CF 1/2011 Rozprava k Pirátské identitě

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21719
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor počítačové bezpečnosti
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5233 poděkování
Dostal poděkování: 12564 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozprava k Pirátské identitě

Příspěvek od Lukas.Novy »

Prostřednictvím předsedajícího bych chtěl upozornit Jardu Kučeru, že černé vlajky jsme přestali používat kvůli tomu, že mají černé pozadí. Ale tím to končí. Žádná souvislost s narodnostními menšinami ani fašounama tam nebyla. Jak už jsem několikrat dokazoval, černé pozadí má menší mediální zásah než bíle pozadí a právě proto jsme od černých vlajek upustili.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 4):
Martin.Broz, Mikulas.Ferjencik, Filip.Krska, Marcel.Kolaja

Demokracie je diskuse.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Tel: 777-5-KRTEK

Uživatelský avatar
Filip.Krska
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 2881
Registrován: 03 črc 2009, 13:10
Profese: Ing-principál produktových zážitků FLOSS
Bydliště: Třebíč, Kubišova 1169/3
Dal poděkování: 22584 poděkování
Dostal poděkování: 3334 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozprava k Pirátské identitě

Příspěvek od Filip.Krska »

Jsem pro původní návrh, projednaný RV. Všechny Jardovy argumenty tam padly a byly pečlivě zváženy. Nicméně pokud chceme naše cíle prosadit a zároveň zůstat Piráty, navrhovaná identita k tomu napomáhá a je konzistentní a přímočará. Věřím, že časem dojde i na úřední změnu názvu a zkratky a bude to výborná mediální příležitost zdůraznit celosvětovost našeho hnutí. Nicméně neupínejte se na 3 věci - název, zkratku, logo. To jsou 3 dílky zapadající do velké mozaiky identity a vyplatí se přečíst všechny její aspekty a důvodovou zprávu a pochopit souvislosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Krska za příspěvky (celkem 7):
Mikulas.Ferjencik, Martin.Broz, Ivan.Bartos, Marcel.Kolaja, Jan.Podhajsky, Roman.Kucera, Ivo.Vasicek
Evangelista Festivalu svobodných filmů

Jabber status: Obrázek :: Git :: libre.fm :: ♡ Copyheart
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10308
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4199 poděkování
Dostal poděkování: 18242 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozprava k Pirátské identitě

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Plně souhlasím s tím co napsal Filip.

Jardův post, i když se vlastně týká pouze určitých věcí, ve mě evokuje pocit, že je vlastně vše OK a netřeba nic měnit. To si nemyslím.

Ostatně ta případná změna značky popř. grafické prezentace má vycházet právě z pirátské identity. My jsme toto učinili naopak.

Jen pro příklad:

Máme ve vlajce trikolóru protože ta reprezentuje.....a teď vymýšlíme co vs. Chceme sdělit určité poselství. Je trikolora součástí tohoto poselství?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Ferjencik, Marcel.Kolaja, Filip.Krska
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozprava k Pirátské identitě

