Facebook a manipulace se společností

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Uživatelský avatar
Vaclav.Parchansky
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 282
Registrován: 13 led 2019, 21:41
Profese: IT
Bydliště: Moravská Ostrava
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 209 poděkování

Re: Facebook a manipulace se společností

Příspěvek od Vaclav.Parchansky »

B_Pat píše: 24 bře 2019, 06:30 To je asi to, co nejvíce nechápu a mrzí mě to. Lidi jsou ochotni za pohodlí obětovat i svoje soukromí. Je to vlastně závislost na pohodlí a chroničtí uživatelé se stávají slepými obhájci.
Já to nechápu z jiného důvodu - je to i v jiných spolcích a častokrát ti interní nástroje nejsou výrazně míň pohodlné - některým vadí i nutnost vlézt na jinou stránku a případně si nastavit upozornění do mailu. Ovšem začínají se vyskytovat lidi, kteří ani na ten mail moc nechodí. To je pak velký problém v místech, kde je to hlavní komunikace (typicky student <-> školitel).
Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1741
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Facebook a manipulace se společností

Příspěvek od Milan.Dadourek »

vparchansky píše: 24 bře 2019, 07:52
B_Pat píše: 24 bře 2019, 06:30 To je asi to, co nejvíce nechápu a mrzí mě to. Lidi jsou ochotni za pohodlí obětovat i svoje soukromí. Je to vlastně závislost na pohodlí a chroničtí uživatelé se stávají slepými obhájci.
Já to nechápu z jiného důvodu - je to i v jiných spolcích a častokrát ti interní nástroje nejsou výrazně míň pohodlné - některým vadí i nutnost vlézt na jinou stránku a případně si nastavit upozornění do mailu. Ovšem začínají se vyskytovat lidi, kteří ani na ten mail moc nechodí. To je pak velký problém v místech, kde je to hlavní komunikace (typicky student <-> školitel).
Ovšem speciálně Piráti by se takto chovat imho neměli. Velká část to ví a imho se o tom přemýšlí.
Pokud vím, na Vysočině se FB používá ke komunikaci s veřejností a debatám o PR akcích. Předsednictvo ho nepoužívá. Pracovní materiály jsou z velké části na google, ale je snaha postupně je přesouvat na wiki nebo na mrak.pirati.cz. Pracovním chatem byl wire, nyní se přemýšlí o chatu v rámci mrak.pirati.cz. Některé pracovní skupiny zvažují nebo již užívají Zulip... Takže těch 90% na fb si myslím, že je dost nadhodnoceno (doufám :lol: ) - tedy pokud se bavíme o užití pro činnost strany (soukromé užití je věc každého).

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 443
Registrován: 27 dub 2009, 18:10
Profese: webař
Bydliště: City 17
Dal poděkování: 739 poděkování
Dostal poděkování: 579 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Facebook a manipulace se společností

Příspěvek od Michal.Lupecka »

Ještě bych podotkl takovou IT zajímavost…
Tohle co se tu probírá je šití zákona na současný konkrétní stav fungování FB. Jenže, co když se změní. Technicky to možné je a (alespoň za mě) by bylo lepší řešení styl Keybase.
Sociální síť kdy se všechno šifruje už na klientovi a sociální síť pak neví o tom, co se na ní diskutuje. Zpráva se zašifruje veřejným klíčem všech v dané skupině.

Co pak s tím, když nikdo kromě zúčastněných neví o čem se tam diskutuje a sociální síť tam nemůže hlídat jestli někdo necenzuruje politické názory, nebo naopak nešíří dezinformace či konspirace, prostě neví.

Hádám že bychom se nechtěli dostat do stavu, že každá online diskuse kde nebude státní dohled (a která nebude nastavena tak aby tam mohl být státní dohled) bude ilegální.
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"
Uživatelský avatar
Jakub.Nepejchal
Člen KS Praha
Příspěvky: 1360
Registrován: 26 bře 2014, 14:12
Profese: Vedoucí sociální služby
Bydliště: Praha-Petrovice
Dal poděkování: 2426 poděkování
Dostal poděkování: 1730 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Facebook a manipulace se společností

Příspěvek od Jakub.Nepejchal »

Svoboda slova své hranice má a ty by se měly dodržovat, ale internet (jako ten opravdový internet mimo FB a Google) je nemá. Proto musíme hájit svobodu internetu a zároveň si uvědomovat svobodu slova jako oddělené. Nejde přeci o to, abych si mohl na Facebook napsat co chci, ale o to, abych si na svém webu mohl napsat co chci. A pokud to budu dělat anonymně, tak holt riskuji, že mě nikdo nebude brát vážně.

