Česká energetika - vize versus problémy

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym PrumyslObchod

Odpovědět
MirekS
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 933
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 127 poděkování
Dostal poděkování: 475 poděkování

Česká energetika - vize versus problémy

Příspěvek od MirekS »

S nijak konkrétní navíc značně zúženou vizí, co se týče vývoje v oblasti energetiky ČR, v podobě expanze jaderné energetiky přišel předseda vlády ČR Petr Fiala zde. Řekl bych, že problematika vývoje české energetiky a úloha státu v ní je poněkud širší, než pan premiér v daném dokumentu představil.

Struktura zdrojů
Je nabíledni, že samotná orientace na jádro je nedostatečná (což snad nikdo nezpochybňuje). Namístě je otázka diverzifikace energetických zdrojů, snižování ekologické/klimatické zátěže a všeobecně dosažitelná cena energií. Je-li řeč o diverzifikaci energetických zdrojů, jde nejen o rozlišování energetických zdrojů z hlediska jejich typu, ale i míry jejich centralizace/decentralizace. Dá se předpokládat, že čím bude větší podíl decentralizovaných zdrojů na celkovém objemu energetických zdrojů ČR, tím lépe.

Přenosová a tranzitní soustava
V souvislosti s aktualizací SEK stojí za revizi míra angažmá státu v oblasti přenosové (elektřina) a tranzitní soustavy (plyn, ropa) včetně mezistátního rozměru (možnosti exportu/importu). Je žádoucí, aby nemalá pozornost byla věnována též problematice vlivu centralizace/decentralizace energetických zdrojů na vlastnosti uvedených soustav (kapacita, směry přenosových toků, apod.).

Právní rámec
Co je jisté, že je zapotřebí dosáhnout takového současného a budoucího stavu právního rámce, který umožní rozvoj nejen jaderné energetiky, ale energetiky jako celku. Mám za to, že toto by mělo být minimálně naznačeno v připravované aktualizaci Státní energetické koncepce ČR, kterýžto dokument by měl být hotov v tomto roce.

Pro právní rámec došlo k výrazné změně primárně v souvislosti s vývojem ceny plynu na evropském trhu, který odhalil slabiny dosavadního systému jeho nákupu. V důsledku toho byl plyn zařazen mezi strategické suroviny z pohledu státu. I když bylo operativně učiněno mnohé (i co se týče právního rámce), řekl bych, že nebylo učiněno vše. A hlavně nutnost operativních zásahů jaksi předběhla koncepční pohled, jehož aktualizace není doposud ještě hotova, viz. aktualizace SEK a její vliv na úpravu právního rámce.

Financování a vlastnictví organizačních článků
Je nabíledni, že za současného stavu českého energetického průmyslu se financování nejen "jaderného programu" bude muset účastnit stát. Vyplývá mi z toho, že by to měly být státní instituce, které organizačně zajistí výrobu energie z jádra, ale i základní distribuci plynu (obdobně jako to je v případě elektřiny a ropy). Je to stát, který může získat nejvýhodněji objem financí potřebný k financování současných a budoucích potřeb energetického průmyslu. Je jen otázkou, jak efektivně s nimi naloží. Nicméně v této souvislosti hovoříme o centralizovaných zdrojích energie a páteřní distribuční síti. Je třeba nezapomínat i na decentralizované zdroje energie, které čím větší podíl na spotřebě energie zaujmou, tím lépe. V této souvislosti je otázkou, nakolik se stát (a obce) má (mají) angažovat v dalších energetických zdrojích.

Výroba versus spotřeba a trendy v nich
Díky nedostatečnému investování do energetického průmyslu v posledních letech situace směřuje k převisu (s)potřeby elektřiny, co by nejvýznamnějšího energetického zdroje, nad její vlastní výrobou, tedy v dohledné době k postupné ztrátě soběstačnosti ve výrobě elektřiny. Trendy naznačují zvýšené investice do fotovoltaiky, které způsobují ve významné míře decentralizaci výrobních zdrojů elektřiny (vliv na distribuční síť), a do tepelných čerpadel, které spolu elektrifikací pohonu automobilů způsobují přesun mezi zdroji energie směrem ke zvýšené spotřebě elektřiny. Trendy ve výrobě elektřiny ukazují na nedostatečné investice do výrobních kapacit, aby zůstala zachována soběstačnost v zejména blízké budoucnosti.

