RV 70/2021 Odvolání člena vládního týmu

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Předsedající RV, Jednatelé

Zamčeno
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26263
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37067 poděkování
Dostal poděkování: 30246 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 70/2021 Odvolání člena vládního týmu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

A chtěl bych navrhnout navrhovatelce, nebo republikovému výboru, aby bylo navrženo celostátnímu fóru to projednat uzavřeně, ze stejných důvodů, jako se to projednává uzavřeně zde;

Tedy usnesení by mohlo znít

Návrh usnesení republikového výboru píše:

Republikový výbor navrhuje Celostátnímu fóru odvolat Ondřeje Dostála z vládního týmu v uzavřeném jednání.

(Referendum netřeba upřesňovat, to je v odvolání automatické.)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 3):
Magdalena.Opletalova, Vit.Zacek, Tereza.Vovesova

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Ondrej.Dostal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 107
Registrován: 26 bře 2019, 18:12
Profese: právník, vysokoškolský učitel
Bydliště: J. Tomáška 506, Rokycany
Dal poděkování: 195 poděkování
Dostal poděkování: 256 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 70/2021 Odvolání člena vládního týmu

Příspěvek od Ondrej.Dostal »

@Vojtech.Pikal k uzavřenému projednání tady i na CF:
Včera to někdo zjevně leaknul, od rána píšou média - namátkou Seznam, Blesk, píšou i lidi, co k tomu četli nějaká vyjádření na FB, který nepoužívám, ale prý jsem byl označen za dezinformátora.
Moje stanovisko k tomu - dodržuji stanovy i hodnoty Pirátské strany. Proto vyjádření pro veřejnost i pro toto fórum.

Přílohy
Screenshot 2021-11-30 at 13-49-25 Ondřej Dostál na Twitteru.png
Screenshot 2021-11-30 at 13-49-25 Ondřej Dostál na Twitteru.png (143.81 KiB) Zobrazeno 432 x
anon146
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 785
Registrován: 20 črc 2018, 10:04
Dal poděkování: 719 poděkování
Dostal poděkování: 2176 poděkování

Re: RV 70/2021 Odvolání člena vládního týmu

Příspěvek od anon146 »

Byla bych opatrná se slovy o úniku. Respektive doporučuji obrátit se na někoho jiného, než je RV:

screen OD.JPG
screen OD.JPG (125.73 KiB) Zobrazeno 431 x
Přílohy
screen OD2.JPG
screen OD2.JPG (79.68 KiB) Zobrazeno 431 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi anon146 za příspěvek:
Magdalena.Opletalova
anon146
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 785
Registrován: 20 črc 2018, 10:04
Dal poděkování: 719 poděkování
Dostal poděkování: 2176 poděkování

Re: RV 70/2021 Odvolání člena vládního týmu

Příspěvek od anon146 »

Jinak tedy opravdu doufám, že se to tu nezvrhne v přehlídku prinstcreenů. Takto bychom se totiž mohli bavit až do konce světa a stejně bychom nebyli u konce. Já se obávám, že ty stále úplně nechápeš, o co v tomto případě jde. Bavíme se o tom, že ti chybí kompetence nutné k tomu být dobrým členem vládního týmu. Člen vládního týmu reprezentuje ne sebe, ale politiku strany v dané oblasti. Také by měl schopen nezavdávat příčiny k tomu, aby jeho mediální výstupy dlouhodobě poškozovaly vnímání strany či zpochybňovaly její pozici v oblasti, pro kterou byl vybrán. To je to, co ty evidentně nezvládáš.
Všichni se asi shodneme v tom, že jsi odborníkem na zdravotnické právo, ale o tom řeč nyní není. Někdy to prostě zkrátka a dobře nestačí.
Ptám se tě stejně jako @Magdalena.Opletalova Odstoupíš Ondřeji?

Tito uživatelé poděkovali autorovi anon146 za příspěvek:
Daniela.Weissova
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2920
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3764 poděkování
Dostal poděkování: 6001 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 70/2021 Odvolání člena vládního týmu

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Zdravím vespolek v tomto dlouho odkládaném (a tentokrát už snad přijatým usnesením ukončeném) jednání!

