Digitalizace státu

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.

Založení pirátské odborné skupiny-thinktanku pro racionalizaci státní správy.

Anketa končí za 26 pro 2023, 18:22

Pro:

18
72%

Proti:

5
20%

Zdržuji se:

2
8%
 
Celkem hlasujících: 25 - Celkem hlasů: 25

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26224
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30168 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitalizace státu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Vaclav.Bartos píše: 02 říj 2023, 17:10

Úplně by stačilo neuhnout z našeho volebního programu. Jen zavedením linuxu a open source kancelářského balíku by na každém větším úřadu, kam vkročíme, bylo několik milionů každý rok na nákup nových informačních systémů, či na jejich aktualizace. Dohromady to jsou miliardy. Vlastně i prvotní myšlenka tohoto vlákna na jednotnou spisovou službu není vůbec od věci. Zrovna ta by mohla být tím informačním systémem. Ta by stopla další miliardy výdajů ročně, které na ní jdou ze všech úřadů, samospráv i firem vlastněných veřejnou správou. Jasně, po těch stovkách a desítkách tisíc na to není vidět. Jen nevidím důvod platit licence za něco, čeho mohu být autorem a držitelem výhradní licence.

Zdroje jsou, lidí na to je dostatek, klidně na to můžeme vypsat středoškolské, nebo vysokoškolské obory. Pár vysokých škol, které si to vezmou jako vlajkovou loď se hravě najde a můžeme z toho udělat český vývozní artikl, chlubit se s tím po konferencích, pořádat mezinárodní konference o digitalizaci veřejné sféry. A být každý týden vidět v médiích. Nejvíc se těším na demonstrace úředníků za zachování produktů Mrkvosoftu.

To já vlastně vůbec nerozporuju. Jen říkám, že usnesením CF se to nestane.
(Jinak když jsem byl v IT komisi obce, tak veškerému přechodu na levnější alternativy bránilo to, že obce jsou závyslé na informačním ekosystému státu a ten tehdy ještě vydával vzory formulářů v .doc 97.)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Vit.Fux, Petr.Vileta

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitalizace státu

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vaclav.Bartos píše: 03 říj 2023, 09:03

Ano a ještě tam bude argument, že mnoho aplikací nemá linuxové rozhraní. Když se to po nich nechce, tak to neudělají.

Znáš Total Commander a Irfan View? Před časem jsem se okoušel oba autory přesvědčit, aby udělali i verzi pro linux, dokonce jsem založil i nějaké dvě petice a bylo tam pár set souhlasů, ale odmítli zhruba se slovy "Celý život programuji pro Windows, o Linuxu nic nevím a musel bych se to asi tak dva roky učit, abych mohl své programy pro linux napsat stejně dobře, jako je mám pro Windows."

Vojtech.Pikal píše: 03 říj 2023, 09:22

... obce jsou závyslé na informačním ekosystému státu a ten tehdy ještě vydával vzory formulářů v .doc 97.

Zrovna mi přišel jeden formulář v DOCX a s nějakými makry. Samozřejmě, že makro v Libreoffice zkolabovalo ikdyž mám nastavenou konverzi maker. :roll:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Vaclav.Bartos
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 147
Registrován: 22 úno 2021, 10:51
Profese: Václav Bartoš
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 137 poděkování

Re: Digitalizace státu

Příspěvek od Vaclav.Bartos »

Probíráte tři roky vyřešenou věc... https://opendata.gov.cz/informace:stupn ... 3%BDch-sad

Za mě tyhle věci má smysl vymáhat jedině zákonem. Do té doby se bude hledat, proč to nejde.

A k tomu by CF mělo co říct. Podobně jako s tou centrálně dodávanou (resp. vyvíjenou) spisovkou.

V zásadě jsme už v tak pokročilé době, že nelze argumentovat, že té digitalizaci něco brání, když za námi chodí sami úředníci s naprosto konkrétními postupy, jak to či ono konečně rozhýbat s kompletně zpracovanými návody, jak na to. Teď nehovořím o tomto vlákně, ale o mnoha zkušenostech z jednání s úředníky. Zvlášť ti, co přijdou z komerční sféry, se nepřestávají divit, jakým způsobem veřejná správa funguje, když u nich ve firmě to dávno vyřešili.

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“