Diskuze o vylepšení OVK

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.

  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.

Ondrej.Moravcik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 49
Registrován: 25 led 2014, 16:54
Profese: programator
Dal poděkování: 401 poděkování
Dostal poděkování: 77 poděkování

Re: Pirátské úterý k OVK

Příspěvek od Ondrej.Moravcik »

Brodek píše: 06 lis 2018, 12:45 Ahoj, asi jsem natvrdlej, ale mohl bys mi prosím na konkrétním případě vysvětlit, jak by se hlasovalo a vyhodnocovalo podle tvé metody v případě komunálních voleb jako tomu bylo letos? Pokud bych chtěl hlasovat na magistrát napříč, tak bych musel lepit na lístek 65 malých QR kódů + 1 hlavní ověřovací? Tohle jsem úplně nepochopil. A pak by ten komisař opět musel ručně oskenovat 65+1 kód?
--------
Skenování o kterém píše Honza funguje v menší míře u sázkových kanceláří spoustu let. Chápu, že investice do pořízení HW by byla nemalá, ale zkrácení doby kontroly a snížení chybovosti je dle mého názoru to nejdůležitější o co tu jde.
--------
Jinak ke zlepšení kontroly by možná stačilo křížkovat ne propiskou, ale zvýrazňovačem. U nás na okrsku to takhle jeden volič udělal a bylo to GENIÁLNÍ (respektive platně zakřížkoval a zvýraznil zvýrazňovačem). Pro kontrolu to bylo jasné, srozumitelné a nedalo se to přehlédnout, což jak víme u běžné propisky bylo po několika hodinách kontrolování velmi snadné :(.
Kdybyste si pozorne precetl muj nastrel, vedel byste, ze toto system automaticky neresi (mimo to dochazi ve stavajicim nastrelu ke skenovani kodu na volebnim listku soucasne), a bylo by potreba se zamyslet nad tim, jakym zpusobem zajistit nejakou dobrou strojovou citelnost volebniho listku v tomto pripade. Jestli mit treba vedle jmen nejaky odkrytelny carovy kod, jehoz odkrytim zajistim preferencni hlas/hlas dane osobe, nebo udelat pred carovym kodem jmena do chlivku krizek, aby bylo preferencni hlas spravne zapocitan a prirazen.

Nemam rozmysleno, jak by mohlo fungovat napr. nacitani magistratnich plachet, kde by clovek volil napric stranami. Na mobilnim telefonu bych to asi fotil z vetsi dalky, ale vyzkousene to nemam. Jak by vypadalo HW zarizeni, ktere by resilo i volby na magistrat - velikost skeneru? Nebo jakym zpusobem zmenit format plachet tak, aby jejich scitani bylo lepe zpracovatelne?

Nicmene me napadlo, ze by mohlo jit o maly, uplne custom hlasovaci listek, ktery by si volic mohl vytisknout doma, pripadne mit vsechna jmena na kandidatkach ve forme samolepek a tato si nejak ponalepovat na hlasovaci listek - aby nebyl nutny pristup k tiskarne a PC. Ale to rovnez neni idealni...
Ondrej.Moravcik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 49
Registrován: 25 led 2014, 16:54
Profese: programator
Dal poděkování: 401 poděkování
Dostal poděkování: 77 poděkování

Re: Diskuze o vylepšení OVK

Příspěvek od Ondrej.Moravcik »