Již v minulém našem jednání jsem se šířejí vyjádřila na téma angažmá Ondřeje Dostála ve vládním týmu. Svůj příspěvek, který má i nadále platnost, sem tedy kopíruji a dodám jen pár slov souhrnem:

Na Ondřejovu práci v týmu jsem v zásadě neslyšela dobré reference (od nikoho, kdo se mnou za celou dobu, co toto řešíme, o OD mluvil). Ondřejův přístup významně zaměřený na sebeprezentaci a sólový styl hry není něco, co by dobře fungovalo v instituci a týmech, které jsou založené na dobrovolné (a pokud možno) konsenzuální kooperaci. V kombinaci s jeho obtížnou (či dokonce nulovou) briefovatelností i v oblastech, kde na evidence-based přístup sám svými schopnostmi/kapacitami prokazatelně nestačí, je jeho setrvání na pro-ministerské pozici ve vládním týmu Pirátské strany naprosto nepřípustné.

Moje inklinace hlasovat pro doporučení Ondřejova odvolání tedy nemůže být pro nikoho překvapením - nebudu se již více rozepisovat.

můj předchozí příspěvek:

Chtěla bych tady za sebe napsat, jak situaci vnímám:

Nejdříve k vývoji situace s OD:
OD byl jedním ze dvou kandidátů na post ministra zdravotnictví, které celostátnímu fóru navrhl nominační tým pod RP.[1] V tomto jednání (přesněji ve svém kandidátském vlákně) OD odpovídal mimo jiné i na dotaz @David.Wagner (kterému tímto děkuji), který se týkal postoje OD k protiepidemickým opatřením.[2] Ondřejova odpověď zde byla podle mě dosti umírněná a diplomatická na to, že teď o sobě prohlašuje, že se celou dobu prezentoval jako "otvírač". V odpovědi za mě spíše popisoval předběžná opatření, ne reakci na kritickou situaci, kde by lockdown případně zazněl - tedy u OD by spíše zazněla jeho nechuť lockdown i v kritické situaci využít. Nedivila bych se tedy, kdyby členové CF z tohoto jeho vyjádření dospěli k závěru, že OD bude v rámci epidemie postupovat příměřeně opatrným způsobem (a stejně tak se k tématu jako kandidát na ministra zdravotnictví i vyjadřovat). Ne všichni totiž v této době projížděli twitter OD, kde se náznaky promořovačství a otevíračství v té době již hustě objevovaly.

Další dílek do skládačky za mě: Ačkoliv byli RP podpořeni oba tito kandidáti, pouze jeden z nich dostal opakovaný endorsement u třísetčlenného KS od místopředsedkyně strany. Olga Richterová podpořila OD u KS Praha celkem třikrát a to během primárních voleb na pražskou kandidátní listinu.[3] Zároveň je dobré říci, že OD byl z těchto dvou kandidátů mediálně známější, tudíž v tomto směru lépe splňoval podmínky z Náležitosti prezentace kandidáta na funkci ministra za Piráty. Není se dle mého čemu divit, že OD byl CF v této situaci zvolen. Toliko tedy k mandátu od CF.

Od té doby ale uplynulo mnoho vody a Ondřej se ve svých vyjádřeních strran pandemie na sociálních sítích i do médií nezmírnil. Nejen že na twitteru opakovaně zveřejňuje kontroverzní vyjádření jako např. "LOCKDOWN JEN PŘES MOJI MRTVOLU", ale také šíří (i mezi laickou veřejnost) informace, které odporují současnému vědeckému konsenzu (tedy např., že průběžné sledování hladiny protilátek je jakási náhrada za očkování).* Toto chování považuji za nebezpečné obecně, ale u kandidáta na ministra zdravotnictví v době globální pandemie je toto naprosto nepřijatelné. V tomto smyslu je v konfliktu i s RT Zdravotnictví, jehož vyjádření k jeho osobě zde přikládám.[4]

Ondřej je právník, který se specializuje na práva pacientů a porodnictví, a v těchto oblastech má bezvýhradnou podporu jak RT Zdravotnictví tak i vedení strany, avšak jako kandidát na ministra měl prokázat příčetnost v tom směru, že v oblastech, kde není odborně silný, bude naslouchat názorům vědecké obce. Tuto vlastnost NUTNOU pro řízení takto širokého resortu bohužel neprokázal.

