CF 8/2023-1 Volba lídra v primárních volbách do EP

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5080
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 8/2023-1 Volba lídra v primárních volbách do EP

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Vážené celostátní fórum,

v roce 2019 jste ve mě vložili důvěru, že dokážu úspěšně vést Piráty nejprve do voleb a následně po celé funkční období v Evropském parlamentu. Nyní přišel čas na skládání účtů. V tomto jednání jsem se vás snažil přesvědčit o tom, že jsem tuto odpovědnou roli po dobu téměř 5 let zvládal a dokážu vést dál náš tým vstříc dalším úspěchům.

Za sebe mohu říct, že to byla jízda. Z práce, kterou za sebou vidím, mám upřímnou radost. Umožnili jste mi zanechat hmatatelnou stopu v evropské legislativě. Tuto příležitost jsem přeměnil v konkrétní změny. Před zvolením do Evropského parlamentu jsem 20 let pracoval v oboru informačních technologií a tyto své znalosti a zkušenosti jsem promítl do své práce v Evropském parlamentu. Největší radost mi udělalo, že se mi v pravidlech pro technologické giganty podařilo prosadit povinnou interoperabilitu chatovacích platforem. Takže už brzy budou muset platformy jako je WhatsApp nabízet propojení s ostatními platformami, jako je např. Matrix. Kdybyste mi tuto příležitost nedali, tak by tato povinnost pro digitální obry nevznikla. Takže vám za tuto příležitost ze srdce děkuju. Taky bych ale rád poděkoval svému týmu, @Marketa.Gregorova, @Mikulas.Peksa a jejich týmům za spolupráci při prosazování pirátských myšlenek.

Do práce v Evropském parlamentu jsem dal všechno. Neflákal jsem se, vyjednával jsem celou řadu legislativních aktů, svědomitě jsem se účastnil hlasování:

FwV8ttdXoAAkOG2.jpeg

https://twitter.com/ep_prehledne/status ... 5419633667

Kladl jsem důraz na spolupráci napříč týmy ve straně, abychom táhli za jeden provaz, dával jsem si záležet na tom, aby delegace Evropských Pirátů v Evropském parlamentu šlapala jak namazaný stroj, snažil jsem se o co nejsrozumitelnější komunikaci s veřejností a hodně jsem si zakládal na strategii, abychom navzdory tomu, že jsme v Evropě v opozici, toho co nejvíce vyjednali. Dlouhodobě mě nezávislé analýzy řadí mezi 10 % nejvlivnějších europoslanců. Jsem tak jediným českým europoslancem mezi 100 nejvlivnějšími europoslanci, který v Evropském parlamentu slouží teprve první funkční období, a nejvlivnějším českým europoslancem, který má zájem obhajovat mandát:

96683051e70d6c79.jpeg

https://mastodon.pirati.cz/@EP_prehledn ... 6347889579
https://twitter.com/ep_prehledne/status ... 8953442569

Možná trochu neskromně snad mohu říct, že jsem svým konstruktivním přístupem v Evropském parlamentu získal respekt řady europoslanců napříč zeměmi a politickými skupinami, o čemž snad vypovídá, co o naší vzájemné spolupráci říkají oni sami:

https://mastodon.pirati.cz/@marcel_kola ... 2543989339
https://twitter.com/PiratKolaja/status/ ... 6212299944

Na tom všem bych chtěl stavět dál, táhnout s vámi za jeden provaz a pokračovat v prosazování pirátských myšlenek. Příští funkční období nebude jednoduché. Evropa je pod tlakem populistů a extrémistů, s kterými konzervativci lehkovážně koketují. Tomu se chci postavit s týmem lidí, kteří budou hájit liberální hodnoty. Proto tu dnes před vámi virtuálně stojím a pokorně žádám, abyste mě opět vybrali jako vašeho lídra do evropských voleb. Účty jsem složil a toto rozhodnutí nyní leží na vás a budete ho moci vyjádřit za necelé dva týdny v hlasování.

Přeji všem férové primárky a bouři voleb vstříc!

Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 5):
Lukas.Novy, Robert.Magni, Filip.Krska, Ivo.Vlasaty, Vojtech.Pikal

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14684
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: Asistent předsedy poslaneckého klubu
Bydliště: Praha Vršovice
Dal poděkování: 12050 poděkování
Dostal poděkování: 20504 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 8/2023-1 Volba lídra v primárních volbách do EP

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Ahoj Piráti a Pirátky,

dovolím si vám jako svou závěrečnou řeč napsat příběh o Pirátské straně, jak jste o ní možná nepřemýšleli.