Člen KS Praha
=== Kontakt: ===OFFTOPIC* E-mail: jakub.nepejchal@pirati.cz
* Telefon: 6O8428O8O

Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2919
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3763 poděkování
Dostal poděkování: 6001 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Facebook a manipulace se společností

Příspěvek od Janka.Michailidu »

opravdu doporučuji knihu na toto téma - The age of surveillance capitalism

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Jakub.Nepejchal
Člen KS Praha
Příspěvky: 1360
Registrován: 26 bře 2014, 14:12
Profese: Vedoucí sociální služby
Bydliště: Praha-Petrovice
Dal poděkování: 2426 poděkování
Dostal poděkování: 1730 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Facebook a manipulace se společností

Příspěvek od Jakub.Nepejchal »

Janka.Michailidu píše: 25 bře 2019, 19:22 opravdu doporučuji knihu na toto téma - The age of surveillance capitalism
Tady je ke stažení ebook https://douploads.com/le6l8kpzet9h

Člen KS Praha
=== Kontakt: ===OFFTOPIC* E-mail: jakub.nepejchal@pirati.cz
* Telefon: 6O8428O8O

Uživatelský avatar
ypsilonx
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 268
Registrován: 12 říj 2018, 18:17
Profese: kontrola kvality, networker
Bydliště: Valašské Meziříčí
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 186 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Facebook a manipulace se společností

Příspěvek od ypsilonx »

Několikrát tady padlo jak FB zaměřuje na to podle toho co sleduji nebo kde dávám like apod...
Podle mě by jste měli oddělit to jak využít FB jako osobní prostředek pro komunikaci s přáteli apod... (původní podstata FB) a nebo jako marketing pro zviditelnění toho co Piráti chtějí!

Už se tu probíral FB v několika tématech, nikdy se nikdo neshodl v tom jak s ním naložit nebo ho využít a právě podle toho jak se chováme na FB tak se nám filtruje i obsah na zdi přece, takže výsledek by měl být jasný, názorově vyjadřovaný obsah prezentovat jinam (třeba tady na forum).

I když má například Okamura a SPD nejvíce aktivity na FB (dle průzkumů) tak ke mě se nedostane nic co by bylo od SPD nebo Okamury...(zajímavé nebo FB mi to filtruje? asi známe odpověď)

Takže být Vámi přesunul bych názorové myšlení a vyjadřování jako politicky aktivní jedinec na weby nebo fora kde není tzv. "náladový" filtr.

Piráti by měli být v tomto obezřetní -> a jinak btw. když budu chtít znát nějaké informace ať negativní tak si je najdu i na FB - ale to už je potřeba nějakého postoje k tomuto prostředku pro komunikaci, nesmíme se chovat jako tupé ovce a požrat cokoliv co na FB někdo zveřejní (viz. SPD).
...

Mějme se prostě rádi! :fet:
Profesní profil na LinkedIn

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 443
Registrován: 27 dub 2009, 18:10
Profese: webař
Bydliště: City 17
Dal poděkování: 739 poděkování
Dostal poděkování: 579 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Facebook a manipulace se společností

Příspěvek od Michal.Lupecka »

ypsilonx píše: 26 bře 2019, 06:34
I když má například Okamura a SPD nejvíce aktivity na FB (dle průzkumů) tak ke mě se nedostane nic co by bylo od SPD nebo Okamury...(zajímavé nebo FB mi to filtruje? asi známe odpověď)
Známe odpověď ? Já třeba nemám nejmenší tušení. Protože těch možností je tolik.
Mě třeba se příspěvky SPD v timelině ukazují (přes to, že na stránce samotné už mám dávno BAN, možná i 2) a to jak placená propagace, tak interakce jednoho z mých přátel s příspěvky SPD.
V případě jednoho z přátel je to celkem jasné, je to jeden z těch se kterým více interaguji a z toho FB usuzuje že mě to bude zajímat. Pokud by šlo o jiného z přátel, se kterým bych tak často nekomunikoval, FB by mi jeho komentáře na SPD stránce nezobrazoval a tak by se ke mě SPD stránka nedostala.
Ovšem daleko složitější je to s tou placenou propagací, co mi příspěvky SPD na timeline přicházejí. Tam nemám o důvodu ani tušení, totiž inzerce jde cílit podle asi milionu věcí, FB má o mě nějaké vědomosti a podle nich jde na mě cílit (věk, pohlaví, zájmy, …) a dále umožňuje cílit na fanoušky nějaké stránky/skupiny, ale nevěděl bych které z nich. Případně může cílit skrz mé přátele, že někdo z nich je fanouškem SPD, také možnost.
Jen nevím kterou z těchto mnoha možností, co cílení reklamy FB umožňuje u SPD využívají.

