petrr píše: ↑10 úno 2023, 15:51Samozřejmě, to snad již zvládne spočítat každý.
Nicméně je vtipné, když zrovna Piráti tlačí takto asociální nápady, protože (uvažujme těch 20 tis. Kč / rok) taková daň povede k tomu, že vlastní bydlení bude výsadou bohatších, což ještě více rozevře nůžky nerovnosti. Rád si to nechám vysvětlit, ale nějak mi uniká skutečnost, jak by takovou částku zaplatila běžná rodina nebo důchodci (tzv. fenomén chudého vlastníka), kteří si na vlastní nemovitost vydělali nebo dokonce půjčili? Nemluvě o cenách energií, které téměř jistě zůstanou znatelně vyšší.
Mimochodem, v US je to také problém, problém bezdomovectví je obrovský, nemluvě o trailer parcích – nebo to je podle vás žádoucí? Aby lidé, kteří neunesou nesmyslné zdanění vlastního majetku využívaného k základní potřebě bydlení, byli odkázání na bydlení v přívěsech či pronájmech, v nichž by majitele samozřejmě rozpustili zvýšení daně a přenesli břemeno na nájemce..?
Celé je to naprosto nesmyslné, protože zatímco určité snížení cen nemovitostí by to mohlo přinést (ikdyž i to je sporné, jak ukázaly studie v některých velkých městech), koupit byt a následně platit vysokou daň si opět bude moci dovolit jen bohatý člověk. Trochu mi to přijde, že prosazovatelé podobných návrhů jsou naprosto mimo realitu, nebo je prostě nezajímá osud zejména seniorů či lidí s nižšími příjmy, kteří by se stali naprosto závislými na vůli pronajímatelů. Naprosto žádná empatie.Příklad z praxe: žiji v Praze ve vlastním domě, mám troufám si říct velice nadprůměrný příjem, takže 20 tis/ rok by mě nepotěšilo, ale nijak mě to nezasáhne. O dva domy dál bydlí staří manželé, kteří teď kvůli zdražování začali chovat slepice a paní chodí dělat „ostrahu/vrátnou“, aby je nepoložili energie (jejich slovy, čísla netuším). Pro ně by bylo 20 tis/rok naprosto existenčně likvidační. Nemluvě o tom, až jeden z nich zemře…To je pak v US typicky problém.
Proto za mě jediné logické a soc. spravedlivé řešení představuje progresivní daně ní druhé a dalších nemovitostí, neboť to nikdy neohrozí základní životní potřebu bydlení majitele. Zároveň je to motivující pro vlastnictví jako zajištění na stáří, ale demotivující z pohledu spekulací.
15 tisíc ročně by byl cca desetinásobek aktuálních hodnot. To mi přijde rozumné. Postihne to i chudší lidi, ale čím více máte nemovitostí, tím více Vás to postihne. Na nemovitosti, kde nemá nikdo trvalé bydliště bych to dal i vyšší nebo spíše bych dával slevu na nemovitost ve které má někdo trvalé bydliště.
Je třeba si uvědomit, že stát má výdaje a musí mít ekvivalentní příjmy. Přijde mi lepší zdanit majetek než zdanit příjmy. S příjmy se dá snadno manipulovat, danit jinde, atd. Majetek musíte zdanit tady.
Jinak, co se týká chudých, tak ti tím vůbec postiženi nebudou, protože ti vůbec žádné nemovitosti nevlastní. facepalm
Stlačí to nejen ceny nemovitostí, ale i ceny pronájmu, nebude tak fajn držet byt nepronajatý. AirBnB a podobné "nepodnikání" bych zreguloval tak, že lidé budou potřebovat svolení ostatních vlastníků (u bytů) a zdanil bych to více než normální nájem. Opět pozvolna zavedl daň z převodu nemovitostí, to byla největší blbost, protože to strašně podpořilo překupníky bytů, není snažší než bez rizika vykoupit nemovitost a flipnout ji někomu dalšímu.
Co se týká těch manželů, tak pro ty to likvidační nebude. Nemovitost prodají a odstěhují se jinam, do menší nemovitosti, do bytu, do menšího města. Většina lidí tady hlavně dojíždí na to, že žili v energeticky neefektivní nemovitosti a nic s tím roky nedělali. To je vlastní chybné rozhodnutí. To nemluvím o tom, že posledních pár let jsou dotace na energetické úspory obrovské. Zateplení, okna, čerpadla, fotovoltaika, kotle a nevím ani co všechno.
Sám jsem problém viděl i u svých prarodičů. V bytě si nenechali udělat novou kuchyň, koupelnu, podlahy, nedohodli se v domě na zateplení, okna si tam nenechali udělat. Do důchodu šli dost brzy, měli čas a peníze, byli zdraví, bylo jim to rodinou opakováno. Nyní po nich defakto zůstává nemovitost, která je energetickou černou dírou.
Teď mi můžete říct, jak jsem bezcitný.