Vyjasneni pravidel na foru

Administrativní odbor vede seznam členů a spravuje členské příspěvky, administruje a moderuje webovou diskuse včetně předsedání jednáním na Internetu.

Moderátor: Administrativní odbor

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjasneni pravidel na foru

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Aneb ordnung must sein.
Určitě je to jedna z možných cest a určitě funguje. Je otázkou, jestli se po ní chceme vydat.

Nezapomeň začlenit novou podobu tagu M - tedy že se moderátor musí identifikovat.
Uvítal bych něco v tom smyslu, že moderátoři musí vystupovat také korektně a slušně. Co jsem občas viděl některé varování, tak to není úplně OK.

V zásadě nejsem proti krátkodobým banům na uklidnění pro členy (1-6 hodin) - musím zjistit jestli je to možné.
A pak by to mělo být uděláno tak, aby jsme tedy nenarušovali práva členů (hlasování v orgánech, kde mají hlasovací právo) a možná i princip decentralizace(ban na centrální úrovni se neprojeví na úrovni krajské či místní), i když to je otázka.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjasneni pravidel na foru

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Nedělal bych ukvapené závěry. Píše se tam o mailing listu, což mě mate. Dal jsem doplňující otázky.
zahranicni-odbor-f185/forum-jak-to-resi ... 14983.html

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

anonym72078
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2945
Registrován: 10 říj 2011, 22:43
Dal poděkování: 5496 poděkování
Dostal poděkování: 3646 poděkování

Re: Vyjasneni pravidel na foru

Příspěvek od anonym72078 »

Vojtech Pikal píše:Aneb ordnung must sein.
Ordnung muss sein! :)
Vojtech Pikal píše:Určitě je to jedna z možných cest a určitě funguje. Je otázkou, jestli se po ní chceme vydat.
Ja nechci. Nechci nikoho odnekud permanentne vykopavat. S vyjimkou lidi, kteri nejsou schopni, ale hlavne ani ochotni prinaset strane nic pozitivniho, jsou negativni, hadavi, urazlivi a vulgarni... to je ale na RK, aby je vykopla ze strany a krajskych predsednictvech, aby takove lidi odfiltrovali.
Vojtech Pikal píše:A pak by to mělo být uděláno tak, aby jsme tedy nenarušovali práva členů (hlasování v orgánech, kde mají hlasovací právo) a možná i princip decentralizace(ban na centrální úrovni se neprojeví na úrovni krajské či místní), i když to je otázka.
Neresil bych pitomosti. Vsechna hlasovani jsou alespon 48 hodin, ne? Kdyz se nekdo chova nepristojne v jedne moderovane casti, myslis, ze se bude najednou chovat pristojne v jine? 1-12 hodin, ktere navrhuji jsou ok bez technickych vylepseni.

PS: stale nemam dostatecne argumenty proti zruseni Vnitrostranicke diskuse, ktera a) nema jasnou koncepci, b) je z toho jen druhe Podpalubi.
Ke koncepci: Proc mit moderovanou kecarnu, kdyz ptakoviny muzem resit v Podpalubi a rozumne podnety v Clenske podnety? Mne to hlava nebere. V predchazejich prispevcich jsem to rozvedl. Budu tedy pokracovat v prosazovani teto idei.
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjasneni pravidel na foru

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Podle mě bychom měli poznat, co jsou problémy současného fóra:
  • lidé se vulgárně urážejí, což vytváří zbytečné spory,
  • témata plynou odnikud nikam, neschopnost udržet téma,
  • moderace v některých případech dělá více škody než dobroty, je třeba řešit jen případy, které vedou k problémům podle předchozích bodů.
Fórum by mělo mít pozitivní atmosféru, aby se sem lidi nebáli chodit a vracet. To znamená snížit napětí, které způsobují útočníci i moderace.

