Společný program pro Eurovolby

Zahraniční odbor komunikuje s dalšími členy mezinárodního Pirátského hnutí, zejména přináší v zahraničí osvědčené nápady do strany, vypracovává společný postup při projednávání mezinárodních problémů.

Moderátor: Zahraniční odbor

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7813 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Společný program pro Eurovolby

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Libor Spacek píše:Ne, jen obecně o jejich vedení. My jsme také mohli (a asi měli) hned předem deklarovat, že vše co není v našich osnovách je nepřijatelné.
To jsme sice možná mohli, ale IMO neměli. Naše stanovy a náš způsob organizace je transparentně publikován na síti. Sice v češtině, ale ostatní Pirátské strany o něm zběžně informovány jsou. Narozdíl od Švédů, v našich stanovách neexistuje nic, co by zapovídalo kterýkoli návrh přijmout. Časové limity jsou dané a umožňují celý program tak, jak je, teoreticky přijmout. Bylo by velmi nepirátské tvrdit opak, řekl bych.

Otázka je, jestli to můžeme administrativně stihnout. A to jsem jim opakoval několikrát, že to prostě stihnout nemusíme. Byl jsem požádán, abychom kvůli tomu věci zbytečně neblokovali a prostě to zkusili. Přišlo nám to jako rozumné a snažili jsme se tím řídit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Vojtech.Pikal
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34827
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31738 poděkování
Dostal poděkování: 25781 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Společný program pro Eurovolby

Příspěvek od Petr.Vileta »

Zrušení letního (nebo dvojího) času se mi moc líbí a jsem moc rád, že to tam je. Mě ho zavedli ti hnusní komunisté v roce 1979 a dodnes mi to působí 2x za rok fyzické obtíže. Konečně budu mít podobně velký cíl, jako Martin Shánil. On má svůj Základní příjem, já pozvednu štafetu po pekaři Peckovi :D

EDIT: mohli bychom založit evropskou občanskou iniciativu. Než se to všechno zúřaduje v EU, tak to bude na eurovolby tak akorát.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, Katerina.Marketa.Matouskova

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Příspěvky: 1878
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 1652 poděkování
Dostal poděkování: 1327 poděkování

Re: Společný program pro Eurovolby

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Ten program je dobrý.
Ale je tak moc pirátský a úzce zaměřený, že pro běžného voliče to bude hromádka nezajímavých témat.

V českém programu už jsme se naučili reflektovat témata "běžného každodenního života". Ať se nám to líbí nebo ne, průměrného občana svoboda na internetu a kamerové systémy nezajímají.

I bez populismu bysme se měli shodnout na programových bodech, které budou víc při zemi a zajímají všechny nebo většinu Evropanů. Když k tomu pak přidáme klasickou pirátskou agendu, můžeme ji konečně prosadit.
Na začátku by mělo být co nejvíce zdůrazněno hlídání rozhodovacího mechanismu EU a kontrola při zavádění nových regulí (to je to co stejně chceme a lidé na to slyší).
Měli bychom vysledovat, co na EU lidem nejvíc vadí a naopak co jim vyhovuje - a s tím operovat v programu, samozřejmě v souladu s naším politickým programem.

1) Chybí mi tam třeba otázka rozporuplných zemědělských dotací resp. zemědělských regulací pokřivujících trh - mám na mysli např. podporu pěstování řepky ("bionafta") a kukuřice ("biolíh"). Nahradit by se měla podporou (nikoliv dotační) místní produkce kvalitních potravin, ovšem při zachování volného trhu.
2) Mělo by tam být něco ke vzdělávání - např. změna zastaralého systému, který funguje v různých verzích ve většině zemí EU, jako záruka budoucí prosperity a sebevědomé vzdělané populace.
3) Zdravotnictví - např. plošné povinné očkování dětí vakcínami, které jsou podezřelé z řady vedlejších účinků (např. autismus u hexavakcíny), ale národní zdravotnické úřady to pod lobbingem farmaceutických firem cpou do 3-měsíčních kojenců.
4) Ekonomie - např. zavedení Evropské centrální banky, která je nutná pro měnovou unii
Atd...
Pokud některé pirátské strany nemají v programu třeba to vzdělávání, tak je to jejich věc a budou pro voliče nadále nesrozumitelní a nezajímaví.

Navrhuji přijmout společný základ programu napříč PP z EU a pak si k němu přidat další body podle našich národních priorit... pokud to tak už není myšleno :-)

Pozn.: ten pad mi nešel otevřít
Naposledy upravil(a) Ondrej.Kolek dne 05 lis 2013, 12:06, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kolek za příspěvky (celkem 3):
Katerina.Marketa.Matouskova, Vojtech.Pikal, VincentBlanquin

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7813 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Společný program pro Eurovolby

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Ondrej Kolek píše: Navrhuji přijmout společný základ programu napříč PP z EU a pak si k němu přidat další body podle našich národních priorit... pokud to tak už není myšleno :-)
Přesně tak je to zamýšleno a ve skutečnosti, se to má realizovat ještě volněji. My si můžeme udělat vlastní krátký program, ve kterém nebude zmíněno vůbec nic z toho, co je v tom společném. Můžeme o tom společném klidně mlčet. Chtějí se po nás vlastně jen 3 věci

