(ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
 • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
 • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
 • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
 • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Uživatelský avatar
Frantisek.Hagara
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 250
Registrován: 07 říj 2016, 22:10
Bydliště: Plzeň 1
Dal poděkování: 602 poděkování
Dostal poděkování: 348 poděkování

(ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Frantisek.Hagara »

Ahoj,

RV již před nějakým časem vypracoval dokument Etika kampaňování ve vnitrostranických volbách https://wiki.pirati.cz/rv/etika-kampanovani, který se zabýval tím, co je přípustné při vedení kampaně při vnitrostranické volbě. Tento dokument byl problematický v tom ohledu, že jeho charakter je pouze doporučující (opravte mne, pokud se mýlím), z čehož vyplývá, že ten, kdo jej porušil, nebyl za jeho porušení nijak sankcionován, zatímco toho, kdo se tím chtěl řídit, spíše znevýhodňoval. Aktuálně je celý ten dokument Etika kampaňování stejně passé, takže je asi zbytečné to řešit. Nyní se projednává Kodex chování, který ale neřeší problém, který bych zde chtěl nastínit.

Proč to vlastně řeším? V Plzeňském kraji máme opakovaný problém s vnitřními volbami při obsazování míst na kandidátce. Nevím, jaké je praxe v jiných místních a krajských sdruženích, ale doufám, že se jedná o pouze lokální problém. Dochází zde totiž k tomu, že během volby, ať už se jedná o volbu leadera/leadryně kandidátky nebo čelních (volitelných) míst na kandidátce, někteří kandidáti obvolávají jednotlivé členy a v lepším případě se jen zeptají, pro koho dotyčný/á hlasuje/hlasoval(a), v tom horším případě se kandidáti/kandidátky (případně jejich zástupci - vyskytlo se zde již i delegování toho obvolávání na jiné osoby) snaží dotyčného člena/členku přesvědčit, aby mu/jí dal hlas. Někteří členové si dokonce vedou nástěnku nebo tabulku se jmény, aby měli přehled o tom, kolik mají aktuálně hlasů.

V minulosti v našem krajském sdružení došlo k tomu, během grilování kandidát X (nebudu jej jmenovat) slíbil svým protikandidátům, že nebude obvolávat členy za účelem získávání hlasů pro sebe, ale následně si na toto obvolávání z jeho strany někteří členové stěžovali předsedovi krajského sdružení a chtěli kvůli tomu napadnout probíhající volbu, k čemuž nedošlo. Následně předseda KS rozeslal členům anketu, ve které se dotazoval členů, zda jim to obvolávání v průběhu volby vadí. Anketa dopadla bohužel tak, že většině to obvolávání nevadí - viewtopic.php?p=745689#p745689.

Dotazník.PNG

Aktuálně u nás v Plzeňském kraji probíhají volby na krajskou kandidátku viewtopic.php?p=869381#p869381 a její průběh vidím jako velmi nešťastný. Systém volby byl navržen tak, že na čelo se v každém kole volí pouze jeden kandidát, což je zcela účelové pro to, aby se to zvládlo lépe ovlivnit a navolat. Pokud by se totiž hlasovalo o více kandidátech najednou, nebylo by tak snadné ovlivnit prostřednictvím telefonátů pořadí jednotlivých kandidátů. Už během volby leadera docházelo k obvolávání členů. Na čelo kandidátky se přihlásilo 21 členů a do druhého kola postoupili pouze 4 kandidáti, což příliš nevypovídá o tom, že by se hlasovalo o přijatelnosti, ale že byla volba takticky zmanipulována. Následně ještě k tomu došlo k odstoupení některých kandidátů z volby, čímž byla zase omezena možnost členů rozhodnout o pořadí na kandidátce.

Já osobně se domnívám, že obvolávání nebo jiné kontaktování členů během vnitrostranických voleb s doporučením, jak mají hlasovat, naprosto popírá a ohýbá ten princip přímé demokracie. Místo toho, aby členové hlasovali podle svého uvážení, tak se z toho spíše stává koordinovaná a domluvená volba, která není příliš vzdálená tomu, jak se skládají kandidátky v jiných stranách, které si na vnitřní přímou demokracii ani nehrají. Petr Vileta se na poslední krajské schůzi vyjádřil, že by každého, kdo by mu zavolal s tím, aby někoho volil, poslal někam. Ne každý k tomu má však stejný přístup.

