Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, RT ZivotniProstredi - hlasovací

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3687 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Dan.Lestina »

Zápis ze schůzky:
Datum: 6.4.2022

Účastníci:
Jihočeský kraj: Dan Leština
Jihomoravský kraj - Martin Just, Lukáš Dubec, Antonino Milicia
Karlovarský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN
Královehradecký kraj - Martina Vágner Dostálová, Dušan Kořínek
Liberecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN
Moravskoslezský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN
Olomoucký kraj - Martin Šmída
Pardubický kraj - Kristýna Klzová
Plzeňský kraj - Filip Sequens
Praha - Eva Tylová, Tomáš Murňák
Středočeský kraj - Jiří Lehejček, Jana Skopalíková, Klára Kocmanová
Ústecký kraj - Vítek Rous
Vysočina - omluveni
Zlínský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

Zvláštní host RT Zemědělství :) Martin Huňady

Předsedá Dan
Zapisuje Martin H.
Zápis zpracovává, ověřuje Dan

Agenda:

17:00-17:05 Představení

17:05-17:20 Spolupráce s RT Zemědělství
Jirka Lehejček představil spolupráci mezi resorty, kdy se budeme společně scházet

17:20-17:30 Aktuality z poslaneckého klubu
Klára Kocmanová bude nově spolupracovat s Danem Leštinou a Veronikou Murzynovou. Dále je vypsáno další VŘ na odborného asistenta z oblasti ŽP.
Klára informovala o aktuálních tématech na výboru

  • Zákaz jednorázových plastů, možná přijde na otázku zálohování PET, je třeba vědět stanovisko
  • Budeme řešit vodní zákon, máme mnoho návrhů v různém stadiu přípravy

17:30-18:00 Kontrola komunálního programu po PR úpravě
Deadline pátek 8.4. 12:00

18:00-18:10 Výstup na Kompasu (kompas.pirati.cz)
konference proběhne 17. - 19. 6.
RT mají prostor na prezentaci a diskuzi nad dlouhodobým programem atd., nebo mohou připravit poster

18:10-18:15 Různé
informace z krajů
Martin Just - apel na sledování kauz a problematik komunálními zastupiteli, např. retenční nádrž, plány rozvoje měst
Jirka Lehejček - prioritizace témat, účast Pirátů v dozorčích radách
Antonino, Vítek Rous: Členové DR v resortu ŽP/Zemědělství by se měli potkávat a sdílet zkušenosti
Jana Skopalíková: sdílejme věci na naší nové fb stránce!

Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvky (celkem 2):
Antonino.Milicia, Lukas.Blazej

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

I tentokrát se sejdeme první středu v měsíci, tj. 4. 5. 2022 od 17:00 na adrese jitsi.pirati.cz/rtzp.

Vedoucí krajských expertních týmů byli požádáni, aby v případě své neúčasti zajistili účast jiného člena z jejich KETu tak, aby byly zastoupeny všechny kraje. Schůzka je veřejná a bude z ní pořizován zápis.

Předběžný program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:20 Spolupráce s RT Zemědělství (Jiří Lehejček)
17:20-17:40 Aktuality a spolupráce se zástupci ve vládě (Lukáš Blažej, Jana Skopalíková)
17:40-17:50 Komunikační platformy RT ŽP (Dan Leština)
17:50-18:00 Medializace ŽP (Jana Skopalíková)
18:00-18:15 Různé

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Vkládám zápis z dnešního zasedání a děkuji všem za účast.

Čas:
17:00 - 18:05

Místo:
jitsi.pirati.cz/rtzp

Vyhlášený program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:20 Spolupráce s RT Zemědělství (Jiří Lehejček)
17:20-17:40 Aktuality a spolupráce se zástupci ve vládě (Lukáš Blažej, Jana Skopalíková)
17:40-17:50 Komunikační platformy RT ŽP (Dan Leština)
17:50-18:00 Medializace ŽP (Jana Skopalíková)
18:00-18:15 Různé

Přítomní:
Zástupci KET:

  • Jihočeský kraj - Dan Leština, vedoucí

  • Jihomoravský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Karlovarský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Královehradecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Liberecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Moravskoslezský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Olomoucký kraj - Martin Šmída, vedoucí

  • Pardubický kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Plzeňský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Praha - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Středočeský kraj - Dominika Michailidu, vedoucí

  • Ústecký kraj - Lukáš Blažej, vedoucí

  • Vysočina - Blanka Lednická, vedoucí

  • Zlínský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

Hosté:

  • Jiří Lehejček

  • Dana Balcarová

  • Dušan Kořínek

  • Jana Skopalíková

  • Antonino Milicia

Spolupráce s RT Zemědělství
Jiří Lehejček: Radek přislíbil, že nám půjde legislativa ke konzultaci, od voleb to nefunguje. Je to společné se ŽP, témata se překrývají, a problém máme stejný. Chystá se ideová konference Kompas, posíláme vám ideový dokument, aby se témata nepřekrývala.
Dan Leština: ŽP je na konferenci přihlášeno také, musíme dát dohromady co prezentovat, jste o krok napřed.
Lukáš Blažej: Na příští RT ŽP bude příprava na konferenci jako hlavní téma. Jirko, oslovíš organizátory, abychom se nepřekrývali časově?
Jiří Lehejček: Napíšu jim.