*jako třešničku na dortu uvádím, že blogový článek[5], kde vysvětluje (naprosto nedostatečně a nepodloženě), proč není očkován, a zároveň dále šíří polopravdy ohledně situace s protilátkami ve chvíli, kdy je na něj upnuto mnoho očí, mu schválil stranický Mediální odbor i Mikuláš Ferjenčík (dle slov OD). Toto je za mne naprosté selhání kontrolních mechanismů - v situaci, kdy problémem je, že informace, které OD pouští ven, jsou ne-evidence-based, nemá vykonávat kontrolu MEDIÁLNÍ ODBOR a jeho vedoucí, kteří k tomuto nemají absolutně žádné kompetence.. a dopadlo to tak, jak to dopadlo.

Nyní tedy něco k samotnému odvolání, které můžou někteří brát jako nechtěnou předvolební kontroverzi:
Jako strana jsme v této kampani hodně ustoupili od svých core témat. CVŠ i KR se rozhodli vsadit vše na snahu získat potenciální voliče a bohužel jsme přitom postupně víc a víc zklamávali ty své jádrové.. Naši jádroví voliči s námi dlouhá léta zůstávali mimo jiné proto, že razíme evidence-based policy, a také proto, že nejen hlásáme ale i vykonáváme kontrolu mocných (i těch našich). Myslím si, že vyslat pirátským jádrovým voličům ještě před volbami signál, že jsme na tyto principy nerezignovali, že opravdu chceme politiku založenou na vědeckém konsenzu a že nenecháme ani námi zvolené funkcionáře slevit z našich tvrdých nároků, je veskrze pozitivní. Tedy jinými slovy, toto je shitstorm, který CHCEME.

Díky za pozornost!

[1] viewtopic.php?p=759960#p759960

[2] viewtopic.php?p=761252#p761252

[3] viewtopic.php?p=745400#p745400 viewtopic.php?p=737779#p737779 viewtopic.php?p=735361#p735361

[4] https://docs.google.com/document/d/1LUJ ... FVpgM/edit - pozn. to, že dokument vypracoval Josef Pavlovic, není pravda. Viděla jsem, že se na jeho tvorbě podíleli minimálně 2 další lidé z RT. OD je nicméně toho názoru, že toto je dílo Josefa Pavlovice, a vyžádal si, aby tam toto Josef napsal.

[5] https://blog.aktualne.cz/blogy/ondrej-d ... emid=40845

Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 5):
Magdalena.Opletalova, Mikulas.Peksa, Dalibor.Zahora, Daniela.Weissova, anon146

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12347
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5388 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 70/2021 Odvolání člena vládního týmu

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, návrh na odvolání Ondry Dostála z vládního týmu podporuji a omlouvám se, že to řeknu takto naplno, což snad v uzavřeném vlákně mohu, ale důvodem je, že podle mě neprokázal politickou zkušenost potřebnou pro výkon takové funkce. K nominaci na ministra patří určitá úroveň veřejného vystupování, schopnost komunikovat i schopnost jednat jako týmový hráč, což u Ondry vyznívá z mého pohledu nedostatečně.

Souzním s tím, že některé odborné názory Ondry Dostála jsou relevantní pro diskusi (např. ohledně protilátek a lockdownu), a tedy nemohu souhlasit s jejich a priorním zavržením. Také uznávám jeho právní erudici a nechci, aby to vyznělo nějak jinak jako odborná kritika. Vládní tým je primárně role politická a vyžaduje tyto specifické talenty, které mě vedly k názoru, jak jsem ho zde uvedl. Na druhou stranu si myslím, že bychom si měli zachovat velkou opatrnost, abychom se nedostali do druhého extrému a lidi se legitimní názory v diskusi mít nebáli. Současně bych rád poděkoval Ondrovi za některé dobré výstupy, o které se zasloužil.

Jako předseda poslaneckého klubu jsem souhlasil s úhradou části nákladů, které Ondřej Dostál k prezentaci tématu zdravotnictví potřeboval, ale jím dodané výstupy během kampaně byly z mého pohledu spíše negativní. Bohužel vytvořil takové konotace se svou osobou, které mě osobně názorově spíše odrazují (nadávání vědcům přes twitter, osobní exhibice s očkováním, zavádějící čísla a chybějící distanc od komunity "odpíračů"). Vytváří i negativní emoční asociace ke straně, které z mého pohledu spíše převažují a podporují negativní narativ, že jsme pytel blech.