Jako možný návrh řešení navrhuji doplnění Kodexu chování o věci týkající se vnitrostranických voleb a zároveň, aby v něm byly uvedeny sankce v případě jeho porušení - například nepřihlížení k hlasům pro kandidáta, který kodex poruší. Případně zřízení funkce volebního dozoru, kdy by osoba z jiného kraje mohla dozorovat na správný průběh volby a bylo možné této osobě případně nahlásit anonymně možná porušení kodexu. Budu rád za sdílení příkladů dobré praxe, případně jiných návrhů, jak zamezit účelovému ohýbání vnitřní přímé demokracie.

Chtěl bych to případně přepracovat v členský podnět, pokud mi někdo pomůže s formulováním hlasovatelného usnesení.

mail: frantisek.hagara@pirati.czOFFTOPIC Děda kouká z okna paneláku a říká: „Ti studenti jsou dneska tak chudý, že kouřej jednu cigaretu v pěti lidech a ještě se tomu smějou.“

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2535
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1800 poděkování
Dostal poděkování: 2929 poděkování

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Tomas.Valek »

Ahoj,

musím za sebe říct, že jsem rád za tvůj přístup, za který si doma asi moc vděku nevysloužíš, a kdy nejprve otevřeš diskusi, než bys vykopával členský podnět, který nemá jasnou vyjádřenou podobu a ke kterému by se mohla vyjádřit i "protistrana".

Za sebe bych ti určitě doporučil na první místě kontaktovat váš volební dohled z RV, tedy @Daniel.Mazur a @Jan.Novak.

Republikový výbor totiž v rámci dohledu nad volbami může mimo jiné:

§ 17 Změna volebního programu a kandidátní listiny
V mimořádných a odůvodněných případech může republikový výbor změnit

a) předložený volební program nebo
b) předloženou kandidátní listinu.Sdílím také tvůj názor na Etiku kampaňování, která přinášela více problémů než řešení, nový Kodex, (pokud je CF schválí), v tomto naopak přináší několik závazných změn, mimo jiné zákaz spamování. S konkrétními věcmi se tedy lze obrátit na KK nebo ve zkráceném řízení (například napadnutí výsledku volby na RK). Stížnosti by ale vždy mělo předcházet pokus o smírné řešení (tedy například námitka vůči výsledku hlasování a podobně).

Samo o sobě jinak volba po jednotlivci v těchto primárkách napříč republikou nijak výjimečná není, musím říct, že v PlK jste měli alespoň lepší formát, kdy jste volili přijatelnost společně, v některých krajích volili po jednotlivcích čelo v prvním i ve druhém kole. Zvenčí tak výsledek 1. kola (postup jen 4 kandidátů) volby čela není nijak překvapivý vzhledem k volební účasti přes 90% a tomu, že volba lídra u vás dopadnula i ve druhém kole téměř fifty fifty. (Mohl bych tu opakovat zážitek z JčK, kde se volba pozic 6-10 odehrála na šestkrát.)

To co jsi popsal, tedy že někdo láme výsledky volebního rozhodnutí z jiných členů je rozhodně no go, a věřím, že odporuje čl. 6 Stanov, kdy pirátská hlasování musí probíhat v souladu s demokratickými zásadami, které jsou především rovné, svobodné, všeobecné a tajné volby. Co se týče samotného obvolávání dalších členů, tak je ale třeba si uvědomit, že stejně tak je dle Stanov členským právem každého člena, obracet se na jiné členy či orgány steany se svými návrhy, iniciativami, otázkami a připomínkami, což nezmění ani usnesení CF.

