rušení státních svátků

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.

Který státní svátek by se mohl zrušit?

Nový rok / Den obnovy samostatného českého státu (1.1.)

3
4%

Velký pátek (neurčeno)

13
16%

Velikonoční pondělí (neurčeno)

6
8%

Svátek práce (1.5.)

4
5%

Den vítězství (8.5.)

2
3%

Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5.7.)

9
11%

Den upálení mistra Jana Husa (6.7.)

6
8%

Den české státnosti (28.9.)

4
5%

Den vzniku Československa (28.10.)

4
5%

Den boje za svobodu a demokracii (17.11.)

2
3%

Štědrý den (24.12.)

4
5%

První svátek vánoční (25.12.)

3
4%

Druhý svátek vánoční (26.12.)

4
5%

nic nerušit

16
20%
 
Celkem hlasujících: 28 - Celkem hlasů: 80

Uživatelský avatar
Michal.Langer
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 268
Registrován: 04 říj 2018, 13:46
Profese: student politického marketingu (FF UPOL)
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 237 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: rušení státních svátků

Příspěvek od Michal.Langer »

Petr.Vileta píše: 04 bře 2023, 22:11

Ale teď vážně. Můžeš mi nějak zdůvodnit, proč slavíme vznik státu, který již neexistuje?

Můžu a rád se o to pokusím... Náš dnešní stát se totiž ke své minulosti hlásí i ve své ústavě a z toho logicky vycházejí i státní svátky. Znění preambule je následující:

„My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v čase obnovy samostatného českého státu, věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé, odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů, kteří jsou si vědomi svých povinností vůči druhým a zodpovědnosti vůči celku, jako svobodný a demokratický stát, založený na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti, jako součást rodiny evropských a světových demokracií, odhodláni společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství, odhodláni řídit se všemi osvědčenými principy právního státu, prostřednictvím svých svobodně zvolených zástupců přijímáme tuto Ústavu České republiky.“

Státnost zemí Koruny české oslavujeme 28. září a státnost československou, ze které vychází částečně i podoba naší dnešní státnosti české (na jejím základě je postaven náš dnešní ústavní systém, republikánské uspořádání, slavnostní ceremoniály atd.), oslavujeme právě 28. října...

Často se dneska bavíme o tom, jak je naše společnost rozdělená, tak prosím přestaňme úplně zbytečně hledat problémy tam, kde nejsou a pokoušet se rušit svátky, při jejichž oslavě se alespoň částečně stmeluje. Měli bychom si naopak rádi připomínat, že v naší historii se kromě spousty temných okamžiků nachází i ty světlé, přičemž jsem přesvědčen, že vznik Československa je jedním z nich.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Langer za příspěvky (celkem 4):
Vlastimil.Bednarik, Vaclav.Ranc, Vojtech.Pikal, Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34826
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31737 poděkování
Dostal poděkování: 25780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: rušení státních svátků

Příspěvek od Petr.Vileta »

Michal.Langer píše: 05 bře 2023, 18:48
Petr.Vileta píše: 04 bře 2023, 22:11

Ale teď vážně. Můžeš mi nějak zdůvodnit, proč slavíme vznik státu, který již neexistuje?

Můžu a rád se o to pokusím... Náš dnešní stát se totiž ke své minulosti hlásí i ve své ústavě a z toho logicky vycházejí i státní svátky.

A nestačilo by, aby to byly jen významné dny?
https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1t ... oslovenska

Já bych prostě nepletl dohromady státní svátek a den pracovního klidu. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26261
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37067 poděkování
Dostal poděkování: 30242 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: rušení státních svátků

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ehm Cyril a Metoděj přišli z Byzance a dostali nás tak do civilizačního/velmocenského okruhu Byzance.

K přihlášení se k okruhu Říma přišlo až později, nevím teď kdy, možná tohle: https://cs.wikipedia.org/wiki/Spytihn%C ... %AD%C5%BEe

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9891 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: rušení státních svátků

Příspěvek od Vit.Fux »

Já jsem pro to ať máme dva státní svátky: konec WWII a založení ČR a nějaký objem svátků přidělit církvím ať si definují svoje core svátky (třeba 10 dní) a lidem nechat svátky podle toho ke komu se hlásí. A pokud se nebudou hlásit k nikomu (ateisti a agnostici) tak dostanou 12 dní standardní dovolené navíc (víc bo jim to musí zaměstnavatel schválit)
A v otevírací době úřadů zohlednit jen státní svátky.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvek:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2519
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1787 poděkování
Dostal poděkování: 2900 poděkování

Re: rušení státních svátků

Příspěvek od Tomas.Valek »

Vojtech.Pikal píše: 06 bře 2023, 09:09

Ehm Cyril a Metoděj přišli z Byzance a dostali nás tak do civilizačního/velmocenského okruhu Byzance.

K přihlášení se k okruhu Říma přišlo až později, nevím teď kdy, možná tohle: https://cs.wikipedia.org/wiki/Spytihn%C ... %AD%C5%BEe

Ne došlo k tomu ještě za jejich působení, Cesta do Říma, schválení staroslověnštiny papežem (868), mj. je proto staroslvěnština 4. liturgickým jazykem a jediným, kterým se nemluvilo ve Svaté zemi.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Filip.Krska
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 2882
Registrován: 03 črc 2009, 13:10
Profese: Ing-principál produktových zážitků FLOSS
Bydliště: Třebíč, Kubišova 1169/3
Dal poděkování: 22589 poděkování
Dostal poděkování: 3337 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: rušení státních svátků

Příspěvek od Filip.Krska »

Dal jsem

nerušit nic

z důvodu, že opravdu nepotřebujeme prodlužovat pracovní dobu, ba postupně naopak.

