Pracovna skupina kryptomeny

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal.Breskovec
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 833
Registrován: 22 dub 2009, 12:58
Profese: IT
Bydliště: Ostrava - Bělský les / Osek nad Bečvou
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Michal.Breskovec »

Tomas.Martinek píše: 17 kvě 2022, 08:55

Ahoj, máte nějakou aktualizovanou pozici ke kryptoměnám? Ve čtvrtek jdu na kulatý stůl v PSP, tak uvítám nějaké podklady.

Hodil jsem nástřel na Zulip.

Michal Breškovec (mojeID vizitka)

Jsi správný Pirát? Pojď na Zulip.
cryptorobotics
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1
Registrován: 01 čer 2022, 02:41

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od cryptorobotics »

Trading robots for spot and futures exchanges. The best bitcoin trading bots in the cryptocurrency market. Smart algorithms based on technical analysis for trading at all market stages. Robots have a risk management system. Demo and real trading available.

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2136
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Michal.Breskovec píše: 27 črc 2021, 14:46

Úplně nevidím možnost typu buď a nebo - tedy jak píšeš, že to buď bude zábavný doplněk nebo náhrada současného finančního systému. Kryptoměny jsou prostě paralelní systém s určitými vlastnostmi, který jej činí vhodným pro určité věci. Minimálně zatím můžou oba světy existovat vedle sebe a prolínat se, co bude dál, určí vývoj.
Osobně vidím velký potenciál kryptoměn v udržení soukromí po nástupu CBDC a hlavně v případě zrušení hotovosti, k čemuž po zavedení CBDC určitě budeme směřovat.

Člověk nemusí být Nostradamus, aby snahy o bezhotovostní společnosti, o biometrické identifikační sítě až k bezhotovostní biometrické síti, nerozklíčoval.

Je mezi Piráty tendence CBDC blokovat, anebo tomu dáváme volný průběh - směřující k totální kontrole banksterů?

OFFTOPICDocela by mě zajímalo, jak náš člen vlády, Ivan, vidí momentální řízenou demolici ekonomiky. Když on už ale je bezmála oběma nohami na druhém břehu; snad se vrátí a někdy se nechá slyšet... ;)

Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Michal.Breskovec
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 833
Registrován: 22 dub 2009, 12:58
Profese: IT
Bydliště: Ostrava - Bělský les / Osek nad Bečvou
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Michal.Breskovec »

Josef.Kadlecek píše: 23 čer 2022, 10:34

Člověk nemusí být Nostradamus, aby snahy o bezhotovostní společnosti, o biometrické identifikační sítě až k bezhotovostní biometrické síti, nerozklíčoval.

Je mezi Piráty tendence CBDC blokovat, anebo tomu dáváme volný průběh - směřující k totální kontrole banksterů?

Otázka je, jak můžeme blokovat něco, co si řeší centrální banky, které jsou (nebo by měly být) na politicích nezávislé.

Faktem je, že CBDC představují jak problém a potenciální ohrožení, tak určitá vylepšení současného systému fiat měn - nicméně, já osobně jako Bitcoin maximalista považuji současné fiat měny za překonané právě Bitcoinem, tedy jako takové, včetně CBDC, pro mě nedávají smysl. Ale to je můj osobní názor a jsem si jistý, že se tu najde řada Pirátů, hlavně z pracovní skupiny finance, kteří se mnou nebudou souhlasit.

Každopádně CBDC mohou být dobrý sluha, ale také zlý pán a abychom mohli minimalizovat pravděpodobné negativní dopady CBDC potřebujeme Bitcoin jako globální nestátní měnu v naší legislativě a to s pravidly jako jsou pro hotovost.

