Nominace Michala Gilla do primárek do EP

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.


Moderátor: @predsedajici

Pravidla fóra

Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod

  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)

  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany mailem s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo. (Pro 1157 až 1225 členů je to 35 hlasů.)

  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (Pro 1157 až 1190 členů je to 69 hlasů.) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.

  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)

Aktuální počet členů naleznete zde, velikost potřebných skupin pro libovolný počet si můžete spočítat tady
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.

Podporuji nominaci Michala Gilla v primárních volbách do Evropského parlamentu

Pro

100
56%

Proti

54
30%

Zdržuji se

25
14%
 
Celkem hlasujících: 179 - Celkem hlasů: 179

Uživatelský avatar
Michal.Gill
Vedoucí zahraničního odboru
Příspěvky: 1879
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3822 poděkování
Dostal poděkování: 3169 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nominace Michala Gilla do primárek do EP

Příspěvek od Michal.Gill »

Ahoj všem,
nikdo se k tomu zatím úplně nemá, tak holt budu první, kdo půjde s kůží na trh. Šel jsem do toho už v roce 2019, kdy jsem byl zvolen na desáté místo a do Evropského parlamentu jsme nakonec dostali tři super lidi, jejichž kandidaturu, chtějí-li v započaté práci pokračovat, beze zbytku a rád podpořím. Jinak díky Vojtovi za vyhlášení primárek a jsem moc rád, že se dějí už takhle brzo, celý rok před generálními volbami.

Nejprve začnu formalitami: členem strany jsem (od roku 2012) a jsem občanem Prahy 3, Prahy, ČR i EU. Kandidovat hodlám od druhého místa. Za našeho lídra totiž preferuji kteréhokoli z dosavadních europoslanců, protože budou nejlepší mediální tváří naší kampaně, s "hands on" zkušeností z praxe. Zde je taky můj aktuální profil na webu strany.

A nyní, po těch snadných formalitách, mi dovolte přejít ke kandidátské řeči, která je, minimálně pro mě, vždy tou nejtěžší částí:

Jak řečeno, členem strany jsem od roku 2012 a téměř od samého začátku jsem byl členem Zahraničního odboru. Před dvěma lety jsem se stal zástupcem vedoucí téhož odboru a vloni na jaře byl vámi zvolen vedoucím, kterým jsem doposud. Mezinárodní pirátství vždy tvořilo velkou složku mého času věnovaného straně. Na podzim 2018 jsem byl poprvé zvolen do předsednictva Pirate Parties International; letos v lednu jsem pak byl tamtéž zvolen již potřetí. Pětiletá praxe v PPI dá člověku dobrou představu o tom, jak Piráti fungují jinde, stejně jako možnosti nabrat nějakou tu zahraničněpolitickou praxi. Vedle výměny know-how je hlavním přínosem PPI jeho pozorovatelský status při ECOSOCu, Hospodářské a sociální radě OSN. Díky tomuto statusu se mohou naši členové a příznivci zapojovat do stovek aktivit OSN, od formulování pirátských stanovisek po účast na jednáních, nejčastěji v New Yorku, Ženevě a Vídni. Je to samozřejmě vždy o kombinaci skloubení práce a časových možností. Mně se v poslední době daří jezdit na konzultace k připravované konvenci o nakládání s osobními informacemi při potírání trestné činnosti, kterou chystá úžasně pojmenovaná komise, pro zapamatování se skvělou zkratkou AHCECICCUICTCP.

Každopádně, hlavně v posledním roce díky práci vedoucího ZO, jsem konečně přičichl i k fungování PPEU a našeho europoslaneckého klubu. Dlouhá léta jsem se sice účastnil výjezdů a konferencí v Europarlamentu, už od dob mandátu Felixe Redy, ale to je vždy jen velmi povšechné; každopádně i to dá člověku představu, jak spolu evropské instituce fungují. Vedle toho jsem si samozřejmě, jako snad každý, kdo od našeho vstupu do EU studoval VŠ, prošel celou řádkou předmětů na toto téma, ať už na historii, geografii nebo aktuálně při studiu veřejné správy a regionálního rozvoje na PEF ČZU (státnice v únoru 2024; diplomka na krásné téma aplikace principů přímé demokracie v naší straně). Na rozdíl od našich europoslanců či všech, kdo pro ně mají šanci pracovat, je tak má znalost fungování evropských institucí spíše akademická než praktická.