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Pár postřehů:
I mé názory se mění a na logu s vlajkou nelpím ze setrvačnosti, ale protože se v praxi ukázalo jako výhodné ji tam mít.
Můžeš tohle upřesnit? V čem to bylo výhodné?
* nebude přitahovat tolik fašounků :arrow: bude přitahovat 3x více fašounků a dostaneme po hubě i od příslušníků národnostních menšin (proto jsme na JM přestali používat černé vlajky!)
Určitě nebudeme používat jenom černou barvu. Volba pirátské barvy je také důležitá část grafické prezentace a červená ani modrá to určitě nejsou. To je ostatně jeden z největších problémů loga. Znáte někdo nějakou jinou organizaci, kde by barva loga neodpovídala barvě hnutí?
žádná omezení pro výběr stranické barvy :arrow: nejsou ani s barevným logem
To je právě omyl. Barva loga se prostě pojí s organizací, kterou logo reprezentuje. Všechny české politické strany mají logo sladěné se svou barvou.
Barevná propagace je efektivnější a rozdíl v ceně je při velkých počtech minimální
Černobílá propagace má ovšem 2 zásadní výhody - odlišnost vůči starým strukturám a zároveň říká, že nevyhazujeme prachy za pozlátko. Osobně si myslím, že veškeré pirátské plakáty by měly být černobílé.
nadmutá plachta symbolizující P v barvách vlajky upoutává, to považuji spíše za výhodu
To P v naší verzi ovšem bohužel neodhalí skoro nikdo.
buď to je akce, kterou děláme jako Piráti nebo není, pak ale plýtváme našimi omezenými silami
Krásný příklad je Masopust v Roztokách, kde byl prapor s názvem strany nevhodný, ale pirátské vlajky byly úplně v klidu.
černý prapor má ve znaku i fašounkovská organizace Národní odpor, ovšem je jinak stylizovaný :arrow: a také anarchisti...
Opět zopakuji, co jsem říkal na úvod, stranická barva nemůže být pouze černá a bílá už proto, že na nás lidi potom volají policajty jako na Pirateconu.
Hrdě se hlásíme k Pirátství :arrow: to se hlásíme i tak
Super, byly doby, kdy to bylo jinak.
Dobré zkušenosti německých Pirátů a sjednocení s nimi :arrow: Němci ani nemohli použít PP díky německé gramatice, která prostě spojuje slova do jednoho a navíc by spíše měli případně PD podle jejich nezkráceného oficiálního názvu: Piratenpartei Deutschland (http://de.wikipedia.org/wiki/Piratenpartei_Deutschland). PP i PD jsou v Německu velmi rozšířené zkratky všeho možného od soukromých klinik, až po policejní ředitelství.
Místopředseda Německých Pirátů Andi Popp na konferenci v Praze sám říkal, že hlavní důvod zkratky Piraten byla odlišnost od mainstreamu.

Celkově nechápu, proč bychom měli lidi učit používat ČPS když stačí používat Piráti a budou si nás identifikovat i pamatovat hned.
Bude možné mnohem lépe integrovat Pirátskou stranu na Slovensku, bez toho, aby působila jako přívěšek. :arrow: Integrovat?! Měl jsem za to, že Slovensko je už od roku 1993 samostatným státem se svými zákony i politickými stranami.
Slovenští Piráti jsou zatím 2, začlenit je do naší Pirátské strany se mi jeví jako nejpraktičtější věc, co se dá udělat. Osobně bych klidně v rámci Pirátské strany obnovil i Československo :D, ale to už je na další diskusi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 3):
Martin.Broz, Filip.Krska, Lukas.Findeis

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4111
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Rozprava k Pirátské identitě

Příspěvek od Ondra.kl »

Ivan Bartos píše:Máme ve vlajce trikolóru protože ta reprezentuje.....
Ta trikolora reprezentuje znak česka ... dává najevo že ten kdo se tímto znakem reprezentuje není "mezinárodní pirátské hnutí" ale pirátské hnutí v zemi kde mají tuhle vlajku. Podobně se v historii rozlišovaly různé erby - byly erby rodové a erby osobní, které vycházely z rodových nebo z osobních zásluh nositele. Vnímám znak "mezinárodního pirátské hnutí" a znak ČPS za 2 různé znaky 2 různých, byť blízkých organizací. Osobně teď už beru přechod z loga ČPS na logo "mezinárodní pirátské hnutí" jako zřeknutí se vlastní identity ve prospěch celosvětového pirátství ... je to záměrem?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 3):
Jaroslav.Kucera, Vitezslav.Praks, Ondrej.Polansky
Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5079
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozprava k Pirátské identitě

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Ondra.kl píše:Vnímám znak "mezinárodního pirátské hnutí" a znak ČPS za 2 různé znaky 2 různých, byť blízkých organizací. Osobně teď už beru přechod z loga ČPS na logo "mezinárodní pirátské hnutí" jako zřeknutí se vlastní identity ve prospěch celosvětového pirátství ... je to záměrem?
Toto je velmi důležité hledisko. Musíme si uvědomit, proč se zde potkáváme, čeho chceme docílit. Propagujeme pirátství jako názorový proud. A teď pojďme hlouběji do této problematiky a položme si otázku: Co odlišuje české pirátské hnutí od mezinárodního pirátského hnutí?

