Nominace Jana Hory do volby vedoucího TO

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: @predsedajici

Pravidla fóra

Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod

• U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)

• Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany mailem s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo. (Pro 1157 až 1225 členů je to 35 hlasů.)

• Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (Pro 1157 až 1190 členů je to 69 hlasů.) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.

• Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)

Aktuální počet členů naleznete zde, velikost potřebných skupin pro libovolný počet si můžete spočítat tady
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.

Podporujete nominaci Jana Hora do volby vedoucího TO?

Pro

53
57%

Proti

32
34%

Zdržuji se

8
9%

Celkem hlasujících: 93 - Celkem hlasů: 93

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Dal poděkování: 30628 poděkování
Dostal poděkování: 25270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Jana Hory do volby vedoucího TO

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jan.Hora píše: 18 zář 2023, 16:21

Úplně bych nezahazoval jako možnost Belenios (odnož Heliosu), koukal jsem, že koncem minulého roku vydali major update, jestli trochu pohnuli s ...

A zkoušeli jsme se jich zeptat, kolik by chtěli za to, že to více přizpůsobí našim potřebám? :?
https://www.belenios.org/donations.html
Třeba by za pár desítek tisíc € udělali zázraky. :D

A pokud by měli zájem, tak bych všechny tři rovnou pozval na víkend do ČR a zaplatil jim vlak. Tady bych jim ukázal Poslaneckou sněmovnu (koukejte, tady sedíme), PiCe, provedl je noční Prahou a druhý den do nich nalil "tohle nutně potřebujeme, zvládnete to?". :D
TO má v rozpočtu ještě 1 660 222 Kč a máme už září. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 4535 poděkování
Dostal poděkování: 5937 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora »

No, zatím to není můj job, takže jsem do žádného jednání nevstupoval - nemám z žádného titulu oprávnění vést takový typ jednání jménem strany.

Když bude, tak to si piš, že jedna z variant je nějakým způsobem zadotovat vývoj toho, co potřebujeme (kromě zadání tímto způsobem třeba prize money bych vyzkoušel, možná to nebude fungovat, ale pokud ano, můžeme mít zajímavé výsledky za méně, než činí obvyklé náklady).

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Petr.Vileta, Olga.Richterova, Roman.Semik

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Jan.Zavadil
Člen KS Praha
Profese: Product Manager
Dal poděkování: 4837 poděkování
Dostal poděkování: 1557 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Zavadil »

Nominaci Honzy podporuji ze dvou důvodů:

1) je to inteligentní, pracovitý člověk, který umí říkat i nepopulární věci (a dost často to dělá),
2) demokracie má ráda soutěž.

Díky za zvážení všem 👍

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Zavadil za příspěvky (celkem 7):
Robert.Magni, Jan.Hora, Petr.Vileta, Olga.Richterova, Karel.Nejedlik, Jaromir.Beranek, Martin.Sterba
“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan
Michal.Ketner
Republikový výbor
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1891 poděkování
Dostal poděkování: 3329 poděkování

Příspěvek od Michal.Ketner »

Na jakých projektech jsi doted v TO spolupracoval?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Ketner za příspěvky (celkem 3):
Lukas.Novy, Jan.Hrubes, Vojtech.Pikal

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora »

Historicky jsem zaštiťoval vybavení technikou pro KS Praha (to spíš bylo s konzultací TO než projekt TO). Dál jsem několik let prosazoval Nástěnku, když se konečně začala chystat (z popudu někoho jiného, ale takový je život), tak na začátku projektu jsem se účastnil plánování její podoby a funkcionality (v úvodním výkopu v codi snad ještě jdou najít nějaké ty odstavce mnou sepsané). Pak jsem z toho z pracovních důvodů na chvíli vypadl a ke konci jsem se zase zapojil do testování a doteď dávám zpětnou vazbu a rozvojové věci (tahle část už je spíš z pohledu předsedajících a tedy AO). Navrhoval jsem nasazení Apache Superset, tenhle projekt zatím spí (to je ten pet projekt o kterém píšu a o kterém pořád doufám, že ho jednou uvedeme v život), ale k tomu jsem dělal úvodní analýzu. Podílel jsem se částečně na vyhodnocování možných řešení pro newslettery, bohužel i tohle spadlo do období, kdy mě osobní záležitosti sežraly kapacitu a finální vyhodnocení "mého" toolu za mě musel dodělat Zdeněk Kubala. Pak ještě napadá testování Beleniosu, to byla společná iniciativa primárně TO a KS Praha, zapojených týmů bylo víc (preferenční hlasování samozřejmě je téma, které zajímá hodně týmů).

