CF 23/2023 Odvolání Jakuba Michálka z Republikového výboru

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2494
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 2847 poděkování

Re: CF 23/2023 Odvolání Jakuba Michálka z Republikového výboru

Příspěvek od Tomas.Valek »

Martin.Kucera píše: 29 říj 2023, 16:43
Jakub.Backa píše: 29 říj 2023, 16:32

Odvolávat člověka ze stranického orgánu za to, že normálně využívá svá práva v rámci daného orgánu,

... a snaží se přitom krátit práva členů strany. (Návrh se připraví na tajňačku, nacpe se TV pod časovým tlakem a následně se nacpe CF ve zrychleném jednání, takže členové, kteří budou požadovat řádné projednání, budou předem za kverulanty.)

No počkej. Podklady byly vyvěšeny deset dnů předem dle Jednacího řádu RV. RV může navrhovat zahájit zrychlení jednání dle Jednacího řádu CF. A připravovat návrh může každý člen i nečlen v jakémkoli okruhu osob.

Mně se ten psotup sice taky moc nelíbí, ale označovat to za krácení práv členů by znamenalo, že práva členů jsou (z kontextu tvé odpovědi nepřiměřeně či "neústavně") už samotnými jednacími řády.

Jestli chceš být melodramatický, OK, pak by ale tvá vyjádření měla být vnímána s rezervou.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvky (celkem 6):
Ivana.Mrkvickova, Simona.Mikusova, Jaroslav.Toman, Vojtech.Pikal, Jan.Hrubes, Antonino.Milicia

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: CF 23/2023 Odvolání Jakuba Michálka z Republikového výboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tomas.Valek píše: 29 říj 2023, 20:16

Podklady byly vyvěšeny deset dnů předem dle Jednacího řádu RV.

Vážně?
"Návrh usnesení se předkládá písemně včetně odůvodnění, odhadu dopadu na rozpočet strany nebo jiných předpokládaných důsledků."
Kde je, prosím pěkně, příslušná důvodová zpráva, se zmíněnými náležitostmi? (A ne, ta prezentace to opravdu není.)

Edit: Nemluvě o tom, že pořád postrádám to hlasování o usnesení RP, kterým se ten návrh předkládá RV.

Tomas.Valek píše: 29 říj 2023, 20:16

RV může navrhovat zahájit zrychlení jednání dle Jednacího řádu CF.

Ano, může. Ale možná by bylo dobré zamyslet se i nad účelem zavedení zrychleného jednání.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Novy, Vojtech.Pikal

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2494
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 2847 poděkování

Re: CF 23/2023 Odvolání Jakuba Michálka z Republikového výboru

Příspěvek od Tomas.Valek »

Martin.Kucera píše: 29 říj 2023, 20:40
Tomas.Valek píše: 29 říj 2023, 20:16

Podklady byly vyvěšeny deset dnů předem dle Jednacího řádu RV.

Vážně?
"Návrh usnesení se předkládá písemně včetně odůvodnění, odhadu dopadu na rozpočet strany nebo jiných předpokládaných důsledků."
Kde je, prosím pěkně, příslušná důvodová zpráva, se zmíněnými náležitostmi? (A ne, ta prezentace to opravdu není.)

Čistě formálně, nějaké odůvodnění tam je, odhad dopadu na rozpočet tam velmi divný je také a předpokládaní důsledky tam jsou. To že se mi nelíbí, neznamená, nebo že je předkladatel odfákl, neznamená, že tam nic není. Je pak na členech RV zda to shodí nebo ne. Nelze ale vytvářet dojem, že kdo nedodá 60 stránkovou recenzovanou analýzu, tak porušil JdŘ. Mimochodem, z tohohle Jakuba ani nikdo doposdu nenařknul.

Martin.Kucera píše: 29 říj 2023, 20:40
Tomas.Valek píše: 29 říj 2023, 20:16

RV může navrhovat zahájit zrychlení jednání dle Jednacího řádu CF.