Když nás Andrej Babiš chce urazit, tvrdí, že jsme v životě nepostavili ani psí boudu. To za prvé není pravda v té praktické rovině, já jsem třeba s kamarády postavil dvoumetrový model středověkého katapultu, ale hlavně to není pravda v té metaforické rovině. Dokázali jsme něco vybudovat a to něco je Pirátská strana.

Piráti jsou jediná politická strana od sametové revoluce, která vznikla zespoda a prokázala životaschopnost. To je samo o sobě velká věc, jak jsme to dokázali? Povím vám svůj Pirátský příběh.

Dvacátého dubna 2009 jsem si přečetl na Novinkách, že v Česku vzniká Pirátská strana. Tři dny na to jsem se zaregistroval na tomto fóru, pomohl jsem zorganizovat výpravu z Pardubického kraje na Ustavující fórum Pirátů (tehdy ČPS) a přidal jsem se na palubu.

Když se na to zpětně dívám, je neuvěřitelné, jak amatérsky jsme postupovali, jak těžce a s jakými náklady jsme se učili základní věci o politice, médiích a fungování organizací, jak pomalu jsme se dostávali na politickou scénu.

Jenže to byl současně důvod našeho úspěchu. Tolikrát vám řeknou, že něco nejde, než přijde někdo, kdo neví, že to nejde, a udělá to.

V únoru 2010 jsem byl zvolen do našeho předsednictva, kde jsem dobrovolnicky fungoval čtyři roky. Dneska si už neumíme představit, co to tehdy obnášelo. Volební kampaň 2010 s rozpočtem 100 000 korun na celou republiku, organizace protestů proti ACTA, kam k našemu překvapení nepřišly desítky, ale tisíce lidí. Spuštění Pirateleaks, psaní Pirátských novin, průzkum bojem ve vztahu k médiím, Vyosení, zastřešování všemožných pirátských serverů a kdovíco ještě.

2012 jsme získali prvního senátora, byl jsem u toho, když se nám povedlo dostat Libora Michálka do Senátu.
Ve volbách 2013 jsme poprvé dosáhli na významný státní příspěvek a skončilo naše nejpunkovější dřevní období. Málem nás to zabilo, ale ustáli jsme to. 2014 přišla naše nejslavnější prohra, když nám utekl europarlament o tři tisíce hlasů, vyvážená naší nejpřekvapivější výhrou, když jsme se dostali do pražského zastupitelstva k naprostému šoku celé mediální scény.

Pustil jsem se do zastupitelování a vnitrostranická činnost musela stranou, trápili jsme Karla Březinu, smáli jsme se Matěji Stropnickému a Krndě, válčili jsme s Radmilou Kleslovou, krásný časy.

2016 jsem se vrátil do služby. Ivan Bartoš se stal opět předsedou naší strany a mě Piráti zvolili na vedoucího mediálního odboru. V životě by mě nenapadlo, že to budu dělat následujících skoro 6 let. V krajských volbách 2016 jsme překonali očekávání médií, ale nepřekonali jsme očekávání svá. Ale někde vzadu v hlavě už s námi lidi začali počítat.

Potom se přidal Štěpán Štrébl, nejpodnikavější člověk, kterého jsme v Pirátech kdy měli, a slíbil, že když ho necháme vést kampaň, udělá dvacet procent. Slib nesplnil, udělal deset procent, ale moc jsme mu to nevyčítali :-). Abych si přihřál polívčičku, když jsou ty primárky, “Pusťte nás na ně!”, jsem vymyslel já. Měl jsem tu čest stát se součástí nejpříjemnějšího poslaneckýho klubu na světě.

Komunálky 2018, tisíce nových lidí, stovky nových zastupitelů, primátor Prahy, Piráti nová politická kometa. Jeli jsme na vlně a nebyl čas opravovat loď. Pak jsme najeli na ledovec jménem covid. Nic nás jako organizaci nepošramotilo víc, než dva roky, kdy jsme se nemohli pořádně potkávat. Příkopy, který jsme vždycky na osobních setkáních zasypávali se hloubily víc a víc, online cally jsou náhražka, která ale energii osobního setkání zastoupit nedokáže a změnit něčí názor přes Internet skoro není možné.