Honza.Hora píše: 06 lis 2018, 15:34 Jenže pokud jsou to techničtí antitalenti nebo nechtějí to zařízení používat, tak ani nemůžou efektivně kontrolovat. Co telefon naskenoval uvidíš jen z jeho displeje. Když neprovádíš kontrolní sken jako validaci, ale jen koukáš druhému do displeje, tak klesá rychlost vražedným způsobem. Dedikovanému zařízení můžeš dát dostatečně velký displej, aby výsledek skenování mohl být okamžitě kontrolován protože můžeš výsledek zobrazit vedle sebe stylem "sken dokumentu|vyhodnocení skenu".
Co to znamena byt technicky antitalent? Co to znamena vrazednym zpusobem? Pokud budou mit vlastni smartphone, je predpoklad, ze budou umet aplikaci nainstalovat a spustit (podle dodaneho navodu). Po jejim spusteni staci namirit na hlasovaci listek, potom na dalsi a dalsi atp. Podobne jako je to v obchode pri skenovani zbozi. Pokud nebudu mit smartphone, budu ho chtit pouzivat, budu mit navod/skoleni, jak ho zapnout a jak spustit a pouzivat aplikaci. Predstavuju si to treba tak, ze jeden clovek nalevo precte nazev aktualniho hlasovaciho listku, uprostred stoji clovek s mobilem, listek naskenuje, clovek nalevo a napravo kontroluji zaznamenani hlasu na displeji mobilu, clovek uprostred poda listek cloveku napravo. Kontrolne si muze clovek nalevo nebo napravo delat carky a nakonec porovnat s citacem na mobilnim telefonu. Nic co by nezvladla cvicena opice. Na to nemusim mit nejaky talent nebo neco...
Honza.Hora píše: 06 lis 2018, 15:34
Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 15:15 Kde vidis problem v zachycovani dat - tak at si je zachyti, stejne nebude vedet, kdo to tam hodil, ne? Jak by takovy odposlech treti stranou mohl cokoliv ovlivnit?
Zakládá to mocný nástroj pro ovlivnění komunálních voleb. Když budu chtít fixlovat, tak do okrsků, které dokážu ovlivnit pošlu svoje lidi s dodatečnou appkou, která mi bude posílat výsledky. Pak snadno vyberu okrsky, kde je nejlepší výhoda z toho, když je cinknu. Pokud si myslíš, že je těžké cinknout volby v jednom okrsku, napiš třeba lidem z P11 - tam se jim tohle stalo v minulých volbách, kdy jeden okrsek měl desítky procent neplatných hlasů. Už teď to jde udělat a možnost sbírat online data z místností toakorát urychlí a zefektivní.
Pro to, aby doslo k manipulaci s volebnim vysledkem v nejakem okrsku, musim mit koupenou celou komisi nebo alespon zajistit, aby zbytku bylo jedno, co se deje. Nevidim, v cem informace o prubehu scitani nekomu muze pomoci (prubeznou informaci o prubehu scitani muze dnes stejne poslat clen komise ven) - v rozhodnuti, co cinknout (pochybuju, ze si muze nekdo vybirat nebo ze by na zaklade toho nejak taktizoval a vyhodnocoval prubezne situaci) - to teda fakt jako "mocny" nastroj neprijde. Zajimalo by me, jak by to cinknuti bylo realizovano v pripade, ze by fungoval muj system...
Honza.Hora píše: 06 lis 2018, 15:34
Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 15:15 Nevim, jak dlouho trva zamereni prumernym mobilnim telefonem, ale ja to mam do vteriny (u statem opatrovanych mobilu by to mohl byt pozadavek). Kdyztak by byly k dispozici telefony od statu, pro ktere by i po volbach bylo uplatneni. O jake chybovosti pises - v cem by chyby v pripade pouziti mobilnich telefonu mohly nastat a proc by byly problematictejsi?
Když chceš detekovat ze stránky textu obsah a pak vyhodnotit, co z něj jsou důležité údaje (například odlišit křížky u kandidátů od malůvek a ručně psaného textu, přehybů papíru apod.), tak jsi na 1-2 vteřinách oproti skeneru, pokud jsi šikovný a jsi zvyklý skenovat třeba QR kody. Jinak se to rapidně zvedá spolu s chybovostí skenování (ta kamera prostě nemá takovou schopnost rozlišit detaily jako skener). Tj. chybovost při použití telefonu spočívá především v prodlužování doby sčítání a v častější nutnosti doplnit data ručně, protože appka prostě nedokázala správně vyhodnotit lístek. U skeneru odpadá opakované skenování, pokud jsi do něj dal ten lístek správně - prostě hned vidíš jestli je to správně a když ne, zadáváš ručně. Prostě proč to dělat polovičatě, když to jde udělat odolné a rychlé. Na tomhle mi nedává smysl přehnaně šetřit.
Nerozumim tomu, kde se bere tvoje presvedceni o tom, ze skener je rychlejsi a spolehlivejsi. Bezny skener (nebo mluvis o nejakych profi skenerech nebo vylozene dedikovanych skenerech pro volby?) zpravidla snima obraz po radcich, fotak mobilu de facto naraz. Je otazka, jaky je pomer poctu necitelnych/zmeckanych listku, kde by si skener vedl lepe. Ty to uvadis jako fakt, ale ja o tom nejsem presvedcen a myslim, ze k tomu, abych tvrdil, ze skener je rychlejsi/vhodnejsi bych potreboval data ke srovnani.
Honza.Hora píše: 06 lis 2018, 15:34
Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 15:15 Nemyslim si, ze by bylo jedno, jak dobre osetrene a anonymizovane se to udela. Za sebe bych byl radsi, kdyby tam samolepka byla a ja si mohl zkontrolovat, jak jsem hlasoval, resp. jestli byl muj hlas zapocitan spravne, na zaklade nejakeho kodu (ze samolepky), ktery budu znat jenom ja. Jasne, pokud by se to udelalo spatne, mohl by to byt problem, ale to by se musel zaznamenavat treba i cas, kdy sli volici volit ap. Prijde mi, ze je vetsi riziko, ze muj hlas bude spatne zapocitan, pripadne umyslne nezapocitan, nez to, ze by stat mohl zacit chtit prostrednictvim tohoto nejak kontrolovat, jak jsem volil. Pises, ze volici v tom budou spatrovat snahu evidovat, jak kdo volil - kteri volici - kolik by jich melo byt? Ja si myslim, ze velmi mala cast.
Obávám se, že tohle je reálné až u plně digitálního hlasování (jako náš helios). Malá část voličů může mít velký impakt na výsledek voleb. Představmě si, že by tohle ovlivnilo cca 5% voličů, že by radši nešli volit. Pokud by to zrovna byli liberálnější voliči (což se dá čekat), tak by mohl být jeden z výsledků, že TOP09 a STAN by nebyli ve sněmovně (měli to těsně) a jejich křesla by připadla ANO, ODS, nám a SPD. Výsledkem by pak byla životaschopná možnost koalice ANO+SPD+Komunisti. To bych třeba úplně nechtěl a mám obavu, že ten negativní dopad by byl přesně do té skupiny voličů, které od voleb nechceme rozhodně nijak odhánět (spíš naopak). Btw záznam času není potřeba, stačí mít databázi s tím, komu byl odeslán/vydán jaký kontrolní kód.
Nejsem sociolog a dopad lepeni samolepky ve smyslu toho, ze me to odradi od voleb neumim odhadnout - muzeme si udelat anketu treba mezi Piraty, kteri liberalni (a navic paranoidni :) ) jsou (ale opet nejsem sociolog a nevim, jestli by toto nebylo nejak metodicky spatne a melo to nejakou vypovidaci hodnotu, ale pokud by vyznamna cast Piratu deklarovala, ze by opravdu volit kvuli tomu odmitla, potom by to asi nebyla cesta, kudy se vydat). Kody se neodesilaji, ale vydavaji primo ve volebni mistnosti anonymne, spolecne s obalkou (volebni komise nevi, komu byl ktery kod vydan, protoze kody ani nevidi - mam to popsano v nastrelu; databazi neni kde vzit)...
Uživatelský avatar
Ladislav.Dvorak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 457
Registrován: 08 led 2018, 11:07
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 1079 poděkování
Dostal poděkování: 979 poděkování

