Snažím se odpvídat individuálně i hromadně na otázky okolo tzv. velké novely mediálních zákonů. A snažím se komunikaci sjednotit, tedy je k tomu určenené vlákno v rámci Resortního týmu kultura, tedy hlavní diskuze běží tam a je tam skutečně podrobný výčet a rozbor, doporučuji všem zde diskutujícícm, aby si to nastudovali komplexně a v celku:
viewtopic.php?p=880076#p880076
Ta problematika není jednoduchá, není to černé a bílé, není to jednoduché, každopádně, jako Piráti jsme v programu do PSP voleb (resp. jako Pirstan) a v Programovém prohlášení vlády schválili několik zásadních cílů, a ty naplňujeme. Že nejsme komfortní s jednou částí, tedy rozšíření povinného poplatníka polatků na všechny příjemce internetu je pravda, ale toto jsme dosti výrazně "otupilí" změnou ustanovení povinností operátorů hlásit, komu dodávají internet, tedy by to bylo jakési „šmírování“ a to pro nás bylo zcela nepřijatelné a už v návrhu není (btw. byla parafráze toho, co v zákonně už je - dodavatelé elektřiny tento údaj pro potřeby čt i čro poskytují již od 90tých let).
Asi nejlépe to tady shrnul @Martin.Kucera, že i dříve, před tímto zákolnem, to.. cituji: "byl poplatek za možnost sledovat veřejnoprávní média. Proto předchozí okruh byl "ti co mají televizi", což je ale vzhledem k technologickému posunu zastaralá definice, teď prostě tu možnost má každý s dostatečným internetovým připojením. "
Ale jinak, všechny otázky jsou na tom odkazu na fórum snad zodpovězeny. To neznamená, že s tím musíme souhlasit, ale já to shrnuji, jako stranický garant pro sebe takto a za tím stojím, pouť Parlamentem začínáme na tomto, zdaleka není hotovo, zákony tvoří Sněmovna, resp. její většina:
Osobně vznik novely velmi vítám. Veřejnoprávní média vnímám jako absolutní pilíř demokratické společnosti a její stability. Vnímám jejich spojující roli napříč společností i klíčovou informační roli v případě mimořádných událostí, jako byl např. Covid, povodně nebo válka na Ukrajině, nemalou roli hrají např. také ve sportu, vzpomeňme na přenosy např. hokejového mistrovství světa, kdy jsme měli po delší době a bohužel na krátko pocit sounáležitosti země napříč názorovými bublinami. Proto považuji za klíčové, abychom jejich stabilitu zajistili i do budoucna.
Velká mediální novela přináší řadu mechanismů, které zajistí udržitelné financování obou médií do budoucna. Vítám i malé zvýšení poplatků, které se neměnily od roku 2008, resp. 2005 a toto zvýšení ani zdaleka nepokrývá inflaci. Vnímám také jako pozitivní automatický inflační mechanismus, omezí to pravidelné “žebrání” u politiků, tím se posiluje nezávislost.
Stejně tak jako část strany vnímám rozporuplně rozšíření poplatníka o všechny příjemce internetu, na druhou stranu vnímám VPM jako infrastrukturní službu, technologie posunuly mílovými kroky, proto příjem přes internet je prostě dnes běžný. Jako velký krok k našemu pojetí vnímám původně navrhnutá povinnost operátorů internetu hlásit, komu dodávají internet domu - to je šmírování, to jsme zarazili. Tedy zůstává princip pouze fikce, že internet doma používáte k přijmu, můžete prohlásit, že nemáte ho. Nemění se základní princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, kterými domácnost disponuje. Navržená změna se reálně dotkne menšiny uživatelů veřejnoprávních služeb, protože pro naprostou většinu asi 3 milionů stávajících koncesionářů budou změny znamenat pouze opravdu citlivé zvýšení poplatku o 15 Kč v případě televize a 10 Kč v případě rozhlasu.
Na provozu veřejnoprávních médií prostě existuje společenská shoda, a tak k nim také přistupuji. Ostatně útoky Babišovců a situace na Slovesku a Maďarsku, kde jsou nezávislá VPM prakticky zlikvidována, mi napovídají, že jako liberálové se silným akcentem na hodnoty děláme dobrou věc. Děláme opak co chce Babiš i novodobí slovenští či maďarší diktátoři, a to je pro mě další s důkazů, že to děláme dobře.