Proč se co někomu na FB zobrazuje a proč ne je složité, ale ne neřešitelné, nejlépe se do toho dostanete "zezadu", tedy pokud budete také na FB tvořit reklamy (alias placené příspěvky či jak tam tomu říkají).
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"
Uživatelský avatar
ypsilonx
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 268
Registrován: 12 říj 2018, 18:17
Profese: kontrola kvality, networker
Bydliště: Valašské Meziříčí
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 186 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Facebook a manipulace se společností

Příspěvek od ypsilonx »

Michal.Lupecka píše: 26 bře 2019, 08:40
ypsilonx píše: 26 bře 2019, 06:34
I když má například Okamura a SPD nejvíce aktivity na FB (dle průzkumů) tak ke mě se nedostane nic co by bylo od SPD nebo Okamury...(zajímavé nebo FB mi to filtruje? asi známe odpověď)
Známe odpověď ? Já třeba nemám nejmenší tušení. Protože těch možností je tolik.
Mě třeba se příspěvky SPD v timelině ukazují (přes to, že na stránce samotné už mám dávno BAN, možná i 2) a to jak placená propagace, tak interakce jednoho z mých přátel s příspěvky SPD.
V případě jednoho z přátel je to celkem jasné, je to jeden z těch se kterým více interaguji a z toho FB usuzuje že mě to bude zajímat. Pokud by šlo o jiného z přátel, se kterým bych tak často nekomunikoval, FB by mi jeho komentáře na SPD stránce nezobrazoval a tak by se ke mě SPD stránka nedostala.
Ovšem daleko složitější je to s tou placenou propagací, co mi příspěvky SPD na timeline přicházejí. Tam nemám o důvodu ani tušení, totiž inzerce jde cílit podle asi milionu věcí, FB má o mě nějaké vědomosti a podle nich jde na mě cílit (věk, pohlaví, zájmy, …) a dále umožňuje cílit na fanoušky nějaké stránky/skupiny, ale nevěděl bych které z nich. Případně může cílit skrz mé přátele, že někdo z nich je fanouškem SPD, také možnost.
Jen nevím kterou z těchto mnoha možností, co cílení reklamy FB umožňuje u SPD využívají.

Proč se co někomu na FB zobrazuje a proč ne je složité, ale ne neřešitelné, nejlépe se do toho dostanete "zezadu", tedy pokud budete také na FB tvořit reklamy (alias placené příspěvky či jak tam tomu říkají).
Reklamy na FB mají několik kritérií podle čeho se platí a takže buď je to zájmové - cíleně vybírá lidi s aktivitami podobné tomu co je v reklamě, nebo využívá oblasti ve které daná reklama bude fungovat takže podle geografie se umísťuje lidem na FB, nebo dokonce lze oslovit masu lidí takže co nejvíce se šíří podle toho kolik jste ochoten zaplatit je to přímá úměra u všech těchto variant lze využít i četnost zobrazení.

Ale co je super pokud se mi zobrazuje reklama a já ji nechci mohu dát FB indicie k tomu aby už mě s takovým sdělením neotravovala, ale nejdřív se ta reklama musí zobrazit. Dokonce lze tématicky zvolit jaké reklamy chci zobrazovat, ale i tak protože je to zisk pro FB, tak je třeba být trpělivý v tom, že se může daná reklama objevovat oklikou... svým způsobem je dosti složité pochopit jak to funguje, ale princip je pořád stejný -> zobrazovat reklamy na co nejvíce profilech - kdo si zaplatí bude mít navrch oproti malým co nemají dostatek financí, proto je tu velká šance na to, že ten co má peníze bude mít vliv na trh, ale pak jsou tady samotné profily lidí, kteří dokážou eliminovat reklamu pokud se jim nelíbí, tak FB ji zruší nebo vymizí sama a daný tvůrce reklamy tak ušetří za špatnou reklamu -> pro podnikatele docela zásadní věc, jelikož zaplacený billboard nebo plocha někde na baráku nemusí fungovat, ale platí se za ni pořád stejně, tak FB to má podle toho jak se reklama šíří a jak na ni lidé klikají.

Mějme se prostě rádi! :fet:
Profesní profil na LinkedIn

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 443
Registrován: 27 dub 2009, 18:10
Profese: webař
Bydliště: City 17
Dal poděkování: 739 poděkování
Dostal poděkování: 579 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Facebook a manipulace se společností

Příspěvek od Michal.Lupecka »

ypsilonx píše: 26 bře 2019, 08:56
Dělá to hodně lidí?
Já s reklamami nějak neinteraguji a zpětnou vazbu jim neposílám. Totiž když si zruším jednu reklamu, stejně tam bude jiná takže se od nich tak jak tak neosvobodím.
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"
Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“