Do toho Bureš, čím dál víc jako Orbán. A k tomu odstrašující příklad Maďarska, kde se proti němu opozice včas nespojila a skončilo to naprostým ovládnutím státu z jeho strany. To mě přesvědčilo k podpoře koalice se STAN. Dopadla neslavně, nicméně byla to obrovská škola. Mně to vyléčilo z naivity, komu se dá věřit a komu ne. Už mám kromě energie i zkušenost. Ale stejně jsme to jako první pirátská strana na světě dotáhli do vlády, tak nehodlám brečet.

No a teď je před námi další výzva, evropské volby, ve kterých se můžeme vrátit na vítěznou vlnu. Souboj s Farským, Nerudovou, Vondrou, Dostálovou a možná i Dominikem Haškem. V tomhle souboji musíme být vidět a to dokážu zařídit.

Svobodomyslná Evropa, šetrná k životnímu prostředí, která neslouží oligarchům ale občanům, je vize, na které se, věřím, všichni shodneme. Spravedlnost, vzdělání, odvaha jsou hodnoty, kterých si vážím.

S Piráty jsem zažil hodně, vítězství i porážky, radost i zklamání. myslím, že jsem za ty roky prokázal, že z boje neutíkám. Teď se opět hlásím do boje.

Evropa potřebuje Piráty!

Díky za podporu.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Albert.Sterba
Člen KS Praha
Příspěvky: 117
Registrován: 21 lis 2020, 19:33
Profese: lékař - neurochirurg
Bydliště: Praha 2 - Vinohrady
Dal poděkování: 202 poděkování
Dostal poděkování: 213 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 8/2023-1 Volba lídra v primárních volbách do EP

Příspěvek od Albert.Sterba »

VIZE PRO LEPŠÍ EVROPU

Vážené pirátky, vážení piráti, ctěné pirátstvo,

dovolím se nyní trochu zasnít a představit Vám Evropu, jaká by v mých očích mohla a měla být. A jistě, některé představy mohou znít vzdáleně až nedosažitelně. Ale o to přece ve vizích jde, mířit, jak vysoko to jen jde a nezaleknout se velkých výzev a cílů.

Pro mě těmito cíli jsou zdravá a vzdělaná společnost, která je ohleduplná ke svému životnímu prostoru a ctí základní lidské a demokratické hodnoty.

Má představa o lepší Evropě proto staví na těchto pilířích:

I. Zdraví

Ne nadarmo se říká, že zdraví je nejcennější, co máme. Nebo že zdravý člověk má spoustu přání, nemocný jen jediné. A přestože v Evropské unii v současnosti dáváme 11 % svých hrubých národních produktů, ani toto prakticky nestačí, aby zdravotní potřeby všech obyvatel byly pokryty kvalitně, dostupně a včas. Pokud zásadně nezměníme náš přístup k lidskému zdraví a nezaměříme se místo léčby nemocí na jejich předcházení, náklady na zdravotní péči (pakliže budeme chtít udržet kvalitu s dostupností na náležité úrovni) se ruku v ruce se stárnoucí evropskou populací postupně stanou těžko únosným břemenem.

Nastal čas na ambiciózní reformu, která zahrne důkladnou digitalizaci a rychlejší přenos zdravotních záznamů, urychlí diagnostické procesy, zlepší koordinaci mezi lékaři a dalšími specialisty a navazujícími sociálními službami, a zejména bude klást důraz na prevenci. Úkolem nové medicíny totiž nemá být prosté léčení chorob a prodlužování délky dožití, ale zvýšení délky života ve zdraví předcházením především těch nemocí, kterým se předcházet dá – dnes souhrnně a populárně označovanými termínem „civilizační choroby“ (jako jsou cukrovka, cévně-srdeční onemocnění, obezita, některé druhy rakoviny, degenerativní postižení páteře, stařecká demence aj.).

Jak toho dosáhnout? Důrazem na celoživotní vzdělávání (nejen) v oblasti zdraví. Nové generace budou lépe edukovány v oblasti zdravé výživy, závislostí, duševního zdraví, mezilidských vztahů, spánkové hygieny a pohybu. Budeme dbát na dostupnost a popularizaci kvalitních a zdravých potravin, upozorňovat na zdravotní rizika těch zdraví škodlivých. Rovněž bychom měli usilovat o zvyšování standardů kvality zdravotní péče napříč Unií a aby každý její občan k ní měl přístup, ať se nachází kdekoliv v EU a pochází z kteréhokoliv členského státu.