Aktuality a spolupráce se zástupci ve vládě
Lukáš Blažej: Nechci opakovat vše ze zulipu, zmíním jen úspěch v zařazení účasti veřejnosti do zákona o ochraně přírody a krajiny, budeme hlídat, aby vydržela i Sněmovnu. Dostal jsem se díky Honzovi Lejčkovi do chatu vlády, sice tam ministři nejsou, ale alespoň můžu věci koordinovat s asistenty a dalšími vedoucími RT. Jako Piráti nemáme info od MŽP, a RT v rámci strany také nemá včas informace, momentálně hlavně k mediálním výstupům. Snažíme se to postupně změnit.
Dan Leština: MŽP slibovalo, že pošle vodní zákon dříve, poslali nám ho těsně před meziresortem, ačkoliv to bylo domluvené, takže i když je slovní posun, nefunguje to.
Jana Skopalíková: Spolupráce by se měla zlepšit, čekají nás ještě tři roky.
Jiří Lehejček: Dane, vodní zákon byl ad hoc, nefunguje to jako systém vůbec.
Dan Leština: Nevím, jestli to půjde domluvit jako standard, Klára o tom jedná. Mediální výstupy strany řeším, slovně mám příslib změny, ale nevím, jestli se to bude dít. Vráťa přislíbil že se ti Jirko ozve, stalo se to?
Jiří Lehejček: Nestalo, a jestli jde o řepku, nebylo to konzultováno vůbec s nikým. Co se týče MŽP, volal jsem s ministryní, výsledek je, že dostala zákaz na Piráta kvůli koaliční rovnováze. Ivan to bude řešit.
Jana Skopalíková: Vráťovi jsem řepku vytkla taky a sliboval, že to bude příště konzultovat.
Dana Balcarová: Omlouvám se, že nejsem aktivní, jedu kampaň do Senátu a je to vyčerpávající. Chtěla jsem se zeptat, jaké výhrady jste měli k řepce v mediální prezentaci.
Jiří Lehejček: Nevím, jak se dělá PR, jaká je cílovka, ale nebylo to šťastné.
Dan Leština: Chtěl jsem říci, že původ postu je třeba hledat ve Sněmovně, odkud šel befel na MO, zcela mimo nás.
Dušan Kořínek: Psal jsem to hned Radkovi jakmile jsem obrázek viděl, nemá smysl to plácat v době, kdy je zaseto a nic se s tím neudělá, můžeme to řešit příští rok a určitě aktualizovat, spousta informací tam byla neaktuální s ohledem na válku na Ukrajině a chybějící olejniny, také Indonésie zablokovala vývoz palmového oleje v minulém týdnu. Oleje tudíž budou chybět.
Lukáš Blažej: Navrhoval jsem založení chatu na Signalu, ve kterém by byli všichni zájemci z RT a sloužil by k přípravě a schvalování mediálních výstupů. Myslím, že excesy ze současnosti i z voleb by zastavil kdokoliv z nás, takže v počtu zájemců lze předpokládat reakce v řádu minut. Odpadá tím i argument, že by odborná kontrola zdržovala. Pokusíme se to do příště vyřešit.

Medializace ŽP
Jana Skopalíková: Zapojte se do Respekt k přírodě, měli bychom mít šablonu i v generátoru grafiky.
Dan Leština: Posílejte MO podněty v ŽP, jinak naše témata vidět nebudou.

Komunikační platformy RT ŽP
Dan Leština: Bod jsem zařadil kvůli dění na facebookovém chatu. Děsí mě, co se tam děje, je tam spousta balastu a pak se najednou řeší důležité věci.
Lukáš Blažej: Jsou tam lidi mimo stranu a naopak chybí stakeholdeři, jsem otevřen přesunu na zulip.
Dan Leština: Přesně tak, jde o to, že to nikdo neřídí. Pokud to má být zábava, jsou tam důležité věci, a pokud tam mají být důležité věci, je tam moc balastu.
Jana Skopalíková: Na messengeru lidé reagují dřív a víc než na zulipu. Co Signal?
Martin Šmída: Bylo by fajn chat zanechat, ale vkládat na něj jen odkazy na zulip.
Dan Leština: Vkládat odkazy byla domluva z minula a nefunguje to.
Dana Balcarová: Potvrzuji že se zulipem je problém, nemůžeme lidi nutit tam chodit.
Dan Leština: Pokud zavedeme Signal, musíme zrušit chat, jinak to bude třetí verze toho samého.
Lukáš Blažej: Vnímám potřebu rychlých reakcí, navrhuji zavést Signal a zrušit FB. Je někdo proti?
Antonino Milicia: Signal je pro koordinaci nepoužitelný, ale pro rychlou komunikaci by stačil.
Dan Leština: Pojďme rozhodnout příště.
Lukáš Blažej: Souhlasím, do příště si to promyslete.
Dominika Michailidu: Chaty se zvrhávají v diskuse, jediné, kde to funguje, je skupina odpovídačů, kde to Zachar striktně utíná a maže, je to jen na odkazy.
Dan Leština: Nemyslím, že na messenger lidi nutně koukají víc než na zulip, otestujeme.

Různé
Dana Balcarová: Máte nějaké nápady na ekologický merch do voleb? Prosím na zulip tipy.
Jana Skopalíková: Dva roky zpátky jsem vyráběla pytlíky ze záclony nebo bavlny, to by šlo na nakupování a nošení věcí, vždycky se jen přidalo pirátské logo, 3-4 koruny za kus, můžu třeba 150 ušít.
Dana Balcarová: Potřebovala bych tak 10 000, ale ozvu se.
Antonino Milicia: Potřebujeme vůbec merch? Pyramida odpadu, odpad který nevznikne, dřív či později je to odpad. Je to opravdu takový přínos ke kampani?
Martin Šmída: Je to na místě, mohli bychom udělat letáčky s konkrétními tipy k životnímu prostředí, to mi přijde lepší, benefit se dá udělat i informací. Další věc je rozdávání kompostu, jde to i bez igelitových tašek, lidé si můžou odebírat.
Jana: Co koupit semínka a naklíčit je? Lze i v platech od vajíček.
Lukáš: Děkuji za nápady, můžeme je směřovat na zulip.