Já jsem vymyslel něco takového:
  • Stojíme o váš názor. Na fóru se můžete svobodně vyjádřit a diskutovat o politice Pirátů.
  • Vyjadřujte se slušně. Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života a respektujte moderátory.
  • Buďte užiteční. Zaměřte se na témata, která mají pro Pirátskou stranu smysl. Pomáhejte si.
  • Mluvte k tématu. Držte se tématu vymezeného v prvním příspěvku tématu, jinak založte nové téma.
  • Prosíme nekrmte troly. Na příspěvky mimo téma neodpovídejte, nebo založte nové téma.
Nepřijatelné chování bude postihováno podle pravidel fóra.
Ideální by však byly obrázky k jednotlivým bodům, protože jinak to moc lidí nepřiláká.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 6):
Vojtech.Pikal, Ondrej.Profant, Ivan.Sirko, anonym72078, Petr.Vileta, Dana.Kozlova

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjasneni pravidel na foru

Příspěvek od Roman.Kucera »

Předpokládám Jakoubku, že mluvíš o pracovní části, protože třeba to, že témata volně plynou, v podpalubí nikomu nevadí a pokud by to vadilo zakladateli vlákna, ať si to řídí on.
Naopak hned ten bod za tím (tRojka) - jakoby promluvily andělské chóry ;-)
V tom případě souhlasím.

Jak je ta pětice bodů - pokud si tohle přečte nesmělá uživatelka, působí to natolik strohým a oficiálním dojmem, že se prostě neodhodlá níc napsat. ("Jsem tu nová a nevím, jestli jsem užitečná, radši budu mlčet")
To je hlavní důvod, proč chci otevřít podpalubí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Jiri.Vontroba, Ivan.Sirko
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjasneni pravidel na foru

Příspěvek od Petr.Vileta »

Petr Kopac píše:Zajimave zkusenosti z Nemecka:
Koukám, že duch Adolfa z Německa ještě tak úplně nevyvanul :mrgreen:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Jiri.Vontroba

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjasneni pravidel na foru

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jakub Michalek píše:Já jsem vymyslel něco takového:
Možná bych to doplnil takto
  • Stojíme o váš názor. Na fóru se můžete svobodně vyjádřit a diskutovat o politice Pirátů.
  • Vyjadřujte se slušně. Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života a respektujte moderátory.
  • Buďte užiteční. Zaměřte se na témata, která mají pro Pirátskou stranu smysl. Pomáhejte si.
  • Mluvte k tématu. Držte se tématu vymezeného v prvním příspěvku tématu, jinak založte nové téma.
  • Prosíme nekrmte troly. Na příspěvky mimo téma neodpovídejte, nebo založte nové téma.
Nepřijatelné chování bude postihováno podle pravidel fóra.

Pokud některý s výše uvedených bodů nemůžete nebo nechcete tak úplně dodržet, navštivte Podpalubí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Ivan.Sirko, trinitrofenol

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Řešení BANování

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Vojtech Pikal píše:Schovávání ot příspěvků pod tag OT pravděpodobně vrátíme.
Ale byl bych za to zrušit nutnost v takovém případě udělit varování.
(Vystřihování ot sekcí do samostatných vláken by mnohdy bylo fakt plevelení a zbytečná práce)
Moderace je teď divoká, holt.
To cos odkázal, je vyhláška - pravidla. Nikoliv návod.
Zrovna jsem to chtěl navrhnout.
Nelíbí se mi, že to je v pravidlech. Já si takhle občas některé vlákno v podatelně KK zmoderuji, že dám irelevantní příspěvky do OT a potom vidím jen to co se vztahuje k podání. A nechci to právě nijak dělit a přesouvat, protože pak je v tom "bordel".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Malek za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, anonym72078, Dalibor.Zahora, Ivan.Sirko
Uživatelský avatar
Jan.Podhajsky
Člen KS Praha
Příspěvky: 4177
Registrován: 07 črc 2009, 15:14
Profese: sociolog,
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 1266 poděkování
Dostal poděkování: 1502 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjasneni pravidel na foru

Příspěvek od Jan.Podhajsky »

mozna by stacilo, aby moderatori moderovali a ne adminovali.

mohli by dat do moderaci i slusnost - napr. Chce uzamknout tema, zepta se toho, kdo tema zalozil, pokud nebude reakce treba do 4 hodin po dotazu, thread se zamkne, s tim, ze kdokoli muze pozadat o jeho otevreni s tim, ze forum musi byt znovu otevreno do nejake casove lhuty. to by se mozna dalo automatizovat.