Re: Pirátské úterý k OVK

Příspěvek od Ladislav.Dvorak »

Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 16:04
Brodek píše: 06 lis 2018, 12:45 Ahoj, asi jsem natvrdlej, ale mohl bys mi prosím na konkrétním případě vysvětlit, jak by se hlasovalo a vyhodnocovalo podle tvé metody v případě komunálních voleb jako tomu bylo letos? Pokud bych chtěl hlasovat na magistrát napříč, tak bych musel lepit na lístek 65 malých QR kódů + 1 hlavní ověřovací? Tohle jsem úplně nepochopil. A pak by ten komisař opět musel ručně oskenovat 65+1 kód?
--------
Skenování o kterém píše Honza funguje v menší míře u sázkových kanceláří spoustu let. Chápu, že investice do pořízení HW by byla nemalá, ale zkrácení doby kontroly a snížení chybovosti je dle mého názoru to nejdůležitější o co tu jde.
--------
Jinak ke zlepšení kontroly by možná stačilo křížkovat ne propiskou, ale zvýrazňovačem. U nás na okrsku to takhle jeden volič udělal a bylo to GENIÁLNÍ (respektive platně zakřížkoval a zvýraznil zvýrazňovačem). Pro kontrolu to bylo jasné, srozumitelné a nedalo se to přehlédnout, což jak víme u běžné propisky bylo po několika hodinách kontrolování velmi snadné :(.
Kdybyste si pozorne precetl muj nastrel, vedel byste, ze toto system automaticky neresi (mimo to dochazi ve stavajicim nastrelu ke skenovani kodu na volebnim listku soucasne), a bylo by potreba se zamyslet nad tim, jakym zpusobem zajistit nejakou dobrou strojovou citelnost volebniho listku v tomto pripade. Jestli mit treba vedle jmen nejaky odkrytelny carovy kod, jehoz odkrytim zajistim preferencni hlas/hlas dane osobe, nebo udelat pred carovym kodem jmena do chlivku krizek, aby bylo preferencni hlas spravne zapocitan a prirazen.

Nemam rozmysleno, jak by mohlo fungovat napr. nacitani magistratnich plachet, kde by clovek volil napric stranami. Na mobilnim telefonu bych to asi fotil z vetsi dalky, ale vyzkousene to nemam. Jak by vypadalo HW zarizeni, ktere by resilo i volby na magistrat - velikost skeneru? Nebo jakym zpusobem zmenit format plachet tak, aby jejich scitani bylo lepe zpracovatelne?

Nicmene me napadlo, ze by mohlo jit o maly, uplne custom hlasovaci listek, ktery by si volic mohl vytisknout doma, pripadne mit vsechna jmena na kandidatkach ve forme samolepek a tato si nejak ponalepovat na hlasovaci listek - aby nebyl nutny pristup k tiskarne a PC. Ale to rovnez neni idealni...
Nástřel jsem četl pozorně asi 3x a protože jsem z něj nepochopil jak by se systém aplikoval na komunální volby zeptal jsem se. Dokáži si představit, že se to takto provede u senátní či prezidentské volby. Jasná autentizace hlasu, teoreticky by nebyly potřeba ani obálky, což by částečně pokrylo náklady na samolepky.
Pokud však vycházím z vlastní zkušenosti se sčítáním z posledních voleb nedokáži si představit jak
a) většina nalepí titěrné QR kódy na správné místo před jména kandidátů (což by vedlo lidi k tomu, že by se na to vykašlali buď úplně nebo by volili jen celé strany)
b) aplikace dokáže vyhodnotit naráz třeba 30 kódů o rozměrech cca 2x2 cm ze vzdálenosti 80 cm (reálně jsem zkoušel na plachtě MČ 4) (nejsem programátor, tak nevím zda aplikace umí vyhodnocovat naráz desítky QR kódů, pokud ano tak se Vám omlouvám)
Pokud se budou kandidáti křížkovat, pak jsme u toho, že Vaše metoda je "pouze" pro autorizaci volebních lístků, aby bylo zabráněno padělkům a manipulaci během voleb. Poté stejně musí nastoupit sčítači (ať už klasicky ručně jak je tomu doteď nebo jak zmiňuje Honza pomocí skeneru)

