KF Pha 03/2023 - Zrušení MS Praha 1

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.


Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha

Zamčeno
Uživatelský avatar
Michal.Macek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 757
Registrován: 31 říj 2018, 12:52
Profese: Tajemník ZK Pirátů SČK
Dal poděkování: 678 poděkování
Dostal poděkování: 1107 poděkování

KF Pha 03/2023 - Zrušení MS Praha 1

Příspěvek od Michal.Macek »

Vážené krajské sdružení, kolegyně a kolegové,

z moci mi svěřené příslušným usnesením PKS zahajuji jednání krajského fóra 03/2023 ve věci zrušení MS Praha 1.

Navržené usnesení zní:

KF Praha ruší MS Praha 1.Dle Organizačního řádu:

§ 21 Založení, změna a zrušení místního sdružení

(1) Základními náležitostmi oblastního sdružení jsou název, označení oblasti a území. Základní náležitosti eviduje seznam oblastních sdružení (§12 (1) a).

(2) Označením oblasti​ je stručné slovní vymezením geografické oblasti či zahrnutého samosprávnému celku (např. okres, obec s rozšířenou působností apod.).

(3) Území​ místního sdružení je tvořeno územím jednoho nebo více přesně vyjmenovaných samosprávných celků (obcí, měst, městských částí či obvodů) tak, aby bylo souvislé, uvnitř území příslušného krajského sdružení a nepřekrývalo se s územím jiného místního sdružení.

(4) Kde dosud nepůsobí žádné sdružení, mohou zájemci vytvořit přípravný tým, který má za cíl založit místní sdružení; kde již místní sdružení působí, lze přípravný tým založit jen se souhlasem jeho místního fóra. Místní sdružení se doporučuje zakládat, pokud přípravný tým vykazuje dostatečnou aktivitu na to, aby sdružení plnilo svěřené úkoly (§ 20).

(5) Místní sdružení je založeno schválením návrhu na založení místního sdružení. Návrh obsahuje základní náležitosti sdružení a seznam jeho prvních členů. Krajské předsednictvo následně svolá ustavující zasedání fóra sdružení, na kterém se zvolí první předsednictvo místního sdružení. Místní předsednictvo zvolené na ustavujícím zasedání zažádá o registraci sdružení.

(6) Pravomoc rozhodovat o založení či zrušení místního sdružení, ukládání úkolů místnímu sdružení či změně základních náležitostí sdružení má příslušné krajské fórum. Dotčenému místnímu sdružení musí být při projednání návrhu na zrušení sdružení či změnu údajů o tomto sdružení v seznamu sdružení dána možnost se vyjádřit.

(7) Ke vzniku sdružení a následnému přijetí jeho nových členů či k jinému přijatému rozhodnutí, změně základních náležitostí a k zániku sdružení a příslušnosti člena k zrušenému sdružení dojde nejdříve odpovídajícím záznamem v seznamu sdružení.Dovoluji si navrhnout lhůty k jednání:
[shrnuti]doba na navrhování - do 17.5. 16:00
doba na rozmyšlenou - do 19.5. 16:00
rozhodující hlasování proběhne od 19.5. 16:00 až 22.5. 16:00

Lhůty v jednání jsou následující:
Doba na navrhování bude probíhat 14 dnů, tedy do 13.5. (včetně)
Doba na rozmyšlenou bude úrobíhat 5 dnů, tedy do 18.5. (včetně)
Rozhodující hlasování započne minimálně od pátku 19.5. 10:00 do pondělí 22.5. 20:00.

Prosím předsedu @Ondrej.Chrast o úvodní slovo (ostatní žádám o posečkání, než úvodní slovo zazní).
Členové místního sdružení Praha 1 mají právo se k dané věci vyjádřit.
A zároveň předávám předsedání @Tomas.Valek, kterému děkuji.

Naposledy upravil(a) Tomas.Valek dne 27 dub 2023, 16:09, celkem upraveno 5 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Macek za příspěvky (celkem 2):
Jakub.Backa, Tomas.Valek

místopředseda KS Praha, zastupitel Prahy 12, místopředseda MS Praha 12, tajemník ZK SČK

Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 621
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 1161 poděkování
Dostal poděkování: 1539 poděkování

Re: KF Pha 03/2023 - Zrušení MS Praha 1

Příspěvek od Ondrej.Chrast »

Úvodní slovo:
Vážené KF, po dlouhodobém a pečlivém zvážení dáváme jako PKS návrh na zrušení Místního sdružení Praha 1.

