Že by přílepek?

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym PrumyslObchod

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Průmysl a obchod. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2136
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Že by přílepek?

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Milí přátelé,

při studiu Zákona https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-250 mě to hned netrklo.

Ale minulý týden jsem byl na školení revizních techniků a tam poměrně jednoznačně zaznělo od přednášejícího - inspektora z Technické inspekce České republiky - že Část druhá výše uvedeného zákona je přílepek, a když koukám, doufaje že nikoli blbě či jinam, pár - a ne málo - Pirátů pro něj zvedli ruku https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=76095 , možná jste se mohli s někým poradit.
Možná se budete hájit, že to bylo menší zlo.

Jsem ochoten připustit, že odborníkem na "vyhrazená technická zařízení" není hned tak každý; jen tak pro osvěžení, jedná se o zařízení:

  • tlaková
  • zdvihací
  • elektrická
  • plynová
    čili všechno věci, které podléhají přísnému uvádění do provozu i jeho pravidelným kontrolám a revizím a které umí, při šlendriánu i zabíjet.

Podílet se na zaplevelení takto důležitého zákona naprosto nepatřičnými texty typu "vojenských zbraní a munice a jejich evidence" - no nevim, nevim, děti moje.

Dále se člověk na školení dozvěděl, že:
Státní správu v oblasti bezpečnosti provozu VYHRAZENÝCH TECHNICKÝCH ZAŽÍZENÍ (VTZ) vykonává Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jinými slovy, tento "horký brambor" nafasovalo (to snad proběhla losovačka? ;) ) a co je ještě víc tristní, že na tomto ministerstvu žádný odborník na VTZ vůbec nepracuje.

Tak až zas bude od popraskaného či zpuchřelého prodlužováku nějaký smrťák (což není tak dlouho, kdy zahynuli všichni muži rodu - děd, syn i vnuk), tak si na toho dredatýho geronta Kadlečka vzpomeňte; když hlasujete zákon - a nevíte o čem...

Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: Že by přílepek?

Příspěvek od Martin.Kucera »

Josef.Kadlecek píše: 19 zář 2022, 17:11

Podílet se na zaplevelení takto důležitého zákona naprosto nepatřičnými texty typu "vojenských zbraní a munice a jejich evidence" - no nevim, nevim, děti moje.

Proč jsou takové texty v zákoně o ozbrojených silách ČR nepatřičné?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Ondrej.Profant

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2136
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: Že by přílepek?

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Protože s netýkají předmětu zákona, tedy Vyhrazených technických zařízení, tedy

  • tlaková
  • zdvihací
  • elektrická
  • plynová
    Já bych to ani neřešil, ale když nad tím kroutí hlavou odborníci nad jiné povolaní, tak je asi někde chyba. A proč, když si chci ten zákon, kterým se musím řídit, mám číst něco, co tam nepatří? Vojenské věci řeší úplně jiné zákony.

A obráceně - kde to, co je tenhle přílepek, budou hledat ti, kteří to, co řeší Část druhá, potřebují ke své práci v Armádě ČR?

Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: Že by přílepek?

Příspěvek od Martin.Kucera »

No, tak to zjevně musím napsat ještě jinak.
Když se schvaluje nějaký zákon, často je potřeba zároveň odpovídajícím způsobem změnit ještě jiné zákony. Proto se ten odkazovaný zákon jmenuje Zákon o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů. Přičemž část první je ten samotný zákon, a části druhá až čtvrtá jsou změny souvisejících zákonů, které se promítnou do těch souvisejících zákonů. (Tedy to, co řeší Část druhá, se objeví v zákonu o ozbrojených silách České republiky, tj. tam kde to má být - v zákonu, který řeší vojenské věci.)
Čili rozhodně se nedá celá Část druhá označit jako přílepek, protože její valná vetšina s předmětem toho nového zákona rozhodně souvisí. Možná by se za přílepek dal označit Oddíl 5, ovšem jsi si skutečně jist, že žádná zbraň nespadá do kategorie vyhrazených technických zařízení?

A ty rozhodně tu Část druhou číst nemusíš - ta mění zákon o ozbrojených silách České republiky a pokud se tě ten zákon netýká, v klidu Část druhou přeskoč.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Ondrej.Profant

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7963
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15008 poděkování
Dostal poděkování: 8368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Že by přílepek?

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Jak píše Martin. Navíc přílepek je o kontextu.

Jsou případy, kdy je extrémně důležité měnit nepřímo související věci. Například pokud měním daně, tak by s nimi bylo dobré upravit výdaje že. Přitom to v praxi může znamenat, že budu měnit daně a ve stejném tisku třeba zákon o majetku státu či sociální programy.

Zároveň když otevřu nějaký zákon, tak mám obvykle víc věcí. Třeba 10 věcně nesouvisejících. Například otevřu 106 a přidávám tam mezi povinné subjekty ČEZ a zároveň upravuji opendata.

Přílepek je prostě nějaký extrém. Např. pokud k silničnímu zákonu připojuji něco k lékařství. To asi obvykle nedává smysl. Pokud se to třeba ale netýká pravidel přepravy lékařského zařízení.

@Josef.Kadlecek Pohřebnictví zas dělá MMR. Nechápu co je nejasné na tom, že bezpečnost práce a věci související řeší Ministerstvo práce.

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Odpovědět

Zpět na „Průmysl a obchod“