MirekS píše: ↑07 srp 2022, 06:15Petr.Vileta píše: ↑07 srp 2022, 01:21Jenže ono nejde všechno měřit jen penězi. To lze v době míru a ne, když má člověk válku za humny.
Tak jistě, peníze nejsou fetiš. Na druhou stranu společnost je postavena na principech užívání peněz, a ty mají v zásadě jistá "podvojná" pravidla (finance = zdroje a jejich užití), válka ne válka. Tedy, že chce-li někdo z něčeho brát, musí mít z čeho, nemá-li, musí to dostat od někoho, kdo má a je ochoten to bezúplatně věnovat, nebo si musí půjčit od někoho, kdo je ochoten půjčit s tím, že to splatí v budoucnu (i s úrokem). Tady pozor, i zde jsou limity ochoty půjčit a limity schopnosti půjčky v budoucnu splatit. Nesplatí-li, je tu bankrot společnosti, který může být počátkem jejího konce, neboli společenského úpadku. Tak to doposud funguje.
Jenže čas od času se lidé musí rozhodnout, jestli se chtějí mít dobře, nebo mít válku, případně žít v porobě. Třeba za 2. světové v plzeňské Škodovce se dělníci měli docela dobře, dostávali dokonce větší příděly potravin než ostatní obyvatelé Protektorátu Böhmen und Mähren, někteří Francouzi ve Vichistické Francii se také měli docela dobře. Přesto to z pohledu dějin bylo hodně špatně.
Jestli tedy chce někdo vyměnit osobní pohodlí za možnost, že se do Prahy vrátí loutkový režim a ruské tanky, pak ať se rovnou odstěhuje na Donbas. Prý se tam mají fajn a jsou spokojení.