V podkladech nám nějak zůstaly ty orgány v tavícím kotlíku. :-D

http://www.ceskapiratskastrana.cz/wiki/rp:pid:podklady


Zdraví

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Robert.Adamek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozprava k Pirátské identitě

Příspěvek od Robert.Adamek »

Já bych se hrozně nerad zřekl příslušnosti k české republice a myslím si že i obecně je mezi čechy dost vysoká míra národní hrdosti. Ve chvíli, kdy jsme začli hovořit více o PPI, dost lidí se kterýma jsem hovořil mi začalo říkat, že jsme řízeni z Bruselu atp. otázkou je, zda to tak má být. PPI je zastřešující, ne řídící orgán (snad jsem to tedy pochopil správně) a pokud se zřekneme české identnity tak nevím, jak se k tomu postaví veřejnost.

Přesněji ve chvíli, kdy z loga odstraníme vlajku a z názvu Česká, kolik bude těch, kteří řeknou "oni skáčou jak Brusel píská"?
Nevím, jestli už tenhle problém někdo prezentoval, ale je reálný. Averze vůči EU je celkově dost silná a PPI je vnímána jako EU.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Adamek za příspěvky (celkem 3):
Jaroslav.Kucera, Petr.Vileta, Vitezslav.Praks
Uživatelský avatar
Jaroslav.Kucera
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4615
Registrován: 21 dub 2009, 15:19
Profese: Konfigurační inženýr/programátor
Bydliště: Mošnova 29, Brno
Dal poděkování: 7509 poděkování
Dostal poděkování: 1591 poděkování

Re: Rozprava k Pirátské identitě

Příspěvek od Jaroslav.Kucera »

Mikulas Ferjencik píše:
I mé názory se mění a na logu s vlajkou nelpím ze setrvačnosti, ale protože se v praxi ukázalo jako výhodné ji tam mít.
Můžeš tohle upřesnit? V čem to bylo výhodné?
Barva upoutává a barvy vlajky prostě lidé mají rádi.
* nebude přitahovat tolik fašounků :arrow: bude přitahovat 3x více fašounků a dostaneme po hubě i od příslušníků národnostních menšin (proto jsme na JM přestali používat černé vlajky!)
Určitě nebudeme používat jenom černou barvu. Volba pirátské barvy je také důležitá část grafické prezentace a červená ani modrá to určitě nejsou. To je ostatně jeden z největších problémů loga. Znáte někdo nějakou jinou organizaci, kde by barva loga neodpovídala barvě hnutí?
To je trochu problém. U nás moc volných barev nezbývá. Prakticky jen bílá a fialová, která je poněkud hůře použitelná (dobře, ještě hnědá, ale ta je od dob nacistického Německa a Itálie nepoužitelná).
žádná omezení pro výběr stranické barvy :arrow: nejsou ani s barevným logem
To je právě omyl. Barva loga se prostě pojí s organizací, kterou logo reprezentuje. Všechny české politické strany mají logo sladěné se svou barvou.
Ano, to je pravda a moc barevného prostoru nám nenechávají. SSO, která vznikla nedlouho před námi, také musela vzít za vděk zelenou...
Barevná propagace je efektivnější a rozdíl v ceně je při velkých počtech minimální
Černobílá propagace má ovšem 2 zásadní výhody - odlišnost vůči starým strukturám a zároveň říká, že nevyhazujeme prachy za pozlátko. Osobně si myslím, že veškeré pirátské plakáty by měly být černobílé.
Černobílá propagace má výhodu, pokud je okolí barevné (obecní vývěsky atd.). Jistě má své místo. Ale na sloupech je to prostě šeď, kterou každý přejde. S letáky je to velmi podobné (s vyjímkou sépia efektu). Mimochodem ČB propagací opustíš barvu, ať je jakákoli, takže zde si úspěšně protiřečíš.
nadmutá plachta symbolizující P v barvách vlajky upoutává, to považuji spíše za výhodu
To P v naší verzi ovšem bohužel neodhalí skoro nikdo.
To bohužel ani v originální verzi. Člověk se nad tím musí zamyslet a zamýšlí se jen ten, kterého jsme zaujali i jinak. Naše plachta prostě není pták nebo růže a přímořský stát nejsme.
buď to je akce, kterou děláme jako Piráti nebo není, pak ale plýtváme našimi omezenými silami
Krásný příklad je Masopust v Roztokách, kde byl prapor s názvem strany nevhodný, ale pirátské vlajky byly úplně v klidu.
Ano, ale tam bys nemohl použít ani žádnou jinou naši vlajku, ať už by logo vypadalo jakkoli. Pořadatelé by nás vyhodili stejně. Lebkohnátová vlajka byla jediná použitelná. Není to však náš znak a je to jen doprovodná symbolika vhodná pro neformální akce. Má negativní konotaci. Její spojení s námi určitě není na první pohled zřejmé.
černý prapor má ve znaku i fašounkovská organizace Národní odpor, ovšem je jinak stylizovaný :arrow: a také anarchisti...
Opět zopakuji, co jsem říkal na úvod, stranická barva nemůže být pouze černá a bílá už proto, že na nás lidi potom volají policajty jako na Pirateconu.
S tím souhlasím. Jen jak jsem psal výše, volných barev moc není...
Hrdě se hlásíme k Pirátství :arrow: to se hlásíme i tak
Super, byly doby, kdy to bylo jinak.
Kdy? Tedy pokud nemyslíš námořní pirátství. To vysvětlujeme a obhajujeme jeho příčiny, ale nijak oficiálně se k němu nehlásíme.
Dobré zkušenosti německých Pirátů a sjednocení s nimi :arrow: Němci ani nemohli použít PP díky německé gramatice, která prostě spojuje slova do jednoho a navíc by spíše měli případně PD podle jejich nezkráceného oficiálního názvu: Piratenpartei Deutschland (http://de.wikipedia.org/wiki/Piratenpartei_Deutschland). PP i PD jsou v Německu velmi rozšířené zkratky všeho možného od soukromých klinik, až po policejní ředitelství.
Místopředseda Německých Pirátů Andi Popp na konferenci v Praze sám říkal, že hlavní důvod zkratky Piraten byla odlišnost od mainstreamu.

