Senátní volby 2016

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 6

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senátní volby 2016

Příspěvek od Michael.Polak »

hehe, tak dosavadní složení kandidátů u nás na Praze 6:
https://www.novinky.cz/domaci/406378-va ... elene.html

Václav Bělohradský za ČSSD + SZ
ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička za TOP 09
tanečník Vlastimil Harapes za ANO
bývalý disidentem, někdejší pracovník BIS a Ústavu pro studium totalitních režimů Františk „Čuňas“ Stárek za ODS

Stárkův syn (člen ODS, otec člen není) sondoval možnost podpory ze strany Pirátů, ale na schůzi MS jsme dospěli k názoru, že i když většina z nás by ho lidsky byla schopna podpořit (já například proto, že je to můj soused - bydlí ve vedlejším vchodě hned vedle mého bytu, tzn. to už by na jeden dům asi senátních kandidátů bylo moc, kdybych já šel za Piráty :-), tak plošnou podporu kandidáta ODS asi ze strany Pirátů jako celku očekávat nemůžem.

no podle všeho to vypadá, že Bělohradský (pro mě osobně víc než přijatelný, i když jeho orientaci na ČSSD lituju - podle mě vychází jen z idejí, ne ze znalosti reálných poměrů v ČR) nás holt k ničemu nepotřebuje...

jinak skutečně mě mrzí, že jsem na kandidaturu netlačil víc.. být protikandidátem filosofa, kterého respektuju, a svého souseda, kterého respektuju, to by byl celkem životní zážitek :-)

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senátní volby 2016

Příspěvek od Michael.Polak »

Zúčastnil jsem se včerejší předvolební debaty do Senátu na Praze 6. Pořádalo jí týdení echo24, takže aranžmá bylo trochu předem dané...

video zde:
http://echoprime.cz/a/iXhMR/belohradsky ... eniku-echo

František Stárek překvapil - ne tak názory, těmi spíše vyděsil - i když u něj víc než u leckoho jiného na české politické scéně je vidět, že není žádný suveréní "rozený nácek", ale že prostě reaguje na aktuální uprchlíkofobní politickou poptávku na české politické scéně. Ale překvapil určitou mírou suverenity v účasti v diskuzi.. je vidět, že billboardovou kampaň mu režíruje nějaký mediální diletant a že jako osobnost má na víc.

Já sám jsem samozřejmě fanoušek prof.Bělohradského, nemůžu si pomoct. Bohužel jsem byl hluboce smutný z toho, jak jádro své vize prostě nedokáže předložit občanské veřejnosti k věření, tak jako jeho oponenti dokáží s daleko primitivnějšími názory. Bělohradský sice teoreticky mluví o relativitě idejí a o tom, že se můžou účelově používat - ale přitom je vidět rozpor, je vidět, že ve skutečnosti jsou ideje, kterým věří, ale je smutný z toho, že v současné éře na celé čáře prohrávají. Naproti tomu uprchlíkofobie, která byla prezentovaná v kultivovanější/inteligentnější podobě Stárkem, a v populisticko/žumpoidní rovině Hušákem, je v podstatě improvizovaná snůška nesmyslů a bonmotů, která je prezentovaná s vážnou tváří náboženského zápalu - přitom jde jen o účelové surfování na vlně strachu nejširší veřejnosti (ne nutně iracionálního - ale rozhodně kanalizovaného

Myslím, že ani komunální politika, ani fóbie z uprchlíků by neměly být hlavním tématem voleb do Senátu. Nicméně, na Praze 6 je hlavním tématem dopravní kolaps, spojený s otevřením tunelu Blanka. Tím, kdo pravdivě předvídali, že všechna auta, která "zmizí pod zem", zpod té země také někde budou muset vyjet, byli právě Zelení a enviromentální aktivisté typu AutoMat ... že to někde bude zrovna v Dejvicích, to nebylo úplně jednoznačné (na Patočkově v Břevnově to taky jde docela z kopce, ale propustnost této komunikace je vyšší, a kolony na Vypichu zase naštěstí nevrčí a nesmrdí nikomu pod okny), ale bylo jasné, že *někde* to bude. No, nastalo to zrovna v elitní diplomatické a kosmopolitní čtvrti, která se tím rychle degraduje na úroveň "magistrální" části Vinohrad (s čímž bude souviset propad výše nájmů i ceny celých nemovitostí, na což je pravice kupodivu citlivá...)