Důvodem je dlouhodobá několik let trvající nefunkčnost tohoto sdružení jak po stránce personální, tak po stránce organizační.

Jedná se o bezprecedentní a nikdy nerealizovaný krok v činnosti našeho KS Praha, uvědomujeme si závažnost tohoto rozhodnutí, ale i přesto k tomuto návrhu přistupujeme. Nevylučujeme, že nás KF v rozpravě přesvědčí, že tento krok není nutný a že má smysl za stávajících podmínek umožnit MS Praha 1 pokračovat. Jako PKS však nyní nevidíme přesvědčivý doklad, že by MS mohlo v současné situaci plnit svou funkci a pokračovat.
Návrh podáváme v době, kdy do dalších komunálních voleb zbývá 3,5 roku a vnímáme ho jako pokus o uklidnění situace, která přestala z našeho pohledu být jakkoli řešitelná jinými prostředky. A o možnost “restartování” pirátské politiky na Praze 1.
Předkládáme tedy naše důvody, proč k tomuto návrhu přistupujeme:

Jedním z hlavních důvodů je, že za posledních ¾ roku z tohoto MS odešlo, bylo vyloučeno či pozastaveno členství dohromady 7 lidem. V současné době je členem MS Praha 1 9 lidí, z původních 16. Z 9 stávajících je u mnohých nejasné, jaký je je jejich vztah k P1 a prokazatelně i dle svých vyjádření na Praze 1 nebydlí. Což by nebyl problém sám o sobě, ale panuje podezření, že někteří byli do MS Prahy 1 přijati účelově, což ostatně potvrdila tehdejší předsedkyně MS Praha 1 v postu zde:

3.11.2022 Olga S. píše, že v letech 2021-2022 docházelo k “rybaření” viewtopic.php?p=824295#p824295

Personálně MS Praha 1 dlouhodobě nefunguje, prakticky od roku 2018 probíhají mezilidské spory, které vyvrcholily jednak rozpadem funkční koalice v roce 2020, která se rozpadla i kvůli neshodám a nejednotnosti v tehdejším zastupitelském klubu Pirátů. Od té doby probíhá nedůstojné přetahování na fóru i mimo něj, které navenek silně poškozuje Piráty jako celek. Toto vyvrcholilo bezprecedentním vývojem před a po volbách v roce 2022, kdy dlouhodobé spory přerostly v konflikt, který kulminoval hlasováním CF o vypovězení netransparentně uzavřené koaliční smlouvy, vyloučením 1 člena (Jakub Veselý) a pozastavením členství 3 dalším (Ivana Antalová, Martin Arden, David Bodeček), u kterých s největší pravděpodobností dojde také k vyloučení. Ještě před volbami z MS Praha 1 odešli dlouholetí jeho členové Jitka Nazarská, Pavel Nazarský a Tomáš Vích. Celková komunikace byla ze všech účastnících se stran, dle názoru PKS, nedůstojná, agresivní a poškozující dobré jméno strany.

V návaznosti na tuto personální situaci PKS učinilo 9. 12. 2022 první bezprecedentní vstup, když převzalo vedení týmu MS Praha 1. V této roli se členové PKS snažili situaci uklidnit, vstoupili do vyjednávání potenciálních změn v koaliční smlouvě, opakovaně žádali všechny členy ať se zdrží zásadních kroků, nebo ať je alespoň konzultují s PKS. Na tyto opakované apely o nehrocení situace nebyl, bohužel brán zřetel, členové MS opakovaně situaci vyostřili a to na obou stranách sporu.
Pozn.: Jako takovou eskalaci proti domluvě s PKS vnímáme též poslední (formálně úspěšný) pokus o vyvolání volby předsednictva MS. Zde je třeba poznamenat, že ujednání PKS o zahájení jednání o zrušení MS Praha 1 předcházelo tomuto členskému podnětu a není reakcí na tento podnět, který ovšem ilustruje situace v MS.

Zároveň došlo ke krachu jednání o nové koaliční smlouvě.

MS Praha 1, dle názoru PKS, dlouhodobě není schopno spravovat své administrativní věci a hrozí že tohoto hendikepu bude zneužíváno činovníky mimo MS Praha 1 k pokusům o ovlivnění politických záležitostí v Praze 1.