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

I tentokrát se sejdeme první středu v měsíci, tj. 1. 6. 2022 od 17:00 na adrese jitsi.pirati.cz/rtzp.

Vedoucí krajských expertních týmů byli požádáni, aby v případě své neúčasti zajistili účast jiného člena z jejich KETu tak, aby byly zastoupeny všechny kraje. Schůzka je veřejná a bude z ní pořizován zápis.

Předběžný program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:20 Spolupráce s RT Zemědělství (Jiří Lehejček)
17:20-17:30 ČIŽP a odstoupení ředitele (Dana Balcarová)
17:30-17:40 Aktuality z vlády (Lukáš Blažej)
17:40-17:55 Prezentace RT na Kompas (Dan Leština, Lukáš Blažej)
17:55-18:00 Různé

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Vkládám zápis z posledního zasedání a děkuji všem za účast.

Čas:
17:00 - 19:05

Místo:
jitsi.pirati.cz/rtzp

Schválený program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:20 Spolupráce s RT Zemědělství (Jiří Lehejček)
17:20-17:30 ČIŽP a odstoupení ředitele (Dana Balcarová)
17:30-17:40 Aktuality z vlády (Lukáš Blažej)
17:40-17:50 Komunikační platformy (Dan Leština)
17:50-18:05 Prezentace RT na Kompas (Dan Leština, Lukáš Blažej)
18:05-18:30 Novela energetického zákona (Dana Balcarová)
18:30-18:40 Různé

Přítomní:
Zástupci KET:

  • Jihočeský kraj - Dan Leština, vedoucí

  • Jihomoravský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Karlovarský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Královéhradecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Liberecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Moravskoslezský kraj - Václav Parchaňský, vedoucí

  • Olomoucký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Pardubický kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Plzeňský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Praha - Eva Tylová, vedoucí

  • Středočeský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Ústecký kraj - Lukáš Blažej, vedoucí

  • Vysočina - Blanka Lednická, vedoucí

  • Zlínský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

Poslanci:

  • Klára Kocmanová

Hosté:

  • Jiří Lehejček

  • Martin Just

  • Radek Holomčík

  • Jana Skopalíková

  • Vít Rous

  • Lukáš Dubec

  • Jan Pošvář

  • Antonino Milicia

  • Martin Karim

  • Jan Lička

Spolupráce s RT Zemědělství
Radek Holomčík: Měli jsme špatný tok informací, o spoustě věcí jsme se nedozvěděli. Nyní jsme jako náměstci vnitřním připomínkovým místem. Už by se neměly opakovat podobné problémy jako ryby, které jsme řešili na zulipu. Vytvořil jsem tabulku, kam budeme všechna řešená témata vkládat, s výjimkou prodeje majetku, který budu řešit přímo se zodpovědnými lidmi. Tabulku prosím nešiřte na zulip nebo na forum, ať mohu psát otevřeně.
Dan Leština: Komunikační kanály budeme řešit, buď kdyžtak připraven na změny.
Radek Holomčík: Určitě, berte ohled na to, že jsem v dvojí pozici a pro dobré fungování musí fungovat důvěra a informace zůstávat interní.
Martin Just: Chci se ještě zeptat k fotovoltaice a vynětí ze ZPF. Je ošetřeno vracení do ZPF v případě, že nebude FVE postavena?
Radek Holomčík: Logika k agrovoltaice je, že musí být zemědělské hospodaření zároveň s fotovoltaikou, takže se vůbec odnímat nebude.
Klára Kocmanová: Řešíme to, připomínky jsou do 28. 6.
Jiří Lehejček: Stále řešíme Společnou zemědělskou politiku, nyní vznikla K10 kde jsou dva lidé ze zemědělství za každou stranu, za nás jsem já a Radek, řešíme finalizaci změn ve SZP. Nebude se krátit podpora menším a středním zemědělcům, což ale ještě neznamená ekologizaci. Bojuje se o výměru a dobu krytí meziplodin, řešíme obsáhle na RT Zemědělství. Mělo by být společné jednání zemědělského výboru a výboru ŽP. K10 se shodla na tom, že ekoschémata nadefinuje MŽP, což se ukázalo dobré, přišel ambiciózní návrh, ale velmi ustoupili, nyní chtějí už jen protierozní pás, nevím proč.
Dan Leština: Chtěl jsem se zeptat na kampaň DUHy o odkládání opatření SZP. Radek psal, že je to v jednání, víš něco víc?
Jiří Lehejček: Jde o odklad ekologických povinností z nové SZP o jeden rok. Bojuje se tedy jak o obsah SZP, tak účinnost. S DUHou jsme konzultovali.
Klára Kocmanová: Výbor o společném zasedání neví nic, třeba se to dozvíme příští týden. Budu ráda za podklady.
Jiří Lehejček: Zemědělský výbor odhlasoval usnesení v rozporu s programovým prohlášením vlády, je otázkou, co z toho bude dál.
Lukáš Blažej: Jaký je vývoj s angažmá na MŽP?
Jiří Lehejček: Pořád to má na stole Ivan k jednání s Jurečkou.
Klára Kocmanová: Zkusím to s Ivanem pošťouchnout.
Jiří Lehejček: Díky, můžeš ještě řešit definování ekoschémat, které je na MŽP. Jestliže pozice MŽP bude slabá, dopadne to špatně.
Klára Kocmanová: Bendl se u veterinárního zákona snažil o přílepky přes zemědělský výbor, v poslední době znovu cirkusy a odebírání zvířat. Snažím se to vychytávat, ale vůbec nevím, že se to děje. Informace dopředu je velmi užitečná.