Ano, může. Ale možná by bylo dobré zamyslet se i nad účelem zavedení zrychleného jednání.

Za jedno obecně, zrychlené jednání má tři základní formy využití:

  • časový tlak, protože díky vypuštění doby na navrhování je jednání kratší.
  • vyjednání smlouvy s třetí stranou, to se netýká RV ale RP a důvod je opět prozaický, smlouva lze jen obtížně měnit návrhem skupiny členů apod., proto se o ní jedná en bloc formou all in.
  • legslativní tlak, aby prošel návrh v původní podobě a beze změn. Nejsnazší formou, jak rozmělnit návrh či ho zamítnout je přidat k němu mnoho pozměňovacích návrhů. Je vysoká čance, že pak neprojde nic anebo se něco vykouskuje a vykostí se tak původní myšlenka. Jako u důvodu výše ale jde o all in, kvůli malé chybné části může být i jinak dobrý návrh nepřijat, takže je legitimní to tak předkládat ale i očekávat horší průchodnost při hlasování.

Tipuji, že šlo o třetí důvod, což se mi taky nemusí zdát dobré, ale opět to neznamená žádné zneužití moci.

Plus jak to tak poslouchám, tobě ani tak nevadí Jakub v RV, ostatně byl tam i přechozí období, tobě spíš vadí, že tam má názorové stoupence. Tak pak ale těch odvolávaček bude třeba ještě tak 5-10 a bude třeba na rovinu říct, že důvodem odvolání je odlišný názor. A ano, lidi můžeme odvolat i za jiný názor. Otázkou ale je, proč jsme je tam potom volili, když se od voleb nic nezměnilo. OFFTOPICDisclaimer, z volby RV v letošním roce se tam dostali jen 3 lidi, z těch co jsem volil. A nejspíš v tom budeme mít shodu.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvky (celkem 6):
Lukas.Novy, Jaroslav.Lainz, Ivana.Mrkvickova, Jaroslav.Toman, Vojtech.Pikal, Bohdana.Hola

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: CF 23/2023 Odvolání Jakuba Michálka z Republikového výboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tomas.Valek píše: 29 říj 2023, 20:58
Martin.Kucera píše: 29 říj 2023, 20:40
Tomas.Valek píše: 29 říj 2023, 20:16

Podklady byly vyvěšeny deset dnů předem dle Jednacího řádu RV.

Vážně?
"Návrh usnesení se předkládá písemně včetně odůvodnění, odhadu dopadu na rozpočet strany nebo jiných předpokládaných důsledků."
Kde je, prosím pěkně, příslušná důvodová zpráva, se zmíněnými náležitostmi? (A ne, ta prezentace to opravdu není.)

Čistě formálně, nějaké odůvodnění tam je, odhad dopadu na rozpočet tam velmi divný je také a předpokládaní důsledky tam jsou.

Jediná částka v té prezentaci je 24 mil., o níž Jakub posléze prohlásil, že je to částka s níž odbory hospodaří. Takže s dopadem na rozpočet nemá nic společného, protože převážná část té sumy jsou platy dodavatelů a ty nikam nezmizí.

To že se mi nelíbí, neznamená, nebo že je předkladatel odfákl, neznamená, že tam nic není. Je pak na členech RV zda to shodí nebo ne. Nelze ale vytvářet dojem, že kdo nedodá 60 stránkovou recenzovanou analýzu, tak porušil JdŘ. Mimochodem, z tohohle Jakuba ani nikdo doposdu nenařknul.

Ale prosímtě, opakuju to už tři dny -
viewtopic.php?p=856645&hilit=zpr%C3%A1v%2A#p856645
viewtopic.php?p=856747&hilit=zpr%C3%A1v%2A#p856747
viewtopic.php?p=856829&hilit=zpr%C3%A1v%2A#p856829

Plus jak to tak poslouchám, tobě ani tak nevadí Jakub v RV, ostatně byl tam i přechozí období, tobě spíš vadí, že tam má názorové stoupence.