Celkově potřebujeme investovat všemi dostupnými prostředky do zdraví lidí. Mnohonásobně se nám to vrátí!

II. Ochrana životního prostředí a udržitelná ekonomika. Věda a inovace

Nalejme si čistého vína: změna klimatu není teorií, je to skutečnost. A to je skutečnost, která vyžaduje okamžitá i trvalá řešení. Představme si Evropu, kde recyklace není občasnou volbou, ale naprosto automatickou běžností. Kde veřejná doprava je natolik efektivní, pohodlná a ekologická, že se automobil často stává zbytečným. Chci, aby se Evropská unie stala světovým lídrem v ochraně biodiverzity, kde každý hektar země, každá řeka i tůň, moře i vzduch budou chráněny a udržovány pro současné i budoucí generace.

Abychom dosáhli předešlého, potřebujeme nové, zelené technologie, a potřebujeme jich hodně. Musíme prvně masivně investovat do našich vědců a inovátorů, kteří budou přicházet na nové a dosud nepoznané způsoby řešení, jak nahradit naši doposud na fosiliích závislou ekonomiku na takovou, která nebude v průběhu miliard let v zemi nahromaděný uhlík vypouštět do atmosféry, již všichni dýcháme, a dělat nám z ní jeden obrovský skleník.

Evropa je kolébkou osvícenství, studnicí vědy a kultury. Naše univerzity, výzkumné instituce a startupy mají potenciál vést svět v inovacích, které budou řešit ty největší výzvy, jimž čelíme. Pojďme více financovat průlomový výzkum a umožnit vědcům a akademikům lépe spolupracovat napříč hranicemi. Umožněme jim, aby se soustředili na svou práci, namísto toho, aby trávili čas hledáním financí, vyplňováním grantů a neustále se báli o svou profesní existenci.

A kde na to vezmeme? Můžeme začít tím, že velké korporace nebudou mít prostor k nekonečným daňovým únikům a malé podniky získají prostředky a zázemí, které potřebují k růstu. Vytvoříme ekonomické podmínky, kde je prospěšné být etickým a udržitelným. To zahrnuje nejen finanční stimuly, ale i legislativní rámec, který podnikání nepenalizuje, ale odměňuje za jeho udržitelnost. Chci odbourat byrokratické i finanční překážky, které brání podnikatelům v přechodu na zelené technologie

III. Ochrana demokracie, lidských práv a právního státu. Vzdělaná společnost

V éře falešných zpráv, autoritářských tendencí a zvyšujícího se společenského napětí je důležité chránit hodnoty, na kterých byla Evropská unie postavena. To zahrnuje rovnost příležitostí; spravedlivý přístup ke vzdělání, zdravotním a sociálním službám; ochranu svobody slova; nezávislou justici a média; i striktní ochranu dat a soukromí.

Začněme vzděláním jakožto nástrojem proti dezinformacím a extremismu. Potřebujeme robustní, moderní a inkluzivní vzdělávací systémy, které vychovávají mladé lidi nejen v tradičních akademických disciplínách, ale i v kritickém myšlení, mediální gramotnosti a občanské angažovanosti.

Pokračujme posílením nezávislých médií a novinářů. Svoboda tisku je základním kamenem demokracie, a tak musíme bojovat proti jakémukoli pokusu o její omezení nebo manipulaci. Finanční i právní podpora nezávislým médiím, důsledné dodržování etického kodexu novináři i transparentnost vlastnictví médiálních domů jsou způsoby, jakými můžeme zajistit, že zpravodajství bude férovější a objektivnější. Evropská unie by měla dále podporovat a chránit různá demokracii či lidská práva hájící občanská sdružení, o to více ve státech, kde je proti nim ze strany vlády veden otevřený politický boj.

Rovněž pamatujme na ochranu osobních údajů a soukromí. Ve světě, kde jsou naše data neustále sbírána a analyzována, musíme mít jistotu, že naše citlivé informace jsou v bezpečí. Silná ochrana dat společně s adekvátními právními normami na nakládání s osobními údaji jsou nezbytné. Také musíme mít při tvorbě pravidel na paměti, že je budeme muset neustále inovovat a aktualizovat s tím, jak budou vznikat nové a nové technologie.