Jak bych vykonával svou funkci? Rozhodně bych se svým přístupem k politice neodklonil od dosavadního směřování klubu. Stejně, jako naši dosavadní poslanci, jsem sociální liberál. Ekonomicky jsem socialista (ale to asi každý Pirát, doufám) a co se budoucnosti EU týče, za předpokladu zásadní reformy institucí vedoucí k větší demokratizaci, jako by byla transformace Komise ve vládu volenou Parlamentem a odstranění nadvlády Rady (a likvidace práva veta v ní), jsem bezpochyby eurofederalistou, protože status quo je neudržitelné a v okamžiku, kdy Parlament bude se vším všudy volit Komisi, stane se pro mě EU státem, ať si to připustí nebo ne. Ve svém politickém rozhodování zásadně postupuji nedogmaticky, tj. podle dvou jednoduchých pravidel: 1) Pomůže to někomu? 2) Uškodí to někomu? Pokud jsou odpovědi 1) ANO a 2) NE, není co řešit, snad ještě vedle otázky, zda na to máme budget.

Co se mé další výbavy pro výkon funkce týče, mluvím hodně dobře anglicky (příležitostně překládám odborné texty) a s trochou praxe bych rozchodil i rezavou celoživotní němčinu. Momentálně se znovu po letech učím francouzsky, ale je to pořád bída. Na případné dotazy se vrhnu v samostatném příspěvku níže. A prosím, opravdu se ptejte. Chceme-li mít informovaný elektorát, potřebujeme zvídavý elektorát. V diplomce jsem problematice informovanosti elektorátu věnoval opravdu hodně prostoru a jestli něco demokracii zabíjí, ať už na celostátní nebo vnitrostranické úrovni, je to nezájem veřejnosti stát se informovanou. To je i jedna oblast, kde má i náš europoslanecký klub stále rezervy. Informování navenek o dosažených úspěších je super, ale pokud zvolen, rád bych více rozproudil diskusi mezi naší bruselskou klikou a členskou základnou o legislativě připravované; rozhodně je prostor pro zlepšení a asi tu vždy i bude. Co se mých hlavních politických zájmů týče, jsou to především mezinárodní politika (duh), vzdělávání, životní prostředí, soukromí a ochrana občana, vč. coby spotřebitele.

Předem díky všem za podporu.

Bc. Michal Gill • člen předsednictva Pirate Parties International • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czmichal.gill@pp-international.netgill.michal@praha3.cz

Uživatelský avatar
Michal.Gill
Vedoucí zahraničního odboru
Příspěvky: 1879
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3822 poděkování
Dostal poděkování: 3169 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Michala Gilla do primárek do EP

Příspěvek od Michal.Gill »

A teď k těm otázkám; jediné zatím položil @Jakub.Backa:

Jakub.Backa píše: 04 kvě 2023, 07:05

Na jaké 3 oblasti byste se v EP rádi zaměřili?

Zahraničí (AFET, INTA), bezpečnost (SEDE), vzdělávání (CULT), ochrana spotřebitele (IMCO); sorry za překročení limitu

Jakub.Backa píše: 04 kvě 2023, 07:05

Které 3 další kandidáty byste podpořili? (Můžete uvést i lidi, kteří zatím kandidaturu neoznámili.)

Naprosto podpořím kandidaturu všech tří dosavadních pirátských europoslanců (Marcel, Miki, Markét). Za mě odváděli po uplynulé čtyři roky skvělou práci a reprezentovali nás dobře.

Jakub.Backa píše: 04 kvě 2023, 07:05

Měli by čeští europoslanci v dalším volebním setrvat ve frakci greens/EFA? Proč ano/ne? Pokud ne, do jaké frakce by měli vstoupit?

Pokud by bylo rozložení frakcí zhruba stejné, jako je teď, je za mě pro Piráty Greens/EFA jasná volba. Pokud bychom byli úspěšnější, v ČR i jinde, třeba bychom mohli i slovo "Pirates" dostat do názvu frakce? To by bylo super. Na druhém místě je pro mě jasně Renew Europe (dříve ALDE), ale Greens jsou obecně homogennější a progresivnější, a proto lepší fit pro Piráty. V Renew Europe bychom museli dělat ještě více kompromisů a vzhledem k velikosti frakce bychom ztratili na významu.