Nespletl sis mě? Už jsem Xkrát napsal, že mi vadí ten proces, kterým se to snaži protlačit (přičemž k tomu využívá, že je hlavním jednatelem RV).

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Novy, Alena.Jacikova

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 23/2023 Odvolání Jakuba Michálka z Republikového výboru

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Milé členky a milí členové fóra,

díky za příležitost sdílet své myšlenky ohledně návrhu na odvolání z republikového výboru. Mým hlavním cílem není bránit se osobně, ale vysvětlit, proč podporuji návrh na sjednocení správy strany, jak tento návrh vznikl a jakým způsobem bude dále diskutován. Rád bych vás poprosil, abyste vyslechli mou motivaci a fakta o tom, co se v této věci stalo.

Mou silnou touhou je, aby Piráti byli moderní a fungující strana, proto podporuji vnitřní reformy a věřím, že to strana podpoří.

Čekají nás troje náročné volby a musíme se na ně připravit. Jak bude patrné níže, nutností reformy se opakovaně zabývaly dva nejdůležitější orgány strany, tedy RP a RV. Cílem těchto reforem je, aby naše organizace nebyla roztříštěná, ale aby náš aparát spolupracoval. Naše práce musí být řízená ke společným cílům a potřebujeme úspěšně zvládnout i složité projekty vyžadující spolupráci napříč. Přál bych si, aby všechny projekty fungovaly tak rychle a bezchybně jako zprocesování návrhu na mé odvolání. :)

Pokud vás zajímají základní informace o záměru organizační reformy, doporučuji se podívat na záměr sjednocení správy strany, který je členům přístupný v podkladech na RV, případně si můžete přečíst i legislativní text a tam je všechno podrobně uvedeno.

Dosavadní projednávání vnitřních reforem

Protože Dalibor Záhora zpochybňuje proces přípravy reformy, považuji za nutné rekapitulovat fakta. Sjednocení správy do jednoho útvaru totiž rozhodně není nová věc. Začalo to už jako jedno z doporučení Upgrade týmu vedeného Michalem Novákem v roce 2018, když jsme poprvé úspěšně převedli finanční odbor do kanceláře a zbavili se tak opakujících se problémů ve finanční oblasti.

V listopadu 2022 byla ustanovena pracovní skupina mezi RV a RP, která měla za úkol připravit do února 2023 návrh reformy předpisů, viz zápis ze zasedání v Brně. Návrh předložil David F. Wagner. Jak se k tomu tehdy stavil Jakub Michálek? Nijak, protože na daný bod nebyl přítomen, byl na danou část zasedání omluven kvůli vzpomínkové akci v rodině. Dalibor Záhora tehdy návrh zadání skupiny nepodpořil, ale byl přehlasován 17 ku 3.

Tato pracovní skupina RP/RV se následně scházela. Zápisy z této pracovní skupiny jsou k dohledání zde. Přítomni byli Janka Michailidu, Vojta Lukavec, David F.Wagner, Dan Leština, Martin Jiránek, Lukáš Černohorský, Tereza Vovesová, Pavel Kořízek, Dalibor Záhora, Šárka Václavíková, Vojta Pikal. Zápis ze skupiny zveřejňovala Tereza Vovesová, republikové předsednictvo zastupoval Martin Jiránek.

Čerpám ze zveřejněných zápisů. Jak je doloženo zápisy, nezúčastnil jsem se ani jednoho setkání této skupiny. Za to se jí účastnil jiný člověk, který byl dobře informován, co dělala, a to Dalibor Záhora, který se zúčastnil 4 setkání této skupiny.