Ohledně úpravy volebního lístku pro skener - musel by to být jeden dlouhý papír o předem dané výšce (např. 297 mm), který by byl poskládaný jak leporelo.
Další bod k úvaze je, zda by musely být u každého kandidáta vypsány všechny údaje jako je tomu dosud, resp. zda by nebyly lístky dva - jeden hlasovací kde by bylo pořadové číslo, jméno a věk a potom list katalogový, kde by byly i zbylé údaje (povolání, trv. bydliště, politická příslušnost). Na hlasovacím lístku by byly čtverečky, které by se začernili (tečka, šrafa, křížek) a skenovací software by je rozpoznal. Skener by musel umět průběžně skenovat, pak může být list papíru velmi dlouhý. Zadání na výběr HW a SW by pak už záležel na daných specifikách s tím, že by samozřejmě měl být nejdříve řádně odzkoušen a měla by být porovnána chybovost stroj vs. člověk.
MS P4 | ladislav.dvorak@pirati.cz | mobil: 72I 72I 2O2
Ondrej.Moravcik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 49
Registrován: 25 led 2014, 16:54
Profese: programator
Dal poděkování: 401 poděkování
Dostal poděkování: 77 poděkování

Re: Pirátské úterý k OVK

Příspěvek od Ondrej.Moravcik »

Brodek píše: 06 lis 2018, 19:00 Nástřel jsem četl pozorně asi 3x a protože jsem z něj nepochopil jak by se systém aplikoval na komunální volby zeptal jsem se. Dokáži si představit, že se to takto provede u senátní či prezidentské volby. Jasná autentizace hlasu, teoreticky by nebyly potřeba ani obálky, což by částečně pokrylo náklady na samolepky.
Pokud však vycházím z vlastní zkušenosti se sčítáním z posledních voleb nedokáži si představit jak
a) většina nalepí titěrné QR kódy na správné místo před jména kandidátů (což by vedlo lidi k tomu, že by se na to vykašlali buď úplně nebo by volili jen celé strany)
To uvadim v sekci, co to neumi. U lepeni kodu u jmen (jako metody, kterou nemam rozmyslenou; a spise by slo o strhavani neceho, co carovy kod u konkretniho kandidata zakryva) kandidatu jsem mel na mysli spis normalni carove kody, nez QR-kody, protoze jsou lepe umistitelne vedle jmen kandidatu, ale je mozne, ze by i QR-kody sly pouzit (muselo by se to odzkouset)
Brodek píše: 06 lis 2018, 19:00 b) aplikace dokáže vyhodnotit naráz třeba 30 kódů o rozměrech cca 2x2 cm ze vzdálenosti 80 cm (reálně jsem zkoušel na plachtě MČ 4) (nejsem programátor, tak nevím zda aplikace umí vyhodnocovat naráz desítky QR kódů, pokud ano tak se Vám omlouvám)
Bezne ctecky QR-kodu nezpracovavaji kody paralelne, protoze pro to neni duvod, ale v zasade by paralelni rozpoznani kodu nemel byt problem.
Brodek píše: 06 lis 2018, 19:00 Pokud se budou kandidáti křížkovat, pak jsme u toho, že Vaše metoda je "pouze" pro autorizaci volebních lístků, aby bylo zabráněno padělkům a manipulaci během voleb. Poté stejně musí nastoupit sčítači (ať už klasicky ručně jak je tomu doteď nebo jak zmiňuje Honza pomocí skeneru)
Tim, ze ale budou v nejakych tymech, kde se budou hlidat, a navic bude prace probihat u "kulateho stolu", nemuze dojit k tomu, ze by pri scitani pridelavali krizky a zneplatnovali tak listky, protoze (pokud by nebyla cela komise vadna) by to byl velky risk. Navic, by se pomerne snadno prislo na to, ze nejspise doslo k podvodu, protoze by v nejakem okrsku bylo abnormalni mnozstvi neplatnych hlasu - jednoduse menit listky v obalkach nebo tam pri scitani podstrcit jine by v pripade jejich onalepkovani nebylo mozne (opet pokud by cela komise nebyla vadna)
Brodek píše: 06 lis 2018, 19:00 Ohledně úpravy volebního lístku pro skener - musel by to být jeden dlouhý papír o předem dané výšce (např. 297 mm), který by byl poskládaný jak leporelo.
Další bod k úvaze je, zda by musely být u každého kandidáta vypsány všechny údaje jako je tomu dosud, resp. zda by nebyly lístky dva - jeden hlasovací kde by bylo pořadové číslo, jméno a věk a potom list katalogový, kde by byly i zbylé údaje (povolání, trv. bydliště, politická příslušnost). Na hlasovacím lístku by byly čtverečky, které by se začernili (tečka, šrafa, křížek) a skenovací software by je rozpoznal. Skener by musel umět průběžně skenovat, pak může být list papíru velmi dlouhý. Zadání na výběr HW a SW by pak už záležel na daných specifikách s tím, že by samozřejmě měl být nejdříve řádně odzkoušen a měla by být porovnána chybovost stroj vs. člověk.
To uz mi skoro prijde lepsi mit vylozene volebni automat (asi offline zalozeny na open HW), kde by si clovek naklikal svoji kandidatku, tu vytiskl s unikatnim kodem, kde by byla zakodovana informace o preferencnich hlasech/volenych stranach. Prijde mi, ze udelat skener, ktery by si poradil s takovym leporelem bez nejakych zaseku dostatecne spolehlive by mohlo byt problematictejsi nez mit system, ktery to vyblije pekne na jednu stranku vsechno.