Celkově nechápu, proč bychom měli lidi učit používat ČPS když stačí používat Piráti a budou si nás identifikovat i pamatovat hned.
Jj, také jim nic jiného nezbylo. Podobně my jsme nikdy neuvažovali o zkratce PS, protože automatická asociace je Poslanecká Sněmovna. Zkratka ČPS má svůj význam a řada lidí ji už zná, ať chceš nebo nechceš. Těžko budeš používat titul "2. pirátský místopředseda" nebo "2. místopředseda Pirátské strany"(to už je prostě dlouhé), ale spíš použiješ titul "2. místopředseda ČPS". Stejně tak zkratka Piráti má své místo.
Bude možné mnohem lépe integrovat Pirátskou stranu na Slovensku, bez toho, aby působila jako přívěšek. :arrow: Integrovat?! Měl jsem za to, že Slovensko je už od roku 1993 samostatným státem se svými zákony i politickými stranami.
Slovenští Piráti jsou zatím 2, začlenit je do naší Pirátské strany se mi jeví jako nejpraktičtější věc, co se dá udělat. Osobně bych klidně v rámci Pirátské strany obnovil i Československo :D, ale to už je na další diskusi.
Nikdo jim nebrání být RegP ČPS, stejně jako my můžeme být RegP slovenské Pirátské strany. To, že bys Československo v rámci Pirátské strany obnovil je hezká věc, ale na Slovensku tím Piráty úspěšně zabiješ (nechtějí být českou gubernií a je to pochopitelné!). Nehledě na to, že Pirátská strana registrovaná v ČR není na Slovensku nic a opačně. Zákony toto říkají velice jasně. Pokud je tam chceme resuscitovat, musí být jasné, že jsou samostatní a ne pod diktátem čehokoli na západ od Malaciek...
________________________
Z ostrého řezu bohužel cítím více negativ než pozitiv. Rozšíření značky o Pirátská strana a Piráti naopak podporuji.
Jinak souhlasím s předchozím Robertovým příspěvkem. Programy různých pirátských stran se liší a množina společných prvků ve všech stranách je sice logicky dominantní (jinak by to nebyly pirátské strany), ale stále relativně úzká. Máme tedy svá specifika a budeme je mít i do budoucna.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Radovan.Trojancik

člen KS Jihomoravský kraj, zakládající člen

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10308
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4199 poděkování
Dostal poděkování: 18242 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozprava k Pirátské identitě

Příspěvek od Ivan.Bartos »

My se ale Roberte nesnažíme zříct žádné identity. My se ji přece naopak snažíme nalézt.

