Reporty - Jakub Zach

Moderátoři: KoKS Zlínský kraj, PKS Zlínský kraj, Zastupitele - Zlinsky kraj

Uživatelský avatar
Jakub.Zach
Místní předsednictvo
Příspěvky: 260
Registrován: 07 lis 2017, 19:23
Profese: architekt, urbanista
Dal poděkování: 367 poděkování
Dostal poděkování: 342 poděkování

Re: Reporty - Jakub Zach

Příspěvek od Jakub.Zach »

Ahojte,
s novým rokem, je třeba napsat pár řádků na čem pracuji společně s týmem, který mám.

 • Od 1.2.23 spouštíme v rámci IDZK rozšířenou nabídku předplatných jízdenek. Po odzkoušení a pozitivních reakcí na zavedení časových jízdenek na 7 a 30(31) dní, rozšiřujeme nabídku na 3měsíční a roční jízdenky. Slibujeme si od toho větší zájem, jednak kvůli lepšímu cenovému zvýhodnění, ale i většího pohodlí kdy si každý měsíc nebude člověk muset kupovat další a další kupóny. Současně bude roční jízdenka základem pro další nabídku a to pro firemní zákazníky, kdy tuto jízdenku budou moci použít i jako formu benefitu pro své zaměstnance. Na podrobnostech a podmínkách zatím pracujeme. Stejně jako pracujeme i na denní časové jízdence, která by měla být zajímavá zejména pro turisty a návštěvníky kraje a tudíž by neměla být již vázaná jen na kartu Z jako jsou zatím všechny naše časové kupóny.

 • Současně jsme ke konci roku zahájili rozhovory s městy Vsetín a Kroměříž kvůli integraci MHD do systému IDZK. Uvědomujeme si, že aby systém plnohodnotně fungoval a předplatné jízdné bylo ještě více přitažlivé, je nutná právě integrace MHD ve všech okresních městech a městech, kde je větší aglomerace (Valašské Meziříčí). Na jednáních jsme zástupce měst informovali o našich úmyslech, vizi jednotného systému ID, podmínkách a možnostech jak integrovat aby to bylo co nejvíce férové pro obě strany (kraj + město). Ve Vsetíně i v KM bylo přijetí vesměs pozitivní a v následujícím období se budou dolaďovat zejména ekonomické a technické záležitosti. Velkou zásluhu na tomto má i náš pirátský kolega Honza Kolařík z U.H.. Co se integrace ostatních měst týká, tak U. Hradiště začne fungovat v integrovaném režimu již letos. Zlín vzhledem ke spojení v souměstí s Otrokovicemi, technických okolnostech ekonomických a politických podmínkách bude složitější, ale již teď Koved spolupracuje s DSZO na menších projektech, které značí budoucí integraci. Jedná se zejména o propojení informačních a zobrazovacích technologií (info panely na zastávkách), sjednocení vizuálu zastávek (kde zajíždí jak DSZO tak IDZK) apod. Současně jsme spolupracovali v rámci konzultací při výběrovém řízení na nové odbavovací systémy pro MHD ve Zlíně-Otrokovicích, tak aby budoucí integrace byla technicky bezproblémová.

 • Vzhledem k nutnosti zrychlit naše odbavení v autobusech přes Z účet, pracujeme na virtualizaci účtu a jeho provázání s platební kartou, 2D čtečkami a vlastní aplikaci pro účet v IDZK. Nicméně prvním krokem je aplikace Můj vlak, která je všeobecně chválena a má dobrou pověst. Tato aplikace bude doplněna o jízdní řády jak vlakové tak i autobusové dopravy v závazku kraje (IDZK). Také se už na zastávkách objevují nové jízdní řády, které mají novou jednodušší a hlavně přehlednější grafiku. Člověk rychleji najde svůj spoj. Navíc jsou tyto řády doplněny o QR kódy, které obsahují všechny linky obsluhující danou zastávku, jejich aktuální časy odjezdů, ale i aktuálních případných zpoždění.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Zach za příspěvek:
Vaclav.Krapacek
Předseda MS Kroměříž /// Krajský zastupitel ZLK /// architekt, urbanista, člověk s veselou povahou a věčný optimista
Uživatelský avatar
Jakub.Zach
Místní předsednictvo
Příspěvky: 260
Registrován: 07 lis 2017, 19:23
Profese: architekt, urbanista
Dal poděkování: 367 poděkování
Dostal poděkování: 342 poděkování

Re: Reporty - Jakub Zach

Příspěvek od Jakub.Zach »

Ahojte,
od posledního reportu mám spoustu novinek. Většina z nich již sice byla publikována v mediích, ale alespoň menší souhrn.