Pokud by zrušení svátků navázaných na jednu vybranou prehistorickou dezinfo sektu a bizarní mocenskou partičku bylo svazané s plošným zkrácením pracovní doby a nahrazování svátků padnoucích na víkend, byl bych ovšem pro.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Krska za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Dalibor.Zahora
Evangelista Festivalu svobodných filmů

Jabber status: Obrázek :: Git :: libre.fm :: ♡ Copyheart
Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3481
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2644 poděkování
Dostal poděkování: 5102 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: rušení státních svátků

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Vojtech.Pikal píše: 04 bře 2023, 15:28

Já si teda myslím, že by jsme se měli snažit spíše snižování času tráveného v práci, než o jeho zvyšování, ale to by se muselo mířit na jiné fundamenty našeho ekonomického a daňového systému.

Se snižováním času tráveného v práci tím naprosto souhlasím. Proto místo 5 dni oslav falešných svátku lži a nenávisti bychom mohli celoročně zkrátit pracovní dobu o 15 minut. Plus k tomu udělat jednodenní volby uprostřed týdně, a den voleb by byl nepracovním dnem jako svátek demokracie.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Petr.Vileta

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Bohuslav.Svehla
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 475
Registrován: 26 zář 2018, 13:21
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 728 poděkování
Dostal poděkování: 727 poděkování

Re: rušení státních svátků

Příspěvek od Bohuslav.Svehla »

Petr.Vileta píše: 04 bře 2023, 22:11
Michal.Langer píše: 04 bře 2023, 18:29
Petr.Vileta píše: 04 bře 2023, 14:26

Ale jestli Dánsko mělo svátků 11 a teď jich mají jen 10, proč my jich máme mít 13?

Co to je za argument? To bych mohl přece úplně stejně argumentovat tím, že Slovensko jich má 15, tak proč my jen 13... A takle by se dalo hledat příklady po celém světě. Jsem si jistý, že spousta států má státních svátků nebo dní pracovního klidu méně a spousta zase více. Nevidím ale důvod, proč by to mělo vést k nějkakým úvahám o změně u nás. Práce se za posledních 30 let díky počítačům a dalším technologiím neuvěřitelně zefektivnila, takže bychom se spíš měli bavit o tom, jestli nedává smysl počet pracovních dní snižovat a tím přispívat ke spokojené a produktivnější společnosti.

Protože Slovensko je pod silným vlivem katolické církve.

O počítačích existuje jeden z Murphyho zákonů: Počítače nám ulehčují práci, která by vůbec neexistovala, kdyby počítače nebyly. ;)

No a říct prosté "Nechce se mi makat, neboť jsem líný" si samozřejmě dovolí málokdo. Vědecké zdůvodnění lenosti vypadá mnohem lépe. :lol:

Ale teď vážně. Můžeš mi nějak zdůvodnit, proč slavíme vznik státu, který již neexistuje?

A proč slavíme vraždu a příchod týpků, kteří nám přinesli písmo, kterým se u nás nepíše?

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3481
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2644 poděkování
Dostal poděkování: 5102 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: rušení státních svátků

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Bohuslav.Svehla píše: 08 bře 2023, 14:45
Petr.Vileta píše: 04 bře 2023, 22:11
Michal.Langer píše: 04 bře 2023, 18:29

Co to je za argument? To bych mohl přece úplně stejně argumentovat tím, že Slovensko jich má 15, tak proč my jen 13... A takle by se dalo hledat příklady po celém světě. Jsem si jistý, že spousta států má státních svátků nebo dní pracovního klidu méně a spousta zase více. Nevidím ale důvod, proč by to mělo vést k nějkakým úvahám o změně u nás. Práce se za posledních 30 let díky počítačům a dalším technologiím neuvěřitelně zefektivnila, takže bychom se spíš měli bavit o tom, jestli nedává smysl počet pracovních dní snižovat a tím přispívat ke spokojené a produktivnější společnosti.

Protože Slovensko je pod silným vlivem katolické církve.

O počítačích existuje jeden z Murphyho zákonů: Počítače nám ulehčují práci, která by vůbec neexistovala, kdyby počítače nebyly. ;)

No a říct prosté "Nechce se mi makat, neboť jsem líný" si samozřejmě dovolí málokdo. Vědecké zdůvodnění lenosti vypadá mnohem lépe. :lol:

Ale teď vážně. Můžeš mi nějak zdůvodnit, proč slavíme vznik státu, který již neexistuje?

A proč slavíme vraždu a příchod týpků, kteří nám přinesli písmo, kterým se u nás nepíše?

To po nas chce Allah. Jinak skoncime v peklu

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34826
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31737 poděkování
Dostal poděkování: 25780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: rušení státních svátků

Příspěvek od Petr.Vileta »

Bohuslav.Svehla píše: 08 bře 2023, 14:45

A proč slavíme vraždu a příchod týpků, kteří nám přinesli písmo, kterým se u nás nepíše?

To mi také není jasné. ;)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Vit.Fux

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“