RV 5/2024 - Reforma aparátu strany

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Jednatelé, Předsedající RV

Zamčeno
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18745
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 34012 poděkování

Re: RV 5/2024 - Reforma aparátu strany

Příspěvek od Martin.Kucera »

David.Wagner píše: 13 úno 2024, 16:33

Tak to asi chceš navrhnout nějakou úplně jinou změnu, ono to nenastavuje CF. CF rozhodnulo o vzniku odborů (stejně jako může rozhodnout o jejich zániku a to i inidividuálně) a volí jejich vedoucí. Dále CF rozhodnulo, že kompetence odborů stanovuje RV. Tím končí vztah CF-odbory, kdy se členové třeba běžně ptají, co se vlastně v odboru děje a jak funguje.
CF tedy odbor pouze zřizuje nebo ruší, RV mu nastavuje kompetence,

Promiň, ale to co píšeš o CF prostě není pravda a je smutné že to píše zrovna člen RV s ambiciózním reformním plánem (který by tedy měl mít prostudovaný ZřKO).
Hle.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2212
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 951 poděkování
Dostal poděkování: 7443 poděkování

Re: RV 5/2024 - Reforma aparátu strany

Příspěvek od David.Wagner »

Martin.Kucera píše: 14 úno 2024, 18:25
David.Wagner píše: 13 úno 2024, 16:33

Tak to asi chceš navrhnout nějakou úplně jinou změnu, ono to nenastavuje CF. CF rozhodnulo o vzniku odborů (stejně jako může rozhodnout o jejich zániku a to i inidividuálně) a volí jejich vedoucí. Dále CF rozhodnulo, že kompetence odborů stanovuje RV. Tím končí vztah CF-odbory, kdy se členové třeba běžně ptají, co se vlastně v odboru děje a jak funguje.
CF tedy odbor pouze zřizuje nebo ruší, RV mu nastavuje kompetence,

Promiň, ale to co píšeš o CF prostě není pravda a je smutné že to píše zrovna člen RV s ambiciózním reformním plánem (který by tedy měl mít prostudovaný ZřKO).
Hle.

Martine promiň, ale tohle popírá přesně co?
Protože tohle jsou ty nejširší, základní věci určené při vzniku útvaru. LReálné vymezení agend kdo co dělá a má na starosti probíhá v OŘ - koneckonců, viz konec tebou odkazovaného dokumentu, kde účinnost a upravení mezí působností zajišťuje explicitně RV skrze Organizační řád (Tento předpis provede republikový výbor vydáním statutů komisí, odborů a dalších týmů (organizační řád), které mohou upravit meze jejich působnosti.).

Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 2):
Tomas.Valek, Jakub.Backa

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18745
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 34012 poděkování

Re: RV 5/2024 - Reforma aparátu strany

Příspěvek od Martin.Kucera »

David.Wagner píše: 14 úno 2024, 18:40

Martine promiň, ale tohle popírá přesně co?

No IMHO to popírá tvoje tvrzení "CF tedy odbor pouze zřizuje nebo ruší, RV mu nastavuje kompetence,"
Protože RV ty kompetence nastavuje v mantinelech mnou odkazovaného paragrafu. Nemůže tedy napřiklad přidělit PO kompetenci "předsedání jednání na internetu" a MO kompetenci "vydávání prováděcích vyhlášek k jednacímu řádu".
Tudíž CF se může rozhodnout tyhle mantinely i pozměnit, či je vymezit podrobněji.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Lukas.Hejduk

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2212
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 951 poděkování
Dostal poděkování: 7443 poděkování

Re: RV 5/2024 - Reforma aparátu strany

Příspěvek od David.Wagner »

Martin.Kucera píše: 14 úno 2024, 18:48
David.Wagner píše: 14 úno 2024, 18:40

Martine promiň, ale tohle popírá přesně co?

No IMHO to popírá tvoje tvrzení "CF tedy odbor pouze zřizuje nebo ruší, RV mu nastavuje kompetence,"
Protože RV ty kompetence nastavuje v mantinelech mnou odkazovaného paragrafu. Nemůže tedy napřiklad přidělit PO kompetenci "předsedání jednání na internetu" a MO kompetenci "vydávání prováděcích vyhlášek k jednacímu řádu".
Tudíž CF se může rozhodnout tyhle mantinely i pozměnit, či je vymezit podrobněji.