Máme za to, že pokud se v KF najde vůle přistoupit k tomuto kroku, může se tím situace významně uklidnit. Cca s odstupem 1 roku by mohl být ustanoven nový přípravný tým místního sdružení pro Prahu 1. A bude-li dostatek zájemců o členství v tomto MS, může být toto znovu ustanoveno, místní buňka znovu vybudována, činnost obnovena a Piráti tak budou moci opět kandidovat ve volbách v roce 2026.

Podotýkáme, že všem stávajícím členům MS Praha 1 by zůstalo členství v KS Praha, a normálně by pokračovalo jejich členství ve straně.

Děkujeme za pochopení, diskuzi vítáme.

Předseda Krajského sdružení Praha. Zastupitel Prahy 6.
Vedoucí Resortního týmu kultura Pirátské strany.
Politický náměstek ministra kultury (01/2022 - ?).
Blog; Pirátský profil; CV
Nevíte co pod stromeček, podpořte záchranu ukrajinského kulturního dědictví www.zapojmeukrajinu.cz

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2489
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1765 poděkování
Dostal poděkování: 2847 poděkování

Re: KF Pha 03/2023 - Zrušení MS Praha 1

Příspěvek od Tomas.Valek »

Oznámení moderátora:

Děkuji @Michal.Macek za zahájení a přebírám předsedání.

Pokud bude někdo nesouhlasit s navrženými lhůtámi jednání, ať se vyjádří do 24 hodin, jinak je budu považovat za schválené všeobecnou shodou.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvky (celkem 5):
Michal.Macek, Ondrej.Vojta, Kornelia.Gottmannova, Jan.Zavadil, Jaroslava.Narozna

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Michal.Macek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 757
Registrován: 31 říj 2018, 12:52
Profese: Tajemník ZK Pirátů SČK
Dal poděkování: 678 poděkování
Dostal poděkování: 1107 poděkování

Re: KF Pha 03/2023 - Zrušení MS Praha 1

Příspěvek od Michal.Macek »

Vážené KF,
krátce z mobilu 3 zasadní body za mě:

1) nejprve vyjasnění ohledně toho, proč zároveň PKS dává jednat zrušení MS a zároveň zahajuje volbu PMS tohoto MS.
Volba je zahájena na základě podnětu skupiny členů MS Praha 1 a PKS, které v tuto chvíli vykonává roli předsednictva MS Praha 1, tento podnět musí respektovat a volbu zahájit. Ono to není vlastně úplně na škodu, protože pokud bude vůle KF MS zachovat, aspoň již bude mít v tu chvíli MS nějaké legitimní vedení.
Nicméně otázka "proč se nepočkalo", je spíš na místě, není to ovšem otázka na PKS Praha ale na skupinu členů podporující podnět. Návrh na jednání o zrušení měl neformální konsensualní podporu v PKS před vyvoláním tohoto podnětu a nesouvisí s ním (jinak než že podnět ukazuje na chaotičnost v postupech sebe-řízení MS Praha 1).

2) tíim se dostávám k bodu 2, asice prvnímu hlavnímu důvodu, proč jsem hlasoval pro zahájení jednání o zrušení. MS Praha 1 dlouhodobě vystupuje jako klubko vzájemných nevraživostí, protichůdných (zjevných i skrytých) motivací a netáhne žádným jedním jasným směrem.
Tedy PKS nenavrhuje rozpuštění, protože Bodeček nevyjednal novou koalici nebo protože někdo založil nějaký podnět.
Navrhujeme rozpuštění MS, protože dlouhodobě není schopné plnit svůj důvod existence, tj. bod 4 čl. 7 Stanov, zejm. podbod b) - provádět politiku strany na oblastní úrovni.
Jedná se o - jak dobře pojmenovala Nela - gordický uzel zamotaný tak, že při nejlepším svědomí nedokážu říct, že ho je kdokoli schopen rozmotat. A tedy je třeba ho rozetnout. Upřímně věřím, že tento restart skutečně umožní postavit MS znovu a lépe.