To jsou projekty, ve kterých jsem zanechal stopu v míře, kterou mi dovolily ostatní povinnosti. Bohužel toho nebylo tolik, kolik bych si přál (hlavně to nebyla systematická práce, tak jak bych si ji představoval), protože jsem byl léta zavalen prací jako zastupitel a člen PKS, později pak přišly věci osobního rázu, které mě hodně limitovaly a které se postupně podařilo vyřešit. Zapojoval jsem se tedy nárazově, když mi to možnosti dovolili.

Kromě toho jsem pravidelně chodil s návrhy na změny, ale do doby než nastoupil Pepa jsem byl většinou oslyšen. Nedá se to asi tedy moc brát jako "podílení na projektech", nicméně jsem tehdy pokaždé navrhoval, že to co navrhuju taky odpracuju po analytické stránce.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Lukas.Novy, Vojtech.Pikal

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Dal poděkování: 4083 poděkování
Dostal poděkování: 4053 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Jan.Hora píše: 18 zář 2023, 16:21
Milan.Dadourek píše: 18 zář 2023, 16:00

Zeptám se možná hloupě: proč nelze považovat již nyní voleného vedoucího TO právě za takového garanta, jak navrhuješ?

Protože nese odpovědnost za rozhodnutí učiněná v odboru. Klidně se může rozhodnout fungovat jako dohled, vybrat vhodného zástupce či určit odpovědné osoby, které budou řešit samotné fungování TO a pouze dohlížet na to, že to dělají správně a v souladu s pirátskými zásadami - a nevyužívat svého práva rozhodnout cokoliv, co se odboru týká. Ale ruku na srdce - už se to někdy stalo?

Pokud si vedoucí myslí, že je nějaké rozhodnutí špatně a dobře ví, že za něj nese odpovědnost, tak využije své právo jej změnit a rozhodnout věc tak, jak považuje za správné. Nedovedu si představit, že by to někdo neudělal a dobrovolně se vystavil možným postihům, které z toho vyplynou, jen proto, že chce být pouze v dohledové roli.

Pravda. Asi by to znamenalo tu roli předefinovat v předpisech (i Stanovách).
Jen bych nerad, aby vypadlo z úvah, že samostatné odbory (a obecně decentralizační prvky) kromě vyvažování imho výrazně rozšiřují prostor pro participaci. Nemyslíš si, že by podřízení TO vůči RP mohlo oslabit účast dobrovolníků? Nebudou se do TO přenášet přirozené vnitrostranické tenze (RP vs opozice)? Nestane se z hejna spíše placená pobočka? Nebo si představuju současné nastavení TO špatně? Kolik tam zaujímá práce dobrovolníků? Jak moc mohou ovlivňovat směřování? EDIT: Co bys v tom měnil?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 5):
Lukas.Novy, Robert.Magni, Dalibor.Zahora, Jiri.Vavrina, Petr.Vileta

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora »

Vzhledem k silnému podfinancování TO se bez dobrovolníků neobejde, byl by průšvih vybrat člověka (ať už ve volbě nebo ve výběrku), který by to podcenil. Oslabení zapojení dobrovolníků (zejména těch, co pracují systematicky a mají know-how, které si na trhu prostě nemůžeme dovolit nakoupit) by představovalo aktuálně vážný problém. Historicky už několikrát zapojení dobrovolníků ochablo, když se vedoucí ukázal jako nevhodně vybraný (nezvládal svou úlohu v tom či onom ohledu - a nebylo to jen v TO) a vždycky se to na několika projektech projevilo. Nevím přesně, kolik FTE (full-time ekvivalent) aktuálně dobrovolníci přispívají, ale samozřejmě sleduju kdo v TO něco tvoří a jsem si vědom toho, kolik lidí tam "dělá drahé věci". Odhaduju že to bude někde v rozsahu 0,5 - 1 FTE, ale možná to podstřeluju. Dobrovolníci do redmine čas nevykazují (to je logické, bylo by to pro ně pouze otravné byro), takže se mi to těžko odhaduje, když ty projekty neřídím a nesleduju detailně, kdo co dělá.

Další aspekt je, že dobrovolnická práce musí mít vysokou míru volnosti - pokud ty lidi práce nebaví, nebudou ji dělat. To znamená, že je potřeba nějak skloubit řízení postavené na prioritách, ekonomické výhodnosti, efektivitě, atp. a nechat prostor i aktivitám, které moc efektivní nejsou, ale bez nich by to ty lidi nebavilo a odešli by. Dobrá zpráva ale je, že touhle cestou už se vydává i klasický management, protože většině lidí v IT už došlo, že ajťáka musí práce bavit, jinak uteče za zajímavým projektem jinam a know-how si vezme s sebou - a náhrada se bude hledat těžko. To znamená, že člověk, který používá moderní postupy pro řízení a motivaci placených lidí zároveň používá dobré postupy pro řízení a motivaci dobrovolníků.

Tedy - je-li vybrán vhodný vedoucí, tak bude chápat důležitost práce dobrovolníků a bude umět ten tým řídit tak, aby spolu dodavatelé a dobrovolníci dobře fungovali, priority se přiměřeně zvládaly a zbyl i prostor na srdcovky, pokusy, proof-of-concepty a podobně. A toho lze dosáhnout volbou i výběrkem. Tím výběrkem je ale vyšší pravděpodobnost, že se to povede, protože tam hraje minimální roli oblíbenost konkrétních lidí, antipatie apod. - a zároveň výběrová komise spíš bude umět posoudit kompetenci kandidátů, než CF jako celek.

EDIT: Drobně přeformulováno pro lepší srozumitelnost.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Lukas.Novy, Milan.Dadourek

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Dal poděkování: 4083 poděkování
Dostal poděkování: 4053 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Jan.Hora píše: 19 zář 2023, 12:53

...Oslabení zapojení dobrovolníků (zejména těch, co pracují systematicky a mají know-how, které si na trhu prostě nemůžeme dovolit nakoupit) by představovalo aktuálně vážný problém. Historicky už několikrát zapojení dobrovolníků ochablo, když se vedoucí ukázal jako nevhodně vybraný (nezvládal svou úlohu v tom či onom ohledu - a nebylo to jen v TO) a vždycky se to na několika projektech projevilo. ...
Další aspekt je, že dobrovolnická práce musí mít vysokou míru volnosti - pokud ty lidi práce nebaví, nebudou ji dělat. ...

Dík. Tak nějak mi to zvenku taky připadá.

...
Tedy - je-li vybrán vhodný vedoucí, tak bude chápat důležitost práce dobrovolníků a bude umět ten tým řídit tak, aby spolu dodavatelé a dobrovolníci dobře fungovali, priority se přiměřeně zvládaly a zbyl i prostor na srdcovky, pokusy, proof-of-concepty a podobně. A toho lze dosáhnout volbou i výběrkem. Tím výběrkem je ale vyšší pravděpodobnost, že se to povede, protože tam hraje minimální roli oblíbenost konkrétních lidí, antipatie apod. - a zároveň výběrová komise spíš bude umět posoudit kompetenci kandidátů, než CF jako celek.