Nepovažoval jsem za vhodné, aby byl Ondra Dostál odvolán během posledních dnů volební kampaně. Nicméně nyní přes výzvu celostátního lídra, aby rezignoval, která odrážela určité zhodnocení jeho politického angažmá, na své funkci trvá, tedy domnívám se, že je na místě navrhnout jeho odvolání.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

David.Novak
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 654
Registrován: 12 kvě 2010, 20:03
Profese: Analytik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 448 poděkování
Dostal poděkování: 1027 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 70/2021 Odvolání člena vládního týmu

Příspěvek od David.Novak »

Dotaz na navrhovatelku: Odůvodnění je součástí usnesení?

Dotaz na předsedajícího: Pokud bude schválen návrh na stáhnutí z vládního týmu, bude toto jednání zpřístupněno všem členům CF?

Pirát od září 2018, MS Olomouc, komise dopravní Olomoucký kraj, zastupitel města Olomouce.
"Yes, we are all individuals!" (Life of Brian)
“Every lie we tell incurs a debt to the truth. Sooner or later that debt is paid.” (Chernobyl)


Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2920
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3764 poděkování
Dostal poděkování: 6001 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 70/2021 Odvolání člena vládního týmu

Příspěvek od Janka.Michailidu »

David.Novak píše: 30 lis 2021, 17:32

Dotaz na navrhovatelku: Odůvodnění je součástí usnesení?

Dotaz na předsedajícího: Pokud bude schválen návrh na stáhnutí z vládního týmu, bude toto jednání zpřístupněno všem členům CF?

Já bych osobně navrhovala zpřístupnit toto i minulé jednání o Ondřejovi.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 5):
Dan.Lestina, David.Novak, Magdalena.Opletalova, Dalibor.Zahora, Radka.Musilova

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

anon146
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 785
Registrován: 20 črc 2018, 10:04
Dal poděkování: 719 poděkování
Dostal poděkování: 2176 poděkování

Re: RV 70/2021 Odvolání člena vládního týmu

Příspěvek od anon146 »

Vojtech.Pikal píše: 30 lis 2021, 13:42

A chtěl bych navrhnout navrhovatelce, nebo republikovému výboru, aby bylo navrženo celostátnímu fóru to projednat uzavřeně, ze stejných důvodů, jako se to projednává uzavřeně zde;

Tedy usnesení by mohlo znít

Návrh usnesení republikového výboru píše:

Republikový výbor navrhuje Celostátnímu fóru odvolat Ondřeje Dostála z vládního týmu v uzavřeném jednání.

(Referendum netřeba upřesňovat, to je v odvolání automatické.)

Ok, díky a beru návrh za svůj.

Tito uživatelé poděkovali autorovi anon146 za příspěvky (celkem 2):
Magdalena.Opletalova, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1343
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1421 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: RV 70/2021 Odvolání člena vládního týmu

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

@Ondrej.Dostal, já se omlouvám, ale neodpustím si poznámku, že pokaždé, když od tebe zaznamenám nějaký vstup do vnitrostranické diskuze, jako že se tedy spíš snažím takové diskuze nesledovat, tak tvrdíš, že něco "leaklo". Těžko říct, čím to je.

Nicméně, prosím mohla bych se zeptat, co tě v dnešní době ještě motivuje i přes nespokojenost, která s tvým působením ve vládním týmu je, v Koaličním vládním týmu PirSTAN ještě stále zůstávat? Vzhledem k tomu, že jsi do týmu nominován za Pirátskou stranou a pozice ministra zdravotnictví nám připadne jen s velmi malou pravděpodobností, zajímalo by mě, co je tvojí motivací.

Je možné, že moje otázka některým zde přijde odtržená od podstaty projednávání, ale třeba nám to v rozhodování, jak se ke stávající situaci postavit, pomůže.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Radka.Musilova, Magdalena.Opletalova, Vojtech.Pikal

Tereza Vovesová
Obrázek

Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“