CF 17/2020 Rozhodnutí o postupu ve volbách 2021

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 1183
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1228 poděkování
Dostal poděkování: 4295 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 17/2020 Rozhodnutí o postupu ve volbách 2021

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

Drazí Piráti, přátelé,

po pročtení analýzy, příloh i části diskuze přicházím s dotazem na primárně předkladatele, ale i zpracovatele analýzy.

Nejdříve bych chtěla ještě jednou poděkovat za analýzu všem, co se na tvorbě podíleli. Skutečně si vážím vašeho času, který jste tomu věnovali.

Teď trochu omáčky k mému dotazu: jak vychází ze SWOT analýzy, koalice se STANem pro nás bude mít určitou cenu, za mě nejvýrazněji:
- demotivovaní členové, obzvláště tam, kde neklape komunální či krajská spolupráce;
- sdílení mediálního prostoru a tedy oslabení našeho (je konečné množství prostoru, který nám mohou média nabídnout, a jako dlouhodobě 2.-3. nejsilnější strana si bereme horní hranici mediální pozornosti a koalice nemá potenciál ji již moc zvýšit, tedy dojde k dělení);
- ztráta identity skrze rozmělnění programu, omezení jádrových částí programu, či společné tiskové konference (neplánuje se sice společný klub, ale i tak se na další čtyři roky výrazně provážeme v bezprecedentní podobě).

Tato cena je poměrně vysoká, alespoň pro mě - v těch nejpříznivějších prognózách získáme my sami třináct mandátů navíc (a STAN kolem šesti), v té aktuálně propočítané na mandaty.cz dostaneme cca deset. A nabyla jsem dojmu, že je vysoká i pro autory analýzy, jelikož v ní i v úvodní řeči Ivana se pracuje s tezí, že to bude vykoupeno skládáním vlády. Pokud bychom měli mít o deset Pirátů navíc v opozici, ale zaplatit cenu výše zmíněných tří bodů, nejsem ochotna ji zaplatit. Umím si však představit podporu, pokud je reálná představa skládání vlády.

Pročetla jsem si tedy odhady mandátů. Jelikož už víme, že ODS půjde s TOP09, pracuji s modelem b) na straně 22 Analýzy. Piráti a STAN by v ní získali 48 poslanců. Aby mohli skládat vládu, musela by být nejen s ODS a TOP09 (40 poslanců), ale ještě minimálně s ČSSD (15 poslanců - upřímně, tady jsem z odhadu trochu zmatená s ohledem na to, jak si ČSSD teď vede v průzkumech, ale nic lepšího teď v rukou nemám a i proto doufám v zodpovězení dotazů), případně doufat v nějaké poslance KDU-ČSL. Naopak ANO (72) je dle propočtu schopno pokračovat s ČSSD a KSČM (oba po 15) jako doposud a nic by jim v tom pravděpodobně nebránilo (prezident typicky pověří jednáním vítěze).

Konečně tedy otázky! .)

1) Pokud v analýze počítáme se skládáním vlády, existuje k tomu dojmu nějaký reálný základ? Už STAN u nás vyvolává velkou diskuzi, jak vnímáte, že CF bude hodnotit potenciální vládu s ODS? Nebo vrácením ODS-ČSSD kočkopsa? Či nehrozí, že tyto strany zájem to skládat s námi vůbec nemají (pokud vím, tak třeba ODS hlavně na Praze jelo tvrdou pirátskou antikampaň)?
2) Nakolik v těchto otázkách mohu důvěřovat mandaty.cz, které jsou použité ve Streamu 6, když ČSSD přisuzují více poslanců, než mají teď?
3) Jaký je názor předkladatele (RP) na předvolební koalici bez vidiny skládání vlády, považuje to za stále dostatečně výhodné i za cenu výše zmíněných hrozeb?

Děkuji předem a vítám diskuzi! .)

(Všechny úpravy: překlepy.)
Naposledy upravil(a) Marketa.Gregorova dne 19 říj 2020, 18:51, celkem upraveno 3 x.

Europoslankyňa.
Místopředsedkyňa.
Vedoucí RT EZO.

Pravda bolí.
Politika je pro všechny.
NEklikat.
Píše se to AI.