3) poslední, co mě přesvědčilo, je toto: jako člen orgánu se zodpovědností za směřování strany v hlavním městě už jsem prostě neměl čistý svědomí, že umim říct, který strany ta buňka vlastně hájí zájmy. Ať už to bylo skrze jednání Davida Bodečka či vměšování se Dalibora Záhory, ať zmíním alespoň některé jmenovitě. A to si, jsem přesvědčen, nemůžeme vstříc první městské části dovolit.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Macek za příspěvky (celkem 3):
Kornelia.Gottmannova, Blanka.Charvatova, Bohdana.Hola

místopředseda KS Praha, zastupitel Prahy 12, místopředseda MS Praha 12, tajemník ZK SČK

Uživatelský avatar
Martin.Duska
Člen KS Praha
Příspěvky: 251
Registrován: 27 zář 2014, 00:05
Profese: Politolog
Bydliště: Praha 11
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 553 poděkování

Re: KF Pha 03/2023 - Zrušení MS Praha 1

Příspěvek od Martin.Duska »

Proti, naprostý nesmysl

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Duska za příspěvky (celkem 6):
Nikol.Svecova, Tomas.Raiter, Jaroslava.Narozna, Vladimira.Sykorova, Roman.Kucera, Ladislav.Diblik
„Každé skutečné dobrodružství vzniká nárazem fantazie na skutečnost.“ Karel Čapek
Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2338
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2229 poděkování
Dostal poděkování: 3186 poděkování

Re: KF Pha 03/2023 - Zrušení MS Praha 1

Příspěvek od Jakub.Backa »

Situaci sleduji z povzdáli a s návrhem se plně ztotožňuji. Je nutné začít s čistým štítem. Situace v daném MS je zcela rozvrácená a je jedno, zda má chvilku navrch jedna frakce, a jindy zase druhá. Vítězové nemají žádnou sebereflexi ani vůli ke konstruktivnímu jednání. Poražení zase opouštějí stranu. Na mnohé členy MS je pravděpodobně vyvíjen nátlak od poltické konkurence a s nimi spolupracujících osob vně i vevnitř daného MS. Do dalších komunálních voleb je přitom dost času, zkusme to ještě jednou a lépe.

We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2130
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2067 poděkování
Dostal poděkování: 3794 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 03/2023 - Zrušení MS Praha 1

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Zdravím všechny. Patřím mezi členy MS Praha 1, kteří na Praze 1 nikdy nebydleli. Do MS jsem vstupoval před pár lety z důvodu, že na Praze 1 trávím většinu svého času (už 8,5 roku zde pracuji na full-time jako zastupitel hl. m. Prahy na Mariánském náměstí, prvních několik let z toho jsem ještě studoval na Právnické fakultě kousek vedle) a je mi tak ze všech MČ nejbližší, ač jsem během této doby bydlel nejdříve na Praze 16, pak na Praze 10, pak na Praze 3 a nyní opět na Praze 10. Považuji Prahu 1 za nejdůležitější městskou část, a to hned z několika důvodů: doprava, koncentrace cestovního ruchu, veřejný prostor, koncentrace podnikatelských aktivit apod. Situace v MS je dlouhodobě neutěšená, z čehož nemám radost, proto jsem měl několikrát ambice pomoci vztahy v MS urovnat. Bohužel se nakonec vždy ukázalo, že nejsem schopen tomuto mému záměru věnovat dostatečnou časovou kapacitu.

V tuto chvíli návrh na zrušení MS podporuji. V MS je několik lidí, kteří v MČ Praha 1 nebydlí. Jak zmiňuji výše, já mezi ně patřím, nicméně myslím si, že v mém případě je to odůvodněné kvůli citově blízkému vztahu k Praze 1 (ale to není předmětem tohoto jednání, tak to dále nebudu rozvádět). U ostatních si tím nejsem tak jistý (a chápal bych, kdyby se někomu nelíbila i má účast v tomto MS). Dává mi smysl v tuto chvíli zrušit MS, následně bych byl rád, kdyby PKS přijalo nové člen(k)y, kteří na Praze 1 působí (např. Jonáš Jančařík, Eva Fürstová), a potom můžeme pracovat na opětovném vzniku MS Praha 1. Věřím, že v těchto následných diskusích se nám podaří díky spolupráci s PKS obnovit MS tak, aby nálada v novém MS byla lepší, více podporující spolupráci mezi všemi.

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Uživatelský avatar
Martin.Sterba
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 768
Registrován: 01 dub 2018, 15:20
Profese: manažer a stratég on-line komunikace
Bydliště: Praha 8 - Libeň
Dal poděkování: 1428 poděkování
Dostal poděkování: 1020 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 03/2023 - Zrušení MS Praha 1

Příspěvek od Martin.Sterba »

Situaci tady sleduju z povzdálí, a to z jednoduchého důvodu. Není to tak dávno, co jsme v rozkladu a v podobné situaci byli i my na osmičce. Nicméně jsme se uměli nakonec lidsky domluvit, byť to bylo za cenu ústupků, bezesných nocí, nepříjemných jednání a nutnosti se učit kompromis. Tímto ještě jednou děkuju zpětně Honzovi Horovi, který byl mediátorem za tehdejší PKS a i díky němu se ten projekt smíření (jak jsme mu říkali) podařilo dokončit.

