Daň z INTERNETU

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Kultura. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
rubydup
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 16
Registrován: 23 pro 2017, 10:19
Profese: chem. analytik farmacie
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování

Daň z INTERNETU

Příspěvek od rubydup »

Zdravím,
jak každý asi slyšel na ministerstvu kultury vznikla daň z internetu. Zajímalo by mě jaké mechanismy použijeme, aby se podařila tato šílenost zastavit už na vládě.

Můj hlavní argument je jasný co má co dělat Česká Televize a Český Rozhlas na internetu, natož ho danit :!: . To budu Kavčickým horám platit i noviny a magazíny protože mám poštovní schránku, nebo vysílání na Mars protože mám dalekohled nebo kde to končí :?:

Protože "Internet je naše moře", věřím, že uděláme vše možné i nemožné, aby to nemělo šanci projít.

Pro jistotu zde rozhovor s panem ministrem Baxou:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audi ... ilu-252275

3:00 Mohl byste přesně vysvětlit, jak to bude s rozšířením plátců? - Bude to tak, že každá domácnost, jejíž členové, člen disponuje připojením k internetu, by měla nově platit koncesionářské poplatky. Chci zdůraznit, že se nic nemění pro stávající plátce koncesionářských poplatků, protože ti platí podle stávajícího znění zákona. Buď z televize, nebo z rádia, je jich něco přes tři miliony. Takže jich se to nijak netýká.

Tito uživatelé poděkovali autorovi rubydup za příspěvky (celkem 3):
Lukas.Novy, Robert.Magni, Vit.Fux
vilik
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 128
Registrován: 03 úno 2020, 12:49
Profese: technik, programátor
Dal poděkování: 44 poděkování
Dostal poděkování: 63 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z INTERNETU

Příspěvek od vilik »

Trochu mi to zavání slovíčkařením, rozhodně se nedaní internet. Stejnou logikou bych mohl tvrdit že se jedná o dan z elektrické přípojky.

Demokracie a liberalismus není o tom že si můžu dělat co chcu, ale především o zodpovědnosti za své jednání.

wittgenstein
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 171
Registrován: 21 led 2019, 23:28
Profese: existuje
Dal poděkování: 60 poděkování
Dostal poděkování: 81 poděkování

Re: Daň z INTERNETU

Příspěvek od wittgenstein »

vilik píše: 22 kvě 2024, 12:33

Trochu mi to zavání slovíčkařením, rozhodně se nedaní internet. Stejnou logikou bych mohl tvrdit že se jedná o dan z elektrické přípojky.

To kulhá, protože bez Internetu a s elektřinou to platit člověk nebude muset.

Tito uživatelé poděkovali autorovi wittgenstein za příspěvek:
rubydup
Kisuke
Příspěvky: 1
Registrován: 22 kvě 2024, 13:48
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Daň z INTERNETU

Příspěvek od Kisuke »

Už se o tom mluví dlouhou dobu. Docela mne překvapilo, že o tomto zde již nebyla diskuze dávno. Teď se to jen zase hodně prezentuje v médiích.

Dost mne už někdy na začátku roku překvapil postoj p. Michálka, který vlastně s tímto zpoplatněním Internetu souhlasil! Dost by mne tedy zajímal postoj Pirátů. Chápu že se už řeší mnohem víc než jen Internet. Ale přeci přesně takovéhle nesmysly byly impulsem k založení strany a boj s nimi jedna ze základních myšlenek. Jako dlouhodobý volič a (velmi omezeně) podporovatel Pirátů jsem s mlčením a souhlasem velmi zklamán.
Nejde mi o tu částku, ale o ten princip jak je stanovena povinnost. Byť je to v mém případě vlastně daň více než 100% (Internet po shnilých telefonních drátech mám za 149 Kč, tedy dát k tomu daň 205 Kč je "pálka", skoro jak kdyby mít připojení k Internetu bylo jednou z dalších neřestí vedle alkoholu a hazardu)

Aby bylo jasno. Nejsem principielně proti financování nějakého média. Jen to vidím jinak. Současná rozežranost a rozlezlost ČT a ČRo je dle mého vidění neudržitelná. Nač je třeba mít mnoho televizních kanálů a desítky rozhlasových?
Navíc patří dle Vás tato média do současné doby? Dle mne nikoli.