ČIŽP a odstoupení ředitele
O zařazení bodu požádala Dana Balcarová, která ale nebyla přítomna. Lukáš Blažej informoval o článku v médiích, nikdo neměl další informace ani dotazy.

Aktuality z vlády
Lukáš Blažej: Byli jsme požádáni o dodání příkladů, ve kterých ostatní strany nekomunikovaly a šly rovnou přes média. Příkladem u MŽP může být prodloužení starých kotlů.
Dan Leština: Jde i o věci v MPŘ?
Lukáš Blažej: Především rozhovory do médií.
Dan Leština: Řešíme řadu věcí co jdou na vládu a do meziresortu. Včera skončila havarijní novela vodního zákona, využili jsme práci z minulého volebního období, v podstatě se materiál nezměnil.
Eva Tylová: Minule byly připomínky z Olomouce a Zlína, podali to znovu?
Dan Leština: Lukáš Dubec dával na zulip co posílali oni, Punkie říkal, že pošle to samé.
Lukáš Blažej: Jak byly připomínky podány, za klub? Máme informace, jak budou vypořádávány?
Klára Kocmanová: Byla jsem domluvena s Hubáčkovou, že se budeme podílet na přípravě, ale byla jsem vyignorována, na připomínky nereagovali, takže jsme je poslali přes LRV nebo MMR, nevím kudy přesně šly. Do budoucna zkusíme řešit přes náměstky. Řešíme také novelu ZPF, ale to tu už zaznělo.

Komunikační platformy
Lukáš Blažej: Facebookový chat řešený na minulém RT byl téměř nevyužívaný, můžeme ho tedy zrušit?
Klára Kocmanová: Za mě se messengerový chat rušit nemusí, ale měl by se přejmenovat. Bylo by dobré zamčené vlákno na zulipu, abychom mohli sdílet vše. V Signalu by se to ztrácelo. Také bych ráda zavedla newsletter.
Martin Just: Chtěl bych podpořit Kláru, a vyvarujme se platforem co vyžadují instalaci na mobilu. Uzavřené vlákno jde i na foru.
Lukáš Blažej: Pokud bude chat existovat, bude se zneužívat. Možnost se podílet na připomínkování může být individuální distribucí materiálů s oznámením ve veřejném chatu, nemělo by to být limitováno na soukromý chat. Účelem Signalu měla být okamžitá komunikace, ne sdílení materiálů. Newsletter můžeme posílat všem.
Dan Leština: Nejsem si jistý, že by 150 lidí na zulipu zvládlo nechlubit se, že mají materiál od nás.
Lukáš Blažej: Zatím to zvládli.
Václav Parchaňský: Jak pracovat s tématy k medializaci?
Dan Leština: To je separé postup. Můžeme udělat newsletter, zrušit chat a materiály budou na zulipu.
Jana Skopalíková: Chat na Facebooku nebyl primárně pro resortní tým, ale na krajská témata.
Lukáš Blažej: Fungoval tak někdy?
Václav Parchaňský: Dozvěděl jsem se o chatu náhodou od Punkieho, nefunguje to dobře.
Lukáš Blažej: Je někdo proti zrušení chatu na Facebooku? Pokud ne, zrušíme ho.
Jana Skopalíková: Pokud nebude fungovat komunikace, budu to s vámi řešit.
Jan Pošvář: Neuvažovali jste o Facebookové skupině? Bylo by to jednodušší pro multiplatformnost.
Lukáš Blažej: Od toho bychom měli ustupovat.
Klára Kocmanová: Část RT věnující se odpadovému hospodářství má skupinu, ale za mě to je cesta do pekel.

Prezentace RT na Kompas
Lukáš Blažej: Současný plán je připravit výtah ze všech programů, dát prostor pro brainstorming dalších nápadů, krátkou diskusi o důležitosti, lepíkováním vybrat 5-15 priorit a posbírat podněty do dlouhodobého programu.
Dan Leština: Oddělil bych dlouhodobý program, je to jiné téma.
Klára Kocmanová: Konference je platforma na silné a okrajové názory, dlouhodobý může vzniknout poté.
Dan Lešina: Má někdo zájem přidat se k přípravě?

Novela energetického zákona
Klára Kocmanová: Petr Třešňák je stále na vládě, minimálně ještě půl hodiny, probereme to v rámci bodu Různé.

