KET schůze zápisy+termíny

Moderátoři: Republikové předsednictvo - asistenti, Vedoucí centrálních orgánů, Krajske expertni tymy - vedouci

Uživatelský avatar
Jan.Mucka
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 154
Registrován: 16 črc 2017, 13:42
Profese: Student učitelství, obsahový marketing
Dal poděkování: 111 poděkování
Dostal poděkování: 186 poděkování

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Jan.Mucka »

KET ke vzdělávání 1/2022
Datum a čas: 27.1. od 17:00 do 18:50
Místo: https://jitsi.pirati.cz/JMKEDU
Přítomní: Antonino M., Eva H., Michal Š., Jan E., Filip S., Šárka H., Honza M., Jiří Ku., Kateřina Mi., Veronika V., Marek J., Silvie M., Patrik D.
Zapisovatel: Honza M.

Body programu

  1. Novinky a aktuality ze zastupitelstev, výborů a komisí a další
    HM: Měli jsme mít komisi toto pondělí, ale v neděli večer napsal předseda, že nebude. Na dotaz Michal Šk., proč se nevyužijí místopředsedové, neodpověděl. Zkusíme aby nevyšumělo. Měly se řešit celkem zajímavé věci. Jednak tam byly nějaké významější investice a hlavně placení psychologů a speciálních pedagogů, pro které vypadly evropské granty. Celkem by mě zajímalo proč vybrali ty určité školy (dle jakého klíče) a proč jsou mezi nimi i ZŠ a MŠ z Brna (Brno má dostatečně velký rozpočet)
    SM: Nic extra nového, co by stálo za řeč. Zastupko i výbor budeme mít v únoru. Co se týče těch šk. psychologů a spec. pedagogů, když mi to hodíš do mailu, můžu se na to na výboru zeptat.
    HM: Pošlu.
    SM: Jinak komisi jsem měla na Brně-střed, neřešíme nic zvláštního, spíš které školy budou mít kdy zavřeno, testování apod.
    EH: Ve Znojmě teprve komise bude
    VV: Tohle je trochu bokem, ale dělám v centru pro cizince a řešíme tam teď problém s aprobačními zkouškami. V ČR je velká nechuť uznávat aprobrační zkoušky lékářů a zubařů z ciziny. Je tlak, aby neprošli a tvrdí se, že máme doktorů i zubařů dostatek. V dubnu bude kulatý stůl, jak tenhle problém uchopit, ale bude to hodně složité. Přijde mi ale šílené, že vystudovaní medici vlastně nemůžou u nás vykonávat praxi. Dám pak vědět datum, kdyby to někoho zajímalo
    ŠH: Já mám novinky spíše z praxe - v naší MŠ nemá v podstatě kdo učit, my děláme přesčasy, chybí lidi, na dohled se mají využívat i uklízečky.
    K těm psychologům, tak chci říct, že spec. pedagogové i psycholgové jsou potřeba i v mateřských školkách a kdybychom je tam měli, mohli by třeba zaskakovat v případě nedostatku lidí. K nám psycholog chodívá jednou týdně, využili bychom ale i nějaký úvazek. Celkově bychom potřebovali víc pracovníků.
    AM: Já mám ještě info z RT - 16.2. bude schůze s garanty ketů přišlo ti to, Honzo?
    HM: Nepřišlo
    AM: Přeposílám. Druhou věcí je snaha o revizi dlouhodobého plánu Pirátů v oblasti vzdělávání. Ten má teprve průběžně vznikat. Snad se zlepší snaha o horizontální komunikaci.

  2. Komunální volby
    2.1. Zástupce do celostátního týmu pro tvorbu kom. programu
    HM: Koksyně mi psaly, že je možné vyslat zástupce do celostátního týmu pro tvorbu komunálního programu. Kdo se hlásí?
    EH: Já bych do toho šla
    KM: Taky by mě to případně zajímalo, ale nevím, co se přesně očekává.
    HM: To vlastně taky úplně nevím. Tak dejme jako hlavní Evču, s tím, že my dva budeme zástupci. Stejně to budeme vše komunikovat v KETu

2.2. Výzva do newsletteru
Tady asi není moc co řešit, mám to u Koks předjednané, že jim prostě pošlu výzvu do newsletteru, aby se nám ozývali kandidáti do zastupek, kteří chtějí mít v gesci vzdělávání. Pokud k tomu nikdo nic nemá, učiním tak.

