Černá skříňka v autě anbe Piráti silnic

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Doprava a Logistika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Doprava a logistika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Petros.Michailidis
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 923
Registrován: 01 úno 2012, 15:35
Profese: programátor analytik
Bydliště: Petrovice u Karviné
Dal poděkování: 1148 poděkování
Dostal poděkování: 1780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá skříňka v autě anbe Piráti silnic

Příspěvek od Petros.Michailidis »

Opět jenom taková "zběsilá" úvaha:

Kdyby na cestě nestáli policajti, nehodovost včetně smrtelných nehod by nezaznamenala žádnou významnou odchylku.

Jestli chcete zajistit absolutní bezpečnost, zkuste si shlédnout "Demolition man". Je to dobrá inspirace pro ty, kteří usilují o dobré skutky. OFFTOPICKterými je dlážděna cesta do pekel.

Ani se mi nechce věřit, že to někdo na Pirátské platformě může myslet vážně. To už opravdu ten pod kůži voperovaný mikročip je lepším počinem. Zvládne totiž úplně všechno a nemusí se vymýšlet pro každou jednotlivou pitomost další zařízení. Stačí pouhopouhá aplikace, která daný čip (jeho výstupy) použije. :-D :-D :-D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petros.Michailidis za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, anonym2064
Petros Michailidis
tel: 777 897 146
otec dvou Pirátek (to je dobrá kvalifikace, ne?)
Uživatelský avatar
Jan.Posvar
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 1711
Registrován: 11 čer 2010, 11:33
Profese: Programátor
Bydliště: Havlíčkův Brod
Dal poděkování: 1827 poděkování
Dostal poděkování: 2121 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá skříňka v autě anbe Piráti silnic

Příspěvek od Jan.Posvar »

Raději bych viděl snahu zrušit omezení rychlosti mimo město než takovou buzerační kravinu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Posvar za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Milos.Zmeskal
Uživatelský avatar
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 14 črc 2010, 22:42
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Bydliště: Praha/Otrokovice
Dal poděkování: 2235 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá skříňka v autě anbe Piráti silnic

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

První, co mě k tomu napadá: rychlost se dnes v hodně velkém procentu případů neměří tam, kde je rychlá jízda nějak zásadně nebezpečnější, ale tam, kde se vybere víc peněz (případně se tomu pomůže schovanou přenosnou třicítkou u krajnice). Jde tu o prachy nebo o bezpečnost?

Druhá věc: budu se klidně mlátit za možnost spravedlivého procesu v případě projednávání přestupku. Tohleto šmírovací device smrdí "garantovatelností" toho, co to nasbírá..
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.dj-bobr.Ulehla za příspěvky (celkem 5):
Dalibor.Zahora, Michaela.Nepejchalova, Vit.Fux, Petros.Michailidis, next_ghost

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Uživatelský avatar
David.Witosz
Republikový výbor
Příspěvky: 345
Registrován: 06 dub 2017, 07:54
Profese: inženýrský geodet
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 359 poděkování
Dostal poděkování: 863 poděkování

Re: Černá skříňka v autě anbe Piráti silnic

Příspěvek od David.Witosz »

Vidím že téma je stále živé, tak pár technických.

Takovéto systémy jsou již dnes používány u flotil větších podniků.

Systém aby byl průkazný a šlo na základě jeho dat přesně určit viníka (snížit mu pak výplatu), potřebuje :
a) přihlášení do vozu (identifikace osoby, tady tedy tuším řidičák s čipem)
b) GNSS zařízení pro kontinuální určování polohy (na které cestě se nachází s jakým rychlostním limitem)
c) záznam rychlosti vozidla

Tudíž vím kde, kdo je prakticky online. To už se fakt očipujme a nazvěme to optimalizací v rámci hesla úspory nadevše :)

Pokud však nám jde o bezpečnost.
a) již dnes vozidlo má prvky "černé skřínky" (větší nehoda = zaseknutí tachometru, šetření na místě, brzdná dráha, data jsou na povrchu ne na dně moře)
b) jsou vyvíjeny inteligentní bezpečnostní prvky jenž jsou schopny reagovat na nenadále situace (zabraňuji střetům snížením rychlosti atd)
c) a to je asi nejpodstatnější ... vůbec nepotřebuji polohu a identifikaci řidiče

Ve zkratce popsáno, snad dostatečně na to položit otázku: kterým směrem se chceme vydat ?