Pokud chce mod oddelit nejake tema z hlavniho threadu a presunout ho kamkoli, mel by se zeptat v hlavnim threadu diskutujicich, jestli by to nechteli rozdelit

Fora organu by meli mods, kteri nejsou puvodem z daneho organu nechat pokud mozno bez povsimnuti a popr. apelovat na cleny daneho organu, kteri maji od sefa organu pridelenou pravomoc moderovat, aby si zahasili flamewar sami.

a prvni veci, kterou by melo AO vystrelit z pravidel fora - neomylnost moderatora. To je zhovadilost, ktera pacha mezi piratsvem zlo. mozna to plati na mladsi sourozence, nebo v nejakych autoritativnich domacnostech ci organizacich, ale nikoli u piratu. to je zdroj veskeryho fasounkovani.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Podhajsky za příspěvky (celkem 5):
Janek.Wagner, Jiri.Vontroba, Ivan.Sirko, Roman.Kucera, Dalibor.Zahora

Stopuji zásadně v županu.
Pište mi na email jan.podhajsky@pirati.cz ; https://lide.pirati.cz/profil/2811/
Sem pirát i bez předpicu.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjasneni pravidel na foru

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Kdyz bude dost lidi na to, aby moderatori nemuseli adminovat - super!

Jinak podpoř příslušný podnět, který chce moderaci oddělit od AO.

Co se týče slušnosti - ano, ale to nedáš do pravidel, to je o lidech. (Přidáváme tam nutnost vysvětlení a nutnost zachování odkazu na věci oddělené či přesunuté stejně jako na kontext.)

Co se týče návrhu nějakých lhůt, potvrzení apod. to je hloupost, protože to je přesně ta zbytečná byrokracie navíc. Počítejme náročnost:

Kód: Vybrat vše

Naše řešení: (nikoho se na nic neptám, když je vyčerpáno zamykám, když je třeba oddělovat, odděluju. Když někdo chce otevřít, odemykám)
Případ 1 (- můj úkon je veskrze správny): Provedu úkon -> done; O(n) = n
Případ 2 (- moje zamknutí není správné, někdo se chce ještě vyjádřit): Zamknu -> někdo se ozve -> odemknu; O(n)=3n
Případ 3 (- s mými přesuny někteří nesouhlasí): Přesunu -> někdo protestuje -> opravím nebo ne, podle validity protestu; O(n)=3n+

Kód: Vybrat vše

Slušné řešení: (ptám se všech, čekám, konzultuji)
Případ 1 (- můj úkon je veskrze správny): Ptám se -> x lidí se ozve že OK -> Provedu úkon -> done; O(n) = 2n+2x (2x protože jejich psaní + moje čtení)
Případ 2 (- moje zamknutí není správné, někdo se chce ještě vyjádřit): Ptám se -> někdo se ozve; O(n)=2n
Případ 3 (- s mými přesuny někteří nesouhlasí): Ptám se -> x lidí reaguje, na ně y reaguje -> Možná přesunu -> někdo stejně protestuje; O(n)=(2+x+y)n
Co je výkonnější?

Oživení zakladatelem možná někde zprovozním, pokud to půjde nastavit.

To, že nerýpem do cizích platí už teď, více to bude platit po restrukturalizaci fóra a vytvoření návodu pro mod, aby se moderovali orgány samy (asi budou globální chodit jen na oznámení).

Neomylnost moderatora není - je to přezkoumatelné u hlavního/vedoucí AO. Ještě doladíme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
anonym72078

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Odpovědět

Zpět na „Administrativní odbor“