Michal Breškovec (mojeID vizitka)

Jsi správný Pirát? Pojď na Zulip.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Petr.Vileta »

Michal.Breskovec píše: 23 čer 2022, 11:16

nicméně, já osobně jako Bitcoin maximalista považuji současné fiat měny za překonané právě Bitcoinem

Já naopak u Bitcoinu od počátku váhám, jestli byl založen jako hračka a zajímavý pokus (podobně jako letadlo na solární pohon), nebo jako velkolepý podvod trpělivého podvodníka (I Bernard Madoff své "letadlo" držel při životě mnoho let). Fiat měny jsou alespoň trochu garantovány různými státy a nestává se příliš často, že by se ze dne na den hodnota jedné "mince" měnila o desítky procent. Kdežto za Bitcoinem a podobnými nestojí vůbec nikdo a je zcela běžné, že 1 BTC v 8:00 UTC stoji 40 000 USD a o hodinu později třeba jen 30 000 USD. K čemu je to pak dobré, kromě spekulací? Pro mě je jakákoliv měna důležitá k tomu, abych si za získanou měnu mohl koupit jídlo, bydlení, energii, spotřební předměty a aby se cena těchto věcí a v této měně pokud možno v čase příliš neměnila. Aby ten rohlík stál ráno v pondělí v lednu přibližně stejně, jako odpoledne v sobotu v prosinci. Také je dobré, pokud člověk spoří nebo opatrně investuje, aby se mu úspory a investice nějakým rozumným tempem zvyšovaly a ukrajovala z nich jen inflace, nikoliv aktuální tržní hodnota jedné "mince", které je dána pouze mírou hysterie jejích držitelů. :D

P.S. Můžeš mi prosím v Plzni najít obchod, kde bych nakoupil rohlíky, kafe, brambory a nějaké maso za BTC či jinou virtuální měnu? :twisted:

https://finmag.penize.cz/politika/43443 ... i-bankrotu

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Michal.Breskovec
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 833
Registrován: 22 dub 2009, 12:58
Profese: IT
Bydliště: Ostrava - Bělský les / Osek nad Bečvou
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Michal.Breskovec »

Jistě, trpělivě vysvětlovat milionkrát vysvětlené je údělem nás early adopters :D tak pojďme na to.

Já naopak u Bitcoinu od počátku váhám, jestli byl založen jako hračka a zajímavý pokus (podobně jako letadlo na solární pohon), nebo jako velkolepý podvod trpělivého podvodníka (I Bernard Madoff své "letadlo" držel při životě mnoho let).

Bitcoin a blockchain jsou každopádně zajímavé technologie, které dokážou řešit problémy, které dosud řešitelné nebyly (viz třeba problém byzantských generálů), v tom je mimo jiné jejich hodnota. Co se týká teorie letadlo, úplně nevím, jak by to mělo vypadat. Satoshi Nakamoto má natěženo asi milion BTC, které se nikdy nepohnuly a podle mě se ani nikdy nepohnou - protože na co by čekal, než dostane více než 70 miliard USD, které mohl mít když byl top? Nicméně i kdyby se těch milion BTC pohnulo, tak chvilku nastane na trhu panika a pokles ceny, nic co bychom už neznali - a já si myslím, že Satoshi si za svůj vynález odměnu zaslouží.

Fiat měny jsou alespoň trochu garantovány různými státy a nestává se příliš často, že by se ze dne na den hodnota jedné "mince" měnila o desítky procent. Kdežto za Bitcoinem a podobnými nestojí vůbec nikdo a je zcela běžné, že 1 BTC v 8:00 UTC stoji 40 000 USD a o hodinu později třeba jen 30 000 USD. K čemu je to pak dobré, kromě spekulací?

Fiat měny nejsou garantovány vůbec ničím, skutečně, zeptej se libovolného odborníka na finance. A že se často nestává, že by se hodnota jedné mince měnila o desítky procent? Omyl, říká se tomu hyperinflace a děje se to teď až nepříjemně často, taková Venezuela a další by mohli vyprávět. Ostatně i u nás frčí inflace skoro na 20% procent, takže o čem to mluvíš? Když koupíš Bitcoin a kvůli vnějším vlivům ve finančním světě klesne, no tak si chvilku počkáš, než budeš zase v plusu - ale kdy bude v plusu česká koruna?

