eladar píše: ↑30 zář 2022, 08:44
Faktická připomínka.
Ve vlastním rodinném domě bydlí jen menší část populace.
Nejhorší situace je u pronájmů. Pronajímatelé nemají až tak velkou motivaci investovat do úspor a prakticky celé zvýšení nákladů převedou na nájemce (ten totiž nemá na vybranou a musí to akceptovat).
Trochu lepší to je u vlastníků bytů nebo členů družstev. Ale i jejich možnosti jsou velmi omezené, protože se na jakýchkoli úpravách musí domluvit většina vlastníků. A pokud máte zkušenosti pružností SVJ nebo družstev, tak víte, že jde o těžko řešitelný problém. Nehledě na to, že v případě desetipatrového paneláku jsou možnosti poněkud omezené. V podstatě jen na zateplení.
A kromě toho může člověk narazit na naprosto nečekaná omezení. Například od památkářů. Nám třeba solární panely nepovolilo řízení letového provozu, protože by mohly oslňovat piloty.
Opět o předvídatelnosti a skutečných možnostech (myslím, že si rozumíme, jen rozvádím).
I u pronájmů by měla být motivace pronajímatelů snižovat nájem (a přec si zachovat zisk či ho ještě zvýšit) právě zateplováním a pod. Nájemník je zde oběť toho všeho, investor nepředvídal nebo je mu to jedno, on má páky. Ve zdravé ekonomice by buď zateplil, nebo by si nájemníci našli lepší nájem, že? Kde je tedy chyba? Rozumím více PID regulátorům než ekonomii 
Producenti energií mají investovat své zisky do stabilizace sítě, k tomu jim měl dopomoci systém nejvyšší nutné ceny (algoritmicky stanovená funkcionalita tzv. burzy energií - opět, rozumím více PID a algoritmům než ekonomii, ale tady fakt vidím problém a vzpomínám, jak jsem kdysi ladil ty konstanty PID pocitem, tedy že jsem to hydraulické rameno držel rukou a zvyšival a snižoval konstanty abych našel meze, kde už se to klepe/chvěje).
Ani družstvo nemusí být problém (ano, vím, osobní zkušenost z JZD bytovky, to vedlo k tomu, proč jsme se museli s rodiči vystěhovat) a pro příklady nemusím daleko - panelák kde bydlí prarodiče: zateplili, zrenovovali, udělali si systém jak počítat energie aniž by je kdo měřil (byty v rozích platí méně). Ono to jde, když se chce 
Ale když Vám někdo zakáže solární panely, tak by vám to měl i finančně kompenzovat (nebo to mělo být předvídatelné).