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2791
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6107 poděkování
Dostal poděkování: 7199 poděkování

Re: CF 17/2020 Rozhodnutí o postupu ve volbách 2021

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Technická: Pokud by někdo chtěl dělat nějaké alternativní návrhy, tak je třeba založit členský podnět s alternativním návrhem usnesení, získat podporu poloviny skupiny členů CF a doručit ho sem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvek:
Frantisek.Kindl

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Jiri.Snizek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2828
Registrován: 19 lis 2017, 10:01
Profese: školitel software pro veřejnou správu
Bydliště: Kolín
Dal poděkování: 7367 poděkování
Dostal poděkování: 3544 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 17/2020 Rozhodnutí o postupu ve volbách 2021

Příspěvek od Jiri.Snizek »

Ahoj všichni,

já nechci zachraňovat koťátko STAN ve Sněmovně a jestli mají bez mála 10 %, tak nepotřebují zachraňovat. Budu hlasovat proti usnesení.

Naše politika není založena na vymezování se proti ANO a tedy by jejím cílem neměla být porážka ANO. Nechme lidi zvolit si program a zástupce, které ve Sněmovně chtějí. Nerozhodujme to za ně z pozice elit. Neuvažujme o spojování a přesouvání elektorátů. Pokud chceme vyhrávat volby, uvažujme o tom, proč jsme je dosud nevyhráli, a zlepšujme se.

Na spolupráci se STAN si nemůžu nijak stěžovat. Vít Rakušan je můj učitel němčiny a velmi si ho vážím a přeju mu v politice i mimo ni vše dobré.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Snizek za příspěvky (celkem 8):
Robert.Magni, Jiri.Rezek, Pavel.Nevrkla, Michal.Horak, Martin.Martin, Lukas.Hejduk, Jiri.Koudelka, Matous.Adamu

721 356 719, jiri.snizek@pirati.cz, středočeský radní pro regionální rozvoj a územní plánování, náměstek hejtmanky Středočeského kraje https://stredocesky.pirati.cz/lide/jiri-snizek/

Cílem politiky Pirátů je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost. Protože jedině ta vede k moderní, udržitelné a prosperující ekonomice, která umožní vysokou kvalitu života v budoucnosti.

https://swarmwise.pirati.cz/

Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2676
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3689 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: CF 17/2020 Rozhodnutí o postupu ve volbách 2021

Příspěvek od Dan.Lestina »

Marketa.Gregorova píše: 18 říj 2020, 21:42 2) Nakolik v těchto otázkách mohu důvěřovat mandaty.cz, které jsou použité ve Streamu 6, když ČSSD přisuzují více poslanců, než mají teď?
Na to snad mohu odpovědět také: madaty.cz samotné a jejich systém propočítávání mandátů je relativně dobrý, pokud vím nejlepší, jaký máme k dispozici.
Problém vidím v datech, která se do toho systému zde zadávaly: zadalo se tam, že volební výsledek koalice je prostý součet volebních výsledků jednotlivých stran. Tak to samozřejmě v reálu není, nějaká část voličů odpadne, někoho nového to přitáhne.
Ve streamu 1 máme dobrá data na to, v jakém rozmezí se bude zisk pohybovat: Piráti samotní by zřejmě získali mezi 7 a 26 %, a koalice zřejmě mezi 8 a 27 %.
Soudí se, že koalice může tento svůj potenciál lépe naplnit, než samostatná strana. Ale data pro to ukázána nejsou, přestože nějaký odhad z dat udělat půjde (Proto jsem požádal o možnost provedení doplňujícího výpočtu: https://redmine.pirati.cz/issues/33128).