Asi jsem v tomto vic striktni nez ostatni, ale v pripade ze by mel nekdo problem s nejakym pomerne jednoduchym technickym zlepsenim (tim nemyslim konkretne muj navrh nebo navrh nekoho jineho), at neni clenem komise. Pokud by mel naopak volic problem s nejakym jednoduchym volebnim automatem nebo jinym technickym zlepsenim (po patricnem proskoleni), je otazka, jestli jeho kognitivni schopnosti jsou dostatecne a mel by mit pravo volit (napr. lide zbaveni svepravnosti tuto moznost normalne nemaji, ale nejak se to nevyhodnocuje prubezne - viz clanek, co jsem sdilel ve vlakne).
Uživatelský avatar
Ladislav.Dvorak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 457
Registrován: 08 led 2018, 11:07
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 1079 poděkování
Dostal poděkování: 979 poděkování

Re: Diskuze o vylepšení OVK

Příspěvek od Ladislav.Dvorak »

Jinak samozřejmě nemusíme objevovat dávno objevené... stačí se podívat na YT
https://youtu.be/wL_YVeMuPEo
Jeden ze skenerů na videu zvládá maximální délku papíru 3 m, což mi přijde dostačující i v našich podmínkách (http://www.fujitsu.com/us/Images/Fujits ... eet_v2.pdf)
MS P4 | ladislav.dvorak@pirati.cz | mobil: 72I 72I 2O2
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3079
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4852 poděkování
Dostal poděkování: 6430 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuze o vylepšení OVK

Příspěvek od Jan.Hora »

Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 17:07 Co to znamena byt technicky antitalent? Co to znamena vrazednym zpusobem? Pokud budou mit vlastni smartphone, je predpoklad, ze budou umet aplikaci nainstalovat a spustit (podle dodaneho navodu). Po jejim spusteni staci namirit na hlasovaci listek, potom na dalsi a dalsi atp. Podobne jako je to v obchode pri skenovani zbozi. Pokud nebudu mit smartphone, budu ho chtit pouzivat, budu mit navod/skoleni, jak ho zapnout a jak spustit a pouzivat aplikaci. Predstavuju si to treba tak, ze jeden clovek nalevo precte nazev aktualniho hlasovaciho listku, uprostred stoji clovek s mobilem, listek naskenuje, clovek nalevo a napravo kontroluji zaznamenani hlasu na displeji mobilu, clovek uprostred poda listek cloveku napravo. Kontrolne si muze clovek nalevo nebo napravo delat carky a nakonec porovnat s citacem na mobilnim telefonu. Nic co by nezvladla cvicena opice. Na to nemusim mit nejaky talent nebo neco...
Od našich členů OVK mám info, že někteří lidi nezvládají ani správně sečíst hlasy, takže z toho vyplývá má skepse. Každopádně tak jak to popisuješ, tak to zrovna tak může ten člověk skenovat dedikovaným zařízením s nižší chybovostí. Je to prostě jednodušší a ty úspory za HW tam v dlouhém období nejsou takové, aby to stálo za to (appka musí fungovat pro libovolný telefon a musí být průběžně aktualizována pro nový HW a nové verze OS).
Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 17:07 Pro to, aby doslo k manipulaci s volebnim vysledkem v nejakem okrsku, musim mit koupenou celou komisi nebo alespon zajistit, aby zbytku bylo jedno, co se deje. Nevidim, v cem informace o prubehu scitani nekomu muze pomoci (prubeznou informaci o prubehu scitani muze dnes stejne poslat clen komise ven) - v rozhodnuti, co cinknout (pochybuju, ze si muze nekdo vybirat nebo ze by na zaklade toho nejak taktizoval a vyhodnocoval prubezne situaci) - to teda fakt jako "mocny" nastroj neprijde. Zajimalo by me, jak by to cinknuti bylo realizovano v pripade, ze by fungoval muj system...
Nikoliv, stačí ti mít jednoho svého člověka v komisi, a rozpoznat, že ten zbytek je laxní při zabezpečení místnosti (reálně to bude IMHO spíš ta varianta, kdy někdo vleze do místnosti v noci a zfixluje lístky - když komise dostatečně nezabezpečí urny, dveře i okna pečetěmi, které dobře drží, tak to není tak těžké). Jak říkám, to cinknutí už jde provést i dneska úplně stejným způsobem, akorát s aplikací, co rovnou přeposílá výsledky by to bylo jednodušší a šlo by snáze pokrýt více komisí s potenciálem pro zfalšování. Tj. je to spíš méně zásadní argument, už dneska to jde. Jen si říkám, proč to ulehčovat.
Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 17:07 Nerozumim tomu, kde se bere tvoje presvedceni o tom, ze skener je rychlejsi a spolehlivejsi. Bezny skener (nebo mluvis o nejakych profi skenerech nebo vylozene dedikovanych skenerech pro volby?) zpravidla snima obraz po radcich, fotak mobilu de facto naraz. Je otazka, jaky je pomer poctu necitelnych/zmeckanych listku, kde by si skener vedl lepe. Ty to uvadis jako fakt, ale ja o tom nejsem presvedcen a myslim, ze k tomu, abych tvrdil, ze skener je rychlejsi/vhodnejsi bych potreboval data ke srovnani.
Ze zkušenosti, kolega řešil skenovací knihovnu pro telefony, co dělala přesně tohle. A když nám demonstroval prototyp, tak detailně pohovořil o tom, jak fungujou stacionární skenery, protože jeho úkolem bylo dostat se co nejblíž k jejich přesnosti. Ty mají výhodu v tom, že papír je v nich umístěn vždy stejně, je rovný, podložka není barevná, je dobře prosvícený skenerem samotným při skenování. Zvyšuje to kvalitu a rychlost skenu a tím i pravděpodobnost úspěšného rozpoznání textu, značek apod. Tohle všechno na telefonu musíš nějak vyřešit a nikdy to nebude tak dobré, protože jsi prostě omezen tím, že nevíš co má ten telefon za kameru, musíš si poradit s různými barvami podkladů a různými způsoby nasvícení.
Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 17:07 Nejsem sociolog a dopad lepeni samolepky ve smyslu toho, ze me to odradi od voleb neumim odhadnout - muzeme si udelat anketu treba mezi Piraty, kteri liberalni (a navic paranoidni :) ) jsou (ale opet nejsem sociolog a nevim, jestli by toto nebylo nejak metodicky spatne a melo to nejakou vypovidaci hodnotu, ale pokud by vyznamna cast Piratu deklarovala, ze by opravdu volit kvuli tomu odmitla, potom by to asi nebyla cesta, kudy se vydat). Kody se neodesilaji, ale vydavaji primo ve volebni mistnosti anonymne, spolecne s obalkou (volebni komise nevi, komu byl ktery kod vydan, protoze kody ani nevidi - mam to popsano v nastrelu; databazi neni kde vzit)...
Je pravda, že tady se jedná prostě jen o můj názor (takové to IMHO), který se opírá o mou sociální bublinu.

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5611
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22646 poděkování
Dostal poděkování: 4589 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuze o vylepšení OVK

Příspěvek od Robert.Magni »

Můžu tě ujistit,že
a) důchodci v komisy by to nezvládli
b) voliči mají problém už jen s používáním tužky a výběrem správné obálky ,takže taky ne

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Ondrej.Moravcik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 49
Registrován: 25 led 2014, 16:54
Profese: programator
Dal poděkování: 401 poděkování
Dostal poděkování: 77 poděkování

Re: Diskuze o vylepšení OVK

Příspěvek od Ondrej.Moravcik »

Brodek píše: 07 lis 2018, 01:25 Jinak samozřejmě nemusíme objevovat dávno objevené... stačí se podívat na YT
https://youtu.be/wL_YVeMuPEo
Jeden ze skenerů na videu zvládá maximální délku papíru 3 m, což mi přijde dostačující i v našich podmínkách (http://www.fujitsu.com/us/Images/Fujits ... eet_v2.pdf)
Jenze ten skener je drahy jak prdel https://skenery.heureka.cz/fujitsu-fi-6800/
Pokud to dobre chapu, podle ciselniku CSU volebnich okrsku je 14770, takze by to byl kup za vic nez 5 miliard (asi je mozne se dostat na nizsi - treba polovicni velkoobchodni cenu, ale stejne mi to prijde moc). Nevim, jak by si to poradilo s nejakym leporelem nebo ponekud zmackanym leporelem, jak je to citlive na prevoz, jaka je poruchovost ap. Proto by mi prislo i lepsi, kdyby byly radeji nejake terminaly, ktere by umoznovaly primo tisk maloformatoveho volebniho listku - slo by slozit z tabletu a nejake tiskarny (tak do 30k by se mohlo neco takoveho snad vejit, mozna i min). Nasledne bychom mohli realizovat jeho skenovani radove levnejsim skenerem. Kdyz uz bychom meli toto vyresene, muzeme cist data vylozene strojove, kdyz si je tam primo vytiskneme (vsechno by slo vycist z vytisteneho QR-kodu). Nebo pokud bychom chteli, aby z duvodu vizualni kontroly se rozpoznaval listek jako takovy, je to mozne, ale stejne bych listky opatroval alespon minimalne nejakou unikatni znackou, aby se zamezilo manipulacim - vicenasobne zapocitani hlasu/vymeny volebnich listku...
Naposledy upravil(a) Ondrej.Moravcik dne 07 lis 2018, 14:41, celkem upraveno 1 x.
Ondrej.Moravcik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 49
Registrován: 25 led 2014, 16:54
Profese: programator
Dal poděkování: 401 poděkování
Dostal poděkování: 77 poděkování