Ano, Bitcoin je v současnosti velmi volatilní, což je dáno jeho zatím malou mírou adopce a tedy možností tzv. velryb manipulovat s trhem, celý trh s Bitcoinem má nyní hodnotu pouze 400 miliard USD. To je ale nutná fáze kterou je třeba projít, než bude adopce v takové míře, že se volatilita přirozeně sníží - a to je právě to, proč je dnes výhodné si spořit v bitcoinu, protože až se volatilita sníží i růst kapitalizace bitcoinu se sníží - a ano, je to rizikové, samozřejmě, ale ne kvůli bitcoinu samotnému, ale legislativě a regulacím, které přicházejí.

A, že za Bitcoinem a podobnými nikdo nestojí? Kdepak, všechny kryptoměny, kromě Bitcoinu mají známé tvůrce, což je jejich slabina. Naopak to, že dnes nevíme, kdo je tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto, je obrovská výhoda a jedna z věcí, které dělají Bitcoin výjimečným a lepším, než ostatní virtuální peníze, je to vlastnost, která umožnila Bitcoinu a následně ostatním kryptoměnám, se prosadit (mrkni se, co se stalo s předchozími pokusy o nestátní peníze, kde byl známý tvůrce, tedy někdo, koho lze zavřít).

Pro mě je jakákoliv měna důležitá k tomu, abych si za získanou měnu mohl koupit jídlo, bydlení, energii, spotřební předměty a aby se cena těchto věcí a v této měně pokud možno v čase příliš neměnila. Aby ten rohlík stál ráno v pondělí v lednu přibližně stejně, jako odpoledne v sobotu v prosinci.

To píšeš skoro dobře, ano fiat měny jsou na to co píšeš dobré a koruna je určitě teď lepší na placení běžných věcí než bitcoin, protože bitcoin není měna, ale peníze - to je podstatný rozdíl.
Měna je podskupina peněz - zatímco měna je obvykle podložena nějakým aktivem, třeba právě penězi, zlatem, zbožím atd., peníze mají hodnotu samy od sebe.
Obvykle se utrácejí horší peníze nebo měna, než ta lepší (viz Greshamův zákon), čili je logické, že budeš běžnou spotřebu hradit českou korunou, která brutálně rychle ztrácí hodnotu a protože je to fiat měna inflační, nedá se v ní spořit (není udržitelem hodnoty, což je jeden z atributů peněz) a logicky budeš spořit bitcoin, u kterého je velká pravděpodobnost, že se ti to v horizontu několika let vyplatí (ať už je momentální cenový výkyv na bitcoinu jakýkoliv, celkově jde bitcoin stále nahoru a kdo bitcoin v panice neprodal, když šel dolů, tak nikdy neprodělal).

Také je dobré, pokud člověk spoří nebo opatrně investuje, aby se mu úspory a investice nějakým rozumným tempem zvyšovaly a ukrajovala z nich jen inflace, nikoliv aktuální tržní hodnota jedné "mince", které je dána pouze mírou hysterie jejích držitelů.

Ukážeš mi, kde dnes mohu investovat tak, abych přebil inflaci?
Akcie, které držím, spadly i o více než 50%, fondy, které jsem kdysi měl nevydělávaly nikdy, spíš mě stály peníze na poplatcích, P2P půjčky na Zonky se mi průměrovaly někde kolem 5%, na Mintosu mi teď dělají něco přes 11% v Eurech, což je docela fajn, ale pořád nejsem nad inflací, výnos na mém penzijku a životku je výsměch a jen koukám, jak ty peníze žere inflace.
Takže díky za Bitcoin, který jsem nakoupil v roce 2019, a pravidelně, každý měsíc za pár kaček dokupuji, protože to je moje jediná investice, která je brutálně v plusu (ano, stále, i dnes) a dává mi jistotu, že mám něco, co mi nežere inflace a má hodnotu.

P.S. Můžeš mi prosím v Plzni najít obchod, kde bych nakoupil rohlíky, kafe, brambory a nějaké maso za BTC či jinou virtuální měnu?