Pokud to tedy shrnu:

 • zákaz nevyžádaných hromadných zpráv, které rozesílá někdo, kdo k tomu není oprávněn (oprávěný je předsedající nebo další osoby, které pověří jako například KoKS, eventuálně PKS), je za mě špatně, i když to zatím není jasně a přímo kodifikováno, pokud to již někdo dělá, tak je za mě obecně nepřijatelné, pokud není hromadná zpráva napsána neutrálně a například pouze nevybízí ke zvýšení účasti nebo k hlasování. (Něco jiného je opět komunikace jeden na jednoho.)
 • obvolávat členy jeden na jednoho, (pokud k tomu opět nevyužívá někdo zdrojů strany, ke kterým by jinak neměl přístup, například seznam telefonních čísel, které nemá od samotných členů), je v souladu se Stanovami. Člen se pak může bránit nejlépe asi tak, že si daný kontakt zablokuje, jinak zde možnost obrany nevidím (ani skrze CF, pokud nebudeme chtít změnit členská práva).
 • ptát se jak členové hlasovali je podle mne neetické a pokud by mi to někdo udělal, tak bych reagoval asi jako Petr, nicméně dokud to není formou nátlaku či jinak nepřiměřené, tak to také nelze postihovat, lze v tom ale určitě šířit osvětu, že se takto nejedná. Dá se jinak říci, že by to narušilo tajnost volby.
 • volební chování, kdy kandidáti ve druhém či jiném kole odstupují, aby podpořili jiného člena, ať už to dělají po domluvě či ne, není nijak mimořádné, někdy tomu pak voliči zatleskají, jindy ne, ale jinak než vlastním hlasováním, jej odměňovat nelze.

Při diskusích o kodexu jsme se na pracovní skupině zabývali i možností punifiakce kandidáta, který jej za účelem lepšího volebního výsledku poruší, nebo to udělají další osoby v jeho prospěch, prakticky jsme se ale shodnuli, že to postihovat nelze, neboť by jinak nebylo nic snazšího, než zdánlivě podpořit takovýmto zakázaným způsobem svého oponenta a tím dosáhnout jeho stažení z volby.

Na tvém místě bych se tedy nejprve obrátil na volební dozor RV, případně i na výbor jako celek. Pokud máš pochybnosti o demokratickém způsobu proběhlé volby, tak je na místě vznést námitku předsedajícímu a popsat konkrétně, co se stalo špatně a jak. A pokud ti předsedající nevyhoví, tak se obrátit na přezkumné orgány, otaguji tady rovnou i předsedu KK @Jan.Hora.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvky (celkem 8):
Robert.Magni, Vojtech.Pikal, Frantisek.Hagara, Olga.Sejrkova, Hana.Harantova, Michal.Ertl, Martin.Sterba, Jan.Zavadil

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2483
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2015 poděkování
Dostal poděkování: 3256 poděkování

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Jan.Prokop »

Frantisek.Hagara píše: 11 úno 2024, 21:39

Aktuálně u nás v Plzeňském kraji probíhají volby na krajskou kandidátku viewtopic.php?p=869381#p869381 a její průběh vidím jako velmi nešťastný. Systém volby byl navržen tak, že na čelo se v každém kole volí pouze jeden kandidát, což je zcela účelové pro to, aby se to zvládlo lépe ovlivnit a navolat. Pokud by se totiž hlasovalo o více kandidátech najednou, nebylo by tak snadné ovlivnit prostřednictvím telefonátů pořadí jednotlivých kandidátů. Už během volby leadera docházelo k obvolávání členů. Na čelo kandidátky se přihlásilo 21 členů a do druhého kola postoupili pouze 4 kandidáti, což příliš nevypovídá o tom, že by se hlasovalo o přijatelnosti, ale že byla volba takticky zmanipulována. Následně ještě k tomu došlo k odstoupení některých kandidátů z volby, čímž byla zase omezena možnost členů rozhodnout o pořadí na kandidátce.

Systém volby můžeš změnit návrhem postupu.
To že většina lidí taktizuje už v prvním kole, to je normální a přirozené(proč bych měl volit kandidáta, který je sice přijatelný pro tu pozici, ale já ho tam nechci a pokud mu dám přijatelnost, tak snižuju pravděpodobnost zvolení kandidáta, kterého tam chci), podívej se na volby do RV, můžeš začít taktizovat též

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvek:
Michal.Ertl
Uživatelský avatar
Jan.Novak
Republikový výbor
Příspěvky: 2447
Registrován: 22 čer 2010, 19:12
Profese: Politolog, Historik
Bydliště: Týn nad Vltavou
Dal poděkování: 4042 poděkování
Dostal poděkování: 2936 poděkování