2.3. Nápadovník, tipy a metody (viz náš sdílený dokument)
HM: Předpokládám, že kandidáti budou finální program řešit až kolem května, takže když v dubnu bude nějaký nápadovník a pár priorit z naší strany, tak asi pohoda. Určitě bude do toho fajn zařadit věci z celostátních not. Každopádně využijme toho k průběžné diskuzi nad těmi body.
ŠH: Řešíme na Brně střed program a jedním z bodů by měl být dostatek míst v MŠ, chci se proto zeptat, kdo má nějaké zkušenosti, jak tento problém řešit, asi nejvíc Katka a Veronika. Jak by na to mohla obec s předstihem reagovat na základě dat.
KM: Řešíme ve Šlapanicích každoročně a snažíme se to přizpůsobit podle dat z matriky. Existuje k tomu i aplikace na demografickyportal.cz
SM: V tomhle ohledu je důležité i správné řešení spádovosti, ulice lze přehazovat podle potřeby a taky komunikace s řediteli. V Žabovřeskách to zvládáme celkem bez problému.
KM: U nás často problém, že i když víme, že tam máme málo míst a řešíme to, tak se jedná o projekty, které trvají dlouho. Taky chci říct, že stát sice zavedl povinnost děti přijímat, ale školkám/obcím reálně nepomohl.
ŠH: Problémem může být, že obec neví, jak to mají lesní školky, někdy je i problém s osobními údaji.
SM: Městu se vždy musí hlásit kapacita i soukromých školských zařízení, takže tu informaci vždy má. O pomoc by si měl MČ nebo obec žádat ředitel, ideálně s předstihem. Ten ví nejvíc, co je potřeba.
ŠH: Další možností je vytváření přípravných/dočasných tříd nebo dětských skupin
KM: Za mě je to dobrý podnět do programu ke komunálním volbám ohledně MŠ - řešení šk. psychologů, spec. pedagogů, řešení nedostatku míst - přípravné/dočasné třídy, dětské skupiny nebo finanční pomoc soukromým školkám, aby mohly řešit kapacitní problémy.

3.Organizační okénko (zulip, zástupce kontaktní osoby v KETu)
HM: Rád bych, abychom se postupně přesouvali na Zulip, kde můžeme vést dlouhodobou strukturovanou debatu nad čímkoliv. Nevím zatím jak založit kanál. Dnes jsem to poprvé zkoušel používat, uživatelsky je to hnus, ale použitelné to bude.
AM: Založím kanál a hlaste se, kdo to používá a chce tam být.
HM: Super. Další věc je, že Koks po mě chtěly zástupce KETu, intuitivně jsem tam hodil Evču, ale kdyby chtěl být někdo zástupce, hlaste se.
HM: Fajn, pokud nikdo, tak prohlašuji, že byla Evča nedemokraticky zvolena zástupcem.

4.Volná diskuze
4.1. Téma dotací v komunálu a krajích
HM: Narazili jsme na chybějící metodiku u dotací
-> výsledek diskuze: Piráti by měli prosazovat zavedení centrálního registru dotací - který bude transparentní, zamezí se tak nekalému žádání o dotace (například v různých MČ a na kraji zároveň, kdy se pak vyúčtuje stejná věc u více úřadů). Rovněž to bude základ pro analýzy alokace zdrojů a bude se vědět komu se na co dává s detailním vyúčtováním. Když to bude transparentní, tak to můžou kontrolovat občané, média. Čímž se sníží zneužitelnost (poznámka od HM: eliminuje se tím i potřeba komisí, které jsou drahé a neužitečné)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mucka za příspěvek:
akrasavokfav
Uživatelský avatar
Jan.Mucka
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 154
Registrován: 16 črc 2017, 13:42
Profese: Student učitelství, obsahový marketing
Dal poděkování: 111 poděkování
Dostal poděkování: 186 poděkování

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Jan.Mucka »

