Vyuka anglictiny pro Piraty (pripravne vlakno)

Zahraniční odbor komunikuje s dalšími členy mezinárodního Pirátského hnutí, zejména přináší v zahraničí osvědčené nápady do strany, vypracovává společný postup při projednávání mezinárodních problémů.

Moderátor: Zahraniční odbor

Zamčeno
Petr.Nemecek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: Vyuka anglictiny pro Piraty (pripravne vlakno)

Příspěvek od Petr.Nemecek »

next_ghost píše:Moje doporučení je, abyste se totálně vykašlali na memorování slovíček. Je to ztráta času. Tím si totiž ta slovíčka nacpete do špatné části mozku a budou vám stejně k ničemu. Jestli se chcete cizí jazyk naučit pořádně, tak místo memorování jednotlivých slovíček potřebujete pracovat s celými větami...
Tohle tesat do kamene. Nemusí být úplně celé věty, stačí i 3-4 slovní vazba ukazující způsob použití danýho slova. Každopadně to považuju za nejdůležítější rozdíl mezi tím, kdy se opravu učím jazyk, nebo se učím jen odříkat učebnici nazpaměť.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Nemecek za příspěvky (celkem 2):
Tomas.Vymazal, Libor.Spacek
anonym72078
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2945
Registrován: 10 říj 2011, 22:43
Dal poděkování: 5496 poděkování
Dostal poděkování: 3646 poděkování

Re: Vyuka anglictiny pro Piraty (pripravne vlakno)

Příspěvek od anonym72078 »

next_ghost píše:...mohlo by se tady na foru založit vlákno, kde bych na konkrétních příkladech vysvětloval jak anglický text správně pochopit a případně i přeložit do češtiny...
Neni toho na netu dost? Staci hledat. Navic pro aspon trochu pokrocileho anglictinare je lepsi cist definice v anglictine nez v cestine.
next_ghost píše:Škola mě naučila... Moje doporučení je, abyste se totálně vykašlali na memorování slovíček. Je to ztráta času.
S tím nemohu souhlasit. Pouzivam dlouhodobe jvlt a ted jsem presel na anki. Viz stranka. Efektivni memorovani slovicek je uzitecne ;) V kombinaci se zvukem/obrazem a priklady pouziti je to maximalne efektivni zpusob, jak si ziskat prostor pro pozdejsi konverzace ;) Timto zpusobem jsem se za rok naucil spanelsky na komunikativni urovni... pak jsem to vylepsil na studijnim pobytu... a pak zase pozapominal po prijezdu, protoze jsem si prestal opakovat (memorovat) slovicka, a to byla chyba! Jakmile vypadnes z jazyka, stoji Te vetsi usili se do dane urovne dostat, nez kdyby sis jednou denne za 5 minut zopakoval par slovicek.

Nechci vystupovat jako nejaka autorita, mluvim jen o svoji zkusenosti. Kazdy necht se uci, jak jeho bavi! Me nejvic bavi cestovat po svete a bavit se s kdekym, koho potkam :)
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34826
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31737 poděkování
Dostal poděkování: 25780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyuka anglictiny pro Piraty (pripravne vlakno)

Příspěvek od Petr.Vileta »

Petr Kopac píše:
next_ghost píše:...mohlo by se tady na foru založit vlákno, kde bych na konkrétních příkladech vysvětloval jak anglický text správně pochopit a případně i přeložit do češtiny...
Neni toho na netu dost? Staci hledat. Navic pro aspon trochu pokrocileho anglictinare je lepsi cist definice v anglictine nez v cestine.
Petre, na netu je spousta uzitecnych veci i spousta nesmyslu. Navic existuje nekolik zpusobu "uceni se" a kazdemu vyhovuje jiny z nich. Souvisi to s "druhem pameti", jaky kdo ma. Nekdo ma lepsi pamet obrazovou, jiny zvukovou, dalsi textovou a jeste jiny zazitkovou. A aby tech komplikaci nebylo malo, tak diky rozsireni anglictiny ted mluvi a pise anglicky kde kdo a uz neni rozdil jen mezi Anglicany, Americany a Australany, ale existuje anglictina asijska, nemecka, severoevropska (Svedsko atd.), tichomorska. Takze pokud nectes zrovna New York Times nebo anglicke The Times, tak sice vidis anglicka slovicka, ale vubec to nemusi byt spravne. A pro zacatecniky je rozhodne lepsi si to sam precist nebo neco napsat a pak se nekoho cesky zeptat, zda to tak je spravne.

