JMaravelo píše: ↑20 říj 2024, 12:08
- "Polovině pirátů je jedno, jak nás nálepkují, protože ví..." - no to by vám asi nemělo být jedno, jaký zvuk a emoce vyvolává vaše značka na veřejnosti, to pak už neděláte tu politiku ani pro ten niche margin, ale pro sebe, protože vy víte něco víc. V podstatě myšlenka "umění pro umění", l'artpourl'artism.
Nám přijde absurdní, že v zemi, kde se velkým problémem stala nedostupnost bydlení - ve všech věkových kategoriích, ne všichni občané dosáhnou na kvalifikovanou, dobře placenou práci - je současně absurdní, že označení "levicový" se stalo nadávkou. Protože levicové není všechno zakazovat, regulovat, zdaňovat, jak si někteří myslí - levicové je řešit, aby lidi ochotní se nějak integrovat, chodit do práce, zapojit se, měli kde bydlet. A to není nic extra ultra radikálního, to je prostě konstatování. Veřejnou debatu ovládá několik málo velice hlasitých entit s množstvím volného času.
Trh některé zpětné vazby prostě zabudované nemá a čas od času nějaká forma intervence - což může být i to, že stát či obec dočasně podnikají v nějaké oblasti samy, než se situace zlepší - může být prostě nutná a demokratické zpětné vazby máme přesně od tohohle. Nemůžou mít všechny politické strany stejný program. Voliči, které nebavíme, ať volí jinou stranu, ale proč nám nadávají za náš program? Ať nás prostě nevolí (nota bene, zatím ani není jasné, jaký budeme mít program pro příští volby... třeba zvítězí nějaký marketingový výplach s adorací umělé inteligence, ale to je veřejností tak nenáviděné téma, že silně pochybuju... myslím jsem narazili na samotné hranice "modernizace a digitalizace"...)
Takže křeč, ve které se snaha o kontrolu image Pirátů nachází, je pozoruhodná. My víme, kdo jsou naši voliči a jaké životní situace řeší. Také víme, kdo naši voliči nikdy nebudou. Politika vyvolává emoce, ale přece jí neděláme proto, aby se na nás všichni usmívali a poplácávali nás po zádech. Riziko, že nějakým politickým programem vyvoláme negativní emoce, je tu od začátku, a strana která se pojmenuje jako mu, zkrátka dává najevo, že je připravena vyvolat negativní emoce. Tohle většina politických stran neumí.. pojmenují se líbivě a nekontroverzně, a to i v případě, že ve skutečnosti jejich požadavkem je něco radikálního a často v pravém opaku ke zvolenému názvu (ODS - občané si nejsou a nemají být rovni a demokracii je nejlepší vlastně zrušit, SPD - místo přímé demokracie vyznávají spíš vůdcovský princip, ANO - tak ano, z názvu vyplývá, že je to pro lidi, chtějí držet hubu a krok a mít se dobře, Budoucnost - mládež, která se chce mít dobře tady a teď a ne až v budoucnosti., resp. oni chtějí tu budoucnost už teď.. další mi nenapadá, snad jen Motoristé skutečně chtějí jezdit autem, to ano...)
Kdo vlastně má všechno zájem kontrolovat image Pirátů?
- ostatní strany. Mají velký zájem nás prezentovat jako mladé, nekompetentní idioty. Tohle nebude fungovat: motáme se v politice 15 let a typický Pirát je dnes ve středním věku s praxí v nějaké volené funkci (tohle nově založené strany ani nebídnout nedokážou - dnes jsme my ti, kdo už mají nějaké zkušenosti, a oni, ti ostatní, jsou ti nezkušení...).
- voliči, kteří se obávají toho, co přinese budoucnost. Budoucnost přinese samé špatné věci, zdražování a zákazy a můžou za to Piráti (tohle je diskutabilní, protože proevropský program s sebou regulace rozhodně přinese, stejně tak jsme nevystoupili kvůli účasti ve vládní koalicii proti zákazům, když jsme proti nim vystoupit mohli... ono se protestuje daleko lépe z opozice, než z vládních pozic)
- voilči, kterým přijde cool volit něco, co se jmenuje Piráti, ale chtějí, aby to prosazovalo jejich naivní představy o světě, aniž by museli hnout prstem (např. zažádat o vstup do strany, stát se registrovaným příznivcem, apod.). Tohle je nejčastější kategorie: chci volit cokoliv jiného, politici v televizi jsou léta stejní a už mi nuděj a Piráti se zdají být "cokoliv jiného", akorát říkají úplně jiné věci, než se debatují u nás v hospodě, a to nejde, abych přiznal, že volím něco, co všichni nesnášej.. (tady malá rada: volby jsou tajné. nemusíte nikomu přiznat, že Piráty volíte, ani v hospodě ne.)
- voliči, kteří prostě Piráty nikdy volit nebudou. Stráví nekonečně času, aby nám vysvětlovali, že máme mít přesně stejný program, jako strany, které volit budou. Ale když ten program změníme podle jejich představ, budou nás fakticky volit? Ne, maximálně doufají, že to zvedne náš koaliční potenciál, aby jejich preferovaná stran mohla vytvořit koalici a k moci se nedostal Babiš. Tohle se zdá být v podstatě rozumný požadavek, ale politiku nejde dělat tak, "abychom příliš nenaštvali voliče stran, se kterými díky řízení osudu můžeme skončit ve vládní koalici".
Víceméně se to celé redukuje na "vyhoďte Janku Michailidu, protože hrozně sere naše voliče a my s váma pak nemůžeme být v koalici". Na druhou stranu, když už v politice nejde nic změnit, tak proč si nevytknout za cíl aspoň nenaštvat některé voliče (často ty, které naopak štvou naše voliče), když reálná politika pak bude stejně stejná bez ohledu na cokoliv? (jak nakonec ukázala třeba kauza e-Turista...)
Uvedu příklad: např. řadu našich voličů můžou štvát spoluobčané, kteří se vozí po městech v obřích SUV a blokují MHD a ohrožují chodce a cyklisty. Tihle občané často nakonec stejně volí strany, se kterými nevyhnutelně budeme muset být ve vládní koalici (pokud nevyhraje na celé čáře Babiš). Proč bychom my neměli prudit do těhle voličů, že jsou necitliví a že hrozí, že naši potenciální voliči zůstanou sedět doma, protože jim přijde cynické, že pak budeme stejně v koalici s těmahle lidma a budeme držet hubu a krok?
Proč to nepojmout obráceně: vy svýma blbýma kecama demotivujete naše skutečné voliče, a ti zůstanou pak sedět doma, a hlasy, které nedostaneme, budou vám chybět abyste mohli sestavit středovou demokratickou koalici bez Babiše a Okamury...