Gazdíkovy reformy

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
qnx
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Dal poděkování: 224 poděkování
Dostal poděkování: 421 poděkování

Re: Gazdíkovy reformy

Příspěvek od qnx »

Jaroslav.Holecek: Které vzorečky z fyziky platí jen přibližně? Já počítám spoustu věcí a vychází mi to přesně :-D Tohle by mohla být mnohem zajímavější diskuze, než ta o absolutní pravdivosti politických názorů. Pojďme do toho !

eladar
Dal poděkování: 179 poděkování
Dostal poděkování: 344 poděkování

Příspěvek od eladar »

qnx píše: 03 srp 2022, 10:12

Jaroslav.Holecek: Které vzorečky z fyziky platí jen přibližně? Já počítám spoustu věcí a vychází mi to přesně :-D Tohle by mohla být mnohem zajímavější diskuze, než ta o absolutní pravdivosti politických názorů. Pojďme do toho !

Všechny. :D
Nebo mě alespoň z hlavy nenapadá žádný, který by reálný svět popisoval bezezbytku přesně. Všechny fungují za jistých předpokladů.
Je ale pravda, že pro konkrétní podmínky dávají výsledky s přesností víc než dostačující.

qnx

Příspěvek od qnx »

eladar: Já tedy nepřesný neznám ani jeden, asi jsem chodil do lepších škol :-D
To by tedy mohl být dobrý začátek pro reformu školství. Přestat učit nepřesné vzorečky a začít učit ty přesné.

Jaroslav.Holecek
Místní předsednictvo
Profese: Učitel, programátor, trenér, samostudent
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 121 poděkování

Příspěvek od Jaroslav.Holecek »

eladar píše: 03 srp 2022, 09:48
eladar píše: 02 srp 2022, 21:13

... pak by se ve škole nedalo mluvit prakticky o ničem.

Tato diskuse je od počátku o výuce novodobých dějin. Ne o přírodních vědách.

Měl jsem za to, že je tato diskuze o tom, co se učí ve škole.
Když se tedy bavíme o novodobých dějinách, tak "aktuální (dokonce v zásadě online) informace" jsou něco jiného než "novodobé dějiny". Pod novodobými dějinami chápu události, které už jsou alespoň nějak zpracované, zdokumentované a prodiskutované lidmi, kteří se historii/sociologií a pod. zabývají - tedy se o nich dá relevantně bavit a jsou k dispozici různé náhledy.
Aktuální online události toto rozhodně nesplňují a jejich komentáře (obzvláště pak od liaků) jsou nutně založené v zásadě pouze na názoru - a ten, jak už jsem psal, do školy ze strany učitele podle mne nepatří.

Jaroslav.Holecek
Místní předsednictvo

qnx píše: 03 srp 2022, 12:05

eladar: Já tedy nepřesný neznám ani jeden, asi jsem chodil do lepších škol :-D
To by tedy mohl být dobrý začátek pro reformu školství. Přestat učit nepřesné vzorečky a začít učit ty přesné.

No vidíte, tak ode dneška už víte, že v podstatě všechny fyzikální vzorečky ze SŠ jsou nepřesné a fungují jen pokud něco zanedbáme (a mnohdy toho musíme zanedbat opravdu dost...)
Navrhnout jinou didaktiku samozřejmě můžete - ta současná vychází veskrze z Piagetovy teorie. Ty přesné vzorečky jsou totiž buď dost komplikované, nebo pracují s poměrně abstraktními koncepty, které člověk na ZŠ a případně SŠ bez potřebného matematického aparátu, pochopí jen velmi omezeně, nebo spíše vůbec - proto je lepší naučit se alespoň zjednodušený model, který poměrně dobře funguje v běžných aplikacích a ti, kteří mají o téma zájem mohou své znalosti prohlubovat a zpřesňovat na navazujících školách.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Holecek za příspěvek:
eladar
Jaroslav.Holecek
Místní předsednictvo

qnx píše: 03 srp 2022, 10:12

To už jsme tedy hodně OT, ale dobře:
Ep = mgh -> za předpokladu konstantní hmotnost (což není splněno, neboť dle STR se hmotnost zvyšuje s rychlostí) a za předpokladu homogenního tíhového pole (to je v okolí Země ale radiální a homogenní je jen přibližně)
Změna hmotnosti tělesa s rychlostí dělá "bordel" ve všech vzorečcích, kde se něco hmotného pohybuje.
Většina pohybových úloh vychází z předpokladu, že pokud se pohybují tělesa A a B proti sobě rychlostí Va a Vb, tak se vzájemně k sobě pohybují rychlostí | Va - Vb | -> to platí jen přibližně pro malé rychlosti jinak viz opět STR
Všemožné vzorečky z hydrodynamiky a z pružnosti pevných těles zanedbávají vyšší členy a ponechávají pouze ty lineární případně kvadratické -> což jde udělat s malou chybou pro malé rychlosti a ohyby - třeba takový Hookův zákon je hezky lineární - když zanedbáme zmenšení průřezu při tahu, pohybujeme se pouze v malých hodnotách deformace a zanadbáme hysterezní namáhaní.
A mohli bychom pokračovat s libovolným vzorečkem, který si vyberete...