1) Nesmíme být ve sporu se společným programem.
2) Musíme se zúčastnit tiskovky, kde bude společný program prezentován OFFTOPICale nikdo neříká, že o ní vůbec musíme udělat TZ, pokud se za společný program příliš stydíme, můžeme o něm mlčet.
3) Náš případný zástupce podle něj musí v EP hlasovat OFFTOPICcož vůbec nic neříká o tom, jak má hlasovat v otázkách, které v něm nejsou zmíněné. Podstatné je, abychom se mohli prezentovat jako konsolidovaná transcionální politická síla, která má rozmyšlenou celkovou koncepci co s Evropou dělat (resp. co nejcelkovější). Jde o to, abychom byli čitelní pro novináře a politology. Chceme, aby bylo možno prohlásit "Piráti jsou seriózní politická strana schopná operovat v rámci EU". Marketing je ale jednoznačně v rukou jednotlivých států

Nikdo nám neutrhne hlavu, pokud si vyrobíme program s jednoduchými 3 body na půl stránky, který bude řešit pouze naše národní priority. Pokud chcete být hodně proevropští, můžeme napsat dolů malými písmenky "zde najdete plnou verzi programu Evropských Pirátů + link" :)

Ostatní otázky - můžeme vytvořit pozměňující a doplňující návrhy, uděláme-li to rychle. Důležité je, že Pirátská strana Švédska se chová velmi restriktivně a spoustu věcí odmítne, protože její stanovy to neumožňují přijmout.

1) Zemědělství - něco by přes Švédy mohlo projít, ale nevím kolik, formuluj problém a začneme sondovat stanovisko ostatních.
2) Vzdělání se zhusta řeší na národní nebo subnárodní úrovni (např. v Německu mají jednotlivé spolkové země různé vzdělávací systémy). Případný návrh tudíž může narazit na zásadu subsidiarity EU (tj. problémy se řeší na co nejnižší úrovni).
3) Zdravotnictví - vůbec netuším. Bojím se subsidiarity, ale proč to nezkusit. Nanejvýš nás s tím někdo pošle do háje, takže směle do toho, sepisujte návrhy.
4) Evropská centrální banka už existuje. http://cs.wikipedia.org/wiki/Evropsk%C3 ... 3%AD_banka
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Ivo.Vlasaty
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Katerina.Marketa.Matouskova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 341
Registrován: 21 zář 2011, 10:40
Profese: osvč - překladatelka
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 883 poděkování
Dostal poděkování: 570 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Společný program pro Eurovolby

Příspěvek od Katerina.Marketa.Matouskova »

Ondřej:
1) Chybí mi tam třeba otázka rozporuplných zemědělských dotací resp. zemědělských regulací pokřivujících trh - mám na mysli např. podporu pěstování řepky ("bionafta") a kukuřice ("biolíh"). Nahradit by se měla podporou (nikoliv dotační) místní produkce kvalitních potravin, ovšem při zachování volného trhu.
1) Zemědělství - něco by přes Švédy mohlo projít, ale nevím kolik, formuluj problém a začneme sondovat stanovisko ostatních.
Problém je, že programový bod zemědělství ještě nemáme schválený :( , takže s formulací to nebude tak jednoduché, ale myslím, že o některých zásadních bodech panuje shoda. Pokud tam chceme zkusit něco procpat, prosím založ vláko v zemědělství, a nějak to dáme dohromady (já teď sama nic zakládat nebudu, stěhujeme se, pokud nikdo nic nezačne řešit, budu se tomu věnovat cca za týden).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Katerina.Marketa.Matouskova za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Korektury textů na požádání.

"Kdekoli byla demokracie zdiskreditována, stalo se to tím, že si lid nedovedl zvolit rozumově a mravně kvalifikované zástupce. Demokracie vydrží zkoušku dějin jen tehdy... když zvolený poslanec bude cítit stejnou odpovědnost, jako chirurg, když operuje na živém těle." Josef Macek *1887
Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Příspěvky: 1878
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 1652 poděkování
Dostal poděkování: 1327 poděkování