Nemohu, Plzeň moc neznám, zatím jsem přes Plzeň vždy jen projížděl, ale třeba mě někdy po Plzni provedeš a já ti Bitcoin pořádně vysvětlím. Nicméně za bitcoin nakupovat běžné věci lze a je dost možné, že i v Plzni, jen bys byl (v dnešní době, tedy kdy je bitcoin považován za digitální zlato) blázen, kdybys to dělal - jak už jsem zmínil výše, utrácíme horší peníze a ty dobré si spoříme. Dále je obrovský problém legislativa (a to je přesně to, co jako Piráti musíme změnit), protože každou transakci bitcoinem bys měl nyní zdanit, jelikož realizuješ zisk (nebo ztrátu), což, jak asi uznáš, je blbost - jít si koupit pět rohlíků a půlku chleba za BTC a pak sedět nad daněmi.
Ale pokud nutně chceš platit bitcoinem za rohlíky kdekoliv v plzni, je to možné pomocí speciálních platebních karet, kde máš nabité krypto a obchodník dostane při platbě fiat.

Michal Breškovec (mojeID vizitka)

Jsi správný Pirát? Pojď na Zulip.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Ondra.kl »

Michal.Breskovec píše: 24 čer 2022, 07:45

Omyl, říká se tomu hyperinflace a děje se to teď až nepříjemně často, taková Venezuela a další by mohli vyprávět. Ostatně i u nás frčí inflace skoro na 20% procent, takže o čem to mluvíš?

Mno ano, bitcoin snese srovnani s menou venezuely, je asi stejne duveryhodny.

Inflace koruny je mozna 20% ... ale oproti minulemu ROKU nikoli TYDNU, takze o cem mluvis?

Jinak mena ani penize nemaji zadnou hodnotu samy od sebe - maximalne tak jako tezitko, podlozka nebo papir na podpal. Jejich smenna hodnota je zalozena na duvere ze budou v budoucnu smenitelne.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Michal.Breskovec
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 833
Registrován: 22 dub 2009, 12:58
Profese: IT
Bydliště: Ostrava - Bělský les / Osek nad Bečvou
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Michal.Breskovec »

Bitcoin je založený na matematice a kryptografii, na čem jsou založeny fiat měny? Právě na té důvěře o které hovoříš, takže pro mě je Bitcoin rozhodně důvěryhodnější.
Ohledně měn a peněz, nejprve si ujasni co přesně tyto pojmy znamenají a pak se můžeme bavit o vlastnostech peněz a jejich hodnotě.

Michal Breškovec (mojeID vizitka)

Jsi správný Pirát? Pojď na Zulip.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Ondra.kl »

Michal.Breskovec píše: 24 čer 2022, 12:59

Bitcoin je založený na matematice a kryptografii, na čem jsou založeny fiat měny? Právě na té důvěře o které hovoříš, takže pro mě je Bitcoin rozhodně důvěryhodnější.

Ohledně měn a peněz, nejprve si ujasni co přesně tyto pojmy znamenají a pak se můžeme bavit o vlastnostech peněz a jejich hodnotě.

Mno neni mi jasne jak by mohla matematika nebo kryptografie garantovat ze ode mne bitcoiny nekdo koupi, nebo v nich budu moci nekomu zaplatit. Takze tomu neverim vubec.

To uz je duveryhodnejsi venezuela ... ale ani jejich menu bych nekupoval - je prilis rizikova.
U dlouhodobe stabilnich statu je ta duvera vyssi a protoze v barteru se blbe obchoduje, tak beru na milost czk a eur a to mi staci.

Ohledne penez a meny jsem se dovzdelal a musim uznat ze drive pouzivane komoditni penize - jako napr. kravy nebo kozesiny mohou mit i vlastni nenulovou hodnotu.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Petr.Vileta »

Michal.Breskovec píše: 24 čer 2022, 07:45

Ano, Bitcoin je v současnosti velmi volatilní, což je dáno jeho zatím malou mírou adopce a tedy možností tzv. velryb manipulovat s trhem, celý trh s Bitcoinem má nyní hodnotu pouze 400 miliard USD. To je ale nutná fáze kterou je třeba projít, než bude adopce v takové míře, že se volatilita přirozeně sníží - a to je právě to, proč je dnes výhodné si spořit v bitcoinu, protože až se volatilita sníží i růst kapitalizace bitcoinu se sníží - a ano, je to rizikové, samozřejmě, ale ne kvůli bitcoinu samotnému, ale legislativě a regulacím, které přicházejí.