PS První případ akceptuji z pozice toho že jsem zaměstnanec. Když se na první variantu podívám z pohledu občan ... začínám si připadat jako zaměstnanec. A to mi připomíná heslo jednoho populárního hnutí aneb Stát budeme řídit jako firmu :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Witosz za příspěvky (celkem 5):
Dalibor.Zahora, Tibor.Vansa, Petr.Vileta, Lenka.Kozlova, Jiri.Ulip
Hledejme vzdělání, právě proto, že cit je slepý, musíme mu svítit rozumem. Vzdělání hledejme praktické, ale také všeobecné a filosofické. Dnes zejména je také třeba vzdělání historického, politického. Mravnost dnes znamená do veliké míry mravnost politickou. Nedělejme rozdílu mezi politikou a mravností.
Uživatelský avatar
Vlastimil.Efraim
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2612
Registrován: 11 říj 2009, 23:08
Profese: sekáč
Bydliště: Olomouc, Morava, CZ, EU, Země, Slunce, Mléčná dráha
Dal poděkování: 555 poděkování
Dostal poděkování: 1188 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá skříňka v autě anbe Piráti silnic

Příspěvek od Vlastimil.Efraim »

Taky me hned napadl eCall a jejich smesna reklama. :D

Jinak bych spise uvital vice inteligentnich semaforu, ktere sleduji provoz a rychlejsi auta zastavuji necekanou cervenou. Vetsinou staci pribrzdit a zelena naskoci do 10 sekund. Libilo se mi to v Nizozemi. Vyborne v noci a o vikendech.

Jinak nesmyslne omezovani rychlosti mimo obce je taky blbost, ale kdyz se nad tim zamyslim - neni to tam spise kvuli nasi bezpecnosti? Nema ta znacka spise nosit zpravu typu: "ridici bacha! Jestli pojedes rychleji nez 90kou, tak ti hrozi, ze se ti auto na teto priserne vozovce rozsype!". :)
Uživatelský avatar
Tibor.Vansa
Garant/ka programového bodu
Příspěvky: 635
Registrován: 25 kvě 2016, 16:05
Profese: analytik kreditního rizika v bance
Dal poděkování: 287 poděkování
Dostal poděkování: 1071 poděkování

Re: Černá skříňka v autě anbe Piráti silnic

Příspěvek od Tibor.Vansa »

Klidně zapomeňte na černé skříňky, já jsem jen na jeden extrémní názor
Hele, sympatizante, já budu mít tu drzost a dokonce tvrdit, že kdyby na silnicích nestáli policajti a neustále
nepokutovali řidiče, tak nehod včetně těch smrtelných bude úplně stejně.
reagoval druhým extrémem, pro který bych stejně nebyl, protože jistě existují lepší řešení. Nicméně stejně do 10let auto bez integrovaného sledování GPS nekoupíte, ne protože to nařídí EU, ale protože lidi to budou chtít, prodejci jim to rádi prodají, protože budou rádi za další zpeněžitelná data, a pojišťovny za důvod navíc neproplatit pojistku. Nemůžeš nikomu bránit, aby si to do auta nenainstaloval, protože bude mít levnější pojistku, a nemůžeš nutit automobilku, aby vyráběla auto bez toho, kvůli nějakému zanedbatelnému segmentu klientů. Takže tohle téma třeba řešit je, než se z toho stane standard. Nemám ale teď kapacitu se tomu věnovat.