Pokrok v práci této skupiny řešil republikový výbor na zasedání v Jihlavě v únoru 2023, kde bylo apelováno, aby RP návrh změn konečně předložilo, viz zápis. Tento dokument - výstup pracovní skupiny - byl následně ze strany RP předložen RV se závěry (cituji relevantní část):

Závěry pracovní skupiny RP/RV píše:

Odbory
Na pracovní skupině existuje shoda, že současný model není vyhovující, vede k nemožnosti prakticky řídit a směřovat velké finanční prostředky, má limity v koordinaci a zaměňuje úřednické a politické posty.

Varianty řešení jsou v krátkosti následující:

  • Varianta RP: odbory jsou vtěleny do kanceláře, politickou kontrolu nad nimi provádí RP a RV.
  • Varianta Kubala: Odbory a RP zfúzují v Radu (vedoucií odboru prováadií buďbud politickyý dohled, cči částečnýcastecny management nad odborem, ale aparáat (částcast) by byla pod kanceláaříri).
  • Varianta Michailidu/ Wagner: většina odborů a jejich rozpočtů je vtělena do kanceláře, politický dohled nad nimi vykonává volený vedoucí/ poradce odboru, který zajišťuje kontinuitu s pirátskými podmínkami (neuvolněný).
  • Mezinávrh Wagner: tak jako tak dojde k redefinici a přesunu kompetencí mezi odbory, je možné je zužovat (například zaměstnanecké smlouvy jsou zjevně úřednická věc, interní školení a rozvoj naopak politická).

Zároveň existuje návrh, který se bude hlasovat už na dubnovém CF.

Náročnost změny: velmi vysoká.
Rizika změny: závisí na zvolené variantě, finanční náročnost.

Jakou roli měl Jakub Michálek v této společné pracovní skupině? Žádnou, protože se její činnosti vůbec neúčastnil.

Ještě jednou zvýrazňuji, k čemu tato pracovní skupina nakonec dospěla: “Na pracovní skupině existuje shoda, že současný model [odborů] není vyhovující, vede k nemožnosti prakticky řídit a směřovat velké finanční prostředky, má limity v koordinaci a zaměňuje úřednické a politické posty.” A jako variantu tam RP navrhlo odbory vtělit do kanceláře, politickou kontrolu nad nimi provádí RP a RV”. Martin Jiránek a Blanka Charvátová tedy už tehdy transparentně s celým RP jasně uvedli, jaké řešení navrhují.

Mimochodem paralelně s tím běžela členská iniciativa Mikuláše Ferjenčíka o jiném, ale souvisejícím návrhu, a to nahrazení volby vedoucích odborů výběrovými řízeními, což by vyžadovalo změnu stanov. V dubnu 2023 o výběru vedoucích odborů ve výběrovém řízení hlasovalo celostátní fórum, kde získal návrh 53 % hlasů, ale neprošel kvůli požadavku 60 % na změnu stanov. I tak toto hlasování považuji za signál.

Republikový výbor po jednání celostátního fóra projednával zmíněné závěry pracovní skupiny na zasedání RV v červnu 2023. Tam uložil jednatelům rozdělit závěry z pracovní skupiny RP/RV jednotlivým pracovním skupinám a určit termíny a způsob reportování s implementací do konce roku 2023. Při projednávání tohoto usnesení bylo uloženo zpracovat uvedené závěry pracovním skupinám, jak lze ověřit ze zápisu zde. Jakou roli v tom měl Jakub Michálek? Žádnou, byl přítomen jenom na část jednání RV, z dané části se tehdy omluvil, protože se učil na zkoušky z autoškoly.

Na dalším zasedání RV ve Vraclavi jednatelé splnili tento zadaný úkol a jednomyslně stanovili odpovědnost za provedení tohoto záměru v souladu s usnesením RV předpisové pracovní skupině, kterou vedu. To ostatně ani jinak nešlo, protože žádná jiná pracovní skupina se předpisům nevěnuje.