Jakub.Backa píše: 04 kvě 2023, 07:05

jak velkou částku nominálně a procentuálně z ročního platu europoslance vč. paušální náhrady plánujete ročně darovat straně?

Nemám tušení; nikdy jsem neměl příjem, který by mi umožňoval nějak zásadně finančně stranu podporovat. Z europoslaneckého platu klidně 10 %? Fakt netuším, ale problém bych s tím určitě neměl. Ostatně je to strana, kdo své politiky dostává tam, kde jsou, tak by se jí něco vrátit mělo.

Jakub.Backa píše: 04 kvě 2023, 07:05

hlasovali byste v EP v rozporu s aktuálním volebním programem Pirátů do Poslanecké sněmovny? Jak a s kým byste takovou situaci řešili?

Jak uvedeno v kandidátské řeči, je třeba mít bližší spolupráci v procesu přípravy legislativy. Rozhodně si takovou situaci představit umím a jakkoli by to mohlo být nepříjemné, hlavně si musím být schopen takové rozhodnutí obhájit sám před sebou a svým svědomím. Každý ostatně hlasuje sám za sebe. Klíčové je, aby žádné takové hlasování nebylo pro naši členskou základnu překvapením a bylo diskutováno dopředu, už proto, aby se na ně bylo možno připravit po PR stránce.

Jakub.Backa píše: 04 kvě 2023, 07:05

Posílali byste jako europoslanec veřejně gratulace nebo blahopřání komukoli z těchto stran: SPD, KSČM, Pro, Trikolora?

Fašistům ani komunistům bych opravdu nikdy žádnou gratulaci neposlal, ergo rozhodně ne, bez ohledu na okolnosti.

Jakub.Backa píše: 04 kvě 2023, 07:05

Budou všichni Vaši asistenti, experti a poradci, včetně osob placených z rozpočtu EP, vybráni v otevřeném výběrovém řízení zveřejněném na pirátském fóru? Pokud ne, proč?

Rozhodně by, v případě zvolení, byli. Ostatně i kdyby měl člověk na nějakou pozici v merku někoho konkrétního, je blbost neudělat výběrko a připravit se tak o možnost najít někoho lepšího.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Gill za příspěvky (celkem 6):
Jakub.Backa, Robert.Magni, Vit.Fux, Jan.Hora, Alena.Klocova, Alena.Jacikova

Bc. Michal Gill • člen předsednictva Pirate Parties International • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czmichal.gill@pp-international.netgill.michal@praha3.cz

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 33937
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 30628 poděkování
Dostal poděkování: 25270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Michala Gilla do primárek do EP

Příspěvek od Petr.Vileta »

@Michal.Gill Měl bych tu pro tebe nějaké ankety, na základě kterých se rozhodnu. Vyber prosím vždy jen jednu z možností.

Green Deal:
1) naprosto podporuji
2) podporuji s drobnými výhradami
3) hodně z toho jsou dobré myšlenky, ale je tam i spousta nesmyslů
4) je tam pár dobrých myšlenek, ale většina jsou nesmysly
5) je to naprosto v rozporu s přírodními zákony a ekonomicky je to povede ke ztrátě konkurenceschopnosti

Geopolitická orientace:
1) zcela podporuji NATO, podporu Ukrajiny včetně zbraní, jsem velmi obezřetný k Číně, Rusko považuji za teroristický stát
2) s výhradami podporuji výše uvedené
3) jsem pro omezení pomoci Ukrajině, zmenšení sankcí vůči Rusku a omezení našich aktivit v NATO
4) jsem zásadně proti násilí a mělo by se vše řešit pouze diplomatickou cestou

EU bych si představoval jako:
1) Unitární stát s vlastní vládou
2) Federální stát
3) Konfederaci
4) víceméně volné sdružení samostatných států, které dobrovolně převedou některé své kompetence na EU, ale mohou si je kdykoliv vzít zpět

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Michal.Gill

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Michal.Gill
Vedoucí zahraničního odboru
Příspěvky: 1879
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3822 poděkování
Dostal poděkování: 3169 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Michala Gilla do primárek do EP

