Psychotropní látky

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Navykove chovani

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Návyková chování. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2919
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3763 poděkování
Dostal poděkování: 6001 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychotropní látky

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Lukas Findeis píše:
Lukas Novy píše:Co píšou v blesku nevím, ale prokazalný fakt, že psychická pohoda ovlivňuje kladně naše zdraví a psychotropní látky pomáhají do pohody se dostat, nasvědčuje tomu, že psychotropní látky mohou napomáhat ozdravění těla.
Jo, můžou. Ale piko to asi nebude.

e.g. http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... ne.0048335
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvek:
Lukas.Novy

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Martin.Duska
Člen KS Praha
Příspěvky: 252
Registrován: 27 zář 2014, 00:05
Profese: Politolog
Bydliště: Praha 11
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 553 poděkování

Re: Psychotropní látky

Příspěvek od Martin.Duska »

V Rakousku mají odstupňovaný systém: Pivo, víno a cigarety od 16 let, tvrdý alkohol od 18. Něco podobného i na psychotropní látky? Trávů kupovat a mít možnost pěstovat od 18 let a ostatní psychotropní látky (lsd, lisohlávky Psychedelika obecně), MDMA od 20 let?) Věkové nastavení pro většinu lidí zkousnutelnější.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Duska za příspěvek:
V__
„Každé skutečné dobrodružství vzniká nárazem fantazie na skutečnost.“ Karel Čapek
Uživatelský avatar
Michal_Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3434
Registrován: 11 črc 2012, 12:48
Profese: Rebel
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 2834 poděkování
Dostal poděkování: 2190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychotropní látky

Příspěvek od Michal_Wagner »

A to sem ani nemůžu napsat, co si o vás třech (OFFTOPICteda Janka, Ketner, Krtek)myslím. Piko na chřipku, tripa na blbou náladu a všechno je v pořádku, že?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal_Wagner za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Novy, V__
"Tvářnost lze začít měnit s jedinou květinou, ..." -- Velvyslanec Spock
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychotropní látky

Příspěvek od Michael.Polak »

Michal Wagner píše:A to sem ani nemůžu napsat, co si o vás třech (OFFTOPICteda Janka, Ketner, Krtek)myslím. Piko na chřipku, tripa na blbou náladu a všechno je v pořádku, že?
Odborník sice nejsem, ale dávat si "tripa na blbou náladu" bych opravdu nikomu nedoporučoval...

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychotropní látky

Příspěvek od Michael.Polak »

Lukas Novy píše:Piko je dobre i na pohodu v praci.
Počítám ale ne pro zaměstnavatele nebo zákazníky, že :-) (nikoho podobným způsobem odrzlého bych zaměstnávat nechtěl)

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Republikový výbor
Příspěvky: 2897
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1910 poděkování
Dostal poděkování: 3394 poděkování

Re: Psychotropní látky

Příspěvek od Michal.Ketner »

Michael xChaos Polak píše:
Michal Wagner píše:A to sem ani nemůžu napsat, co si o vás třech (OFFTOPICteda Janka, Ketner, Krtek)myslím. Piko na chřipku, tripa na blbou náladu a všechno je v pořádku, že?
Odborník sice nejsem, ale dávat si "tripa na blbou náladu" bych opravdu nikomu nedoporučoval...
Já bych to taky nikomu nedoporučil ale dělám to :D :fet:
Michael xChaos Polak píše:
Lukas Novy píše:Piko je dobre i na pohodu v praci.
Počítám ale ne pro zaměstnavatele nebo zákazníky, že :-) (nikoho podobným způsobem odrzlého bych zaměstnávat nechtěl)
Myslíš jako že když se nastřelíš a budeš dělat na 300% výkonu že šef na tebe bude nasranej ? :fet:

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychotropní látky

Příspěvek od Michael.Polak »

Klasik k tématu (v angličtině)
http://www.brainpickings.org/2014/03/25 ... sha-drugs/

Co je zajímavé je, že v podstatě předvídal dnešní boom legálních antidepresiv. A pokud to máme posuzovat jakkoliv "objektivně", tzn. z hlediska ovlivňování příslušných nervových zakončení, tak ovlivňování výměny neurotransmiterů v režii farmaceutických koncernů vs. drogových kartelů nepoužívá zásadně odlišnou biochemii.

I takový psychedelik jako Huxley si samozřejmě povšiml, že ve hře je otázka dobrovolnosti (tzn. svobody). Samozřejmě někdo má pocit, že je cool, když dělá něco zakázaného, jiného naopak uklidní, že mu látku předepíše lékař (mě teda neuklidní ani jedno) - a užívání je systematické, je to tedy "práce", "úkol" - ne nárazová "zábava".

Jinak nerad musím dát za pravdu Krtkovi v jedné věci: tzv. psychosomatická medicína dnes často jako jeden z prvních kroků pacientům předepíše užívání antidepresiv. Takže tohle je složité téma.