Zatím nevím, jak budu hlasovat v případě zrušení MS Praha 1. Nicméně chybu nevidím pouze u zmíněných výše, ale také u předsedkyně Olgy Sklenářové a dalších (nejen) v místním sdružení.

Myslím, že bychom neměli (my všichni) zapomínat, že důležití jsou ti, pro které to "pirátění" děláme především, a to jsou občané Prahy a naši sousedi. Každopádně, ať už to dopadne jakkoliv, držím jedničce palce do budoucna.

Mgr. Martin Štěrba | předseda MS & ZK Praha 8
+420 732 408 769 | www.fb.com/sterbamartin | www.twitter.com/sterbamartin
martin.sterba@pirati.cz

Uživatelský avatar
Blanka.Charvatova
Příspěvky: 785
Registrován: 20 črc 2018, 10:04
Profese: Na dovolené, nerušit.
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 719 poděkování
Dostal poděkování: 2176 poděkování

Re: KF Pha 03/2023 - Zrušení MS Praha 1

Příspěvek od Blanka.Charvatova »

Jako členka krajského sdružení budu hlasovat pro. Odůvodnění mi přijde více než dostatečné. Není to něco, co by mi činilo radost, ale situace na Praze 1 je dlouhodobě neudržitelná, slepovaná a sešívaná dalšími a dalšími marnými pokusy. Myslím si, že komunální politiku může kdokoliv dělat i bez MS, ti, co ještě z Prahy 1 zbyli jako členové, zůstanou i nadále členy strany. MS nebylo vystavěno na zdravém základu a je podle mě žádoucí, aby po čase dostalo šanci na restart. Ten ale nenastane, pokud teď situaci necháme jenom vyhnít. Už se to jednou stalo a události letošního roku jsou toho důsledkem. Chci dát Praze 1 šanci na příští komunální volby - ale k tomu fakt musí začít dělat věci jinak a nenechat si našeptávat od jiných. Postavte se na vlastní nohy! A neberte si to, co se děje, osobně. Není to o tom, kdo je s kým kamarád, nebo není. My všichni jsme dospělí a politici, chceme dělat politickou práci. A podle toho se musíme začít chovat. Dospěle a zodpovědně.
Nechci moc ukazovat do jiných stran, ale občas se prostě stane, že dojde z nějakých důvodů ke zrušení oblastního/místního sdružení a po ozdravení vztahů vznikne znovu. Není to konec světa. V současné době MS Praha 1 nemá mojí důvěru. Úplně otevřeně nevím, čí zájmy někteří hájí. Pirátů, nebo třeba Praha sobě? Jak můžu důvěřovat někomu, kdo bez mandátu podepsal dokument s dalšími stranami? Chyby, ať už chtěné, či nechtěné, se staly na všech stranách barikády na Praze 1. Upozorňuji, že se tu nenechám zatáhnout do žádné manipulativní a zdlouhavé diskuse založené na slovíčkaření, jako se to děje v jiných vláknech. Takže budu hlasovat pro a budu doufat, že za pár let budu moct hlasovat pro vznik místního sdružení Praha 1.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Blanka.Charvatova za příspěvky (celkem 6):
Pavel.Franc, Jakub.Backa, Kornelia.Gottmannova, Tereza.Hubackova, Jan.Podhajsky, Bohdana.Hola

Na dovolené, nerušit.

Uživatelský avatar
Tomas.Marik
Člen KS Praha
Příspěvky: 162
Registrován: 06 pro 2017, 21:03
Profese: překladatel, knihkupec
Dal poděkování: 120 poděkování
Dostal poděkování: 213 poděkování

Re: KF Pha 03/2023 - Zrušení MS Praha 1

Příspěvek od Tomas.Marik »

Nelze říct nic jiného, než že nefunkčnost MS vedla ke známým patáliím. Místo dialogu dávat podání nebo zprostředkovávat podání orgánům strany je špatně. Všichni se máme hodně co učit, ale někteří ještě víc. Zrušení MS samozřejmě plně podporuji.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Marik za příspěvky (celkem 3):
Kornelia.Gottmannova, Ladislav.Diblik, Pavel.Franc
Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Praha“