A, že za Bitcoinem a podobnými nikdo nestojí? Kdepak, všechny kryptoměny, kromě Bitcoinu mají známé tvůrce, což je jejich slabina. Naopak to, že dnes nevíme, kdo je tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto, je obrovská výhoda a jedna z věcí, které dělají Bitcoin výjimečným a lepším, než ostatní virtuální peníze, je to vlastnost, která umožnila Bitcoinu a následně ostatním kryptoměnám, se prosadit (mrkni se, co se stalo s předchozími pokusy o nestátní peníze, kde byl známý tvůrce, tedy někdo, koho lze zavřít).
...
Ukážeš mi, kde dnes mohu investovat tak, abych přebil inflaci?
Akcie, které držím, spadly i o více než 50%, fondy, které jsem kdysi měl nevydělávaly nikdy, spíš mě stály peníze na poplatcích, P2P půjčky na Zonky se mi průměrovaly někde kolem 5%, na Mintosu mi teď dělají něco přes 11% v Eurech, což je docela fajn, ale pořád nejsem nad inflací, výnos na mém penzijku a životku je výsměch a jen koukám, jak ty peníze žere inflace.

Obávám se, že se jednou dožiješ velkého zklamání. :roll:
Když budeš nakupovat na internetu třeba boty nebo mobil, budeš víc věřit eshopu, který nebude mít telefonní kontakt, nebude mít fyzickou adresu, nebude tam ani mail, ale jen formulář, nebo eshopu, který to vše bude mít zveřejněno i se skutečnými jmény několika osob, které lze kontaktovat? Právě to, že nevíš, kdo za čímsi stojí, pro mě rozsvěcuje onu pověstnou "červenou kontrolku" bacha, to může být podvod. Jistě, mohou tě podvést i skuteční lidé s mailem, telefonem a adresou, ale pravděpodobnost se snižuje. Za fiat měnou stojí centrální národní banka, vedená konkrétními lidmi, případnou trestnou činnost takových lidí by měla ohlídat policie, možná i tajná služba, atd. Kdyby se tedy bankovní rada ČNB nebo vláda ČR rozhodli provést něco s fiat měnou, co by nebylo v souladu se zákony (třeba měnovou reformu), jistě by je někdo klepl přes prsty a to vadné rozhodnutí zvrátil. Tedy doufám. ;) Kdežto i Bitcoinu, kdo to je Satoshi? Viděl ho někdo? Je to skutečná osoba? Nemůže to celé být tajný projekt Mosadu nebo KGB? :D

Jasně, že ani investováním ani spořením se většinou nad inflaci nedostaneš, ale máš přece nějaký stálý příjem a pokud tvoje běžná spotřeba bude radikálně nižší než příjem, můžeš opatrným investováním (výnos do 3%) nebo spořením na termínovaných účtech za takových 20 let naspořit docela dost peněz a pak si například koupit nebo postavit rodinný domek, aniž bys musel podstupovat riziko hypotéky a platit vydřidušské splátky. Já měl v životě jen dvě půjčky. Za socíku novomanželskou a to jen proto, že byla bezúročná. No a pak jednou na novou televizi, protože koncová cena s půjčkou byla o 500 Kč nižší než při platbě v hotovosti. Sice jsem nepochopil, jak je to možné, ale bylo to výhodnější, tak jsem to akceptoval. :) Jinak jsem si pokaždé na každou věc poctivě našetřil. Pravda, dovolenou jsem měl za 20 let asi jen 5x, ale zase jsem neměl depky z dluhů. ;)

Až někdy budeš zase projíždět Plzní a pokud to bude odpoledně, zavolej a zajdi na kafe. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Finance“