A posledně, je klíčové vhodně podporovat a upevňovat principy právního státu napříč Unií. Vláda práva je základem, na kterém stojí naše svoboda a bezpečnost. Proto potřebujeme nezávislé, transparentní a efektivní soudní systémy, který jsou odolné vůči politickému vměšování a korupci. A uplatňovat nekompromisní sankce a postihy státům, které si z vlády práva a nezávislé justice dělají trhací kalendář.

Ve všem výše zmíněném vidím prostor pro tvořivost, spolupráci a angažovanost ze strany všech občanů Evropy. Věřím, že společně můžeme vytvořit společnost, která je prosperující, tolerantní, bezpečná a svobodná. Naše demokracie je cenná, ale není samozřejmá. Je třeba ji chránit, upevňovat a rozvíjet pro nás samotné i ty, co přijdou po nás.

Přeji si, abychom žili ve zdravé, vzdělané, sebevědomé a svobodné Evropě, kde společně táhneme za jeden provaz. Pojďme tuto vizi přetavit ve skutečnost. Ukažme jako piráti v kampani lidem, že společný evropský projekt je tady pro ně, že je jejich. A to jak bude vypadat, že je v moci každého z nás. Vydejme se přesvědčit lidi, do ulic i do médií, že Evropská unie má smysl, řeší nynější i budoucí reálné problémy a výzvy, a že se vyplatí ji společně stavět, ne bořit. A hlavně, mluvme k lidem lidsky, ne technokraticky, tak aby ten mnohdy abstraktní temný Brusel byl pro ně více hmatatelný a lépe uchopitelný.

A proč kandiduji na lídra/čelo kandidátky? Vedle mých témat, dlouhodobé vize a týmového ducha je to také proto, že dokážu věci komunikovat podle toho, ke které skupině lidí a proč mluvím, složité věci se snažím vysvětlit stručně a srozumitelně a z vícero úhlů pohledu, bez nadbytečných cizích slov a frází, které mohou občanů připadat vzdálené. A právě komunikace směrem k voličům bude v horké fázi kampaně rozhodující a promítne se do našeho volebního výsledku a s ním naší možnosti věci v Evropě ovlivňovat. Opravdu nechci, aby naše skvělé pirátské a proevropské myšlenky, vize a plány byly zastíněny politiky, kteří jsou často sice naprosto mimo realitu, jen populisticky plácají, či dokonce otevřeně lžou, ale lidem se to tak nějak líbí, protože jim to připadá jednoduché a srozumitelné. PROTO: Nedejme si naši kampaň zastínit vybranými nekonstruktivními politickými oponenty a pojďme náš pozitivní volební program dostat k lidem napříč republikou.

Mockrát Vám děkuji za podporu.

Bouři eurovoleb vstříc!

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2545
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1810 poděkování
Dostal poděkování: 2955 poděkování

Re: CF 8/2023-1 Volba lídra v primárních volbách do EP

Příspěvek od Tomas.Valek »

Oznámení moderátora:

Děkuji všem kandidátům za dodání závěrečného slova.

Tímto odročuji jednání na Zasedání CF 15/2023 v Praze v Impact Hubu a těším se na konečnou volbu.

Jednání je nyní uzamčeno, pouze 11.9. sem bude doručena druhé kolo diskuse kandidátů na lídra.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvky (celkem 4):
Albert.Sterba, Robert.Magni, Marcel.Kolaja, Josef.Kadlecek
Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2545
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1810 poděkování
Dostal poděkování: 2955 poděkování

Re: CF 8/2023-1 Volba lídra v primárních volbách do EP

Příspěvek od Tomas.Valek »

Oznámení moderátora:

Dle oznámeného postupu doručuji do vlákna druhé kolo diskuse, které si můžete prohlédnout na PirateTV a MO ho ochotně nasdílel i na YouTube.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26278
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37098 poděkování
Dostal poděkování: 30265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 8/2023-1 Volba lídra v primárních volbách do EP

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Oznámení moderátora:

Volba byla odročena na zasedání CF 15/2023, kde byl po dvou kolech hlasování lidrem zvolen Marcel Kolaja.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Tomas.Valek

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“