No, CF se může samozřejmě rozhodnout kdykoliv cokoliv, to je pak těžký. V rámci předpisu o zřízení komisí a odborů se ale rozhodlo také praktické provádění a nastavování těchto kompetencí svěřit RV dokud nezmění názor - což je opět implicitní ve všem, protože v důsledku CF může naprosto cokoliv, kdykoliv, protože si ty pravidla prostě změní.
A míjíš kontext původního dialogu: ten je Lukášovo tvrzení, že odebíráme práva CF a převádíme je RP. To jednoduše není pravda - CF žádná práva odebrána nejsou, CF bude i v budoucnu mít samozřejmě možnost přijít a říct "nyní přepisuji pravidla, vnitřní život strany se nyní řídí mayským kalendářem". Když už, tak by se dalo říct, že nějaká prováděcí práva RV (blizší vymezení kompetencí) převádíme na RP, ale ten přenos rozhodně není CF - RP.

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18745
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 34012 poděkování

Re: RV 5/2024 - Reforma aparátu strany

Příspěvek od Martin.Kucera »

No tak zrušením tří odborů přijde CF o práva volit jejich vedoucí, bude už moci leda odvolat jmenované vedoucí oddělení.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Lukas.Hejduk

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jan.Novak
Republikový výbor
Příspěvky: 2447
Registrován: 22 čer 2010, 19:12
Profese: Politolog, Historik
Bydliště: Týn nad Vltavou
Dal poděkování: 4042 poděkování
Dostal poděkování: 2936 poděkování

Re: RV 5/2024 - Reforma aparátu strany

Příspěvek od Jan.Novak »

David.Wagner píše: 14 úno 2024, 18:05

Čau,

protože jednání je to dlouhý a náročný, rozhodli jsme se, že pro nějakou minimální míru zjednodušení

a) ve velmi jednoduché formě najdete shrnuté dokumenty a varianty tady (https://www.dfw.cz/2024/02/14/reforma-spravy-strany/)

b) nabídneme ještě jedno jitsi na probrání našeho návrhu, primárně pro členy RV kteří se ještě nestihli na věc podívat, ale kontrolovat občanky a funkce nebudeme.
Sešli bychom se ve středu 21.2. v 19:00 na https://jitsi.pirati.cz/navrhreformyvw, rádi vás uvidíme.

OFFTOPIC(nechávám na úvaze předsedajícího @Jan.Novak , jestli je rozeslat pozvánku na členy RV vhodné nebo nevhodné, já v tom problém nevidím, ale taky to není rozhodnutí na mě že jo:) )

A nechcete se třeba jako domluvit s dalšími předkladateli, a dát tomu nějakej formát, kterej nebude ve stylu (sorry neber to nijak zle) "nás návrh je nejlepší", ale bude to nějak komparativní s vyváženým prostorem a diskusí mezi tím jak jsou na tom jednotlivé návrhy? Já vím, že od toho je tu tohle vlákno a bude od toho hodinka, možná dvě, nebo dokonce tři na fyzickém zasedání, ale tak nějak by se mi to zalíbilo víc. Klidně to tam nějak odřídím.

Člen RV za JčK
Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Jihočeského kraje
Zastupitel města Týn nad Vltavou

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2212
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 951 poděkování
Dostal poděkování: 7443 poděkování

Re: RV 5/2024 - Reforma aparátu strany

Příspěvek od David.Wagner »

Jan.Novak píše: 14 úno 2024, 20:55
David.Wagner píše: 14 úno 2024, 18:05

Čau,

protože jednání je to dlouhý a náročný, rozhodli jsme se, že pro nějakou minimální míru zjednodušení

a) ve velmi jednoduché formě najdete shrnuté dokumenty a varianty tady (https://www.dfw.cz/2024/02/14/reforma-spravy-strany/)

b) nabídneme ještě jedno jitsi na probrání našeho návrhu, primárně pro členy RV kteří se ještě nestihli na věc podívat, ale kontrolovat občanky a funkce nebudeme.
Sešli bychom se ve středu 21.2. v 19:00 na https://jitsi.pirati.cz/navrhreformyvw, rádi vás uvidíme.

OFFTOPIC(nechávám na úvaze předsedajícího @Jan.Novak , jestli je rozeslat pozvánku na členy RV vhodné nebo nevhodné, já v tom problém nevidím, ale taky to není rozhodnutí na mě že jo:) )

A nechcete se třeba jako domluvit s dalšími předkladateli, a dát tomu nějakej formát, kterej nebude ve stylu (sorry neber to nijak zle) "nás návrh je nejlepší", ale bude to nějak komparativní s vyváženým prostorem a diskusí mezi tím jak jsou na tom jednotlivé návrhy? Já vím, že od toho je tu tohle vlákno a bude od toho hodinka, možná dvě, nebo dokonce tři na fyzickém zasedání, ale tak nějak by se mi to zalíbilo víc. Klidně to tam nějak odřídím.

To určitě můžeš zařídit a proto se tě ptám, je to určitě možnost. Ale protože jednáme celkem za chvíli a nikde nic, tak vykopáváme že se rádi potkáme a jestli z toho učiníš jakoby diskuzi, cajk, rád přijdu.