Různé
Klára Kocmanová: Na vládu jde materiál ke kompenzaci emisních povolenek velkým podnikům. MPO to mediálně prodává jako reakci na energetickou krizi. Je otázkou, zda podpořit nebo se zdržet.
Dan Leština: Tisk se tváří jako že peníze budou mít vliv na ŽP, protože by se jinak exportovalo do méně ekologických zemí.
Lukáš Blažej: Muselo by jít všem, menší jsou zasaženi více. Za mě otázka jestli zdržet nebo blokovat, podpora nepřichází v úvahu.
Připojil se Petr Třešňák, diskuse není z důvodu politické strategie zaznamenána. Závěrečnou dohodou je, že připravíme společný dokument s argumenty pro a proti, a rozhodnutí bude na ministrech.
Lukáš Blažej: Dana Balcarová se ptala, co bude řešeno v energetické novele v legislativní nouzi, co bude řešit další novela, jaké je naše stanovisko a zda vznikne sociální tarif.
Petr Třešňák: Zítra jde osekaný zákon na doplnění zásobníků a změna režimu poslední instance. Sociální tarif není na stole. Daně zavolám.
Jana Skopalíková: Komunikace v MZe se nejspíše zlepší, co MŽP?
Lukáš Blažej: Zbývá nám jen neoficiální cesta.
Jana Skopalíková: A s ministry funguje lépe?
Klára Kocmanová: Ministři přislíbili nehlasovat pro věci, co přijdou na vládu na stůl.
Lukáš Blažej: Matriály fungují spíše ad hoc, nemáme pokryté vše, komunikace by postupně měla fungovat lépe.

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Při plánování schůzí RT ŽP na letošní rok jsme avizovali, že červencová schůze může být zrušena. Vzhledem ke státním svátkům, dovoleným a absenci urgentních témat schůzi plánovanou na středu 6. 7. 2022 ruším.

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

I v srpnu se sejdeme první středu v měsíci, tj. 3. 8. 2022 od 17:00 na adrese jitsi.pirati.cz/rtzp.

Vedoucí krajských expertních týmů byli požádáni, aby v případě své neúčasti zajistili účast jiného člena z jejich KETu tak, aby byly zastoupeny všechny kraje. Schůzka je veřejná a bude z ní pořizován zápis.

Předběžný program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:10 Aktuality z MŽP (Lukáš Blažej)
17:10-17:20 Aktuality z vlády (Lukáš Blažej)
17:20-17:40 Organizace RT (Dan Leština)
17:40-18:00 Různé

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Vkládám zápis z posledního zasedání a děkuji za účast i přes letní dovolené.

Čas:
17:00 - 18:10

Místo:
jitsi.pirati.cz/rtzp

Schválený program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:10 Aktuality z MŽP (Lukáš Blažej)
17:10-17:20 Aktuality z vlády (Lukáš Blažej)
17:20-17:30 Organizace RT (Dan Leština)
17:30-17:40 Aktuality ze Sněmovny (Dan Leština, Lukáš Blažej)
17:40-18:00 Různé

Přítomní:
Zástupci KET:

  • Jihočeský kraj - Dan Leština, vedoucí

  • Jihomoravský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Karlovarský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Královéhradecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Liberecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Moravskoslezský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Olomoucký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Pardubický kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Plzeňský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Praha - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Středočeský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Ústecký kraj - Lukáš Blažej, vedoucí

  • Vysočina - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Zlínský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

Hosté:

  • Jana Skopalíková

  • Dana Balcarová

Aktuality z MŽP
Lukáš Blažej: EU na základě Strategie v oblasti ochrany biologické rozmanitosti do roku 2030 připravila návrh nařízení o obnově přírody. Pro nás je velmi pozitivní, stanovilo by povinnost obnovit plochy stanovišť do příznivého stavu, zvyšovat podíl sídelní zeleně a korunový zápoj, odstraňovat bariéry v tocích, zastavit úbytek opylovačů, zvýšit podíl zemědělské půdy s krajinnými prvky s vysokou rozmanitostí, navýšit množství mrtvého dřeva v lesích, podíl lesů s nerovnoměrnou věkovou strukturou, a to vše se závaznými indikátory. Pozice MŽP je blokační, měla by to být směrnice kvůli subsidiaritě, ambice jsou příliš velké apod. Absurditu dokresluje zcela vážně uváděný argument, že vzhledem k cenám energií lidé mrtvé dřevo z lesa odnesou, takže nelze mít indikátor na jeho poměr. Usiluji o změnu přes naše ministerstva, ale proces není nastaven.
Dan Leština: Bylo by možné, aby nám z MMR posílali návrhy stanovisek k environmentálním věcem?
Lukáš Blažej: Požadavek předám. V současnosti se dostaneme neoficiální cestou k několika nejproblematičtějším stanoviskům, většina nám uniká.
Dan Leština: Jak se vyvíjí návrh, že by na všech ministerstvech byli lidi ze všech stran?
Lukáš Blažej: Nevím o tom.
Jana Skopalíková: Také o tom slyším poprvé.
Dan Leština: Byla to novela služebního zákona.
Lukáš Blažej: Tu jsem viděl před několika měsíci ve formě věcného záměru, netuším jestli už je paragrafové znění, asi to ještě nějakou dobu na vládu nepůjde.

Aktuality z vlády
Lukáš Blažej: Na MMR skončil člověk řešící pro Ivana stavební zákon, je to jedno z našich klíčových témat. Mohl bych se tomu věnovat, ale neměl bych pak zhruba od října do prosince čas na nic jiného. Ve stavebním zákoně je obsažena i účast veřejnosti, takže bych stejně téma musel částečně řešit a sledovat pozměňováky.
Dan Leština: Je to priorita, jdi do toho, nemůžeme řešit všechno. V organizačních věcech tě můžu zastoupit.