Suma sumárum
Z naznačeného lze jednak usuzovat, že vize pana premiéra, co se energetického průmyslu týče, nemají dostatečný vhled na situaci, před kterou energetický průmysl ČR stojí. Jednak lze usuzovat, že vláda víceméně v současnosti přešlapuje na místě, jako by čekala na výsledek aktualizace SEK. Historicky je tu varovný prst ve formě existence SEK z roku 2015 a jejich nerealizovaných záměrů.

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
Uživatelský avatar
TomasMikus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 594
Registrován: 15 úno 2017, 16:10
Profese: biolog
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 241 poděkování
Dostal poděkování: 372 poděkování

Re: Česká energetika - vize versus problémy

Příspěvek od TomasMikus »

Cituji „Je nabíledni, že samotná orientace na jádro je nedostatečná (což snad nikdo nezpochybňuje).“...konec citace
To je nesmyslně položená otázka, neboť už teď máme například celou řadu vodních elektráren, které se nikdo nechystá odstavit. To neříká nic o tom zda máme stavět nové solární a větrné elektrárny. Stejně tak polemika na téma centralizovaná /decentralizováná energetická síť je manipulativní. Ano je jasné, že v takto malé zemi asi těžko může vzniknout dostatečná konkurence společností provozujících velké jaderné elektrárny. Ovšem existuje možnost jít také cestou malých modulárních reaktorů. Problém OZE je především závislost na počasí a tedy nutnost zálohovat prakticky celý jejich výkon fosilními zdroji. Srovnání situace ve Francii a Německu jasně ukazuje obrovský omyl, že více OZE v energetickém mixu povede k nižší produkci CO2. Není to pravda. S plánovaným rozvojem elektromobility, kdy si lidé budou v především v noci nabíjet elektromobily je to pak ještě více zřejmé. V této zemi existuje konsenzus že lidé nechtějí větrné elektrárny a nechtějí ani solární parky v krajině. Přetrhnout tento konsenzus, je teď hlavní snahou nové vlny lobismu, za kterým stojí vize jednoho bilionu korun na další dotace z EU. A co je největší svinstvo , na své si přijdou i bio-naftový šejkové s řepkou a kukuřicí případně se sójou a palmovým olejem. Tady nejde o klima a už vůbec ne o ochranu životního prostředí. Je to svinstvo.

Tito uživatelé poděkovali autorovi TomasMikus za příspěvky (celkem 2):
Marek.Krejpsky, Petr.Vileta
MirekS
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 933
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 127 poděkování
Dostal poděkování: 475 poděkování

Re: Česká energetika - vize versus problémy

Příspěvek od MirekS »

TomasMikus píše: 18 zář 2023, 08:12

To je nesmyslně položená otázka...

Jednak nejde o otázku, ale o konstatování v kontextu s vizemi pana premiéra v oblasti energetiky ČR. Jednak nejde o to, že by se někdo chystal odstavit vodní elektrárny, ale spíš o to, jaké jsou perspektivy jednotlivých typů výroby elektřiny v celkovém jejich mixu v souvislosti s její očekávanou zvýšenou spotřebou v budoucnosti. Těžko si lze představit, že by zrovna potenciál vodních elektráren v ČR byl takový, aby v budoucnosti významnějším způsobem zasahoval do energetického mixu.

To potenciál výroby elektřiny z jádra tu jistě je, avšak že by v dohledné době absolutně nahradil současný podíl výroby elektřiny z fosilních zdrojů (a je v této chvíli jedno jakým mixem velkých jaderných elektráren a SMR)?