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jan.Novak
Republikový výbor
Příspěvky: 2447
Registrován: 22 čer 2010, 19:12
Profese: Politolog, Historik
Bydliště: Týn nad Vltavou
Dal poděkování: 4042 poděkování
Dostal poděkování: 2936 poděkování

Re: RV 5/2024 - Reforma aparátu strany

Příspěvek od Jan.Novak »

@Janka.Michailidu , @Lukas.Hejduk a @Jakub.Michalek zájem se zúčastnit strukturované debaty na jitsi? Ve středu 21.2. v 19:00.
Pokud by se zúčastnili všechny strany, tak to rozešlu SZ.

Člen RV za JčK
Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Jihočeského kraje
Zastupitel města Týn nad Vltavou

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 890
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1302 poděkování
Dostal poděkování: 3567 poděkování

Re: RV 5/2024 - Reforma aparátu strany

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Díky za reakci, Davide. Já to vezmu již jen velmi stručně.

Vypíchnu to nejdůležitější:

David.Wagner píše: 13 úno 2024, 16:33

My od začátku opakujeme linku "co je úřednické a apolitické, nechť řeší kancelář a je to opravdu úřednické. Co je politické nebo založené na práci dobrovolníků, ať se zachová nebo přesune do nového orgánu strany." V čem je toto rozdělení špatně?

Protože takto podané to zní docela pěkně. A to dokonce i když nechám stranou již zmiňovanou tezi, že v politické straně je ta dělící linie mezi politickou a úřednickou činností velmi tenká.
Problém je ta konkrétní implementace. Jedna věc je, že to že se dají pravomoci pod kancelář, z nich zázračně neudělají víc úřednické. Jen prostě bude jiný politický orgán, který je vybírá a dozoruje. Představa, že odbory jsou neustále předmětem nějakého politického boje (98% času vůbec nejsou) a kancelář je a bude nějaká mekka neutrální úředničiny, mi přijde až úsměvná. Ale budiž.
To s čím mám větší problém je, že i ty činnosti, které vymezujete jako politické z velké části přidělujete buď opět kanceláři nebo kanceláři s dohledem RP.
Takže tohle prostě není nějaká snaha o rozdělení věcí na úřednické a politické činnosti při zachování současného rozvržení pravomocí pro jednotlivé orgány. Tohle je snaha centralizovat do rukou RP relativně velké množství přímých nebo nepřímých pravomocí s velmi vágně definovanou kontrolní rolí (která většinou končí u možnosti odvolávat). A když budu trochu škodolibý udělám vám to, co nám teď děláte furt - tak dodám, že je úplně v pohodě tohle chtít.

To je i dost gró té debaty. Já vůbec nemám problém s ad hoc debatou, o tom které činnosti jsou úřednické, u kterých dává smysl zařazení pod kancelář nebo jiný orgán. Nikdy (aspoň doufám) neřekl, že moje totální hranice je polovina AO. Jen jsem psal, že u AO si asi dokážu představit jeho komplet zrušení při vyčlenění předsedání aj. Co si naopak třeba absolutně nedokážu představit a budu proti tomu na půdě CF bojovat do roztrhání a neustále to zdůrazňovat, je vyčlenění MO jako en bloc a přesun pod kancelář namísto debaty o konkrétních pravomocech, dopadech a kontrole.

K tomu zbytku:

1) Zas a znovu se vracíme k tomu, že přesunutí pravomocí pod kancelář má vyřešit ty údajné neduhy. Já vám ten optimismus věřím a zároveň závidím. Ale nesdílím ho. Nově budou jednotlivá oddělení, jednotlivé oblasti bojovat mezi sebou v rámci kanceláře, bojovat o zdroje vůči RP a vymlouvat se, proč nejde realizovat to či ono v rámci kanceláře. Každý člověk, který pracoval ve středně velké organizaci, která v sobě sdružuje více než jeden směr činnosti (typicky třeba IT vs marketing vs běžná operativa) potvrdí, že to je běžný jev a to bez ohledu na to, jak moc je daná organizace centrálně řízená nebo naopak roztříštěná.
Jsem velmi přesvědčený, že ty popisované neduhy fungování pod kanceláří nevyřeší a ani dramaticky nezlepší (maximálně některé ty projevy budou vypadat jinak, některé budou amplifikované, jiné utlumené). Jistě máte právo tvrdit opak, nějak si to asi bude muset přebrat CF.

2) To stejné platí pro otázku, jestli ten náš návrh 'něco dělá nebo nedělá'. Asi jsme v bodě, kdy to fakt budeme muset nechat posoudit CF.
Ať si ten návrh každý přečte a dobere se k tomu, jestli nic neměníme nebo naopak navrhujeme kodifikovat konkrétní nástroj, který zlepší možnost a efektivitu na ose 'RP úkoluje -> odbory plní' a zároveň zvyšuje možnost sledovat a kontrolovat to, co po stranickém aparátu RP vlastně chce a do jaké míry to odbory plní.