Organizace RT
Dan Leština: Řešíme to s Klárou, teď tu není, bylo by lepší to odložit na příště.
Dana Balcarová: Přišla k připomínkování vodoprávní vyhláška, zapojíme se?
Lukáš Blažej: Dej ji na zulip, nebo pošli mně a dám ji tam.
Jana Skopalíková: Klára řekla, že organizaci máme probrat, jde o to, že by dávala RT tabulku k okomentování materiálů, a osobní schůzky např. jednou za 14 dnů.
Dan Leština: Mám představu, ale nejsme s Klárou sladěni, nedělejme to bez ní.
Lukáš Blažej: Za sebe obecně vítám širší zapojení lidí z RT, teď to moc nefunguje, v pár lidech nezvládneme celou agendu MŽP.
Dan Leština: Rychle zareaguji, musíme volit klíčové téma a na zbytek se vykašlat, nic jiného nám nezbývá.

Aktuality ze Sněmovny
Dan Leština: Ministerstvo nám u novely vodního zákona přislíbilo, že naše připomínky ještě zváží. Řešíme také zákon o zemědělském půdním fondu, posílali jsme připomínky, návrh je docela dobrý, ale šlo by ho udělat lépe, což jsme napsali do připomínek. Také pořád řešíme emisní povolenky, ale nechceme se do toho ponořovat moc kvůli času.
Jana Skopalíková: Řeší se u zemědělského půdního fondu vyšší poplatky?
Dan Leština: Je tam miliarda drobných změn, ochrana ZPF se integruje do územního plánování. K poplatkům najdu manažerské shrnutí.
Jana Skopalíková: Co si myslíte o příspěvku pro NPČŠ? Pokud vím, jde na infrastrukturu a ne přírodu.
Dan Leština: Nadace Partnerství dělá sbírku pro Národní park na dlouhodobé projekty. Přišlo mi to jako dobré využití environmentálního žalu, které nebude škodlivé.
Lukáš Blažej: Viděl jsem řadu šílených nápadů na investice, dát peníze pro NPČŠ není špatné, ale máme lepší využití pro peníze strany a našich obcí či krajů, než jen dotovat NP, což má dělat MŽP.
Dana Balcarová: Mluvila jsem s ředitelem NP, obnovu chtějí přírodní a nemáme dávat žádné nápady. Někteří starostové navrhují kácet apod. Chtěla jsem se zeptat k půdnímu fondu, jestli na posuzování novely spolupracujete s Jirkou Lehejčkem.
Dan Leština: Připomínky jsem dal do chatu. K požárům jsme připravovali FAQ, dávám ho do chatu.
Dana Balcarová: Ke mně se nedostaly.
Dan Leština: Byly na zulipu, v sekci životního prostředí i celostátního fóra, a jsou v tabulce mediálního odboru. Nevím, jak jinak by to ještě mělo jít.
Dana Balcarová: Asi mám špatně nastavený odběr, nezobrazilo se mi to, nepřišlo upozornění. Bylo na to zvláštní vlákno?
Dan Leština: Ano.
Dana Balcarová: Podívám se, jestli tam nemám něco špatně nastaveno.
Lukáš Blažej: Já jsem řešil veterinární zákon, konkrétně stanoviska k pozměňovacím návrhům pro Radka, málem bychom podpořili omezení welfare. Připravoval jsem podklady k jednotnému environmentálnímu stanovisku do vlády a LRV, také jsem řešil FAQ a podklady pro konkrétní dotazy.
Dan Leština: Můžeš mi poslat ten veterinární zákon?
Dana Balcarová: Mně taky.
Lukáš Blažej: Ok, pošlu obratem.
Dana Balcarová: Můžeme požádat RT zemědělství, ať nám související materiály posílají vždy.

Různé
Jana Skopalíková: Krachujou nám bezobaláče, psala jsem to na zulipu, víte o nějakých dotacích? Můžeme někde tlačit, aby se dotovaly? Přijde mi to jako podobný případ obchodů na vesnicích, které také dotujeme. Týká se to už i největšího pražského bezobaláče, po osmi letech.
Dana Balcarová: V Bezobalu máme štáb, máme tam pirátské schůze. Sestra Jakuba Maříka, která pracuje v bezobalovém obchodu na Florenci, mi dělá sociální sítě. Ptala jsem se na Praze 6, jestli je podpoří, a řekli mi, že jim sníží nájem, pokud toho budou schopni, ale prý už mají nájem malý. Od té doby, co mají tabuli před obchodem, tam chodím 2x denně.
Jana Skopalíková: V Olomouci, v Blansku i v dalších městech už zavřeli. Chodím do Jelena v Nuslích a ptali se, zda máme podporu v programu. Je to obecný celorepublikový problém.
Dana Balcarová: I Sklizeno se potopilo, část nabídky přebraly velké řetězce, prodávají to také. Nenapadá mě jak jim pomáhat, aby to bylo férové. Nepokládá to jen bezobalové obchody, ale například i zelinářství. Můžeme dělat osvětu.
Jana Skopalíková: Zvažovala jsem krajský dotační titul, ale nevím, jestli jsme schopni to zadministrovat. Oslovím naše náměstky na různých ministerstvech.

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Jako každý měsíc, i v září se sejdeme první středu v měsíci, tj. 7. 9. 2022 od 17:00 na adrese jitsi.pirati.cz/rtzp.

Vedoucí krajských expertních týmů byli požádáni, aby v případě své neúčasti zajistili účast jiného člena z jejich KETu tak, aby byly zastoupeny všechny kraje. Schůzka je veřejná a bude z ní pořizován zápis.

Předběžný program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:15 Mezikrajská spolupráce (Jana Skopalíková)
17:15-17:20 Koordinace tiskových výstupů (Lukáš Blažej, Jana Skopalíková)
17:20-17:25 Stanovisko k energetice (Dan Leština)
17:25-17:40 Aktuality z vlády a Sněmovny (Dan Leština)
17:40-17:50 Různé

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Schůze RT ŽP - pozvánky, zápisy

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Vkládám zápis z posledního zasedání a děkuji všem za účast.