Vtipné je, že částečné zavření Blanky (nabízí se povolit pouze vjezd a nikoliv výjezd, a udělat z něj odstavné parkoviště místo parkovacích zón) samozřejmě není řešení, takže Ružička (coby kandidát TOP09) bohužel musí brát v úvahu, že veřejnost ho spojuje se spackanými (minimálně předraženými a současně i nesmyslně přebujelými) parkovacími zónami a idiotským postojem k řešení dopravního kolapsu (byť ten je způsobený spíš probíhající rekonstrukcí Korunovační, než Blankou jako takovou... nicméně načasování rekonstrukce do doby před senátními volbami byl jistě pečlivě promyšlený tah...) - zatímco Stárka nomivala ODS, která blanku spáchala.

Stárek by byl zajímavý pirátský kandidát tím, že se prezentuje jako "hašišák" a "rocker" a vystupuje okázale v 80's style džínsce - za povšimnutí stojí, že nikdo z protikandidátů si netroufl na debatu, organizovanou pravicovým médiem, přijít v saku a kravatě - tolik "módní policie" k tomu, co se dnes po stránce image očekává od soudobých postmoderních "elit" - nicméně, názorově bohužel vede Bělohradský. Bělohradského hlavního argument je, že i on chce, aby ČR patřila na Západ - ale poměrně správně argumentuje, že se nám snaží prezentovat šíři pravo-levých idejí, které dnes Západ reprezentují, zatímco Stárkova hysterická uprchlíkofobie a strašení terorismem nás v dnešní době nevyhnutelně posouvají směrem k Orbánovi a Putinovi, k fašizujícímu post-komunismu východní Evropy.

Jsem z celé situace popravdě hluboce nešťastný, protože i my jsme po roce 1989 byli uprchlíci směřující do Evorpy - akorát jsme si s sebou chtěli vzít celou naší zemi: s naším levným pivem, laxním ateismem, sociální soudržoností, tradicí technické zdatnosti, apod. Bohužel, Evropa funguje způsobem, kterému tu většinová populace tak docela nerozumí, a ti z nás, kdo se vrátili zpět a snaží se nám to trochu popsat a vysvětlit, tak zůstávají širokými masam nepochopeni. Místo toho vítězí různé formy demagogického pokřikování, hysterického strašení, apod. Nevím, jestli Piráti, ze všech strach obviňovaní z "populismu", jsou vůbec síla, která by s tím mohla něco dělat... ale fakt je, že zoufale potřebujeme lidi, schopní tlumočit z jazyka, kterým mluví Bělohradský, do jazyka české zakouřené putyky. (a nevím, jestli to můžu být já, protože já prostě v zakouřených putykách dlouho nevydržím... ani ne kvůli pivu, ale kvůli tomu kouři...)

Jinak Růžička se nicméně velmi obratně, s nonšalancí gentlemana, dokázal vyhýbat uprchlíkofobní hysterii a +/- zastávat současnou kompromisní vládní linii (bohužel nepřijatelnou jak pro hysterickou veřejnost, tak i pro současnou většinovou politiku EU). Stárek se vezl na vlně hysterického strachu (nemluvě o Hušákovi, který ale zase aspoň vnášel dadaisticko-recesistický prvek: "rozdejme lidu kulomety" a bylo vidět, že má z celé záležitosti spíš legraci a nebere jí s vážnou tváří...), Růžička (aspoň v části debaty, které jsem se účastnil) emoce spíše mírnil - no a prof. Bělohradský poněkud sebevražedně šel proti proudu veřejného mínění - zcela otevřeně, s přesvědčením kosmpolity, modernisty a humanisty.. a proto bohužel tyto volby prohraje.