Mám za to, že je účelné využívat i fotovoltaiky, zejména co by výroby elektřiny v místě její spotřeby (potud zmínka o decentralizaci) i přes vědomí, že nezávislost na centrálních zdrojích výroby elektřiny není a zřejmě ani nebude stoprocentní.

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
Uživatelský avatar
TomasMikus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 594
Registrován: 15 úno 2017, 16:10
Profese: biolog
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 241 poděkování
Dostal poděkování: 372 poděkování

Re: Česká energetika - vize versus problémy

Příspěvek od TomasMikus »

Ano dokážu se smířit s konceptem solárních elektráren na střechách, pokud to ale nebude dotováno ze státního rozpočtu, což se dnes bohužel děje. Jde o to že velké stabilní zdroje jako jsou jaderné elektrárny nemohou být vypínány a zapínány několikrát denně. Nemohou tedy zálohovat větrné a solární elektrárny. Zaváděním OZE se tak snižuje prostor pro jaderné zdroje. což by bylo v souladu s ideologií green dealu pokud to obšem nebyl ve skutečnosti tandem OZE fosílie ve kterém navíc OZE tahá asi za 25procentní konec. Prostě podpora OZE nedává žádný smysl, kromě toho že je to dobrý kšeft. Ovšem je to ještě hloupější než se zdá, protože nejlepší kšeft je to navíc pro Čínu. Ten jeden bilion korun který zřejmě míří do České Republiky bychom měli dát právě na dostavbu jaderných elektráren na infrastrukturu třeba právě vysokorychlostních tratí na stavbu metra třeha v také v Brně a Ostravě a na vykoupení zemědělské půdy pro nová chráněná území. To všechno by pomohlo životnímu prostředí, klimatu a lidem mnohemm více než solární pouště za každou vesnicí.

Tito uživatelé poděkovali autorovi TomasMikus za příspěvek:
Petr.Vileta
MirekS
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 933
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 127 poděkování
Dostal poděkování: 475 poděkování

Re: Česká energetika - vize versus problémy

Příspěvek od MirekS »

Na druhou stranu bohužel, výstavba nových kapacit jaderných elektráren je běh na poněkud delší čas (v současnosti cca 10 let v případě SMR, resp. cca 15 let v případě velkých JE). V této souvislosti není od věci vzít v úvahu životnost stávajících JE. Problém tedy je i v případě dodržení současného výhledu uvedení nových kapacit JE do provozu jak překlenout odhadovanou rostoucí spotřebu elektřiny v mezičase (2026 - 2032), když i po jeho uplynutí se daná výrobní kapacita s největší pravděpodobností využije.

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 33937
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 30628 poděkování
Dostal poděkování: 25270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česká energetika - vize versus problémy

Příspěvek od Petr.Vileta »

MirekS píše: 19 zář 2023, 04:28

... jak překlenout odhadovanou rostoucí spotřebu elektřiny v mezičase (2026 - 2032), když i po jeho uplynutí se daná výrobní kapacita s největší pravděpodobností využije.

Toho bych se nebál. Němci a Rakušáci od nás budou ještě rádi nakupovat atomový proud. :lol:
https://www.ceps.cz/cs/data#CrossborderPowerFlows
zapni si tam měsíční nebo roční filtr.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

MirekS
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 933
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 127 poděkování
Dostal poděkování: 475 poděkování

Re: Česká energetika - vize versus problémy

Příspěvek od MirekS »

Petr.Vileta píše: 19 zář 2023, 15:35

Toho bych se nebál. Němci a Rakušáci od nás budou ještě rádi nakupovat atomový proud. :lol:
https://www.ceps.cz/cs/data#CrossborderPowerFlows
zapni si tam měsíční nebo roční filtr.

Vycházel jsem spíše z tohoto zdroje: https://www.egubrno.cz/stories/dekarbon ... m-zdrojum/, viz. 2. graf.

Tito uživatelé poděkovali autorovi MirekS za příspěvek:
Petr.Vileta
Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
Odpovědět

Zpět na „Energetika“