Na předpovídaných výsledcích ČSSD mi jinak nepřijde nic zvláštního, ve volbách 2017 dostali 7,3 %, a od té doby se předpovědi jejich zisku ve volebních modelech pohybují tak nějak mezi 4 a 13 %. Výrazně lépe dopadají u CVVM, a mandáty.cz berou klouzavý průměr CVVM, Medianu, Kantaru a STEMu z poslední doby (imho správně). Zhruba stejný procentuální výsledek jako v r. 2017 je realistický, a mírně vyšší zisk mandátů ve variantě 0, f a g je zřejmě způsoben tím, že tyto varianty počítají s vypadnutím TOP09 a/nebo KDU-ČSL pod 5% hranici, a tedy s přerozdělováním více mandátů mezi ostatní strany vč. ČSSD.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Vit.Fux, Milan.Dadourek, Michal.Macek

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Patrick.Zandl
Republikový výbor
Příspěvky: 279
Registrován: 25 říj 2016, 21:24
Profese: místostarosta
Bydliště: Brandýs nad Labem - Stará Boleslav
Dal poděkování: 295 poděkování
Dostal poděkování: 835 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 17/2020 Rozhodnutí o postupu ve volbách 2021

Příspěvek od Patrick.Zandl »

Čau lidi,
Jiri.Snizek píše: 18 říj 2020, 22:19 Naše politika není založena na vymezování se proti ANO a tedy by jejím cílem neměla být porážka ANO. Nechme lidi zvolit si program a zástupce, které ve Sněmovně chtějí. Nerozhodujme to za ně z pozice elit. Neuvažujme o spojování a přesouvání elektorátů. Pokud chceme vyhrávat volby, uvažujme o tom, proč jsme je dosud nevyhráli, a zlepšujme se.
tady bych Jirkovi oponoval.
1) je to STAN, díky němuž sedíme v radě středočeského kraje (a i jinde). Oni nás přizvali k účasti na vládě, když mohli a nemuseli.
2) Naše politika je založená na konstruktivní spolupráci, nikoliv apriorním odmítání spolupráce. Můžeme vládnout i s ANO, pokud splní pár podmínek přijatých 2017. Což jistě neznamená nutnost předvolební koalice, ale...
3) ... ale naším cílem je uplatnění našeho volebního programu a tím doufáme zlepšení pozice Česka a životů občanů. Pokud k tomu vede (a matematika i politická shoda tomu napovídá) cesta přes koalici se STANem, měli bychom tuto cestu projít. Tohle jsme se zavázali občanům dělat a naše falešná hrdost, že to zvládneme sami, není na místě. Ztratit další čtyři roky, než budeme mít šanci to zvládnout sami, není na místě. Už proto, že občané mohou oprávněně pochybovat o tom, že bychom to zvládli sami, když nejsme schopni takovou výzvu vyhodnotit.

Takže pokud jsme nevyhráli volby, tak jsme nebyli dost chytří na to, abychom využili matematiku voleb a oslovili dostatek voličů. Pokud nemáme nějaký průlomový nápad (a autobus s obrázky lidí v teplákách to už nebude), je spojení se STANem zatím nejlepší volba, jak náš program realizovat.

Toť můj závěr.
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5648
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22735 poděkování
Dostal poděkování: 4618 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 17/2020 Rozhodnutí o postupu ve volbách 2021

Příspěvek od Robert.Magni »

Logiku by měla koalice se Svobodnými,aby se zabránilo propadnutí hlasů.

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Michal.Macek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 761
Registrován: 31 říj 2018, 12:52
Profese: Tajemník ZK Pirátů SČK
Dal poděkování: 678 poděkování
Dostal poděkování: 1107 poděkování

Re: CF 17/2020 Rozhodnutí o postupu ve volbách 2021

Příspěvek od Michal.Macek »

Jiri.Snizek píše: 18 říj 2020, 22:19 já nechci zachraňovat koťátko STAN ve Sněmovně
Technická:
To "koťátko" teď jedny volby suverénně vyhrálo a v druhých se s námi - řekněme - dělí o první místo.
Je to takové tygří koťátko.

E: Myslím, že když se Vít Rakušan velmi dobře snaží o uctivé a našim zvyklostem přizpůsobené jednání s námi, měli bychom určitou úctu projevovat nazpět.

EDIT: Vyjasnění pointy příspěvku.

místopředseda KS Praha, zastupitel Prahy 12, místopředseda MS Praha 12, tajemník ZK SČK

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9891 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: CF 17/2020 Rozhodnutí o postupu ve volbách 2021

Příspěvek od Vit.Fux »

Z hlediska skládání kandidátek mi zapojení Starostů mi přijde jako výhoda, mám totiž pochybnosti o naší personální kapacitě. Teď jsme poslali 100 lidí do vedení krajů a za rok budou další volby a naše dogma říká nekumulovat. Takže - máme vůbec dost lidí, za které bysme dali ruku do ohně a strčili je před kamery do sněmovny? A co pak komunál? Já odpověď na tu otázku neznám, ale mám pochybnosti, protože reálně je nás jen tisíc a nemůžeme vybrakovat kraje, protože stejně bysme je museli doplnit a za rok se zas tak moc práce neudělá a už by se dělala rošáda? To by byl dost chaos v koalicích a trochu zrada na voličích.