RP následně dopracovalo svůj návrh a vzhledem k tomu, že jsem to dostal do RV za úkol, tak i s mojí pomocí. Ve věcech zadaných celým RV, za které má zodpovědnost předpisová pracovní skupina, zpracovávám návrhy, aby byly texty vnitřních předpisů pokud možno bezvadné. I v tomto případě to proběhlo zcela standardně. Dále jsem RP doporučil harmonogram, aby byl návrh probrán na setkání s členy ve formátu DISCO, dále osobně s vedoucími odborů a aby byl předložen do připomínkového řízení, což Martin Jiránek udělal, byť s určitým zpožděním.

O záměru předložit návrh a projednat ho v předpisové skupině RV jsem informoval Pepu Bouše dne 2.9.2023 v Příbrami, také svého kolegu Marka Valka v Poslanecké sněmovně na mediálním odboru a krátce jsem to probíral i s vedoucím zahraničního odboru Michalem Gillem. Martin Jiránek mluvil s dalšími vedoucími včetně Jany Koláříkové. Tím neříkám, že s tím všichni souhlasí, to bych si nedovolil a jistě mají dobrý důvod, nicméně informaci o připravované změně měli nejen v průběžně zveřejňovaných zápisech mnoho měsíců, ale i osobně, což považuji za běžnou slušnost, když se někoho návrh týká. Stejně jako všichni ostatní se mohou nyní k přesnému znění změn vyjádřit.

Jak bude návrh dále diskutován

  1. K návrhu je otevřena online debata k připomínkování, kde se můžete RP ptát nebo tam vyjádřit svůj názor. To je myslím korektní, snad by někdo mohl chtít o tom diskutovat ještě delší čas, což obsahoval i harmonogram, který jsem RP doporučil.
  2. Jako se snažíme u všech návrhů projednávaných republikovým výborem, i k tomuto návrhu proběhne před zasedáním RV diskuse na předpisové pracovní skupině, která se koná ve středu 1.11., viz pozvánka zde, kde se mohou zájemci z členské základny stavit.
  3. Za třetí bude návrh projednáván na zasedání republikového výboru dne 5. 11, kde k tomu bude diskuse. Viz návrh pořadu jednání.
  4. Za čtvrté k tomu bude probíhat debata na celostátním fóru, a to buď v normálním, nebo zkráceném jednání, podle toho, co předloží RV, pokud RV něco předloží.

Toto nynější jednání celostátního fóra je tak fakticky již pátá debata o té samé věci, o které se diskutuje již od ustavení pracovní skupiny v listopadu 2022. Osobně bych to neoznačil za překotné tlačení věci či nedostatečnou diskusi, spíše naopak o věci diskutujeme příliš dlouho bez jasných závěrů.

Z uvedeného je tedy jednoznačně patrné:

  • z velké části se Jakub Michálek vůbec nepodílel na procesu přípravy věcného zadání reformy organizace v rámci společné pracovní skupiny RP/RV a následně RP,
  • návrh na sjednocení správy strany není žádnou sólo neprojednanou akcí, ale o výsledkem práce, na které se podílely hlavní kolektivní orgány Pirátské strany zvolené celostátním fórem,
  • moje vystupování je po celou dobu věcné a snažil jsem se o řádný proces přípravy návrhu,
  • prostor pro diskusi byl, je a bude bohatý a umožní nám probrat všechny obavy a vyladit řešení tak, aby v praxi dobře fungovalo.

Když si teď znova čtu tvrzení v podnětu, proč mě vlastně chce Dalibor odvolat a více méně přiznaně i opakovaně protahovat médii, tak mi to přijde nespravedlivé. Skutečné důvody vidím jinde. Nic špatného neudělal a pokud předložené návrhy nezprocesuju já, tak to udělá někdo jiný. Ale v tomhle jednání nejde ani tak o mě, ale jako o všechny ostatní, kdo se v budoucnu mohou až příliš jednoduše stát terčem nátlaku, aby měli strach říkat, co si myslí a nepodporovali věci, které považují za správné, a místo toho plavali s hlavním proudem. To je moje obava, kterou mám z tohoto podnětu, který zamlčuje výše uvedená fakta a prezentuje všechno ve výrazně jiném světle jenom kvůli tomu, že má někdo jiný názor na organizační věci.