3) S těmi pravomocemi to byla docela ostrá reakce a snaha vykreslit mě jako blbce, který neví o čem mluví, ve chvíli, kdy s těmi pravomocemi a nastavováním agendy je to minimálně složitější - tak jak už popsal Martin K. Argumentace, že CF se nevzdává žádných pravomocí, protože si je vždy může vzít zpátky, je technicky asi možná, ale no... :)) CF nově nebude volit, jestli jsem v tom vašem návrhu nic nepřehlédl, tak nebude nastavovat mantinely, které dnes (na už ne úplně high-level úrovni) nastavuje dnes, proces odvolávání a zásahů bude dramaticky složitější.
Tak jako tak zůstává gró toho, co jsem psal (a co píšu už výše). Za mě máme vést - klidně kontinuální a průběžně revidovanou - debatu o konkrétních agendách a kdo je má vykonávat. A bez ohledu na současný stav považuji model 'nějak si to nastaví RP' za suboptimální minimálně.

Na závěr k té apokalypse:
Škoda, že je málo času, protože tohle je asi signál, že bychom si měli dát pauzu a je to zbytečně přehrocený. Já doslova napsal 'snad NEZPŮSOBÍ apokalypsu vnitrostranické demokracie', což měla být humorná replika na to, že pokud byste tam zapracovali ty strategie pro jednotlivé oblasti, tak by mi to přišlo jako žitelný návrh. Tak přestože teda ten výrok imho neimplikuje, že bez toho by to apokalysa byla, tak pokud to bylo nějak špatně pochopeno, tak mě to mrzí.

Jan.Novak píše: 15 úno 2024, 09:39

@Janka.Michailidu , @Lukas.Hejduk a @Jakub.Michalek zájem se zúčastnit strukturované debaty na jitsi? Ve středu 21.2. v 19:00.
Pokud by se zúčastnili všechny strany, tak to rozešlu SZ.

Zájem máme, věřím, že si to časově s Jankou vyřešíme tak, aby tam alespoň jeden z nás byl.

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Tereza.Hubackova
Republikový výbor
Příspěvky: 609
Registrován: 10 dub 2016, 10:11
Profese: sociální pracovník
Dal poděkování: 2252 poděkování
Dostal poděkování: 1165 poděkování

Re: RV 5/2024 - Reforma aparátu strany

Příspěvek od Tereza.Hubackova »

David.Wagner píše: 14 úno 2024, 23:12
Jan.Novak píše: 14 úno 2024, 20:55
David.Wagner píše: 14 úno 2024, 18:05

Čau,

protože jednání je to dlouhý a náročný, rozhodli jsme se, že pro nějakou minimální míru zjednodušení

a) ve velmi jednoduché formě najdete shrnuté dokumenty a varianty tady (https://www.dfw.cz/2024/02/14/reforma-spravy-strany/)

b) nabídneme ještě jedno jitsi na probrání našeho návrhu, primárně pro členy RV kteří se ještě nestihli na věc podívat, ale kontrolovat občanky a funkce nebudeme.
Sešli bychom se ve středu 21.2. v 19:00 na https://jitsi.pirati.cz/navrhreformyvw, rádi vás uvidíme.

OFFTOPIC(nechávám na úvaze předsedajícího @Jan.Novak , jestli je rozeslat pozvánku na členy RV vhodné nebo nevhodné, já v tom problém nevidím, ale taky to není rozhodnutí na mě že jo:) )

A nechcete se třeba jako domluvit s dalšími předkladateli, a dát tomu nějakej formát, kterej nebude ve stylu (sorry neber to nijak zle) "nás návrh je nejlepší", ale bude to nějak komparativní s vyváženým prostorem a diskusí mezi tím jak jsou na tom jednotlivé návrhy? Já vím, že od toho je tu tohle vlákno a bude od toho hodinka, možná dvě, nebo dokonce tři na fyzickém zasedání, ale tak nějak by se mi to zalíbilo víc. Klidně to tam nějak odřídím.

To určitě můžeš zařídit a proto se tě ptám, je to určitě možnost. Ale protože jednáme celkem za chvíli a nikde nic, tak vykopáváme že se rádi potkáme a jestli z toho učiníš jakoby diskuzi, cajk, rád přijdu.

Ahoj, můžu poprosit o pořízení záznamu? Bohužel takhle narychlo nejsem schopná si udělat čas, i když bych o to stála (ve středu máme schůzi MS).

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Hubackova za příspěvek:
Tomas.Valek

Tereza Hubáčková
PMS Praha 6
Republikový výbor
Zastupitelka v Praze 6
RT sociálních věcí, pracovní skupina pro SPOD

Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“