Čas:
17:00 - 18:00

Místo:
jitsi.pirati.cz/rtzp

Schválený program:
17:00-17:05 Představení
17:05-17:15 Mezikrajská spolupráce (Jana Skopalíková)
17:15-17:20 Koordinace tiskových výstupů (Lukáš Blažej, Jana Skopalíková)
17:20-17:25 Stanovisko k energetice (Dan Leština)
17:25-17:35 Aktuality z EU (David F. Wagner)
17:35-17:50 Různé
17:50-18:00 Aktuality z vlády a Sněmovny (Dan Leština)

Přítomní:
Zástupci KET:

  • Jihočeský kraj - Dan Leština, vedoucí

  • Jihomoravský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Karlovarský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Královéhradecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Liberecký kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Moravskoslezský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Olomoucký kraj - Martin Šmída, vedoucí

  • Pardubický kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Plzeňský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Praha - Eva Tylová, vedoucí

  • Středočeský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Ústecký kraj - Lukáš Blažej, vedoucí

  • Vysočina - NIKDO NEPŘÍTOMEN

  • Zlínský kraj - NIKDO NEPŘÍTOMEN

Další Členové:

  • Klára Kocmanová

Hosté:

  • Lukáš Dubec

  • Jana Skopalíková

  • Petr Trampota

  • Vít Rous

  • David František Wagner

  • Jan Kozubík

Mezikrajská spolupráce
Jana Skopalíková: Posílala jsem e-mail na mezikrajsou spolupráci, kterou jsme už měli, ale rozpadla se. Po komunálních volbách by měla být první schůzka. Přišlo mi, že se to nedubluje s resortním týmem, což vadilo Danovi.
Dan Leština: Říkal jsem, že složení lidí je podobné jako se schází na resortním týmu, navrhoval bych to držet a nemít více meziúrovňových setkání.
Jana Skopalíková: Řešila se tam témata více do hloubky než se stihne zde, byly tam více krajské pohledy. Byla tam přecijen širší zvaná skupina a menší skupiny na chráněná území, Bečvu apod.
Dan Leština: Myslím, že tu není nikdo, koho by to nezajímalo, takže není důvod projednávat témata zvlášť. Za obnovu akčních pracovních skupin bych byl rád.
Lukáš Dubec: Souhlasím s obnovou setkávání, radní a náměstci by si měli vyměňovat informace napřímo.
Eva Tylová: Výměna zkušeností je užitečná.
Lukáš Blažej: Jako vedoucí resortního týmu nebudu bránit žádnému setkávání, ale mám obavu, že to vyšumí, členové se už tak málo účastní resortního týmu, natož dalších, menších schůzek.
Jana Skopalíková: Zkusíme a uvidíme.
Lukáš Dubec: Zkusím se zapojit větší měrou, jsem vedoucí skupiny pro chráněná území.

Koordinace tiskových výstupů
Lukáš Blažej: Tisková zpráva Jakuba Michálka byla v rozporu s programem a politickými postoji, v návaznosti na to proběhlo několik schůzek, výstupem z nich je vznik chatu s mediálním odborem k validaci výstupů. Stačit to nejspíše nebude, ale je to pozitivní krok vpřed.
Dan Leština: Do osobních výstupů politiků nejspíše nemáme co mluvit, musíme změnit, koho volíme.
David František Wagner: Má to špatný a dobrý konec. Na všech setkáních se to prezentuje jako šikana ekofanatiků, pozitivní je, že nová microsite k energiím se probírá předem.
Lukáš Blažej: Tak to bylo vždy, ale po několika dobrých výstupech zase přišel průšvih. Budu se snažit hlídat a předcházet.

Stanovisko k energetice
Dan Leština: Názory na řešení problémů s cenou energií byly různorodé, nejsme ve stavu, kdy bychom měli dobře propracovaná stanoviska nebo dostatek lidí, kteří jsou v obraze a sledují aktuální dění. Příprava výstupů byla turbulentní a emotivní, což není příjemné. Vytváří se microsite, jsme schopni vás zapojit v případě zájmu.
Klára Kocmanová: Na Zulipu jsme vytvářeli stanovisko za resortní tým, bylo to před rozhodnutím o vytvoření webu, důležité je, že se bude průběžně doplňovat. I když jsi Dane říkal, že nemáme prostor být v obraze, máme alespoň Mikuláše Peksu a Davida, kteří sledují evropské dění a jsme s nimi v kontaktu. Lukáš je součástí týmu, který bude mít každý pátek hovor k webu, takže snad nebudeme odpojeni.
David František Wagner: Byl to velký boj, ale uhájili jsme ETS, což považuji za úspěch, původně tam byly nesmysly pravého křídla ODS. Z pozice týmu bych se zamyslel nad tím, zda nepotřebujeme vnitřní vzdělávání do strany, od poslaneckého týmu létají věci neslučitelné s důvody, proč nás lidé v oblasti životního prostředí volí.
Dan Leština: Souhlasím, ale nejsem si jistý, kdo by to měl dělat. Pracujeme s tím co máme. Pokud máte v Evropském parlamentu výstupy, je na vás předat je mediálnímu odboru k tlačení. Bohužel naše sociální sítě jsou asi nejlepší možnost edukace členů. Piratecony a workshopy jsou skvělá věc, ale já na to určitě čas mít nebudu.
Lukáš Blažej: Nemáme lidi v exekutivě, nejsou člověkohodiny k práci na vnitřním vzdělávání. Je o něj vůbec zájem ze strany poslaneckého týmu?
Jana Skopalíková: Dozvíme se alespoň o věcech co se dějí? Vše je na poslední chvíli.
Dan Leština: Momenátlně máme malou možnost se něco dozvědět a malé možnosti to zlepšit. Kontaktujeme lidi na MŽP a ptáme se jich, což ale není v reálném čase. Další věc je pozice pro Piráty v kabinetu ministryně, ta je zaseknutá a nedaří se nám z toho vymotat. Také se rýsuje novela zákona o státní službě rušící limit politických náměstků na ministerstvech, měli bychom jednat o doplnění našich pozic na ministerstva, kde nikoho nemáme. Řešili jsme to na Republikovém výboru, výsledek je, že mám oslovit Ivana za Republikový výbor k doporučení priorit.
Jana Skopalíková: Chápu, že nemáme nikoho na MŽP, ale copak se to nedomlouvá na vládě, K5 apod.? Kdyby nám to řekli, můžeme si vyžádat informace.
Dan Leština: Na vládě a K5 se řeší málo témat, rozprava je spíše formální.
Lukáš Blažej: Existují výbory a pracovní skupiny s členy z našich ministerstev, ale životní prostředí není priorita ostatních resortů.
Dan Leština: Máme dobrou zkušenost s meziresortním připomínkovým řízením, naše připomínky se tam dostávají, ale zástupci jiných ministerstev nemají kapacitu sledovat, konzultovat a předávat naši agendu.