Domnívám se že je to celé zralé na revizi. Přiznejme si že nějaké médium na informování občanů bychom potřebovali - minimálně pro případný krizový stav.
Zároveň alespoň v mé bublině klasický rozhlas a televizní příjem vlastně nikdo nepoužívá (s vyjímkou pár důchodců, ale i někteří z této věkové kategori o to nejeví zájem, pokud se naučili používat Internet). Tedy by se to médium mohlo posunout trošku do současnosti.
Moje představa: Nehrajme si na ČRo a ČT - udělejme jedno médium. Toto médium bude sloužit k informování občanů a to jak pomocí nějakého webového portálu (aby to bylo použitelné i pro lidi kteří nežijí v minulosti), tak se zachovaným televizním a rozhlasovým vysíláním (pro pamětníky a případnou krizovou situaci kdy z nějakého důvodu ta Internetová část nebude moci fungovat). Podporu tohoto informačního kanálu budeme financovat všichni bez rozdílu (odpadne tak byrokracie s posuzováním účelu zařízení, složité definice poplatníka, atd...).
Tedy nebyla by to daň z Internetu, ale daň za možnost žít (ale nákladově doufám mnohem menší).

=============================================

Další úplně oddělenou kapitolou a pro mne trochu záhadou je, jak například pan Baxa došel k závěru, že se poplatníkem stává člověk s Internetovým připojením a notebookem. Tak nějak to ve mne vyvolává otázku zda ten návrh četl alespoň p. Baxa. Ale možná sem prostě jen pomalejší a nechápu.

Citace z návrhu: "poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci ... vysílání, bez ohledu na způsob příjmu (dále jen „... přijímač“)"

To ve mne neimplikuje že se to vztahuje na na počítač. Marně se snažím vymyslet jak nějaký ze svých počítačů proměnit v rozhlasový nebo televizní přijímač (když přeskočím instalaci specializované karty/USB zařízení, které se beztak už moc nevyrábějí). Umím ho jen donutit si pro video nebo audio data/stream dojít (vyžádat si) do datacentra poskytovatele obsahu. A proto se přeci internetové video služby nazývají video na vyžádání / video-on-demand, a sem spadá například i iVysílání, podcasty, atd...

Jistě by šlo následně argumentovat třeba nějakým úmyslem zákonodárce... (myslel něco, ale napsal něco jiného) Ale to by to tam nemohl zákonodárce prostě napsat správně? Takhle se za chvíli nedomluvíme, když si každý začne najednou něčemu říkat úplně jinak než se tomu po léta říká - jen proto že se mu to zrovna líbí.

V kontextu této nejasnosti pak část návrhu která požaduje od poskytovatelů Internetu data o zákaznících vysloveně přebývá.

Naposledy upravil(a) Kisuke dne 22 kvě 2024, 15:08, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kisuke za příspěvky (celkem 2):
rubydup, Robert.Magni
vilik
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 128
Registrován: 03 úno 2020, 12:49
Profese: technik, programátor
Dal poděkování: 44 poděkování
Dostal poděkování: 63 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z INTERNETU

Příspěvek od vilik »

wittgenstein píše: 22 kvě 2024, 13:30
vilik píše: 22 kvě 2024, 12:33

Trochu mi to zavání slovíčkařením, rozhodně se nedaní internet. Stejnou logikou bych mohl tvrdit že se jedná o dan z elektrické přípojky.

To kulhá, protože bez Internetu a s elektřinou to platit člověk nebude muset.