Zajímavý je střet tří v podstatě pravicových (Bělohradský je na poměry ČSSD a SZ poměrně pravicový kandidát) kandidátů reprezentující různé strategie: Bělohradský je vš. profesor, Růžička ředitel gymnázia (tady se jistě hraje na tu notu, že většina obyvatel Prahy 6 má určitě aspoň maturitu - opravdu nejsme zrovna "dělnická čtvrť") - zatímco Stárek je "muž z lidu", hrdina disentu, ex-major BIS a vůbec strašně moc "nineties guy": těžko říct, jestli kariéru oproti ostatním ze stejné vlny dělal méně nebo více, nicméně hrozivý je ten moment, kdy se v podobě jeho názorů vlastně původní "hnutí roku 1989" obrací proti svým idejím. Ale současně je to vtipné: Putinovi trollové a kremleboti ziskávají na svou stranu davy právě podobným demagogickým strašením, takže Stárek přijímá hozenou rukavici a předvádí, že i on umí kontroverzně strašit, bude-li potom poptávka.

Jinak Bělohradský by pro mě osobně byl neskonale zajímavějším senátním kandidátem, než např. moralizující úředník Michálek, nemůžu si pomoct. Nicméně právě proto, že je zvyklý oslovovat na přednáškách inteligentní veřejnost, a nikoliv široké masy ovládané emocemi, tak se obávám, že má stěží šance postoupit do 2.kola (a pokud ano, tak se proti němu nejspíš všichni semknou). Jsem každopádně rád, že Bělohradský pochopil nebezpečí flirtování s Babišovým ANO, a takto viditelně podpořil svojí podporu demokratickým stranám, které aspoň mají nějakou členskou základnu a které věří v ideu demokracie jako takovou.

Pochopitelně, ze všech pravicových demagogů by Stárek byl asi nejinteligentnějším pravicovým demagogem široko daleko - na námitku Bělohradského, že přece nejde topící se děti strkat zpátky do moře, namítal, že ne, že by je vracel zpět do Afriky (což je ovšem to samé - víceméně, jediná perspektiva, kterou to tam má, je vznik nějakého oploceného koncentráku na břehu). Vtipná byla i Stárkova výtka, že na uprchlících "bohatne italská mafie" :-)

Pro mimopražské podotýkám, že reálií Prahy 6 je, že Zelení tu jsou výrazně silnější, než sociální demokracie - i výrazně silnější, než jinde v ČR - ale jinak je náš "west-end", ve kterém neustále rostou ceny nájmů, silně pravicový (s jedinou vyjímkou břevnovského sídliště, vybudovaného v 70tých letech pro komunistickou policii a StB, která v povolebních výsledcích dodnes září červenou barvou a vítězí zde KSČM.. nicméně Praha 6 byla předtím rezidenční čtvrtí už pro německé vojáky, je i populární diplomatickou čtvrtí, a je jasné, že si s sebou nese historii všech elit, které se kdy snažily usídlit na čerstvém povětří...). Praha 6 je asi jediným volebním obvodem, kde mohli na výběr společného kandidáta Zelených a ČSSD mít větší vliv Zelení a výsledek je velmi zajímavý.

V zásadě jsem nakonec docela rád, že jsem v případě své nominace do Senátu v naší čtvrti zbytečně netlačil na pilu - ubral bych zhruba stejně hlasů Stárkovi i Bělohradskému, ale fakticky bych jen o něco zhoršil šance Bělohradského na postup do 2.kola. Naopak mi mrzí, že jsme s ním nedokázali navázat kontakt a přesvědčit ho, že spolu-nominace i za Piráty by zrovna na Praze 6 mohla být tou rozhodující kapkou, která by mu bývala pomohla... dovedu si třeba takového Vláďu Schulze představit, že by pro tuto nominaci měl pochopení (i když kdo ví). Víceméně, jako dobrovolník v ulicích bych pro Bělohradského pracoval docela rád. Každopádně jde o jeden z nejkvalitnějších politických soubojů po dlouhé době a je fajn, že se ho můžu účastnit jako volič.

Na závěr bych rád zdůraznil, že potřebujeme více tldr příspěvků a rád bych současně po pirátsku pohrozil fyzickým násilím komukoliv, kdo se domnívá, že fakta zásadně poznáme podle toho, že se vejdou na jednu řádku.

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Odpovědět

Zpět na „Praha 6“