Rozumím obavám některých členů, kteří se obávají koncentrace moci. Faktem nicméně je, že dneska je koncentrovaná moc za celý odbor v rukách jednoho člověka. Narozdíl od toho RP a RV jsou kolektivní orgány. Nyní ale nemají příliš velký reálný vliv na rozhodnutí v odborech, RP má pod sebou všeho všudy cca dva lidi, což mu neumožňuje efektivně organizovat energii a činnost strany. Přitom alfou a omegou vnitrostranické demokracie je, aby když si do RP a RV zvolíme lidi s určitou vizí, tak přeci také musí mít možnost tuto vizi prosazovat v praxi a najímaný aparát je tu do toho, aby jim v tom pomáhal.

Každý máme svůj styl práce, různá nadání a vlastnosti a různé představy o fungování Pirátské strany. Nicméně, věřím, že s otevřenou debatou můžeme najít způsob, jak zajistit, aby naše strana zůstala demokratická a vyslechla a respektovala hlasy všech členů.

Chci vás vyzvat k tomu, abychom se vyvarovali osobních útoků v této diskusi. Naše strana má před sebou důležité výzvy a volby, a my potřebujeme pracovat společně, abychom dosáhli našich cílů.

Děkuji vám za pozornost a za vaši angažovanost ve prospěch naší strany. Jsem připraven naslouchat vašim názorům a společně hledat nejlepší cestu vpřed. Pokud budete mít zájem, dovoluji si vás pozvat na středu 17:00 hodin na jitsi http://jitsi.pirati.cz/jakub k moderované diskusi na téma sjednocení správy strany a moje působení v RV, kde rád proberu věci, které vás zajímají a odpovím na vaše otázky.

Zdraví Jakub

Naposledy upravil(a) Jakub.Michalek dne 29 říj 2023, 23:05, celkem upraveno 2 x.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2494
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 2847 poděkování

Re: CF 23/2023 Odvolání Jakuba Michálka z Republikového výboru

Příspěvek od Tomas.Valek »

Martin.Kucera píše: 29 říj 2023, 22:13

Ani v jednom případě jsi neuvedl, že by Jakub porušil jednací řád RV. Těžko bys to taky prokázal, špatných důvodových zpráv je naprostá většina, nejen u Pirátů, ale i v obecní, krajské a celostátní úrovni. Třeba v našem městě (ve Volarech) snad jediný tisk od rady (kromě rozpočtových opatření, kde se to píše v návrhu usnesení) neměl vyčíslen rozpočtový dopad. Je tím ten návrh špatný? Zcela rozhodně. Porušuje tím jednací řád? U nás na městě ano, u Jakuba, protože tam uvedl nějakou sumu ne, nikde se totiž nepíše, že to odůvodnění a rozpočtový dopad musí být pravdivý. (Ono to totiž ani nelze napsat, protože leckdy se pracuje s odhady.) A jinak zcela formálně, pokud odbory hospodaří s 24 miliony, tak když je škrtnu, tak ano, změním v rozpočtu určení pro 24 milionů - tady ani nelze napsat, že jde o lež, i když všichni chápeme tu zkratku.

