Otravnost nutných aplikací, právní závaznost donucovacích prostředků a právní důvod pro tu otravnost

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Informatika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Informatika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
shady
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 10
Registrován: 04 zář 2022, 09:19
Profese: Student medicíny
Bydliště: Borek u Českých Budějovic
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravnost nutných aplikací, právní závaznost donucovacích prostředků a právní důvod pro tu otravnost

Příspěvek od shady »

Matně si vybavuju, že když jsem tak 8 let zpátky měl svůj první smartphone (s Androidem), tak se ty oprávnění udělovala přímo při instalaci. Nevím, proč tohle zrušili. Možná kvůli aplikacím, které vyžadovali hromadu oprávnění, ale při běžném používání využívaly jenom zlomek z nich.

U předinstalovaných aplikací se to tenkrát snad ani neřešilo. Ono taky co tam bylo k dispozici. Telefon, SMSky, poznámky, přehrávač hudby a nějaký defaultní e-mailový klient. Asi nikoho nenapadlo, že by mohl mít kdokoliv problém s povolením přístupu k mikrofonu během volání, nebo s povolením přístupu k úložišti pro aplikaci, která očividně bude něco ukládat.

Nativní aplikace jako třeba ten budík by dle mého názoru mohly tato "očividná" oprávnění získat okamžitě, s tím že by je stačilo mít zmíněné někde v ToS. Jenomže v dnešních telefonech je už předinstalovaný i třeba ten Facebook, který také pro plnou funkcionalitu vyžaduje třeba používání kamery a to už je povolení, které se mi automaticky udělovat nechce. A potom babo raď, kde nakreslit tu čáru mezi tím, co je ještě očividné a na co se zeptat výslovně až později, i když to bude třeba právě v okamžiku příchozího hovoru.

Jsem fanoušek šifrování internetové korespondence pomocí PGP. Pokud e-mail pro mě zašifrujete mým veřejným klíčem, uděláte mi radost ;)

firda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 131
Registrován: 06 zář 2022, 20:09
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Otravnost nutných aplikací, právní závaznost donucovacích prostředků a právní důvod pro tu otravnost

Příspěvek od firda »

shady píše: 24 zář 2022, 09:46

Nativní aplikace jako třeba ten budík by dle mého názoru mohly tato "očividná" oprávnění získat okamžitě, s tím že by je stačilo mít zmíněné někde v ToS. Jenomže v dnešních telefonech je už předinstalovaný i třeba ten Facebook, který také pro plnou funkcionalitu vyžaduje třeba používání kamery a to už je povolení, které se mi automaticky udělovat nechce. A potom babo raď, kde nakreslit tu čáru mezi tím, co je ještě očividné a na co se zeptat výslovně až později, i když to bude třeba právě v okamžiku příchozího hovoru.

Na facebook/messenger se musíte přihlásit/zaregistrovat. Proč se to neptalo na právo použít mikrofon a kameru?
(Osobně: kameru pro posílání fotek a videa, třeba když se prcek naučil chodit, ale videohovory nepřijímám, zvuk je OK. Jinak se mi docela líbí, že tam teď bývá "při použití aplikace", třeba pro právo použít GPS... to ještě není úplně ono, ale zní to docela dobře, aneb, když chci fotku, tak ať je tam klidně i poloha, když chci navigaci, tak samozřejmě, ale nesledujte mne... do prčic! :D)

Spíše si tak říkám, jaké efekty mělo GDPR a jak funguje stát a vláda a... zase někdo něco rozhodl, ale nechápal důsledky.

Základem jakékoliv diskuze je ochota přijmout (či alespoň pochopit) jiný názor. Jinak to není diskuze ale paralelní monology.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravnost nutných aplikací, právní závaznost donucovacích prostředků a právní důvod pro tu otravnost

Příspěvek od Petr.Vileta »

firda píše: 24 zář 2022, 09:29
Petr.Vileta píše: 24 zář 2022, 01:56

Koukám na něj https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/0d ... 0x2000.jpg a vlevo spodní čudlík. Držet až to je úplně zticha, to nepomáhá? :roll: :?:

Věřte mi, že jsem na to koukal, viděl jsem ten budík, snažil jsem se to "X" přetáhnout, ale nemohl jsem, protože přes to byl "popup" (překrytí) o tom, že musím souhlasit s "právem aplikace na používání celé obrazovky". Teprve po tom souhlasu jsem ten zvonící budík mohl típnout (ráno, rozespalý, musel jsem do práce, vedle mne těhotná žena a 1,5 roční syn).