Takže za mně, když tam pošleme pár Starostů, kteří budou prosazovat 70 % našeho programu, ale budou to STANové špičky a obecně budou kultivovat politickou kulturu v ČR tak je to asi lepší než tam poslat nějakého "našince do počtu"/nepolitika nebo dělat bordel ve vedení krajů.

Nicméně to je věc, kterou bych rád slyšel od PKSek - máte(me) dost volných, schopných a loajálních lidí, které bysme mohli lusknutím prstu strčit do čela kandidátek už dnes?

Jinak já bych byl rád, kdyby pevně slíbených pozic pro STAN bylo spíš míň a Starostové šli do grilovaček a našich primárek. Třeba přirozeně zjistíme, že na některých kandidátkách jich přirozeně bude víc než co sedí na dohodu, protože hodili do procesu opravdu dobré lidi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 8):
Dan.Lestina, Martin.Stanek, Robert.Magni, Frantisek.Kindl, Milan.Dadourek, Marek.Krejpsky, Tereza.Maskova, Jan.Polak
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5648
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22735 poděkování
Dostal poděkování: 4618 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 17/2020 Rozhodnutí o postupu ve volbách 2021

Příspěvek od Robert.Magni »

Máme dost lidí.
Většina jmen na kandidátku je jen křoví
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Vit.Fux

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2479
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2015 poděkování
Dostal poděkování: 3256 poděkování

Re: CF 17/2020 Rozhodnutí o postupu ve volbách 2021

Příspěvek od Jan.Prokop »

Vit.Jurasek píše: 19 říj 2020, 14:05 Z hlediska skládání kandidátek mi zapojení Starostů mi přijde jako výhoda, mám totiž pochybnosti o naší personální kapacitě. Teď jsme poslali 100 lidí do vedení krajů a za rok budou další volby a naše dogma říká nekumulovat. Takže - máme vůbec dost lidí, za které bysme dali ruku do ohně a strčili je před kamery do sněmovny? A co pak komunál? Já odpověď na tu otázku neznám, ale mám pochybnosti, protože reálně je nás jen tisíc a nemůžeme vybrakovat kraje, protože stejně bysme je museli doplnit a za rok se zas tak moc práce neudělá a už by se dělala rošáda? To by byl dost chaos v koalicích a trochu zrada na voličích.

Takže za mně, když tam pošleme pár Starostů, kteří budou prosazovat 70 % našeho programu, ale budou to STANové špičky a obecně budou kultivovat politickou kulturu v ČR tak je to asi lepší než tam poslat nějakého "našince do počtu"/nepolitika nebo dělat bordel ve vedení krajů.

Nicméně to je věc, kterou bych rád slyšel od PKSek - máte(me) dost volných, schopných a loajálních lidí, které bysme mohli lusknutím prstu strčit do čela kandidátek už dnes?

Jinak já bych byl rád, kdyby pevně slíbených pozic pro STAN bylo spíš míň a Starostové šli do grilovaček a našich primárek. Třeba přirozeně zjistíme, že na některých kandidátkách jich přirozeně bude víc než co sedí na dohodu, protože hodili do procesu opravdu dobré lidi.
Je otázka, co lidi zajímá, hromadu lidí zajímá komunál a né celostát a obráceně, fakt se nebojím, že bysme nezaplnili čela kandidátek schopnými lidmi a radši budu, když v PS bude za náš člověk, co ctí náš program na 100% a neumí mluvit na kameru (od toho jsou různá školení) než někdo, kdo umí mluvit na kameru a ctí náš program ze 70%
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvky (celkem 6):
Robert.Magni, Jiri.Snizek, Jan.Kunc, Milan.Dadourek, Martin.Martin, Jiri.Koudelka
Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“