Příspěvek od Michal.Gill »

Díky. Nechám vždy ty, co vybírám:

Green Deal:
2) podporuji s drobnými výhradami

Geopolitická orientace:
2) s výhradami podporuji výše uvedené /a tou výhradou je, že bych nikdy neřekl, že zcela podporuji NATO; i ono občas dělá blbosti/

EU bych si představoval jako:
2) Federální stát

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Gill za příspěvky (celkem 10):
Petr.Vileta, Jan.Hora, Vit.Fux, Vojtech.Pikal, Roman.Semik, Robert.Magni, Jakub.Backa, Alena.Klocova, Pavel.Franc, Alena.Jacikova

Bc. Michal Gill • člen předsednictva Pirate Parties International • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czmichal.gill@pp-international.netgill.michal@praha3.cz

Uživatelský avatar
Michal.Gill
Vedoucí zahraničního odboru
Příspěvky: 1879
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3822 poděkování
Dostal poděkování: 3169 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Michala Gilla do primárek do EP

Příspěvek od Michal.Gill »

Lukas.Blazej píše: 16 kvě 2023, 22:27

Pro nové kandidáty:
1) Jaké máte zkušenosti z evropské politiky, jaké kontakty v rámci EU máte?
2) Jaké vazby máte v ČR, kolik času jste ochotni trávit v zahraničí?
3) Jakými jazyky a v jaké úrovni mluvíte?
4) Jaký je váš největší úspěch v prosazování pirátského programu?
5) Vstoupili byste do Spinelli Group?

Díky za další dotazy, tentokrát od @Lukas.Blazej. Tady odpovědi:

1) Kontakty čistě v rámci evropských pirátských stran nebo našich lidí okolo europoslaneckého klubu. Nad tento rámec maximálně pár novinářů.
2) Jsem svobodný, bezdětný a rozhodně nemám problém omezit koníčky tak, abych mohl všechen čas, vyjma týdne určeného pro pobyt v domovské zemi, trávit v Bruselu (či Štrasburku). Jsem velmi časově flexibilní.
3) Anglicky C2, německy a polsky tak B2. Pak asi deseti dalšími na úrovni, která moc nestojí za řeč, doslova.
4) Nikdy jsem nedržel veřejnou funkci (vyjma členství v komisích na obci), takže si žádný "zářez" rozhodně nemůžu přisvojit. Za čtyři roky práce pro naše radní na Praze 3 jsem se ale více nebo méně podílel na všem, co jsme tady změnili k lepšímu. Z vyloženě pirátských věcí stojí za zmínku třeba neustálé zvyšování transparence (od zveřejňování smluv a rozklikávacího rozpočtu po velmi tvrdou směrnici o zadávání veřejných zakázek).
5) Ano a hned, být pro ně dostatečně zajímavým. :-)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Gill za příspěvky (celkem 5):
Dalibor.Zahora, Robert.Magni, Lukas.Blazej, Alena.Klocova, Veronika.Murzynova

Bc. Michal Gill • člen předsednictva Pirate Parties International • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czmichal.gill@pp-international.netgill.michal@praha3.cz

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 33937
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 30628 poděkování
Dostal poděkování: 25270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Michala Gilla do primárek do EP

Příspěvek od Petr.Vileta »

@Michal.Gill

Babiše "zradili" spojenci z regionu. ANO musí s pravdou ven, jaké je to vlastně hnutí
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ba ... f6b220ee8/

Proto mám otázku: Kdyby po volbách do EP už nebylo ANO v klubu ALDE, chtěli byste Piráty přesměrovat z Greens/EFA do ALDE?

případně proč Ano, proč Ne?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Michal.Gill

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Veronika.Murzynova
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 683
Registrován: 02 lis 2017, 14:59
Profese: Expertka na energetickou transformaci
Bydliště: Lesní 800, 73514 Orlová - Lutyně
Dal poděkování: 1311 poděkování
Dostal poděkování: 1328 poděkování

Re: Nominace Michala Gilla do primárek do EP

Příspěvek od Veronika.Murzynova »

Palec hore za dovahu jít opět s kůží na trh, cením a podporuji!