Aktuality z EU
David František Wagner: Kromě energetické krize nás čeká hlasování o RED, což jsou obnovitelné zdroje a jejich nasazení. Čeká nás diskuse o biomase, povolených ziscích neplynových zdrojů, výše podpory obnovitelných zdrojů a podobně. Přepošlu naše interní věci, čekáme na politickou skupinu. Absolvoval jsem několik seminářů a názory se liší, často jsou všechny možnosti špatné. Na finančních trzích se snažíme podporovat udržitelné investice, dám materiály na Zulip. Budeme dělat policy papers do strany ke sladění pozic. Objem práce je velký, můžeme mít reakční dobu několika dnů.

Různé
Dan Leština: Mám avízo k volební kalkulačce, za životní prostředí je 6 bodů, z nich 5 podle mě nekontroverzních, ale je tam zákaz glyfosátu. Je k tomu sáhodlouhá diskuse na fóru a čilý spor mezi lidmi, kteří se tomu věnují. Můj návrh je odpovědět na otázku ano a do popisku napsat stanovisko o postupném nahrazování.
Lukáš Blažej: Původně jsem chtěl neodpovídat, protože to není kalkulačkou penalizováno při výpočtu shody, a připomínky co navrhuješ dát do komentáře. Otázka v kalkulačce je vzhledem k jejímu účelu politická, k programu bych se stavěl jinak. Pokud nemá někdo další připomínky, tak to tak uděláme.
Dan Leština: Je tam ještě zálohování, navrhuju bez odpovědi kvůli vnitrostranickému sporu.
Lukáš Blažej: Jsme blíže ano než ne, můžeme dovysvětlit jako u glyfosátu.
Klára Kocmanová: Jde jen o to, že to nechceme samostatně.
Martin Šmída: Stanovisko krajů je silně opatrné, zálohování je dobrovolné a počkáme na výsledky ze Slovenska, byla by to rána pro obecní odpadové hospodářství.
Eva Tylová: Energetická krize má výhodu v řešeních, které by před tím finančně nevycházely. Na výboru Hlavního města Prahy jsme probírali, že odpadová firma má zájem o všechen náš plastový odpad, protože se jim to finančně vyplatí. Báli jsme se, že bez PETek zbyde na obce surovina bez hodnoty. Jsme také vázáni do roku 2030 procentem recyklace PETek, což mícháním s ostatním plastem nesplníme.
Martin Šmída: Odpověď ano by neodpovídala realitě. Vytříděnost máme 8/10, potřebných 9/10 můžeme dát dotřiďováním. Ziskovou složku bychom sebrali obcím a dali jí nápojovým firmám.
Eva Tylová: Co dát ne jako u glykofosfátů?
Lukáš: U glyfosátu dáváme ano s komentářem. Zde tedy necháme zálohování bez odpovědi.

Aktuality z vlády a Sněmovny
Dan Leština: Klára je na plénu, takže předám informace dle podkladů. Na vládu nešlo nic podstatného, nebo bez podrobností. Na výboru také nic zajímavého, nicméně bude výbor příští týden, a tam Klára zpravodajuje tisk transponující právo na informace o životním prostředí. 25. 9. bude debata o komunitní energetice s vystoupením Kláry, kdyby to někoho zajímalo, nechť se ozve. Proběhla jednání s Honzou Lipavským o koordinaci klimatické agendy. 15. 9. bude konference v Černínském paláci ke klimatické krizi. Na Zulip jsem dával výsledek meziresortu havarijní novely vodního zákona, nedopadl dobře, proberme to tam, deadline je krátký. Řešíme také národní parky, je politický tlak na výměnu ředitele NPČŠ od místních starostů.
Lukáš Blažej: Budu v následujících měsících řešit stavební zákon, jak už jsem avizoval na předchozích schůzích.
Klára Kocmanová: Dnes připojený Jan Kozubík je moje nová pravá ruka, kontaktujte ho kdybyste něco potřebovali a nemohli nás sehnat.

Tel. 778702712
Zamčeno

Zpět na „Životní prostředí“