Zapomeňte na displej. Já myslím ten fyzický čudlík, co kouká z boku telefonu.

mobil.JPG
mobil.JPG (10.93 KiB) Zobrazeno 506 x

Ten reguluje hlasitost vyzvánění a mám vyzkoušeno na mém J330, že to reaguje i během vyzvánění. Budík nepoužívám, ale předpokládám, že to bude fungovat stejně. Prostě držím čudlík, až to zvonění stáhne úplně a přepne na vibrace. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

firda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 131
Registrován: 06 zář 2022, 20:09
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Otravnost nutných aplikací, právní závaznost donucovacích prostředků a právní důvod pro tu otravnost

Příspěvek od firda »

Petr.Vileta píše: 24 zář 2022, 14:38

Zapomeňte na displej. Já myslím ten fyzický čudlík, co kouká z boku telefonu. Prostě držím čudlík, až to zvonění stáhne úplně a přepne na vibrace. ;)

Jo takhle, díky za radu, zvykal jsem si i na ta tlačítka (u M13 jsou všechna pravo nahoře, prvně dvoj-tlačítko na zvuk a pod tím vypnutí). I tu hlasitost jsem asi snížil, když to nešlo X-knout, mě jde o princip (zase... stejně asi nebudu vyslyšen, kdybych mohl, tak to opravím... je na to git-repo? ...myslím si ale, že ten vlastní problém/příčina je někde jinde - v politice).

Tito uživatelé poděkovali autorovi firda za příspěvek:
Petr.Vileta

Základem jakékoliv diskuze je ochota přijmout (či alespoň pochopit) jiný názor. Jinak to není diskuze ale paralelní monology.

jakub.vlasek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4
Registrován: 01 lis 2021, 07:12
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Otravnost nutných aplikací, právní závaznost donucovacích prostředků a právní důvod pro tu otravnost

Příspěvek od jakub.vlasek »

Kristova noho, tady si někdo plete oprávnění operačního systému s právy podle zákona (GDPR a pod).

firda píše: 23 zář 2022, 19:53
  1. Co je to k**** za idiocii?
  2. Je to vůbec právně (jakkoliv) závazné? (no aplikaci jsem práva udělil, protože jsem nemohl jinak... krom nepřijetí hovoru od otce, kterému vypočetli enormní zálohy za plyn a právě jsme to na messengeru řešili ... PROBOHA!!!).
  3. Proč tomu tak prakticky vůbec je? Kdo je k tomu nutí, nebo proč je (google/meta) za to netrestáme?

1. Bezpečnost.

2. Právně - Smluvní právo (Google vs vývojář).

3. Bezpečnost. My je za to chválíme.

Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Příspěvky: 965
Registrován: 05 bře 2017, 11:57
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 2204 poděkování
Dostal poděkování: 2515 poděkování

Re: Otravnost nutných aplikací, právní závaznost donucovacích prostředků a právní důvod pro tu otravnost

Příspěvek od Ivor.Kollar »

firda píše: 23 zář 2022, 19:53

...

  1. Proč tomu tak prakticky vůbec je? Kdo je k tomu nutí, nebo proč je (google/meta) za to netrestáme?
    ...

To nie je uplne pravda, viz.
https://www.lupa.cz/clanky/obri-prohra- ... seznam-cz/

Suhlasim ale ze je to absolutne nedostatocne, a vzhladom k profitom co im z toho plynu malo ucinne. Jednym z problemov je, ze toto moc nejde riesit na urovni CR, na to mame prilis maly vytlak. Na urovni EU je minimalna velkost, kde to moze mat aj patricny efekt.

Cely Android tak ako ho google tlaci (a hlavne teda verzie v telefonoch na trhu) je ukazkou "evil design" (resp. "dark patterns"), a niekdy este aj tieto vlastne nastavenia aj tak na hulvata ignoruju, a data aj tak posielaju do centraly (napr. lokalizacne data). To ze mu to prechadza je ale uz skor dosledok mopolneho (alebo oligopolneho) posobenia na trhu, a prepojenim s vyrobcami hardware, ktori moc nemaju na vyber, ak chcu dodat svoje vyrobky na trh.

To co popisujete vy ale su ale opravnenia v ramci samotneho telefonu. Tie su sice vymyslene uzivatelsky pomerne debilne, ale tam nejaky dovod na trestanie nevidim.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivor.Kollar za příspěvek:
firda
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravnost nutných aplikací, právní závaznost donucovacích prostředků a právní důvod pro tu otravnost

Příspěvek od Petr.Vileta »

jakub.vlasek píše: 25 zář 2022, 09:34

Kristova noho, tady si někdo plete oprávnění operačního systému s právy podle zákona (GDPR a pod).

No, tak pravdu má v tom, že je nelogické, pokud je právně nutné přijmout/odmítnou nějaká oprávnění operačního systému, tak by až do posledního kliknutí na OK, neměl telefon vůbec fungovat. Je nelogické, aby při prvním vyzvánění na nebohého uživatele vyskákalo milion nastavení, bez kterých ten hovor nepřijme. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

firda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 131
Registrován: 06 zář 2022, 20:09
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Otravnost nutných aplikací, právní závaznost donucovacích prostředků a právní důvod pro tu otravnost

Příspěvek od firda »

jakub.vlasek píše: 25 zář 2022, 09:34

Kristova noho, tady si někdo plete oprávnění operačního systému s právy podle zákona (GDPR a pod).

firda píše: 23 zář 2022, 19:53
  1. Co je to k**** za idiocii?
  2. Je to vůbec právně (jakkoliv) závazné? (no aplikaci jsem práva udělil, protože jsem nemohl jinak... krom nepřijetí hovoru od otce, kterému vypočetli enormní zálohy za plyn a právě jsme to na messengeru řešili ... PROBOHA!!!).
  3. Proč tomu tak prakticky vůbec je? Kdo je k tomu nutí, nebo proč je (google/meta) za to netrestáme?