A ne Martine nespletl jsem si tě. Pokud ti vadí Jakubův postup, tak máš jako člen celostátně voleného orgánu přístup na jednání RV, jako člen strany na jednání CF a jako člen pracovního týmu i na předpisovou skupinu. Všude máš možnost ten postup zvrátit ( i když jsem myslel, že ti spíš vadí ten návrh). Odvolávat někoho za to, že použil postup, který může ničit, nikoho v ničem neomezil a na základě toho postupu ještě ani nebylo nic přijato (a ani částečně), je nejen zcela mimo, ale je to i nedemokratické a nesmyslné. A pokud o to stojíš, tak ti v reakci na to mohu vyjmenovat dva případy, kdy by analogicky za postup měl být někdo další odvolán z funkce.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvky (celkem 6):
Michal.Novak, Eva.Ticha, Jaroslav.Toman, Vojtech.Pikal, Bohdana.Hola, Antonino.Milicia

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Eva.Ticha
Republikový výbor
Příspěvky: 305
Registrován: 06 dub 2018, 21:14
Profese: ekonomka
Dal poděkování: 1810 poděkování
Dostal poděkování: 503 poděkování

Re: CF 23/2023 Odvolání Jakuba Michálka z Republikového výboru

Příspěvek od Eva.Ticha »

Jsem ráda, Jakube, že útok na Tvou osobu od @Dalibor.Zahora bereš s nadhledem a dík za detailní popis cesty Tvého návrhu na sjednocení správy strany. Také si přeju být členem moderní strany s efektivně fungujícím aparátem. Po organizačních reformách voláme už pár let a je dobře, že tu jsou. Ráda je podpořím.

Vzpomínám na první výsledky Pirátů v komunálkách 2014, když jsi vedl Piráty do Zastupitelstva hlavního města Prahy, kde jste s Mikulášem, Ondrou a Adamem uspěli. Poté jsi v roce 2017 dovedl Piráty do úspěšných parlamentních voleb.

Není to spravedlivé, není to fér od Dalibora. Díky Tobě za to, co děláš, mou podporu máš.

Ing. Eva Tichá
Republikový výbor
místopředsedkyně ZK Pirátů Praha 6
RT finance, pracovní skupina Důchody Piráti,
KET územní rozvoj, KET životní prostředí

"Jediný člověk, kterým jste určen se stát, je člověk, kterým se rozhodnete být.“
Ralph Waldo Emerson

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: CF 23/2023 Odvolání Jakuba Michálka z Republikového výboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tomas.Valek píše: 29 říj 2023, 22:59

A jinak zcela formálně, pokud odbory hospodaří s 24 miliony, tak když je škrtnu, tak ano, změním v rozpočtu určení pro 24 milionů - tady ani nelze napsat, že jde o lež, i když všichni chápeme tu zkratku.

Lež je napsat tam "v sázce jsou peníze - 24 mil. Kč" a vyvolávat tím dojem, že když se neprovede navržená změna, tak o ty peníze přijdeme.
Přičemž ve skutečnosti drtivou většinu těch peněz budeme muset utratit tak jako tak a na totéž jako kdyby změna neproběhla.

Tomas.Valek píše: 29 říj 2023, 22:59

Pokud ti vadí Jakubův postup, tak máš jako člen celostátně voleného orgánu přístup na jednání RV, jako člen strany na jednání CF a jako člen pracovního týmu i na předpisovou skupinu. Všude máš možnost ten postup zvrátit

No vidíš, to je to.
Tobě možná přijde v pořádku postup "dáme členům na diskusi o takto zásadní změně pouhé tři týdny" (nemluvě o tom, že ten návrh je silně nedomyšlený, dá se říci že stojí na tekutém písku, ne-li visí ve vzduchoprázdnu), protože během těch tří týdnů existují možnosti jak ho zvrátit (BTW, jaké mám podle tebe možnosti na předpisové skupině? ta může jen vydat (ne)doporučení a nemám v ní hlasovací právo).
Mně přijde takový postup principielně špatný a lidi, kteří ho praktikují, v RV nechci.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 23/2023 Odvolání Jakuba Michálka z Republikového výboru

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Tereza.Vovesova píše: 29 říj 2023, 15:52