Napriklad kdyz chci sdelit, ze "tohle je jen chyba" (mysleno v programu), tak anglicanovi napisu "this is a bug only", kdezto americanovi "this is only a bug". Tohle jsem nevymyslel, to mam prave ja od nich ;)

Takze next_ghoste, az bude zalozene to vlakno, budu mit spoustu otazek. ;) Mimochodem, jak bys prelozil vlastni prezdivku?
další/příští/vedlejší duch/přízrak? Kdyz jsem totiz zacinal s DOSem, Linuxem, nebo programovacimi jazyky, hodne mi pomohlo, kdyz jsem si prikazy konecne umel prelozit do cestiny. Najednou to vsechno davalo mnohem vetsi smysl.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
janj
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 54
Registrován: 26 dub 2012, 12:07
Profese: poradce
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 42 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyuka anglictiny pro Piraty (pripravne vlakno)

Příspěvek od janj »

Zazněly tu dobré postřehy, zvláště ten o učení se v cizím prostředí, což je vůbec nejefektivnější metoda. Souhlasím s poznatky Barryho Farbera v jeho knize http://openlibrary.org/books/OL23109156 ... y_language
Anglicky jsem se začal učit od 12 let ještě v hluboké totalitě v kurzu, od roku 1994 pracuji jako redaktor a překladatel en-cz, cz-en. Mám dost e-zdrojů (kurzy, knihy, slovníky aj.), které rád nasdílím (pište SZ, setkání v Praze 5, na upload nemám vhodné připojení, sem na fórum se nedostanu moc často, takže odpovím se zpožděním). Mohu poskytovat konzultace soukromým zájemcům, raději středně a výše pokročilým s dobrou motivací.

Škola - *
Filmy - ***
Psaní - ***
Překlady z a do angličtiny - ****
Kurzy s rodilými mluvčími - ****
Pobyt v anglickém prostředí bez kontaktu s cs - *****

příklad mého 'freewaru': http://www.opensubtitles.org/cs/subtitl ... acharya-cs
Tito uživatelé poděkovali autorovi janj za příspěvky (celkem 2):
anonym72078, Petr.Vileta
odluka státu od korporací
Uživatelský avatar
next_ghost
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyuka anglictiny pro Piraty (pripravne vlakno)

Příspěvek od next_ghost »

Petr Kopac píše:Neni toho na netu dost? Staci hledat. Navic pro aspon trochu pokrocileho anglictinare je lepsi cist definice v anglictine nez v cestine.
Možná jsem se předtím nevyjádřil dost jasně, ale myšlenka je taková, že ostatní uživatelé budou vkládat kusy textů, u kterých si nejsou jistí významem, k tomu povinně přidají svůj pokus o překlad, a to pak s nimi budu podrobně rozebírat. Svoje vlastní příklady budu rozebírat jenom hodně vzácně.
next_ghost píše:Škola mě naučila... Moje doporučení je, abyste se totálně vykašlali na memorování slovíček. Je to ztráta času.
S tím nemohu souhlasit. Pouzivam dlouhodobe jvlt a ted jsem presel na anki. Viz stranka. Efektivni memorovani slovicek je uzitecne ;) V kombinaci se zvukem/obrazem a priklady pouziti je to maximalne efektivni zpusob, jak si ziskat prostor pro pozdejsi konverzace ;) Timto zpusobem jsem se za rok naucil spanelsky na komunikativni urovni... pak jsem to vylepsil na studijnim pobytu... a pak zase pozapominal po prijezdu, protoze jsem si prestal opakovat (memorovat) slovicka, a to byla chyba! Jakmile vypadnes z jazyka, stoji Te vetsi usili se do dane urovne dostat, nez kdyby sis jednou denne za 5 minut zopakoval par slovicek.
Bacha, je rozdíl mezi memorováním zatím neznámých slovíček (to je ztráta času) a osvěžováním existující slovní zásoby (to je potřeba jako sůl). Rozdíl mezi namemorovaným a naučeným slovíčkem je v tom, jestli o jeho významu musíš přemýšlet nebo ne. Přemýšlení o významu pak člověka rozhodí tak, že přestane poslouchat zbytek věty nebo zapomene kontext. Navíc memorovací sady obvykle nejsou stavěné podle skutečné frekvence výskytu slovíček v praxi, takže údržba slovní zásoby je pak mnohem náročnější (typicky se tak z namemorovaných slovíček dostane do aktivní slovní zásoby jen zlomek a zbytek zase zapomeneš). Mnohem efektivnější je učit se přímo v praxi bez memorování, u neznámých slov odhadnout význam podle zbytku věty a pak si ho zpětně dohledat (tím zabráníš rozhození pozornosti). Navíc se budeš slovíčka učit podle jejich skutečné frekvence výskytu, takže nebudeš zapomínat to, nad čím jsi strávil několik hodin.
Petr Vileta píše:Takze next_ghoste, az bude zalozene to vlakno, budu mit spoustu otazek. ;) Mimochodem, jak bys prelozil vlastni prezdivku?
další/příští/vedlejší duch/přízrak? Kdyz jsem totiz zacinal s DOSem, Linuxem, nebo programovacimi jazyky, hodne mi pomohlo, kdyz jsem si prikazy konecne umel prelozit do cestiny. Najednou to vsechno davalo mnohem vetsi smysl.
Vlákno můžu založit třeba hned, ale potřebuju doporučení kde. Tady v sekci ZO to nejde, protože sem většina lidí nemůže psát. Co se týče mojí přezdívky, tu překládám jako "next_ghost", protože je to vlastní jméno :wink:

Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34826
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31737 poděkování
Dostal poděkování: 25780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyuka anglictiny pro Piraty (pripravne vlakno)

Příspěvek od Petr.Vileta »

next_ghost píše:
Petr Vileta píše:Takze next_ghoste, az bude zalozene to vlakno, budu mit spoustu otazek. ;) Mimochodem, jak bys prelozil vlastni prezdivku?
Vlákno můžu založit třeba hned, ale potřebuju doporučení kde. Tady v sekci ZO to nejde, protože sem většina lidí nemůže psát. Co se týče mojí přezdívky, tu překládám jako "next_ghost", protože je to vlastní jméno :wink:
Vlakno lze zalozit treba v Podpalubí, to nebude nikoho obtezovat a kdyz to bude uspesne, muze se to kdykoliv presunout "na palubu" :)

OFFTOPICJa mam take prezdivku "fidokomik" a je to vlastni jmeno, ale presto nejak vznikla a jsem schopen ji i prelozit do jinych jazyku, aby to davalo stejny vyznam. On dokonce i preklad vlastnich jmen je docela legrace. Znas treba Týnu Soustružníkovou? Docela dobre zpiva :) Nebo herci František Černý (Franco Nero), Pavel Novák (Paul Newman). Kdyz slysis ta jmena v originale, tak je to exotika, ale kdyz si to prelozis, tak je to nuda :mrgreen:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4251 poděkování

Re: Vyuka anglictiny pro Piraty (pripravne vlakno)

Příspěvek od Libor.Spacek »

OFFTOPICJá bych skoro dával přednost tomu, aby Paul Newman byl nazýván Pavlem Novákem, nežli tomu cpaní -ová za všechna cizí ženská jména.
Nakonec je to stejný princip a v obou případech člověk často vůbec neví o kom to proboha žvástají.

PS. Pavel Novák natočil dobrý film 'Žihadlo' spolu s Bertíkem Červenobrodským. :P

Oznámení moderátora:
Vlakno bylo zmoderovano, priste budu mazat vse, nejen off-topic prispevky Petra Vilety. Dekuji, ze po svem pejskovi uklizite. TV

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
next_ghost
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyuka anglictiny pro Piraty (pripravne vlakno)

Příspěvek od next_ghost »

next_ghost píše:Moje aktivní angličtina sice není tak dobrá, abych si troufnul někoho učit mluvit nebo psát anglicky, ale mohlo by se tady na foru založit vlákno, kde bych na konkrétních příkladech vysvětloval jak anglický text správně pochopit a případně i přeložit do češtiny.
Slíbenou překladatelskou poradnu jsem založil v sekci Pirátská poradna. Můžete začít pokládat dotazy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvek:
Roman.Kucera

Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.

Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 1183
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1228 poděkování
Dostal poděkování: 4295 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyuka anglictiny pro Piraty (pripravne vlakno)

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

Jestli tohle téma není passé a stále jsou potřeba lidé se znalostí angličtiny, přidávám se. Moc to (bohužel?) neznamená, ale pro představu: mám vyšší úroveň maturity z aj, podle rozdělovacího testu na Masaryčce C1 a mojí silnou stránkou je speaking a pronounciation (a naopak slabší stránkou grammar - po dostudování bych to nejspíš taky dokázala vysvětlit, zatím mi ale stačil cit, takže jsem o pravidla nejevila takový zájem :))

Co se týče hlasů pro zdroje znalostí:
škola (velké štěstí na perfektního učitele) **
filmy (seriály) *
pobyt v zahraničí
knihy

Běží tedy projekt? A chcete mě?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 3):
Tomas.Vymazal, Petr.Vileta, Patrik.Dolezal

Europoslankyňa.
Místopředsedkyňa.
Vedoucí RT EZO.

Pravda bolí.
Politika je pro všechny.
NEklikat.
Píše se to AI.

Uživatelský avatar
Tomas.Vymazal
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4794
Registrován: 23 dub 2009, 16:31
Profese: designér legálních konopných produktů
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 6558 poděkování
Dostal poděkování: 5611 poděkování

Re: Vyuka anglictiny pro Piraty (pripravne vlakno)

Příspěvek od Tomas.Vymazal »

Rozhodne bezi, jeste se to bude resit. O vsem se dozvis. Diky za zajem.
Tom Vymazal, podporovatel phpBB a bojovník za legalizaci heroinu
Takovej ten stav, když seš uprostřed stavu a myslíš si, že nemáš stav. -- Michal Wagner, tč. garant programového bodu Drogy
Zamčeno

Zpět na „Zahraniční odbor“