anonym73980
Dal poděkování: 227 poděkování
Dostal poděkování: 156 poděkování

Příspěvek od anonym73980 »

OFFTOPIC

Jaroslav.Holecek píše: 02 srp 2022, 10:07
paveltucek píše: 01 srp 2022, 20:31

Moje osobní zkušenost se středním managementem Člověka v tísni - když to v únoru začalo, naprosto vážně mi bylo řečeno, že se přeci všichni Rusové (>10 milionů) mohou svobodně vystěhovat do Ruska. Moje argumenty, že (výrazně odůvodněnější) vysídlení 3 mil. Němců je i po 70 letech mezinárodně vnímáno jako akt agrese / že většina z těch Rusů se v těch oblastech narodila a strávila tam celý život...vůbec nebyly brány v potaz. Oni tam snad mají nějaký proamerický politický školení / výmaz mozku. Humanismus pouze v uvozovkách.

Je přeci dramatický rozdíl mezi "mohou se (doborovolně, když budou chtít a něco se jim tu nezdá) vystěhovat" == nikdo je tu nedrží a "násilným vysídlením" == nutíme někoho k akci pod pohrůžkou násilí či smrti.
Osobně nejsem příznivce argumentu "tak se odstěhuj", protože si myslím, že by se problémy spíš měli řešit a připomínky brát v potaz a nějak se s nimi vypořádat (to, že se někomu vypořádání nemusí líbit a pak má třeba i možnost dané místo opustit beru skoro jako samozřejmost). To co píšete srovnává dvě úplně nesrovnatelné věci.

Dle OSN v letech 2014-2021 zemřelo - díky útokům ukrajinských nacionalistů (fašistů) a armády - tisíce civilistů (ještě před 3 měsíci se dalo na wiki dohledat číslo 10 tis., z toho přes 90% s ruštinou jako mateřským jazykem). Obyvatelé východní části Ukrajiny neměli jinou možnost než se (nedobrovolně) vystěhovat, nebo se začít bránit...dle grafiku bylo toto rozhodnutí velmi efektivní :!:

IMG_20220803_151922.jpg
IMG_20220803_151922.jpg (78.47 KiB) Zobrazeno 1049 x

Zdroj: https://ukraine.un.org/sites/default/fi ... Kk_dQzpzUE

Ruské invazi předcházely přípravy kyjevských nacionalistů na ofenzivu proti separatistickým republikám...pokud někdo kontinuálně sleduje argumentaci ukr.prezidenta (od zvolení do této chvíle), nemůže být překvapen. Jeho motto: lepší mrtvý občan než rusky mluvící (mch. před svým zvolením hovořil pouze rusky :D )

qnx

Příspěvek od qnx »

Je vidět, že ta reforma školství je zcela nutná. Lidé dnes nemají pořádnou představu, jak fungují výpočty.

Také je vidět, že lidé nejsou schopní vyhodnotit ani základní příčiny konfliktů. Pokud občan A mlátí do občana B klackem v čase od 11:30 do 12:00 a občan B se v 12:00 rozhodne, že už ho to nebaví a začne se bránit ......... tak prostě není možné říkat, že agresorem je občan B, protože v 12:00 začal mlátit klackem občana A.

Tito uživatelé poděkovali autorovi qnx za příspěvek:
anonym73980
Jaroslav.Holecek
Místní předsednictvo

@paveltucek
Obávám se, že toto není správné vlákno na diskuzi o tom, "kdo je horší" v aktuálním konfliktu - zkuste nějakou část fóra, kde se věnují zahraničním otázkám. Určitě tam bude dost lidí, kteří si o tom s Vámi rádi popovídají.
Já do historie tohoto konfliktu vidím jen velmi omezeně a ani oblast školství nemá za úkol a ani nemá nástroje jak takovou věc rozřešit.
Pro mě je směrodatné, že ruská armáda je na území cizího státu, kde nemá co dělat - a to přinejlepším od anexe Krymu roku 2014.
V civilizovaném světě řešíme konflikty civilizovaným způsobem a stejně ho mohli řešit ti, kteří měli problém s chováním Ukrajiny. Toto řešení se opírá o dodržování domluveného mezinárodního práva a domluvené postupy při řešení podobných mezinárodních problémů. O tom proč se Rusko rozhodlo pro vojenskou agresi (a tím i porušování těchto mezinárodních pravidel) nedokážu a ani nechci spekulovat.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Holecek za příspěvek:
anonym73980
Odpovědět

Zpět na „Školství“