Schůze KETu ke vzdělávání
Datum a čas : 25.8.2022 od 17:30 do 19:30
Místo: Špice
Přítomní: Jiří Kubálek, Michal Škerle, Kateřina Migdau, Antonino Milicia, Honza Můčka

Body programu:

  1. Novou vedoucí KETu je Evča Havlová
    Panuje shoda, že je fajn, že to přebere zrovna Evča
    HM: Samozřejmě budu po ruce. S případnou pomocí se nabízela také Šárka
    MŠ: Mohlo by díky tomu dojít k lepšímu propojení krajeského zastupitelstva a KETu

  2. Komise pro vzdělávání výchovu a sport
    HM: Podal jsem rezignaci a navrhl všechny 4 zájemce, kteří se přihlásili jako vhodné náhradní kandidáty, výběr a rozhodnutí je na zastupitelstvu

  3. Současná a budoucí funkce KETu
    Panuje shoda, že očekávání byly více akčnější. KET funguje jako téměř izolovaný diskuzní kroužek. S revizí programů se na nás nikdo neobrátil i přes opakované výzvy.
    Částečně to přisuzujeme absenci výkonné funkce ve vzdělávání v rámci JMK. Nadějí jsou komunální volby - tam můžeme být podoporou jak při dojednávávní koaličních dohod (ohledně smlouvy týkající se vzdělávání) a v ideálním případě být oporou budoucího radního, který bude mít školství na starost.

  4. Sloučení KETu ke vzdělávání a KETu ke sportu
    Navrhoval Michal Š., po společné diskuzi vyplyunuly tyto argumenty pro a proti:
    PRO:

    • Na všech úrovních (obec, kraj, stát) jsou tyto agendy sloučené v radách i komisích apod.

    • Úspora času pro politiky - nemusí na 2 KETy

    • Podobnost problematiky dotací pro sportovní kluby a pro mimoškolní aktivity - velké téma

    • KET pro sport nefunguje, přitom třeba agenda dotací je docela důležitá

    PROTI:

    • Velkou část lidí zajímá jen jedna z těchto agend, ohledně druhé se necítí být odborníky a nemají k tomu co říci

    • Agendy spolu sice souvisí, ale to lze říct třeba i o vzdělávání a sociálních věcech nebo sportu a zdravotnictví

    • Většina výhod z "PRO" lze řešit spoluprácí s KETem pro sport, dělat společné schůze a projekty

Vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní věc, odložila se diskuze na později, stejně jako hlasování - dává smysl, aby diskutovalo a hlasovalo co nejvíce lidí

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mucka za příspěvky (celkem 3):
Antonino.Milicia, akrasavokfav, lubosv
Uživatelský avatar
Eva.Havlova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 164
Registrován: 06 lis 2017, 10:50
Profese: majitelka kosmetického salónu
Dal poděkování: 432 poděkování
Dostal poděkování: 191 poděkování

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Eva.Havlova »

Ahoj,
příští schůzka KETu se uskuteční ve čtvrtek 23.2. od 17 hodin ve Špice. Pokud se nebudete moct zúčastnit naživo, budete se moct připojit na Jitsi https://jitsi.pirati.cz/KETskolstviJMK
Návrh programu najdete v CodiMD, můžete doplňovat body https://codimd.pirati.cz/7uSICBy3R6Su7zsixPtOXA

Tito uživatelé poděkovali autorovi Eva.Havlova za příspěvek:
Filip.Slany
Uživatelský avatar
Eva.Havlova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 164
Registrován: 06 lis 2017, 10:50
Profese: majitelka kosmetického salónu
Dal poděkování: 432 poděkování
Dostal poděkování: 191 poděkování

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Eva.Havlova »

23.2.2023 17:00, Špice a online na https://jitsi.pirati.cz/KETskolstviJMK

Přítomní: Evča Havlová, Jolana Hönigová, Honza Hron, Filip Slaný, Michal Škerle, Antonino Milicia, Šárka Stupková
Přítomní online: Kača Migdau, Žaneta Krejčiříková, Pavel Čmiel, Jarka Maříková, Radka Musilová, Marek

Zápis:

  1. volba nového předsedy Ketu /Silvie/
    Předkladatelka nebyla přítomna, a nikdo jiný se k bodu nehlásil.