Re: Diskuze o vylepšení OVK

Příspěvek od Ondrej.Moravcik »

Honza.Hora píše: 07 lis 2018, 08:39
Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 17:07 Co to znamena byt technicky antitalent? Co to znamena vrazednym zpusobem? Pokud budou mit vlastni smartphone, je predpoklad, ze budou umet aplikaci nainstalovat a spustit (podle dodaneho navodu). Po jejim spusteni staci namirit na hlasovaci listek, potom na dalsi a dalsi atp. Podobne jako je to v obchode pri skenovani zbozi. Pokud nebudu mit smartphone, budu ho chtit pouzivat, budu mit navod/skoleni, jak ho zapnout a jak spustit a pouzivat aplikaci. Predstavuju si to treba tak, ze jeden clovek nalevo precte nazev aktualniho hlasovaciho listku, uprostred stoji clovek s mobilem, listek naskenuje, clovek nalevo a napravo kontroluji zaznamenani hlasu na displeji mobilu, clovek uprostred poda listek cloveku napravo. Kontrolne si muze clovek nalevo nebo napravo delat carky a nakonec porovnat s citacem na mobilnim telefonu. Nic co by nezvladla cvicena opice. Na to nemusim mit nejaky talent nebo neco...
Od našich členů OVK mám info, že někteří lidi nezvládají ani správně sečíst hlasy, takže z toho vyplývá má skepse. Každopádně tak jak to popisuješ, tak to zrovna tak může ten člověk skenovat dedikovaným zařízením s nižší chybovostí. Je to prostě jednodušší a ty úspory za HW tam v dlouhém období nejsou takové, aby to stálo za to (appka musí fungovat pro libovolný telefon a musí být průběžně aktualizována pro nový HW a nové verze OS).
Taky jsem byl v komisi a vim, ze lidi maji pri scitani problem. Casto nevi, jestli nejaky hlas uz zapocitali nebo ne. Ta aplikace to usnadnuje v tom, ze bude scitat za lidi, nebude dochazet k duplicitnimu pripocteni hlasu. Taky si myslim, ze je dobry ten system usporadani v kruhu, protoze kazdy hlas bude secten alespon 3x (resp. t-krat podle poctu tymu) a clovek muze primo kontrolovat, jak byl ktery hlas zapocten. Markovani zbozi v obchode je IMO jednodussi nez rucni pocitani hlasu. Kdyz uz nic jineho, alespon zavazne zavedeni systemu pocitani hlasu v kruhu by se mi libilo, kdyby bylo zavedeno do pristich voleb (IMO by to nemuselo vyzadovat zmenu zakona).
Honza.Hora píše: 07 lis 2018, 08:39
Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 17:07 Pro to, aby doslo k manipulaci s volebnim vysledkem v nejakem okrsku, musim mit koupenou celou komisi nebo alespon zajistit, aby zbytku bylo jedno, co se deje. Nevidim, v cem informace o prubehu scitani nekomu muze pomoci (prubeznou informaci o prubehu scitani muze dnes stejne poslat clen komise ven) - v rozhodnuti, co cinknout (pochybuju, ze si muze nekdo vybirat nebo ze by na zaklade toho nejak taktizoval a vyhodnocoval prubezne situaci) - to teda fakt jako "mocny" nastroj neprijde. Zajimalo by me, jak by to cinknuti bylo realizovano v pripade, ze by fungoval muj system...
Nikoliv, stačí ti mít jednoho svého člověka v komisi, a rozpoznat, že ten zbytek je laxní při zabezpečení místnosti (reálně to bude IMHO spíš ta varianta, kdy někdo vleze do místnosti v noci a zfixluje lístky - když komise dostatečně nezabezpečí urny, dveře i okna pečetěmi, které dobře drží, tak to není tak těžké). Jak říkám, to cinknutí už jde provést i dneska úplně stejným způsobem, akorát s aplikací, co rovnou přeposílá výsledky by to bylo jednodušší a šlo by snáze pokrýt více komisí s potenciálem pro zfalšování. Tj. je to spíš méně zásadní argument, už dneska to jde. Jen si říkám, proč to ulehčovat.
Zajimalo me, jak bys to udelal konkretne, pokud by fungoval muj system. To, co jde dnes, by pri zavedeni meho systemu nebylo mozne (stacilo by hlidat pocet vydanych samolepek).
Honza.Hora píše: 07 lis 2018, 08:39
Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 17:07 Nerozumim tomu, kde se bere tvoje presvedceni o tom, ze skener je rychlejsi a spolehlivejsi. Bezny skener (nebo mluvis o nejakych profi skenerech nebo vylozene dedikovanych skenerech pro volby?) zpravidla snima obraz po radcich, fotak mobilu de facto naraz. Je otazka, jaky je pomer poctu necitelnych/zmeckanych listku, kde by si skener vedl lepe. Ty to uvadis jako fakt, ale ja o tom nejsem presvedcen a myslim, ze k tomu, abych tvrdil, ze skener je rychlejsi/vhodnejsi bych potreboval data ke srovnani.
Ze zkušenosti, kolega řešil skenovací knihovnu pro telefony, co dělala přesně tohle. A když nám demonstroval prototyp, tak detailně pohovořil o tom, jak fungujou stacionární skenery, protože jeho úkolem bylo dostat se co nejblíž k jejich přesnosti. Ty mají výhodu v tom, že papír je v nich umístěn vždy stejně, je rovný, podložka není barevná, je dobře prosvícený skenerem samotným při skenování. Zvyšuje to kvalitu a rychlost skenu a tím i pravděpodobnost úspěšného rozpoznání textu, značek apod. Tohle všechno na telefonu musíš nějak vyřešit a nikdy to nebude tak dobré, protože jsi prostě omezen tím, že nevíš co má ten telefon za kameru, musíš si poradit s různými barvami podkladů a různými způsoby nasvícení.
Pokud se kolega dostal dostatecne blizko, vysledky mohou byt srovnatelne, pokud nam nejde vylozene o kvalitu skenu jako takoveho, ale kvalitu rozpoznani informace. Mohl by byt nejaky test, kde by si lide zkouseli skenovat QR-kody svym mobilnim telefonem a na konci by jim to mohlo rict, jestli je jejich telefon vhodny nebo ne a maji pouzit erarni. I ty erarni telefony by byly levnejsi, protoze pozdeji by se po volbach stejne pridelily lidem jako sluzebni.
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3079
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4852 poděkování
Dostal poděkování: 6430 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuze o vylepšení OVK