Re: Společný program pro Eurovolby

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Mikulas Peksa píše: (...)
1) Zemědělství - něco by přes Švédy mohlo projít, ale nevím kolik, formuluj problém a začneme sondovat stanovisko ostatních.
2) Vzdělání se zhusta řeší na národní nebo subnárodní úrovni (např. v Německu mají jednotlivé spolkové země různé vzdělávací systémy). Případný návrh tudíž může narazit na zásadu subsidiarity EU (tj. problémy se řeší na co nejnižší úrovni).
3) Zdravotnictví - vůbec netuším. Bojím se subsidiarity, ale proč to nezkusit. Nanejvýš nás s tím někdo pošle do háje, takže směle do toho, sepisujte návrhy.
4) Evropská centrální banka už existuje. http://cs.wikipedia.org/wiki/Evropsk%C3 ... 3%AD_banka
Díky za upřesnění
Ad 1) Problém je, že značnou část rozpočtu EU polyká dotační zemědělská politika - a nejvíc spolkne Francie s Polskem - má se tedy evropské zemědělství dál plošně práškovat eurodolary? Dál je to zmíněná podpora tzv. obnovitelných energetických zdrojů, jako právě řepka a kukuřice (takže brambory vozíme z Turecka a na pole začneme sázet GMO kukuřici pro výrobu lihu)...
Ad 2) Chápu, ale tak lze přistupovat vlastně ke všem otázkám. EU by se ale mohla usnést na tom, co čeká od vzdělání, jakou společnost tu chceme budovat příštích cca 20 let a jaká vzdělanostní struktura a vzdělávací systém takový požadavek dokážou naplnit.
Ad 3) Taky nevím, ale to očkování bychom měli řešit a například společná EU norma týkající se uvádění všech složek vakcín v příbalovém letáku a dobré seznámení rodičů s možnými riziky a alternativy ke stávajícím vakcínám, to všechno lze řešit i na evropské úrovni.
Ad 4) Tak dobře :-) ale ta banka nemá v měnové unii stejný statut jako mají centrální banky národních států, proto vznikaly v krizi problémy. Na to se ale musí podívat někdo z příslušných garantů...

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7813 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Společný program pro Eurovolby

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

OK, nemám problém někomu do zahraničí napsat o vysvětlení nebo předložit návrh, něco vysvětlit atp., ale asi nestíhám nic sepsat OFFTOPICjá už se fakt kriticky musím začít učit na státnice :D. Navíc se přiznám, že jednotlivá témata zase tak detailně neovládám

S návrhem na zrušení zemědělských dotací přišli už Němci http://wiki.piratenpartei.de/Internatio ... _Programme - viz bod 1.11.2

Švéd měl od začátku veřejně dané instrukce to zabít en-bloc, viz http://ppeu.net/wiki/doku.php?id=progra ... 2013:pp-se. Takže jsem asi idiot, protože si to pletu s něčím jiným, co zabili jen částečně. Ale tak jako zkusit to můžeme, jestli se ti to chce sepsat.

Jinak obecně, to do čeho EU může kecat je IMO toto http://cs.wikipedia.org/wiki/Evropsk%C3 ... C3.A9_unie. Takže vzdělání tam je a zdravotnictví ne...zdravotnictví tam sice není, ale to, o čem mluvíš je IMO ochrana spotřebitele. To bychom asi mohli zkusit někam nacpat. Naformuluješ to?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Příspěvky: 1878
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 1652 poděkování
Dostal poděkování: 1327 poděkování

Re: Společný program pro Eurovolby

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Mikulas Peksa píše:...zdravotnictví tam sice není, ale to, o čem mluvíš je IMO ochrana spotřebitele. To bychom asi mohli zkusit někam nacpat. Naformuluješ to?
Pokusím se :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kolek za příspěvek:
Mikulas.Peksa

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7813 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Společný program pro Eurovolby

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

K PP-EU existují 2 mailing listy, pokud by ses chtěl subscribnout. Odkaz na ně zde: flagship-f630/pp-eu-t12040.html#p144539. Relevantní je ten programový.

Nevím, jestli není jednodušší pokusit se ustavit pracovní skupinu rovnou s nějakým švédským garantem, aby bylo možno diskutovat napřímo, co ti dovolí (než čekat, až vaše návhy zprostředkuje ZO)
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 1183
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1228 poděkování
Dostal poděkování: 4295 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Společný program pro Eurovolby

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

Ahoj,

prvně chci moc všem poděkovat za jejich práci. Již se mi několik garantů vyjádřilo a další jsou osloveni, čili to vypadá nadějně. Samozřejmě je čas stále do pátku, takže směle najděte téma, které vás oslovuje či mu rozumíte a vyjádřete svůj názor či ho zaneste do padu.

Dále bych se moc chtěla omluvit za to, že stále není překlad. Textu je opravdu mnoho a nejde o zábavné čtení, proto to trvá déle. Kdo by se tudíž chtěl zapojit, nechť klikne sem. Zároveň bych s tím ráda připojila výzvu pro všechny zainteresované neagličtináře - máte-li zájem o nějaký konkr. bod či hrubý český výtah z programu, napište mi. Narychlo to pro vás přeložím. Byla bych však opravdu nerada, pokud by se mi nikdo neozval a při schvalování RV vystoupil s tím, že nebyl český překlad a nemohl si to přečíst a připomínkovat předem. Na to tady nehodlám hrát a dávám vám tímto šanci. Děkuji předem, že to berete na vědomí. :)

Přeji všem krásný den.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 4):
Mikulas.Peksa, Vojtech.Pikal, Marcel.Kolaja, Filip.Krska

Europoslankyňa.
Místopředsedkyňa.
Vedoucí RT EZO.

Pravda bolí.
Politika je pro všechny.
NEklikat.
Píše se to AI.

Zamčeno

Zpět na „Zahraniční odbor“