 • Máme podepsanou smlouvu se švýcarskou společností Fairtiq, která svým startupem inovuje odbavení ve veřejné dopravě. V tuto chvíli finišujeme úpravu dat, které budou sloužit pro přesnou lokalizaci a fungování aplikace a během příštího týdne po aplikaci těchto dat by měla být zprovozněna zkušební verze, kde budeme testovat přesnost a vychytávat „dětské mouchy“. Aplikace by měla přinést zcela nový komfort a rychlost odbavení a měla by fungovat ve všech systémech veřejné dopravy, kterou provozuje IDZK (včetně všech integrovaných MHD). Ostrý provoz plánujeme na léto, tak abychom lidi na aplikaci naučili a do začátku školního roku nalákali i studenty apod. Aplikace by měla být primárně určena pro lidi, kteří nejezdí veřejnou dopravou každý den (na ty jsou cílené časové jízdenky), ale mají potenciál pro příležitostné cestovatele, turisty apod. Podepsáním smlouvy s Fairtiq jsme spustili docela povyk a víme již nejméně o dalších třech krajích, kde se začínají o aplikaci zajímat či vstoupili do jednání s Fairtiq. Stejně tak i slovenské ministerstvo dopravy. Když se vše povede, budeme průkopníky a lídři v technologické inovaci odbavení ve střední Evropě.

 • Integrace MHD. Daří se nám integrovat. Vsetín jsme toto úterý „převzali“. Tzn, že platí tarify IDZK, karta Z a časové jízdenky. Cena základní jízdenky se sice na první pohled zvýší o tři koruny (z 12 na 15,-Kč), ale současně bude platnost jízdenky prodloužena o 15 min (45min). Součástí samozřejmě bude i Fairtiq app po spuštění ostrého provozu.

 • Integrace MHD Uherské Hradiště. Oficiálně máme zaintegrováno, nicméně se čeká na nového dopravce, které město vybralo na základě výběrového řízení, nicméně došlo k podání námitek a trošku se to tam celé domotalo. Platí opět tarif IDZK, Fairtiq app po ostrém spuštění a do budoucna nástup/výstup všemi dveřmi. Současně došlo ke spuštění nové linky 300, která supluje MHD Staré město, U. Hradiště, Kunovice a díky této lince se lidé z Kunovic dostanou bez přestupu do centra Hradiště, na nádraží a na nádraží ve Starém městě. Linka je plně zaintegrována a už zde je systém nástupu a výstupu všemi dveřmi.

 • Integrace MHD Kroměříž. Blížíme se do finále i zde. Po trošku vlažnějším startu, kdy jsme vedení města museli přesvědčovat o výhodách a vyvracet některé jejich obavy, jsme dospěli k úspěšnému „startu integrace“. Zde byl navíc teoretický problém s odlišnou technologií odbavovacího systémemu, kde naštěstí došlo po testech k synchronizaci. I zde po integraci bude platit jednotný tarif IDZK, Fairtiq app po spuštění ostrého startu, časové jízdenky a nástup/výstup všemi dveřmi. Změna systému nastupování značně urychlí odbavení, což byla jedna z podmínek v KM.

 • Integrace MHD Zlín-Otrokovice. Máme zde podepsané memorandum o spolupráci. V tuto chvíli již probíhá školení na aplikaci Fairtiq, takže při spuštění aplikace bude fungovat již i ve Zlíně-Otrokovicích, i když nebudeme mít ještě plně zaintegrováno účtem Z a tarify IDZK. Nicméně i zde se práce na plné integraci hodně posunula a vede správným směrem.

 • Kromě aplikace Fairtiq ale pracujeme i na digitalizaci účtu (aplikace) Z a tím citelnému urychlení odbavení. Díky horizontální smlouvě (kterou uzavřelo ještě minulé vedení kraje) o využití technologie ODIS, odbavení u řidiče kartičkou Z trvá klidně aži 6 sekund, což je příliš dlouhá doba, které jsme si vědomi. Nová aplikace Z bude prakticky virtuální účet, na který si budeme moci nahrát/ nakupovat/ dobíjet časové jízdenky, hledat jízdní řády, a do budoucna rezervovat místenku pro kolo/ pro sebe. Tuto aplikaci chceme spustit do konce tohoto roku.

 • Horkou novinkou je možné propojení IDZK s poskytovatelem sdílených kol, který by mohl umístit ve městech Zlínského kraje stojany se sdílenými koly. Kola by si bylo možné půjčovat také přes aplikaci Z a to formou přídavného modulu do této chystané aplikace, kde se již s přídavnými moduly počítá. Máme nabídku na pilotní program pro první tři města v našem kraji, kde by stojany byly umístěny kromě např. turisticky exponovaných míst i v místech terminálů veřejné dopravy. Podporou a zapojení sdílených dopravních prostředků včetně kol, plníme jeden z našich dalších programových bodů.

 • Kromě toho stále optimalizujeme jednotlivé linky dle harmonogramu. Blíží se nám start oblasti Kroměříž-Morkovicko.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Zach za příspěvky (celkem 2):
Petr.Tkadlec, Vaclav.Krapacek
Předseda MS Kroměříž /// Krajský zastupitel ZLK /// architekt, urbanista, člověk s veselou povahou a věčný optimista
Odpovědět

Zpět na „Zastupitelstvo - Zlínský kraj“