Když někdo porušuje zákony tím, že hulí, tak do jisté míry je to jeho věc. Když někdo podvádí na daních, tak už ne, ale furt jde jen o prachy. Ale když někdo ohrožuje rychlou jízdou ostatní, tak to není jeho soukromá věc, sorry jako.
Nejčastějším důvodem dopravní nehody není překročení rychlosti, ale nedostatečná pozornost řízení. Nedovolenou rychlost jízdy jako důvod nehody policie ani nesleduje, a to z logických důvodů. Pokud někdo jede 150km/h a u toho telefonuje, tak důvodem není těch 150, ale to že telefonoval. Jet bezpečně rychlostí 150km/h zkušený a zodpovědný řidič po dálnici za dobrých podmínek může. Ale pokud někdo telefonuje za jízdy, pravděpodobnost, že se způsobí vážnou nehodu je ve 150km/h, je sakra větší než ve 130. A nemusí telefonovat, stačí jen nepozornost, únava apod. Realita v Čechách je ale taková, že když si raději koupím jízdenku na vlak, než abych jel služebním autem s kolegou, který má po noční pařbě na teambuldingu evidentně v sobě dost zbytkového alkoholu, tak jsem za totálního exota. Pozorovatel z Marsu by řekl, že 130 je na D1 minimální povolená rychlost, ne maximální (abychom se pak všichni společně sešli v zácpě po bouračce). Když je všude tolik policajtů, tak proč běžně vidím bouráky, co jedou 180? Vím o Německu a Austrálii, ale taky vím, jaký je v tom rozdíl.
Je mi jasné, že to není populární téma, protože dopravní předpisy na D1 porušuje velká část řidičů/voličů. Jen mne to štve.
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2136
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: Černá skříňka v autě anbe Piráti silnic

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Uvažované zařízení, uznávám, něco do sebe má. Nicméně v České kotlině a zemích Moravských a Slezských se všechno jen a pouze zneužije. OFFTOPICKdyž policajt šlápne vedle a je odejit z PČR, většina nejspíš končí na opačném břehu, protože ty lidi nedokáže opustit. Takže nepodporuju.

Kdysi se mi honilo hlavou vysílačka, která by měla výkon závislý na rychlosti vozidla (při 10km/hod dosah třeba dvacet metrů, při 160km/hod dosah třeba 2km) a používala by se jen při neobvyklých situacích, přístup do ní - a jsme zase u toho - pouze PČR, soud a tak. Tak jsem si to záhy zavrhnul sám.
Jó - a kdyby se to náhodou chytlo, tak tomu dávám svobodnou licenci :D
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Petros.Michailidis
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 923
Registrován: 01 úno 2012, 15:35
Profese: programátor analytik
Bydliště: Petrovice u Karviné
Dal poděkování: 1148 poděkování
Dostal poděkování: 1780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá skříňka v autě anbe Piráti silnic

Příspěvek od Petros.Michailidis »

Dovolil bych si jenom jednu poznámku k "extrémnímu" názoru o zbytečnosti buzerace dopravními policisty na cestách. To není názor, to je STATISTIKA a PRAVDĚPODOBNOST. Neboli práce s velkými čísly. A ta je neúprosná, i kdyby se policajti na hlavu stavěli.
Petros Michailidis
tel: 777 897 146
otec dvou Pirátek (to je dobrá kvalifikace, ne?)
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2136
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: Černá skříňka v autě anbe Piráti silnic

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Dovolím si ještě jedno OTčko:
Ano, dokud budou příslušníci PČR jednat buzeračně, dotud žijeme v posttotalitním světě.
Nicméně konstatování - mění se to; ale pořád ještě člověk narazí na výše uvedený typ.
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Milos.Zmeskal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 976
Registrován: 11 črc 2012, 21:31
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 986 poděkování
Dostal poděkování: 952 poděkování

Re: Černá skříňka v autě anbe Piráti silnic

Příspěvek od Milos.Zmeskal »

Jako stávající garant: V žádném případě nikdy nic takového v programu mít nebudeme.
"Společnost mě nenávidí a já nenávidím ji. Její pravidla mě omezují, hodlám je porušit." James Cole
XOLK! XOLK! XOLK!

OFFTOPIC
73I 464 9IO
fb.com/milhauzz18
Odpovědět

Zpět na „Doprava a Logistika“