1. Bezpečnost.

2. Právně - Smluvní právo (Google vs vývojář).

3. Bezpečnost. My je za to chválíme.

Ne neplete, jen tu někdo vidí souvislosti. Google i Facebook si evidentně (viz ty dva příklady) vynucují oprávnění OS, které má zároveň hájit právo dle zákonů, čímž manipulativně obcházejí obojí (a sbírají a používají osobní data pro svůj profit).

  1. Vynucování je idiocie a ne bezpečnost (a opět můj první příspěvek: vyžadovat malá/velká v hesle neprospívá ani bezpečnosti).
  2. To sice zní technicky (implementace práva i bezpečnosti do OS), ale až tak úplně není, protože jde i o skutečná práva (např. na soukromí) a donucovací prostředky.
  3. Bullshit, bezpečné to není (když musíte pod nátlakem souhlasit se vším), chválit je za to může jen... (Uznávám snahy o posílení bezpečnosti aplikací i posílení práv, hlavně proti sledování, ale znovu: tady jde o evidentní nátlak, možná chybou design, ale stále).

Tedy znovu: volím Piráty už mnoho let pro to, že doufám, že jsou v tomto státě jediní, kdo mají alespoň šanci zlepšit digitalizaci a práva v digitálním světě.
P.S.: Nejsem právník, ale programátor. Specializace: OPERAČNÍ SYSTÉMY A PŘEKLADAČE, praxe: od embedded, přes mobilní aplikace až po serverové. (Tím nedokazuji fundovanost ani namyšlenost, jen toliko, že alespoň trochu vím o čem mluvím ;))

Základem jakékoliv diskuze je ochota přijmout (či alespoň pochopit) jiný názor. Jinak to není diskuze ale paralelní monology.

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2452
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2007 poděkování
Dostal poděkování: 3229 poděkování

Re: Otravnost nutných aplikací, právní závaznost donucovacích prostředků a právní důvod pro tu otravnost

Příspěvek od Jan.Prokop »

shady píše: 23 zář 2022, 22:50

Už chápu. Ty předinstalované aplikace jsou hrozné zlo. Obzvlášť když některé ani nejdou odinstalovat. Já NECHCI na svým mobilu Facebook, ale prostě smůla. Tohle je něco, co by se asi nějak legislativně vyřešit dalo. I když ono to svým způsobem už asi funguje. Můžete si telefon rootnout a nahradit třeba celý operační systém, to myslím nijak nelegální není, minimálně u Androidu ne. Že je to pro obyčejného uživatele technologicky skoro nemožné ale už nikoho nezajímá.

Nicméně u nepředinstalovaných aplikací tohle vynutit asi nepůjde. Tenhle týden jsem si migroval všechny svoje e-maily od Gmailu na Posteo a to taky byla bolest. Ale kdybych si měl stěžovat, že Gmailovský systém štítků a složek v jednom mi stěžuje migraci dat, tak to nikoho zajímat nebude, protože Gmail nemá povinnost následovat nějaký standart pro systém e-mailů. Umožní mi v nějakém formátu stáhnout všechna data a potom je smazat a tím jsou z obliga. S uživatelskou přívětivostí aplikací je to to samé.

Ono si to stačí vybrat telefon s čistým klasickým androidem (program android one) úplně čistým google free androidem jako např volla phone, nebo úplně přejít ke konkurenci
Pokud si koupí nějaký čínský crap bez podpory narvaný bloatwarem, tak je to blbost uživatele.

Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Příspěvky: 965
Registrován: 05 bře 2017, 11:57
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 2204 poděkování
Dostal poděkování: 2515 poděkování

Re: Otravnost nutných aplikací, právní závaznost donucovacích prostředků a právní důvod pro tu otravnost

Příspěvek od Ivor.Kollar »

Jan.Prokop píše: 27 zář 2022, 21:25

Ono si to stačí vybrat telefon s čistým klasickým androidem (program android one) úplně čistým google free androidem jako např volla phone, nebo úplně přejít ke konkurenci
Pokud si koupí nějaký čínský crap bez podpory narvaný bloatwarem, tak je to blbost uživatele.

To bohuzial nie je pravda, aj "cisty" googli android co clovek dostane na novom telefone je seriozny spyware:/ Ked clovek absolvuje odomykanie bootloaderu (mimochodom samo o sebe dost... drsny proces v poslednej dobe) tak ziska moznost si tam dat nieco rozumnejsie/cistejsie, ale to 90% (alebo skor 99%) uzivatelov nikdy neabsolvuje.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivor.Kollar za příspěvek:
shady
Odpovědět

Zpět na „Informatika“