3) Strategie strany (viewtopic.php?p=854854#p854854)
V návrhu je uvedeno: „Návrh zatím finální není, ale i tak bude vhodné se o tom pobavit, pokud návrh nebude. Pokud bude návrh včas a bude shoda, můžeme i s usnesením.“
Jaké usnesení má být ze strany RV v tento moment přijato?
Já se omlouvám, ale z uvedeného opravdu není patrné, jestli RV bude v rámci usnesení Strategii schvalovat nebo jen připomínkovat. V případě Strategie strany se jedná o celkem důležitý dokument, u kterého je žádoucí řádné projednání a jeho představení před hlasováním o schválení i jinde než na zasedání RV. Bohužel u navrženého bodu není žádná poznámka o projednání kdekoli, ani třeba na skupině RP/RV. V celém jednání k programu jsem nedohledala ani odkaz na samotný dokument Strategie a nedokážu ani posoudit, kdy a jak byl členům CF a RV zpřístupněn.

Ahoj Terezo,
v daném bodu nebude přijato žádné usnesení. Na pořadu jednání je totiž uveden bez přijímání usnesení. Všechny informace najdeš v tomto vlákně nebo na nástěnce. Tam také najdeš odkaz na Podklady, přímý odkaz je zde. Všechny materiály a doby pro zveřejnění jsou v souladu s jednacím řádem RV. První diskuse ke strategie nového RV již proběhla na zasedání ve Vraclavi, informace jsou v zápise. Pokud vím, skupina RP/RV z dob minulého RV od předání svých výstupů RV nevyvíjí žádnou činnost a už ani neodráží složení RV. Jednání k dalšímu draftu strategie je svoláno na pátek 3.11. v 19:00 do Pirátského centra. Tyto informace jsou uvedeny v pořadu přesně tam, kde mají být. Podle mě je vše v dokonalém pořádku. Pokud máš zpětnou vazbu, jak to ještě můžeme vylepšit, budu za ni rád.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Antonino.Milicia, Eva.Ticha

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 884
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: CF 23/2023 Odvolání Jakuba Michálka z Republikového výboru

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Jakub.Michalek píše: 29 říj 2023, 22:53

Ahoj Jakube,

díky za osvětlení tvého pohledu a tvých pohnutek.

Je to velmi mnoho slov a slovní omáčky, které zastírají to podstatné - z několika intenzivně řešených variant jste vybrali tu, která je zdaleka nejkontroverznější, zdaleka se v debatě na ose efektivita/kontrola posouvá nejvíce jedním směrem a u které bylo naprosto jasné, že vyvolá zdaleka největší odpor a spory ve straně. Zároveň je to varianta, která jde dál než změny, které CF před půl rokem odmítlo.

To je celé. Žádné další řeči okolo nemají význam.

Ty i kdokoli kdo to bude finálně předkládat na tento postup nepochybně máte právo. Zároveň bych chtěl říct, že je to postup, který nepochybně nepovede k tomu, že schválíme změnu, která bude široce přijatelná a posune nás o kus dále bez zlé krve a hádek okolo.
Je jasné, že se přichystá alternativní návrh, který tak či onak (bez ohledu na formu jednání) půjde na CF. Výsledkem bude že v lepším případě neschválíme nic a neposuneme se nikam, v horším že něco projde o pár hlasů a zase vyhloubí jeden obří příkop a jednu obří křivdu, kterou se nepovede zahladit.

Pořád jsem doufal ve zdravý rozum a hloupě si myslel, že to teď nebudete tlačit a jako strana si dáme delší čas a zkusíme najít kompromisnější řešení. Jsem to ale naivka :)) Budiž - jak jsem psal, všichni v čele s tebou na to máte právo. Jen už se té podpoře odvolávačky zas tak moc nedivím.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 5):
Eva.Novakova, Lukas.Novy, Ondrej.Kalis, Dominika.Michailidu, Jan.Hrubes

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“