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Jan.Novak »

Ahoj,

vyjádřím se čistě jako volební dohled Plzeňského kraje. To co tu čtu není veselé, ale rozhodně nejste jediný kraj, kde primárky neprobíhají řekněme hladce. Za sebe tu vidím jen jedno obvinění (čímž to nezpochybnuji). Pokud volby probíhají s takovouto manipulací, tak je to smutné, nicméně existují i více sofistikované metody jak výsledky ovlivnit, zvlášť v pirátských relativně malých kolektivech. Například pomocí pomluv, nepravd, manipulací, či zamlčování informací, ani se pak před volbami nemusí zvedat telefon.

Rozhodně tohle vlákno probereme jak s @dan.mazur tak jsem toto téma nadhodil v rámci RV.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Novak za příspěvky (celkem 8):
Katerina.Migdau, Robert.Magni, Olga.Sejrkova, Hana.Harantova, Michal.Ertl, Martin.Sterba, Jan.Zavadil, Alena.Jacikova

Člen RV za JčK
Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Jihočeského kraje
Zastupitel města Týn nad Vltavou

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26266
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37086 poděkování
Dostal poděkování: 30254 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Já zatím jen přidám, žeani není potřeba změna či úprava kodexu. RV by mělo schválit závazná pravidla vnitřní kampaně. Obrať se na svého zástupce v RV nebo jiného oblíbeného člena RV, jestli by mu to nepřišlo fajn začít řešit.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Katerina.Migdau, Michal.Ertl

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Olga.Sejrkova
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 183
Registrován: 16 led 2019, 10:02
Profese: Sales coordinator
Bydliště: Rychtaříkova 22, Plzeň
Dal poděkování: 676 poděkování
Dostal poděkování: 360 poděkování

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Olga.Sejrkova »

Frantisek.Hagara píše: 11 úno 2024, 21:39

Ahoj,

RV již před nějakým časem vypracoval dokument Etika kampaňování ve vnitrostranických volbách https://wiki.pirati.cz/rv/etika-kampanovani, který se zabýval tím, co je přípustné při vedení kampaně při vnitrostranické volbě. Tento dokument byl problematický v tom ohledu, že jeho charakter je pouze doporučující (opravte mne, pokud se mýlím), z čehož vyplývá, že ten, kdo jej porušil, nebyl za jeho porušení nijak sankcionován, zatímco toho, kdo se tím chtěl řídit, spíše znevýhodňoval. Aktuálně je celý ten dokument Etika kampaňování stejně passé, takže je asi zbytečné to řešit. Nyní se projednává Kodex chování, který ale neřeší problém, který bych zde chtěl nastínit.

Proč to vlastně řeším? V Plzeňském kraji máme opakovaný problém s vnitřními volbami při obsazování míst na kandidátce. Nevím, jaké je praxe v jiných místních a krajských sdruženích, ale doufám, že se jedná o pouze lokální problém. Dochází zde totiž k tomu, že během volby, ať už se jedná o volbu leadera/leadryně kandidátky nebo čelních (volitelných) míst na kandidátce, někteří kandidáti obvolávají jednotlivé členy a v lepším případě se jen zeptají, pro koho dotyčný/á hlasuje/hlasoval(a), v tom horším případě se kandidáti/kandidátky (případně jejich zástupci - vyskytlo se zde již i delegování toho obvolávání na jiné osoby) snaží dotyčného člena/členku přesvědčit, aby mu/jí dal hlas. Někteří členové si dokonce vedou nástěnku nebo tabulku se jmény, aby měli přehled o tom, kolik mají aktuálně hlasů.

V minulosti v našem krajském sdružení došlo k tomu, během grilování kandidát X (nebudu jej jmenovat) slíbil svým protikandidátům, že nebude obvolávat členy za účelem získávání hlasů pro sebe, ale následně si na toto obvolávání z jeho strany někteří členové stěžovali předsedovi krajského sdružení a chtěli kvůli tomu napadnout probíhající volbu, k čemuž nedošlo. Následně předseda KS rozeslal členům anketu, ve které se dotazoval členů, zda jim to obvolávání v průběhu volby vadí. Anketa dopadla bohužel tak, že většině to obvolávání nevadí - viewtopic.php?p=745689#p745689.

