp. uz se uplatnil i v jinych oborech.
Alvyn píše: Lokální nasazení experimentálních sítí? Co znamená lokálně, v jakém rozsahu? Bude to připojené do hlavní sítě nebo to bude nějaký ostrov?
Konkretni projekty bych nechal na odbornicich z oboru energetiky. ;) Moje osobni predstava je napr. jedno mesto nebo vice mest.
Alvyn píše: Kde jste vzali to, že uřídit energetické sítě není v silách člověka?
Neni. V situaci, kdy mas N zdroju, ktere ruzne v case kolisaji (obnovitelne zdroje - zavisle na vetru, slunci, vode...), kdy mas velmi slozitou distribucni sit a zaroven nerovnomernou spotrebu jak mistne, tak casove... pochybuju, ze by to mohl zvladat kterykoliv smrtelnik, mozna tak Superman. 1) musi se zabranit vypadkum 2) kdyz uz se elektrina vyrobi, mela by se spotrebovat a mely by byt minimalni ztraty. Ale upozornuji, ze nejsem odbornik na energetiku. Za to jsem budouci odbornik na inteligentni systemy ;) Tyhle problemy se ale daji resit obecnymi matematickymi nastroji.
Vidim reseni v inteligentnich kybernetickych ridicich systemech.
Alvyn píše: Jak toto chcete prosazovat v EU? Nebo si myslíte, že je výhodné se odseknout a mít vlastní českou decentralizovanou síť?
Pokud vim, tak EU presne takove projekty podporuje ;)
Decentralised power generation in the liberalised EU energy markets
An Energy Policy for Europe
Decentralized Energy Systems
Alvyn píše:
Obnovitelné zdroje
Výzkum ano, větší efektivita ano, zajímavé jsou třeba pasivní a nízko-energetické domy. Menší lokální zdroje, klidně panely na střechách ano. Jen by mě zajímalo, kde na to ty lidi vezmou prachy?
Podivej se prosim na tento zajimavy projekt. Cca pred rokem jsem byl primo na miste a prohlidl jsem si to :) Samozrejme - tento konkretni projekt je aplikovatelny jen v urcitych podminkach - ale o tom mluvim - pouzivat primerene nastroje tak, aby byly efektivni. Vsimni si ale dulezitych parametru: transparentni projekt, spoluucast soukromeho a statniho sektoru, pouziti modernich technologii, decentralizace - zde vynucena geografickymi podminkami.

V odpoved na tvou otazku: ted se cpou velke dotace firmam. Proc bychom nemohli dat lepsi podminky jednotlivym lidem? Napr. udelat pujcky na 80 % nakladu na porizeni male elektrarny (obnovitelne zdroje) - pri stavbe/rekonstrukci domu si clovek prida napr. solarni panely, ty bude postupne splacet a po nekolika letech uz se mu budou pouze vyplacet. Samozrejme sit se musi nejprve na takovy boom lokalnich zdroju pripravit.
Alvyn píše: Horší to je s průmyslovou oblastí a větším městem. Tam se bez velkého stabilního zdroje neobejdete.
Stabilniho urcite, ale proc velkeho? Potrebujes preci N velke mnozstvi energie, je ti jedno, jestli pochazi z 1000 malych elektrarnicek nebo z jedne velke.
Alvyn píše: Obyvatel má hlavně zájem na tom, aby měl spolehlivou a levnou elektriku...
Presne. Decentralizace by mela presne k tomuhle vest, vc. snizeni dopadu na prirodu, snizeni prenosovych ztrat. Ze budou potreba investice? O tom zadna, bez penez ani kure nehrabe ;) Ale to neni novinka. Investovat se musi kazdorocne miliardy, nemyslis, ze by stalo za to je pro jednou investovat rozumne :) Decentralizace se dnes mj. prosazuje i potravinarstvi - lokalni produkty snizuji dopad nakladni dopravy na dopravni infrastrukturu, prirodu atp. K cemu ti je, ze si koupis cesnek o 5 Kc levneji, kdyz pak z tvych dani jdou stovky az tisice na opravu ponicenych silnic?
Alvyn píše: Bez centrální sítě to IMHO zatím nejde a ještě dlouho nepůjde.
Doufam, ze jsem te presvedcil alespon o tom, ze nadeje tu je :) Rozhodne je to ale nase budoucnost.

Ad clanek - prectu si ho, az budu mit cas, ale toho se mi bohuzel nedostava.

OFFTOPICJenom bych poprosil, abychom v diskusi nezabihali do prilisnych podrobnosti, jestli je nekde dvojita cara dobre ci spatne. Celkova uroven znaceni je na pomerne dobre urovni, zajedte se podivat na sever/vychod/jih ;) Nerikam, ze neni potreba zlepsovat, ale mame palcivejsi problemy. Napiste svuj nazor a podlozte konretnimi priklady. Kdo se pak ma vsim tim textem prohrabavat, kdyz zpracovava komponentu politickeho programu a zajimaji ho nazory lidi ;) Cimz se soucasne omlouvam za dlouhy prispevek.
Odpovědět

Zpět na „Doprava a Logistika“