Ještě sem dlužím odpovědi na otázky:
@Jakub.Backa
Pro nové: Na jaké 3 oblasti byste se v EP rádi zaměřili?
Pro mě je jednoznačně priorita životní prostředí a zemědělství. S dopady klimatické změny se potýkáme již nyní a je potřeba toto téma urychleně řešit. Zemědělství zase ovlivňuje např. jak biodiverzitu, tak množství vody zadržené v půdě nebo kvalitu povrchových vod (splachy z polí). Zde máme rozhodně co napravovat, pokud nechceme předat dalším generacím totálně vytěženou půdu a krajinu bez života. Zajímá mne i pomoc sociálně slabším nebo např. doprava, která s udržitelností velmi souvisí.
Pro všechny: Které 3 další kandidáty byste podpořili? (Můžete uvést i lidi, kteří zatím kandidaturu neoznámili.)
Rozhodně ty, kteří se zabývají také životním prostředím a zemědělstvím – což nejvíc vidím u Mikuláše Peksy, Davida Františka Wagnera a Evy Tiché.
Pro všechny: měli by čeští europoslanci v dalším volebním setrvat ve frakci greens/EFA? Proč ano/ne? Pokud ne, do jaké frakce by měli vstoupit?
Záleží na výsledcích voleb – kdo bude z dalších europoslanců ať už českých, tak zahraničních v jaké frakci a taky jaké poměry sil tam budou. V podstatě si myslím, že greens/EFA je dobrá volba, nicméně záleží i na tom, co která frakce nabídne a co se podaří vyjednat.
Pro nové: jak velkou částku nominálně a procentuálně z ročního platu europoslance vč. paušální náhrady plánujete ročně darovat straně?
Určitě vnímám jako důležité straně přispívat – bez usilovné práce nás všech bychom ani v europarlamentu ani v jiných funkcích prostě nebyli. Osobně dávám straně příspěvek už teď – jak přímo přes dary.pirati.cz, tak podporuju různé další pirátské aktivity (třeba spolek, který pomáhá potřebným, ale není pod stranou nebo aktivitu Dárky po Labi, které organizovali také Piráti) a taky si platím reklamu na sociálních sítích, což pomáhá opět i straně. Budu určitě přispívat i do kampaně v příštím roce a tu částku považuji za ideální kolem 5-10 %.
Pro nové: hlasovali byste v EP v rozporu s aktuálním volebním programem Pirátů do Poslanecké sněmovny? Jak a s kým byste takovou situaci řešili?
Pokud jsme si napsali dobře oba programy, tak by se to stát nemělo. Nicméně program do PSP je rozhodně obsáhlejší, může se tedy stát že v tom do EP některá témata nebudou. To pak beru jako logické, že se člověk bude řídit programem do PSP. Nepředvídatelné situace (třeba že k tomuto nemáme stanovisko ani v jednom programu) je za mě potřeba řešit s příslušným rezortním týmem a poslaneckým klubem a hledat společnou dohotu.
Pro všechny: Posílali byste jako europoslanec veřejně gratulace nebo blahopřání komukoli z těchto stran: SPD, KSČM, Pro, Trikolora?
Ne. (ani jako vtip – to se v politice dělat prý nesmí, protože nebývají pochopeny)
Pro nové: Budou všichni Vaši asistenti, experti a poradci, včetně osob placených z rozpočtu EP, vybráni v otevřeném výběrovém řízení zveřejněném na pirátském fóru? Pokud ne, proč?
Ano.
@Lukas.Blazej
Pro nové kandidáty:
1) Jaké máte zkušenosti z evropské politiky, jaké kontakty v rámci EU máte?
Jsem krajskou radní Středočeského kraje, tudíž jsem se dosud zaměřovala primárně na tuto úroveň politiky. Jako zásadní beru spolupráci mezi různými úrovněmi – spolupracuji s naší poslankyní, senátorkou i místními sdruženími. S Mikulášem Peksou jsme pak točili video ohledně EU dotací, které čerpal kraj. V EU se také nastavují pravidla, která pak musíme my na krajích dodržovat, takže mám praktické zkušenosti s dopady EU politiky na regiony. Mám primárně zkušenosti s agendou životního prostředí a zemědělství a mnoho posunů v těchto oblastech přichází právě z úrovně EU, proto ji považuji za velmi důležitou.
2) Jaké vazby máte v ČR, kolik času jste ochotni trávit v zahraničí?
Děti zatím nemám, takže můžu být podle potřeby v ČR i jinde. Už teď v rámci práce radní největšího kraje strávím hodně času na cestách – z jednoho konce na druhý je to autem cca 2 hodiny, vlakem ještě více. Na výjezdy jezdím, co to jde – myslím si, že není dobré rozhodovat od stolu, ale vidět věci i na živo a čas cesty se dá efektivně využívat k vyřizování mailů nebo dalším činnostem.
3) Jakými jazyky a v jaké úrovni mluvíte?
Němčinu jsem měla naposledy na střední, z AJ jsem maturovala a pak ji využívala aktivně v průběhu studia na VŠ i psaní článku v rámci doktorského studia (zatím nedokončeného).
4) Jaký je váš největší úspěch v prosazování pirátského programu?