Příspěvek od Jan.Hora »

Ondrej.Moravcik píše: 07 lis 2018, 14:21
Taky jsem byl v komisi a vim, ze lidi maji pri scitani problem. Casto nevi, jestli nejaky hlas uz zapocitali nebo ne. Ta aplikace to usnadnuje v tom, ze bude scitat za lidi, nebude dochazet k duplicitnimu pripocteni hlasu. Taky si myslim, ze je dobry ten system usporadani v kruhu, protoze kazdy hlas bude secten alespon 3x (resp. t-krat podle poctu tymu) a clovek muze primo kontrolovat, jak byl ktery hlas zapocten. Markovani zbozi v obchode je IMO jednodussi nez rucni pocitani hlasu. Kdyz uz nic jineho, alespon zavazne zavedeni systemu pocitani hlasu v kruhu by se mi libilo, kdyby bylo zavedeno do pristich voleb (IMO by to nemuselo vyzadovat zmenu zakona).
Souhlas. Jsem všema deseti pro všechno, co sníží chybovost.
Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 17:07 Zajimalo me, jak bys to udelal konkretne, pokud by fungoval muj system. To, co jde dnes, by pri zavedeni meho systemu nebylo mozne (stacilo by hlidat pocet vydanych samolepek).
Stejně jako doposud, fixlovalo by se zneplatněním hlasovacích lístků. Teď se to dělalo vytaháním z obálek, pak by se strhaly/poškodily nálepky nebo vzynačily další hlasy tak, aby lístek byl neplatný.
Ondrej.Moravcik píše: 06 lis 2018, 17:07 Pokud se kolega dostal dostatecne blizko, vysledky mohou byt srovnatelne, pokud nam nejde vylozene o kvalitu skenu jako takoveho, ale kvalitu rozpoznani informace. Mohl by byt nejaky test, kde by si lide zkouseli skenovat QR-kody svym mobilnim telefonem a na konci by jim to mohlo rict, jestli je jejich telefon vhodny nebo ne a maji pouzit erarni. I ty erarni telefony by byly levnejsi, protoze pozdeji by se po volbach stejne pridelily lidem jako sluzebni.
Telefony jako takové jsou levnější, ale v dlouhém období mi přijde jako cennější přesnost a rychlost při provozu a snazší příprava k provedení sčítání (když máš otestovaný skener, tak nepotřebuješ u OVK ověřovat funkčnost appky a schopnost naskenovat kód. Menší byro, méně práce na přípravě volebních komisí k činnosti, méně chyb). Což neznamená že by to nešlo telefon, jen mi to přijde jako šetření na místě, kde to nestojí za tu práci navíc. Peníze nejsou jediný náklad na takové řešení, čas je taky důležitá a drahá komodita.

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Odpovědět

Zpět na „Praha“