Z pohledu našeho Internetového moře, které nemá hranice...že, je pro mě dostatečná identifikace českých pirátů právě a jedině (tečka)cz. To, že pirátské lodě byly mutikulti, je fakt. Daleko raději bych kopíroval myšlenky, které řeší konkrétní problémy např. kopírovacího monopolu či ACTA, než bych v nich hledal jakákoliv národní specifika.

Já osobně, a to mám Českoslovenko fakt maximálně rád, se ve věcech, kterými se jako politická strana zabýváme skutečně cítím víc Pirát než Čech.

Důležitost nadnárodní kooperace je nezbytná a nebýt pirátů v EP, tak už tady určo jedeme ACTA v praxi.

V referendu jsem hlasoval proti vstupu do EU. Ale zde se jedná o jinou věc. My nechceme nálepku jako třeba Evropští demokraté. Nehceme být EU Pirates, i když doména pirates.eu není špatná, že. Poslední dobou prostě vývoj jasně ukazuje (Wikileaks, Lybie, Tunisko), že jsme world wide movement.

Pokud opominu tento mezinárodní pohled, mě se třeba to logo s českou vlajkou fakt nelíbí a zdá se mi nepraktické. Zvolili jsme si ho, podobně jako jiné věci, protože jsme začínali. Nevidím problém jít zase dál. Každý bude mít samozřejmě možnost vyjádřit se v hlasování Celostátního fóra.

Ten Brusel je fakt nesmysl. Naopak je to přesně obráceně. My jsme formulovali zásadní změny ve stanovách, z naší dílny pochází nově transparentní účet PPI. Marcel Kolaja je co-president.

Z5 k identitě. Tato debata skutečně není primárně o tom, jaký má kdo vztah k vlajce. U hymny si může každý pobrečet jak chce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 6):
Lukas.Novy, Jakub.Michalek, Martin.Broz, Filip.Krska, Marcel.Kolaja, Mikulas.Ferjencik
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Jan.Podhajsky
Člen KS Praha
Příspěvky: 4176
Registrován: 07 črc 2009, 15:14
Profese: sociolog,
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 1262 poděkování
Dostal poděkování: 1502 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozprava k Pirátské identitě

Příspěvek od Jan.Podhajsky »

ještě ad logo s vlajkou.

1) na bílé barvě vyniká vlajka, ale ztrácí se logo, pokud zachováme vlajku, tak navrhuju třeba žlutý podklad, abychom na vlajkách byli prostě lépe vidět. žlutou nikdo nemá
2) nelíbí se mi tam vlajka, protože v tom logu vypadá i jako vyšpulená trojbarevná zadnice a to mi taky přijde nedůstojné

Osobně si myslí, že je netřeba hlasovat o tom, jestli tam ta vlajka má být nebo ne. Protože věřím, že šikovný grafik (tím myslím umělce, třeba z UMPRUM nebo grafickejch škol, nikoli člověka, co se naučil s fotokrámem a křivkama) by dokázal tu vlajku dostat do loga tak, aby neroztírala to logo, což popravdě teďka ta vlajka dělá. Primární je logo (napnutá vlajka ve větru) sekundární je vyjádření národní příslušnosti. Teďka je to naopak.

Mě logo přijde spíš jako výsledek práce grafika, klidně můžeme zadat grafický manuál s vlajkou a bez vlajky. Osobně by se mi líbila kombinace tří barev: černé logo, žlutý podklad a popř. bílý pruh pro název (podobně jak mají němci a další strany - v jiných barvách samozřejmě)

Jinak budu pro PI hlasovat, i když mi tam chybí zakotvení hlubších morálních hodnot, ale to je muj problem, že jsem je tam neproloboval, páč jsem byl mimo ze zdravotních, pracovních a osobních důvodů: viz hodnotová východiska a politické principy http://www.ceskapiratskastrana.cz/wiki/rp:pid:podklady
Naposledy upravil(a) Jan.Podhajsky dne 15 bře 2011, 14:14, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Podhajsky za příspěvek:
Jaroslav.Kucera

Stopuji zásadně v županu.
Pište mi na email jan.podhajsky@pirati.cz ; https://lide.pirati.cz/profil/2811/
Sem pirát i bez předpicu.

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“