Otázka dobrovolnosti nějakého počínání ale s otázkou psychoaktivních látek souvisí úzce. Nemyslím teď samotný návyk - ten si umí vynutit zejména třeba alkohol, atd., - ale mám na mysli subjektivní vnímání dobrovolnosti či vynucenosti (zejména v sociální interakci). Některé látky (či určité fáze po jejich užití) zvyšují "sugestibilitu", tedy zmanipulovatlenost, jiné naopak posilují ego a chuť manipulovat ostatními ve svůj prospěch. Tedy, pokud "politikou" vnímáme v širším smyslu sociální dovednosti (i v malém měřítku), tak psychoaktivní látky a politiku prostě nejde oddělit: souvisí to spolu strašně úzce, ať už se na to díváme z hlediska mafiána-dealera, usilujícího o monopol na daném teritoriu, nebo z hlediska velké korporace, platící lékaře za nadměrné předepisování nějakého léku.

(jestli se na to ptáte, tak řešení neznám - u Pirátů jsem kvůli patentům a copyrightu, téma psychoaktivních látek pro mě osobně skončilo naprostým patem / remízou / rezignací a to už několik let před založením České pirátské strany. osobně kopu za harm-reduction přístup a dekriminalizaci, ale současně jsem si vědom, že všechno je to o kultuře a toleranci.. takže mi víceméně zajímají otázky týkající se postavení abstinentů-od-toho-či-onoho ve společnosti, i mimo-politicky vzato, viz ostatně moje signatura...)

Negativní externality užívání psychoaktivních látek na sféru mezilidských vztahů a společnost jako takovou je potřeba nějak řešit... ale ne silově, no.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 3):
Michal.Ketner, Petr.Nemecek, V__

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychotropní látky

Příspěvek od Michael.Polak »

Michal Ketner píše: Myslíš jako že když se nastřelíš a budeš dělat na 300% výkonu že šef na tebe bude nasranej ? :fet:
Nevím, ono by to těch 300% muselo být i z hlediska objektivního pozorovatele, že ... nevím, historie užívání téhle látky německými vojsky ve 2.světové válce je obecně známá a vypovídá o mnohém.. to navýšení sebevědomí a energie na začátku mnohé zaskočí a zastraší, a má krátkodobě pozitivní účinky, dlouhodobě ale podle všeho jde o navýšení psychické energie poněkud "na dluh". Takže pokud nejsem zaměstnavatel, který chce "vyhořelé" zaměstnance plynule nahrazovat čerstvými smažkami, ale buduju nějaký dlouhodoběji spolupracující sehraný tým, tak tohle se mi líbit nebude.

Expert každopádně nejsem. Společnost a kultura se vyvíjí, před 1000 lety Evropa neznala tabák a v podstatě i užívání kávy by byla velká kuriozita (možná okoukaná od Arabů, ale nevím), dtto nejspíš i čaj. Dá se předpokládat, že za dalších 1000 let budou zvyky zase jiné.

Podstatné pro mě je, že vím, že můj subjektivní pocit/pohled na cokoliv nemusí odpovídat nějakému "objektivnímu" stavu věcí. Po 7 letech co už nehulím trávu, např. pozoruju jediné: chroničtí zhulenci mi připadají často jako vypatlaní dementi (to ale zase může být subjektivní: jsem s nimi v nějakém vztahu, ve kterém nechci, nemám možnost vypadnout z dosahu jejich vlivu, vím to o nich, atd.). Každopádně je to přesně hodnocení, které jsem coby hulič (příležitostný) zarytě odmítal. Na druhou stranu, jsou to aspoň socializující se dementi s relativně omezenou spotřebou alkoholu - o lidech na legálních antidepresivech lze naopak konstatovat, že snesou daleko více "alkoholické" socializace, než když byli v depresi. Mám jedno zatracovat a druhé považovat za "vědecké řešení"? Nevím.

Každopádně, některé parametry jsou "objektivně" měřitelné. Testoval se např. vliv na řízení auta (na dopravním hřišti, apod.). Lze provádět i jiné testy. Prohibiční přístup státu nesmí být postaven na naprosté iracionalitě.... současně ale je těžké, jak zacházet s lidmi, kteří subjektivně prožívají realitu hodně jinak, než jejich okolí. Konflikty tam budou.

Když jsem nedávno uvažoval, co je reálné v národním měřítku (bez odstupování od mezinárodních smluv, apod.), tak mi vyšlo jediné: zmírnění trestů, případně rekvalifikace ze zločinů na přestupky. Ostatně, i v takových USA se tiše mění přístup k "nonviolent drug offensens" a (soukromé) věznice se díky tomu začaly opět vyprazdňovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
Michal_Wagner

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Michal_Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3434
Registrován: 11 črc 2012, 12:48
Profese: Rebel
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 2834 poděkování
Dostal poděkování: 2190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychotropní látky

Příspěvek od Michal_Wagner »

Ámen. Je zvláštní, že garant tohle neví ... já bych teda jako zaměstnavatel nebyl za zaměstnance pikaře moc rád ...
"Tvářnost lze začít měnit s jedinou květinou, ..." -- Velvyslanec Spock
Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Republikový výbor
Příspěvky: 2897
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1910 poděkování
Dostal poděkování: 3394 poděkování

Re: Psychotropní látky

Příspěvek od Michal.Ketner »

Každá smažka není jako ty Míšo. Setkal jsem se s lidmi co sypou docela dlouho a jedou si docela profi kariéru. :fet:

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Odpovědět

Zpět na „Návykové chování“