  2. Informace z kraje
    V Komisi debatujeme střední článek a posun startu výuky na SŠ.

  3. Informace ze zastupitelstev
    -

  4. Debatní témata
    a) rezortní tým školství, případně pirátské info z ministerstva? (kača)
    RT má uzavřenou skupinu na FB, pokud do ní chcete přidat, ozvěte se Evči.
    Kača se ptala na financování dětských domovů (informace o nedostatečném víkendovém stravování v domovech v jiných krajích)
    b) možnosti a podpory profesního rozvoje učitelů v souvislosti se specifickým vzděláváním (individuální plán, distanční výuka, aj.), obzvláště na úrovni ZŠ (Eliška Lukonchik)
    Debata o možnostech vzdělávání pedagogů

Zajímavé odkazy:
školení školských rad - https://www.vim-jmk.cz/co-delame/vzdela ... ce/ak06816
zajímavé události - https://www.vim-jmk.cz/co-delame/vzdelavani/akce

Zásobník debatních témat na další schůzky:

  • nedostatek míst pro děti do MŠ a ZŠ v městských částech /Silvie/
  • střední odborné školy a udržování oborů
  • čas začátku školní výuky
  • střední článek
  • parametrizace asistentů pedagoga

Pozvánka na příští schůzku
24.7.2023 16:30 - 18:30 ve Špice (když nám bude přát počasí, tak bysme se mohli přesunout do Lužánek :) )
Program navrhujte zde https://codimd.pirati.cz/s/UByCGyD5t

Tito uživatelé poděkovali autorovi Eva.Havlova za příspěvek:
akrasavokfav
Uživatelský avatar
Eva.Havlova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 164
Registrován: 06 lis 2017, 10:50
Profese: majitelka kosmetického salónu
Dal poděkování: 432 poděkování
Dostal poděkování: 191 poděkování

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Eva.Havlova »

24.7.2023 16:30, Špice a online na https://jitsi.pirati.cz/KETskolstviJMK

Přítomní: Evka Havlová, Jolana Hönigová, Honza Hron, Filip Slaný, Barbora Konečná, Matěj Samka, Kačka Migdau, Šárka Stupková
Přítomní online: Peťa Vlasák, Verča Vospělová, Aaron Čmiel, Honza Ertl

Zápis:

  1. Představení nováčků:
    Matěj pracuje jako učitel ZŠ v Kohoutovicích.
    Barbora je učitelka na MŠ v Králově Poli.

  2. Debata primárně MŠ a souvisejících tématech.

  3. MPSC nabízí příspěvky na provoz dětských skupin https://www.mpsv.cz/prispevek-na-provoz-detskych-skupin

  4. problémy s kapacitou (hlavně ve velkých městech nebo naopak na malých obcích), školky často nechtějí přistoupit ke sdíleným místům, i když je to možné

  5. zápisy do školek, přísné časové omezení (jeden až dva dny, dle obce). Vzhledem k postupné digitalizaci procesu pozbývá tak silné časové omezení smysl, potřeba mít potvrzení od lékaře pro každou přihlášku do MŠ zvlášť (finančně náročné)

  6. digitalizace zdravotní dokumentace - problém prostupující napříč školstvím i mládežnickými organizacemi (školy v přírodě, tábory, sportovní kurzy), veškerou dokumentaci je potřeba opakovaně získávat od doktora a v papírové podobě předávat na kurzy a tábory, chtělo by to apel na národní úrovni

  7. edukativně stimulační skupiny

  8. diagnostika na MŠ, která se bohužel nevyužije dále pro ZŠ, a učitelé na MŠ tak tvoří dokumenty, které mají velmi malou využitelnost

  9. problémy se sníženými úvazky

  10. Program do krajských voleb
    Začneme na něm postupně pracovat. Měla by tam být obsažena i prevence.

Příští schůze bude v září, termín se domluví.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Eva.Havlova za příspěvky (celkem 3):
akrasavokfav, Katerina.Migdau, Ondrej.Havac
Odpovědět

Zpět na „Školství“