Vybrat jeden je těžké, protože z pozice radní řešíme problémy občanů, spolků i starostů každý den. Řeším primárně dostupnost pitné vody pro občany i její zadržování v krajině, odpadovou problematiku – zřídili jsme novou pozici cirkulárního manažera, který bude pomáhat obcím nebo řeším údržbu chráněných území a spolupracuji s MŽP ohledně vyhlášení NP Křivoklátsko. O své činnosti pravidelně referuji na sociálních sítích (např. facebook.com/janaskopalikova) nebo webu (stredocesky.pirati.cz/aktuality/tagy/?tag=jana-skopalikova), kde mám přes 60 článků z celkových cca 150 ohledně krajské politiky.
@Petr.Vileta
Green Deal: 2
Komentář: Green deal je soubor „zelených“ politik, které mají pomoci dosáhnout klimatické neutrality v roce 2050. Je to velmi důležitá věc, nicméně je potřeba řešit co nejlepší nastavení jednotlivých částí a v případě nefunkčnosti opatření je revidovat a také upravovat na základě nejnovějších výzkumů a poznatků.
Geopolitická orientace: 1
EU bych si představoval jako: 2-3
Poslední otázka viz odpověď Jakuba Backy.
Dále:
Považujete fašismus za extrémistickou ideologii? Ano/Ne
Ano!
Považujete socialismus za extrémistickou ideologii? Ano/Ne
Ano.
Považujete konzervatismus za extremistou ideologii?
Ne.
@Lukas.Dolezal
Pokud nezískáte mandát poslance/poslankyně Evropského parlamentu, budete usilovat o pozici akreditovaného asistenta, případně o jinou pozici v rámci delegace?
U mě ještě záleží, jak dopadnou krajské volby. Předpokládám, že na čele do EP spíš nebudu, ale na čele do kraje bych být mohla. Pokud si nakonec budu hledat novou práci, tak bych ráda zůstala buď u životního prostředí nebo mediální propagace.
@Lukas.Dolezal
Ahoj,
chtěl bych se zeptat kandidátů a kandidátek na pozici lídra/lídryně
(@Marketa.Gregorova, @Mikulas.Ferjencik, @Mikulas.Peksa, @Jana.Kolarikova, @Marcel.Kolaja, @albert.sterba) i na čelo
(@David.Wagner, @Michal.Gill, @Andrea.Hoffmannova, @Eva.Ticha, @Zuzana.Klusova, @Jiri.Knotek, @Vladimir.Votapek, @Jana.Skopalikova), jaký je Váš názor na členský podnět „Rovná kandidátní listina pro volby do Evropského parlamentu 2024“?
Myslím si, že je zde mnoho jiných překážek a možností, které bychom měli pro podporu nejen žen, ale třeba i nováčků (stále stojíme na dobrovolnické práci), ve straně řešit dříve. Od přizpůsobování času a místa schůzí osobám pečujícím o děti přes kultivaci vnitrostranické kultury a diskuse po osobní podporu žen, aby se o přední příčky na kandidátkách více hlásily. Mě osobně nejvíc mrzí toxické výměny názorů v různých členských podnětech na fóru (včetně zmiňovaného), v některých vláknech na Zulipu i veřejně na sociálních sítích. Všem nám jde přece o stejnou věc – pomáhat zlepšovat svět. Tak se k sobě vzájemně chovejme prosím tak, aby se nám dobře spolupracovalo.
@Blanka.Charvatova
Otázka na všechny kandidáty. Je přínosné zachovávat krajské nominace? Proč se ptám - když to tak sleduji, tak se objevilo málo lokálních osobností, které by vyprofiloval daný kraj, ale spíš stále ti stejní (takřka všichni) virtuálně obchází kraje a žádají o podporu stejně jako ve vlákně CF. Plus tedy některé kraje mají tak nízkou bariéru pro přijatelnost (žádnou), že mě to nutí přemýšlet o velkých rozdílech mezi získáním nominace v daném kraji a třeba celostátně. Díky za vaše úvahy a názory.
Osobně považuji krajské nominace přínosné v tom, že kraje k nim často organizují i online/fyzické grilování a tak mohou členové diskutovat s kandidáty ještě před finálním zasedáním CF. Tam je již relativně málo času a nedostane se na otázky všech, což mohou grilovačky ke krajským nominacím lépe řešit. Také to dává prostor méně známým kandidátům se představit v ostatních krajích.
@Bohdana.Hola
1) jaké procento z platu europoslance by chtěli a měli europoslanci (a obdobně poslanci, senátoři, členové vlády a náměstci a uvolnění radní azastupitelé) pravidelně vracet do České pirátské strany formou daru za to, že by byli primárně zvoleni díky známce České pirátské strany (spíše než na své jméno nebo obličej).
Už jsem se částečně vyjádřila u otázky Jakuba Backy, ale přidám ještě to, že si myslím, že Pirát zvolený do nějaké funkce musí vracet straně pouze finance. Podle mě je důležitá také spolupráce s ostatními úrovněmi politiky, vnitrostranická práce (ne, není to samozřejmost u zvolených politiků) nebo předávání zkušeností dál.