Dotazník.PNG

Aktuálně u nás v Plzeňském kraji probíhají volby na krajskou kandidátku viewtopic.php?p=869381#p869381 a její průběh vidím jako velmi nešťastný. Systém volby byl navržen tak, že na čelo se v každém kole volí pouze jeden kandidát, což je zcela účelové pro to, aby se to zvládlo lépe ovlivnit a navolat. Pokud by se totiž hlasovalo o více kandidátech najednou, nebylo by tak snadné ovlivnit prostřednictvím telefonátů pořadí jednotlivých kandidátů. Už během volby leadera docházelo k obvolávání členů. Na čelo kandidátky se přihlásilo 21 členů a do druhého kola postoupili pouze 4 kandidáti, což příliš nevypovídá o tom, že by se hlasovalo o přijatelnosti, ale že byla volba takticky zmanipulována. Následně ještě k tomu došlo k odstoupení některých kandidátů z volby, čímž byla zase omezena možnost členů rozhodnout o pořadí na kandidátce.

Já osobně se domnívám, že obvolávání nebo jiné kontaktování členů během vnitrostranických voleb s doporučením, jak mají hlasovat, naprosto popírá a ohýbá ten princip přímé demokracie. Místo toho, aby členové hlasovali podle svého uvážení, tak se z toho spíše stává koordinovaná a domluvená volba, která není příliš vzdálená tomu, jak se skládají kandidátky v jiných stranách, které si na vnitřní přímou demokracii ani nehrají. Petr Vileta se na poslední krajské schůzi vyjádřil, že by každého, kdo by mu zavolal s tím, aby někoho volil, poslal někam. Ne každý k tomu má však stejný přístup.

Jako možný návrh řešení navrhuji doplnění Kodexu chování o věci týkající se vnitrostranických voleb a zároveň, aby v něm byly uvedeny sankce v případě jeho porušení - například nepřihlížení k hlasům pro kandidáta, který kodex poruší. Případně zřízení funkce volebního dozoru, kdy by osoba z jiného kraje mohla dozorovat na správný průběh volby a bylo možné této osobě případně nahlásit anonymně možná porušení kodexu. Budu rád za sdílení příkladů dobré praxe, případně jiných návrhů, jak zamezit účelovému ohýbání vnitřní přímé demokracie.

Chtěl bych to případně přepracovat v členský podnět, pokud mi někdo pomůže s formulováním hlasovatelného usnesení.

Jako členka KS plzeňský kraj a MS Plzeň děkuji Frantovi za tento podnět. Se slovy souhlasím, potvrzuji je, a musím sdělit, že Franta byl velmi decentní. Nejmenování se i explicitně vyjadřují o tom, jak je třeba obvolavat, nahánět hlasy za rozdávání funkcí. Hrůzné na tom je, že tohle chování typu ODS předávají služebně mladším pirátům. Ti to berou tak, že je to "pragmatické". Ehm...prostě vychcané😎

Když to zkrátím. U nás se nevolí ve volbách. U nás většina pouze hlasuje.

Olga

Tito uživatelé poděkovali autorovi Olga.Sejrkova za příspěvky (celkem 6):
Lukas.Dolezal, Hana.Harantova, Michal.Ertl, Katerina.Migdau, Daniela.Weissova, Alena.Jacikova

Mgr. Olga Sejrková
tel: +420 777 102 770
olga.sejrkova@pirati.cz

Člen dozorčí rady nemocnice Stod, zastupitelka a radní MO2 - Plzeň Slovany

Uživatelský avatar
Hana.Harantova
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 73
Registrován: 13 led 2022, 09:16
Profese: zdravotník
Bydliště: Sušice
Dal poděkování: 102 poděkování
Dostal poděkování: 74 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Hana.Harantova »

Ahoj @Frantisek.Hagara a všichni ostatní Piráti🏴‍☠️
Dlouho jsem přemýšlela, co mám dělat s tím, když je mi něco jako hodně proti srsti. Jsem docela čerstvou členkou a než jsem vstoupila do Pirátů, tak jsem docela ostře vystupovala proti mnou vnímaným nekalostem, manipulacím a podobnostem, které u nás v Sušici předvádí zástupci ODS. Tak nějak jsem byla přesvědčena, po několikaleté spolupráci s Piráty u nás v Sušici, že mě tohle u Pirátů nepotká, ale situace kolem volby čela na kandidátku Plzeňského kraje mě trochu překvapila.