Posouzení kompetence asi ano, ale na těch antipatiích se asi neshodneme. Naopak si myslím, že sympatie či předchozí známost hrají ve výběrkách velmi podstatnou roli. Nemyslím, že je nelze použít jako nástroj k dosazení "vlastních" lidí. Takže samozřejmě nastane otázka, kdo a jak vybere vybírače a kritéria. A to i s ohledem na klíčovou roli TO pro naši vnitřní bezpečnost jednání a hlasování OFFTOPIC(představme si vedoucího TO nastrčeného z ANO).
Taky mne napadá, jestli by bylo z koho vybírat - resp. jakou by bylo nutné nabídnout odměnu, aby se hlásili spolehliví odborníci se smyslem pro podporu dobrovolníků.

Aniž bych to tu chtěl zanášet, ještě by mě zajímal tvůj pohled na: "Nebudou se do TO přenášet přirozené vnitrostranické tenze (RP vs opozice)?" (v případě zařazení TO či jeho vedoucího pod RP)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Novy, Dalibor.Zahora

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora »

Jasně, problém s výběrkem je v tom, aby komise měla kompetence potřebné k tomu, dobře vybrat a abychom vůbec dokázali nabídnout konkurenceschopnou odměnu. Nicméně sympatie se ve výběrku dají kvantifikovat, obvykle tam najdeš něco jako "osobní dojem z kandidáta" s nějakou nižší váhou (5-15%) - a je to zcela na místě, protože lidi, co spolu budou denně pracovat v roli nadřízení-podřízený si musí aspoň trochu sednout, jinak to nebude fungovat dobře. Problém s volbou zase je v tom, že může vybrat člověka technicky zdatného, ale manažersky nešikovného (což se mimochodem v TO už v minulosti stalo) - a vlastně vůbec netušíš, nakolik kandidující vyhrál proto, že se zdál hlasujícím nejlepší a nakolik proto, že jim byl sympatičtější.

Je mnohem srozumitelnější, pokud odpovědnost nese exekutivní volený orgán - a tedy pokud vedoucí překročí své pravomoci a RP nezakročí nebo situace nezvládne rozumně vyřešit (nebo dokonce toto překročení je na jeho popud), tak je na místě volat k odpovědnosti RP.

Jinak do TO se takové věci mohou přenášet skrz vedoucího, protože od volených představitelů očekáváme, že budou dělat i politiku - tedy vnitrostranická opozice RP do vedoucích pravidelně promítá naděje, že budou představovat názorovou protiváhu RP a to je přesně to, co je na tom systému problematické. Pokud vedoucí očekávání vyhoví, vedení se babrá ve sporech a trpí tím celá strana. Pokud jim nevyhoví, tak to schytá a místo své práce musí řešit neustálé napadání (které někteří členové nemají problém směrovat i na dodavatele strany, což považuju za velmi hrubé jednání). V tomhle ohledu zaslouží Pepa uznání, protože se mu mezi těmihle dvěma skalisky zatím daří navigovat úspěšně. Troufám si hádat, že vedoucí vybraný ve výběrku na takové touhy reflektovat nebude a bude-li co k čemu, své podřízené od toho odstíní. Ideové spory tak zůstanou mezi RP a vnitrostranickou opozicí, bez možnosti zneužívat podporu vedoucích jako svých volených zástupců - a tak je to podle mě správně.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Novy, Milan.Dadourek

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz

Jan.Prokop
Místní předsednictvo
Profese: ITak
Dal poděkování: 1793 poděkování
Dostal poděkování: 2908 poděkování

Příspěvek od Jan.Prokop »

Jan.Hora píše: 19 zář 2023, 17:06

Jasně, problém s výběrkem je v tom, aby komise měla kompetence potřebné k tomu, dobře vybrat a abychom vůbec dokázali nabídnout konkurenceschopnou odměnu.

Myslíš si, že 600/hod (to co má vedoucí TO teď) je konkurenceschopná odměna? Pokud ne, kolik je to podle tebe?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvek:
Josef.Bouse

http://www.svazautoru.org/
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“