Tito uživatelé poděkovali autorovi Veronika.Murzynova za příspěvek:
Michal.Gill

Místopředsedkyně evropského Pirátstva.
Eurofederalistka. Podporuji myšlenky.
"What doesn't kill you, only makes you.... stranger."

Uživatelský avatar
Michal.Gill
Vedoucí zahraničního odboru
Příspěvky: 1879
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3822 poděkování
Dostal poděkování: 3169 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Michala Gilla do primárek do EP

Příspěvek od Michal.Gill »

Petr.Vileta píše: 29 kvě 2023, 21:21

Proto mám otázku: Kdyby po volbách do EP už nebylo ANO v klubu ALDE, chtěli byste Piráty přesměrovat z Greens/EFA do ALDE?

případně proč Ano, proč Ne?

Ono už se to nějaký ten pátek ALDE nejmenuje, ale pro jednoduchost budiž. V kterési odpovědi výše píšu, že Greens/EFA k nám mají programově nejblíž, ale že "ALDE" je pro mě záložní varianta, pokud nám třeba dali lepší podmínky. A kdyby tam samozřejmě nebyli Andrejovci. Ale jen samotná absence ANO v "ALDE" by pro mě (a myslím ani stávající poslance) důvodem ke změně frakce nebyla. Moje dosavadní zkušenost na žižkovské radnici je taková, že kdykoli budu mnohem raději spolupracovat s někým, ke komu mám hodnotově blíž a vím, co od něj čekat (třeba Zelení), než s molochem, od kterého nikdy moc nevíš, co čekat (TOP-STAN).

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Gill za příspěvky (celkem 3):
Alena.Jacikova, Veronika.Murzynova, Petr.Vileta

Bc. Michal Gill • člen předsednictva Pirate Parties International • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czmichal.gill@pp-international.netgill.michal@praha3.cz

Uživatelský avatar
Michal.Langer
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 233
Registrován: 04 říj 2018, 13:46
Profese: student politického marketingu (FF UPOL)
Dal poděkování: 56 poděkování
Dostal poděkování: 184 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Michala Gilla do primárek do EP

Příspěvek od Michal.Langer »

Michal.Gill píše: 16 kvě 2023, 09:09

Ekonomicky jsem socialista (ale to asi každý Pirát, doufám)

Tady si dovolím nesouhlasit. Já jsem například liberál jak kulturně-společensky, tak ekonomicky a troufnu si tvrdit, že je nás takových ve straně poměrně dost.

Chtěl bych se tě proto zeptat, jaké ekonomické představy z tebe dle tvého názoru dělají socialistu?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Langer za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Ferjencik, Petr.Vileta, Vit.Fux
Uživatelský avatar
Michal.Gill
Vedoucí zahraničního odboru
Příspěvky: 1879
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3822 poděkování
Dostal poděkování: 3169 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Michala Gilla do primárek do EP

Příspěvek od Michal.Gill »

Michal.Langer píše: 31 kvě 2023, 03:41
Michal.Gill píše: 16 kvě 2023, 09:09

Ekonomicky jsem socialista (ale to asi každý Pirát, doufám)

Tady si dovolím nesouhlasit. Já jsem například liberál jak kulturně-společensky, tak ekonomicky a troufnu si tvrdit, že je nás takových ve straně poměrně dost.

Chtěl bych se tě proto zeptat, jaké ekonomické představy z tebe dle tvého názoru dělají socialistu?

Já teda doufám, že ekonomických liberalistů je mezi Piráty opravdu málo. Všechna tři základní ekonomická východiska (liberalismus, konzervatismus, socialismus) mají zcela jasné definice a popravdě si moc neumím představit ekonomicky liberalistického Piráta. Liberalismus předpokládá minimální státní zásahy do trhu, minimální přerozdělování prostředků a dává jednotlivci volnou ruku. Typickými představiteli jsou třeba Vašek Klausů nebo Maggie Thatcherová. Ekonomický socialismus je přesný opak: (relativně) vysoká míra přerozdělování zdrojů a stát, který se postará o všechny a zároveň nastavuje pořádné mantinely pro podnikání. První příklad je USA, druhý Norsko. Já jsem teda ve druhém kastlíku.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Gill za příspěvek:
Martin.Martin

Bc. Michal Gill • člen předsednictva Pirate Parties International • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czmichal.gill@pp-international.netgill.michal@praha3.cz

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“