Proto bych byla moc ráda, kdybych tady mohla požádat někoho fundovaného o to, aby mi zde uvedl, jakým způsobem bych měla postupovat, pokud bych se rozhodla podat podnět, který by odstartoval prošetření celé situace kolem volby na čelo kandidátky.
Nebo na koho se případně mohu obrátit a situaci s ním probrat třeba osobně.
Jestli je postup, že se nejprve uvádějí důkazy nebo nejprve se podává podnět a až následně se dokládají důkazy?
Kam se to podává, kam bych ten podnět měla směřovat a jaký bude celkový možný vývoj situace.
Jako nováček bych byla moc vděčná za tyto informace.

Předem moc děkuji za odpověď a hlavně za tento odvážný příspěvek, který mi pomohl ujasnit si postoj k celé záležitosti🙏
Hezký večer Hana Harantová🏴‍☠️

Tito uživatelé poděkovali autorovi Hana.Harantova za příspěvky (celkem 3):
Katerina.Migdau, Olga.Sejrkova, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34853
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31766 poděkování
Dostal poděkování: 25799 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ahoj @Hana.Harantova Obecně je postup takový, že když se domníváš, že někdo dělá něco špatného, tak se nejprve zkusíš s ním soukromě domluvit. Sdělíš mu co ti vadí a proč a požádáš ho, aby to nedělal. Pokud ten/ta dotyčný/á nereaguje, nebo reaguje podrážděně, pak se zkusíš obrátit na místně příslušné předsednictvo, aby to nějak mezi vámi řešilo. No a pokud selže i to, pak tedy podáš podnět ke Kontrolní komisi, která má stránku na naší wiki https://wiki.pirati.cz/kk/start a tam najdeš i kontakty a návody.

Obecně, členský podnět by se měl podávat v situacích, kdy například:

 • máš důkaz, že někdo vzal úplatek

 • někoho jsi zahlédla na pódiu demonstrace SPD, Rajchla, KSČM ...

 • někdo se vulgárně vyjadřuje na sociálních sítích, nebo píše něco vysloveně v rozporu s naším programem

 • někde za Piráty kandiduje někdo s extrémistickým světonázorem

 • někdo tě obtěžuje nebo napadá

Ale i v takových případech by měl na prvním místě být pokus vyřešit to nějak neveřejně, smírem, dohodou, atd.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 5):
Hana.Harantova, Olga.Sejrkova, Jiri.Pek, Jan.Tusek, Milan.Dadourek

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Hana.Harantova
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 73
Registrován: 13 led 2022, 09:16
Profese: zdravotník
Bydliště: Sušice
Dal poděkování: 102 poděkování
Dostal poděkování: 74 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Hana.Harantova »

Ahoj @Petr.Vileta
Moc děkuji za Tvou odpověď🙏Jde mi spíš o to, jestli je možné anulovat volby a vrátit se zpět na startovní pole. Respektuji čistou a svobodnou volbu a nemám ráda manipulace.
Hana Hara🏴‍☠️

Tito uživatelé poděkovali autorovi Hana.Harantova za příspěvek:
Olga.Sejrkova
Uživatelský avatar
Jan.Novak
Republikový výbor
Příspěvky: 2447
Registrován: 22 čer 2010, 19:12
Profese: Politolog, Historik
Bydliště: Týn nad Vltavou
Dal poděkování: 4042 poděkování
Dostal poděkování: 2936 poděkování

Re: (ne)ohýbání vnitřní přímé demokracie v primárních volbách

Příspěvek od Jan.Novak »

Anulovat volby si můžete sami, bez kohokoliv jiného. Prostě se usnesete, že předchozí volby rušíte a volíte znovu.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Novak za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Rezek, Michal.Ertl, Olga.Sejrkova, Milan.Dadourek

Člen RV za JčK
Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Jihočeského kraje
Zastupitel města Týn nad Vltavou

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“