Uplne to nekulha, neb dneska Ceska televize patra po neplaticich televizniho poplatku diky udajum o vlastnicich elektrickych pripoek jez ji poskytuje CEZ distribuce

Demokracie a liberalismus není o tom že si můžu dělat co chcu, ale především o zodpovědnosti za své jednání.

wittgenstein
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 171
Registrován: 21 led 2019, 23:28
Profese: existuje
Dal poděkování: 60 poděkování
Dostal poděkování: 81 poděkování

Re: Daň z INTERNETU

Příspěvek od wittgenstein »

vilik píše: 22 kvě 2024, 14:57
wittgenstein píše: 22 kvě 2024, 13:30
vilik píše: 22 kvě 2024, 12:33

Trochu mi to zavání slovíčkařením, rozhodně se nedaní internet. Stejnou logikou bych mohl tvrdit že se jedná o dan z elektrické přípojky.

To kulhá, protože bez Internetu a s elektřinou to platit člověk nebude muset.

Uplne to nekulha, neb dneska Ceska televize patra po neplaticich televizniho poplatku diky udajum o vlastnicich elektrickych pripoek jez ji poskytuje CEZ distribuce

Spíš tím jen plní databázi na spamování, ale nemohou na základě toho donutit člověka platit.

rubydup
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 16
Registrován: 23 pro 2017, 10:19
Profese: chem. analytik farmacie
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování

Re: Daň z INTERNETU

Příspěvek od rubydup »

vilik píše: 22 kvě 2024, 12:33

Trochu mi to zavání slovíčkařením, rozhodně se nedaní internet. Stejnou logikou bych mohl tvrdit že se jedná o dan z elektrické přípojky.

No a jak to chcete nazvat, když mám platit předplatné televizi a rozhlasu na základě toho, že mám připojení k internetu. Vám to dává smysl? Přikládám odkaz na nejnavštěvovanější weby v ČR. https://sitevhrsti.cz/nejnavstevovanejs ... e-stranky/

Jediný čeho se tím docílí, že za 10 let tu budeme mít přebubřelý mrtvý médium, které nám bude brát peníze z kapes. Nemusíme chodit daleko už si jeden takový zbytečný relikt platíme jmenuje se Česká Pošta, která mimochodem taky z vybírání koncesionářských poplatků profituje.

Když si je Česká Televize tak jasná svou důležitostí, proč si nedá předplatný :?: Narozdíl od TV signálu je velmi jednoduché technologicky přece zaručit, že kdo nekonzumuje ČT na internetu tak ji neplatí. A my piráti bychom tu měli být od toho, aby jsme ukazovali dinosaurům, že svět je jiný a technologie nám umožňují řešit věci jinak.

Ptám se tedy, co bude ČT a Rozhlas nutit inovovat když budou mít zaručený bezedný příjem za přípojku Internetu a ještě odškálováno o inflaci. Odpověď je NIC, budou si spokojeně popelařit přisáknutí na naše peněženky :roll:

Tito uživatelé poděkovali autorovi rubydup za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Vit.Fux
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5647
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22735 poděkování
Dostal poděkování: 4618 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z INTERNETU

Příspěvek od Robert.Magni »

Nikdy jsem ČT ani ČRo nic neplatil, neplatím a platit nebudu.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Jan.Wagner

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Jan.Wagner
BAN za porušování pravidel
Příspěvky: 517
Registrován: 04 čer 2010, 21:37
Profese: Elektromechanik
Dal poděkování: 545 poděkování
Dostal poděkování: 659 poděkování

Re: Daň z INTERNETU

Příspěvek od Jan.Wagner »

Ani korunu lhářům z ČT!

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Wagner za příspěvek:
Robert.Magni

Миру мир!

Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Příspěvky: 968
Registrován: 05 bře 2017, 11:57
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 2212 poděkování
Dostal poděkování: 2519 poděkování

Re: Daň z INTERNETU

Příspěvek od Ivor.Kollar »

Za mna by bolo pri tejto prilezitosti skor vhodne otvorit debatu, ako je mozne ze verejnopravne medium neumoznuje volne stahovanie diel vytvorenych verejnych penazi. Idealne rovno aj s archivom.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivor.Kollar za příspěvek:
Ondrej.Profant
Odpovědět

Zpět na „Kultura“