Milé Pirátky, milí Piráti,
jak asi víte, Česká pirátská strana na jaře roku 2020 na základě výběrového řízení navázala s organizací Konsent, z. s. spolupráci na projektu Kultura a komunikace v Pirátské straně. V rámci tohoto projektu byla založena Pracovní skupina ze zástupců/kyň, která pracovala na tématech vzešlých z analýzy stávajícího prostředí. Výsledkem práce této skupiny byl dokument s návrhy opatření.
Nyní se projekt blíží do fáze implementace těchto opatření a jedním z nich je i zavedení Systému prevence a řešení patologických jevů jakými jsou šikana, mobbing, bossing, obtěžování se sexuálním podtextem a násilí.
Tento Systém stojí na několik pilířích: Vrbách čili důvěrnících na peer-to-peer bázi, KoPrech čili koordinátorech prevence, ombudsmanovi/nce a nástrojem pro anonymní oznamování patologických jevů.
V této chvíli hledáme osoby, které by měly zájem o to stát se Vrbami nebo KoPry. Co to znamená a kdo jsou Vrba a KoPr se dozvíte níže.
VRBY
*pozn.: vrba funguje na principu peer to peer znamená doslova rovný s rovným - komunikace dvou lidí na stejné úrovni
Co vrba dělá? Nabízí podporu a radu těm, kteří zažili něco nepříjemného a neví si se svou situací rady. Zná paletu možných řešení, nasměrovává dál k osobám, které pomohou problém vyřešit.
Časová náročnost: několik hodin měsíčně
Proč jsou důležití? Je to možnost, obrátit se na někoho ze spolustraníků a to buď na někoho, koho už známe, nebo naopak na někoho s kým jsme se ještě nepotkali. Vrba poskytuje první a nejdostupnější stupeň intervence a oběť se díky ní dozví, jak může ve své situaci postupovat dále.
Vrbami se stanou vyškolení dobrovolníci z řad členů a registrovaných příznivců/kyň Pirátské strany, kteří se stanou kontaktními osobami, na které se lze obrátit v případě problémů a kteří mohou poskytnout radu těm, kteří chtějí svůj problém konzultovat na peer-to-peer bázi. Tito lidé budou mít přehled o možnostech zjednání nápravy, vědět kde hledat informace, jak se obrátit na koordinátory prevence, co je v kompetenci ombudsmana/ky, vědět jak a kdy zorganizovat supervizi či mediaci, nasměrovat na odbornou pomoc či poskytnout slova útěchy a podpory. Této metody může využít kdokoliv, kdo zažil něco nepříjemného, pokud se jedná o méně závažný přečin, pokud se necítí komfortně o své situaci hovořit s představiteli strany či ji veřejně ohlašovat, nebo jako první stupeň intervence, kde se dozví, jak může postupovat dále.
Vzhledem k citlivé povaze informací, je pro tento druh podpory klíčové, aby měl člověk, který chce využít podpory vrby, na výběr z více osob a mohl/a si vybrat komu se svěří. Povinností vrby je považovat všechny jemu sdělené informace za přísně důvěrné a sdělovat je kamkoliv dál může jen se souhlasem dotyčného. Velký důraz při výběru dobrovolníka by měl být kladen na morální integritu a citlivý přístup.
Dobrovolníci budou zaškoleni a vedeni koordinátorem/kou a pravidelně přeškolováni. Jejich seznam s emailem bude přístupný všem Pirátům, Pirátkám, Registrovaným příznivcům i dodavatelům na systému strany.
Pozice Vrby je dobrovolná a dobrovolník či dobrovolnice se může rozhodnout neposkytovat pomoc, pokud je zahlcený, je v osobním střetu nebo z jakéhokoliv jiného důvodu. Vrbám je nabízena pravidelná supervize. Nejde tedy o profesionální pomoc ani psychologa, ale o osobu, která je proškolená v empatickém jednání a zná systém pomoci v Pirátské straně.
Kdo je vrba?
Vrba je osoba, která poskytuje informace a podporu těm, kteří se na ni obrátí. Zná Systém řešení a prevence patologických jevů, orientuje se ve straně, chce pomáhat jednotlivcům aby se cítili bezpečně a Pirátské straně ve zlepšení jejího prostředí. K tomu, aby si byla Vrba jistá tím, že pomáhá v souladu s dobrou praxí, projde školením, během kterého se dozví informace podstatné pro vykonávání své funkce a vyzkouší si získané znalosti na praktických příkladech.
Vrbou se může stát každý z řad členů a členek či registrovaných příznivců Pirátské strany.
Co se od Vrby očekává?
- Poskytuje podporu na dobrovolné bázi.
- Poskytuje osobám, které chtějí řešit nějaký problém konzultace a podporu osobně, telefonicky nebo online.
- Projde školením.
- Je ochotná věnovat své funkci nějaký čas.
- Chce pomáhat obětem působení patologických jevů s nejlepším vědomím a svědomím.
- Chce pomáhat Pirátské straně ve zlepšení jejího prostředí.
- Dodržuje Hodnoty Pirátské strany.
- Je vázána mlčenlivostí, kterou striktně dodržuje.
- Zná své limity a pokud jich dosahuje, probere situaci s KoPrem.
- Pravidelná komunikace s KoPrem.
- Empatie, trpělivost, zvládání emočně náročných situací, spolehlivost.
KOPŘI ČILI KOORDINÁTOŘI A KOORDINÁTORKY PREVENCE
Co Kopr dělá? Má zodpovědnost za systém prevence a řešení patologických jevů. Koordinuje Vrby, poskytuje informace, komunikuje s Ombudsmanem, případně s KK.
Časová náročnost: (minimálně 20 hodin měsíčně)
Proč jsou důležití?
Pro hladký chod systému je třeba zodpovědná osoba, která má všechny informace, systém řídí a zároveň se na ni mohou obracet členové a členky, kteří potřebují pomoc.
Kdo je KoPr?
KoPr je proškolená kontaktní osoba, která je zodpovědná za chod celého Systému a podává informace všem zainteresovaným stranám, což předpokládá orientaci jak Systému samotném, tak v předpisech strany. Jde o dobrovolnou pozici. KoPr dále spravuje anonymní oznámení patologických jevů, uchovává je a kvartálně vyhodnocuje.
Jakou roli hraje Kopr v Systému řešení a prevence patologických jevů?
Na Kopra se obrací se na něj Vrby, kterým poskytuje podporu. Spolupracuje s ombudsmanem/kou, případně Kontrolní komisí, pro které sbírá podklady. Zároveň je schopný/á vyhodnotit závažnost nastalých situací a ty méně závažné řeší ve své pravomoci, případně je doporučuje k řešení ombudsmanovi/nce nebo Kontrolní komisi. Může organizovat potřebná školení.
Co se od KoPra očekává?
- Poskytuje podporu v časově nastaveném rámci
- Zvládání administrativních úkonů vztahujících se k dané pozici.
- Poskytuje osobám, které chtějí řešit nějaký problém konzultace a podporu osobně, telefonicky nebo online.
- Zpracovává anonymní oznámení.
- Projde školením.
- Chce pomáhat obětem působení patologických jevů s nejlepším vědomím a svědomím.
- Chce pomáhat Pirátské straně ve zlepšení jejího prostředí.
- Dodržuje Hodnoty Pirátské strany.
- Je vázána mlčenlivostí, kterou striktně dodržuje.
- Zná své limity a pokud jich dosahuje, podstoupí supervizi.
- Pravidelná komunikace s ombudsmanem či ombudsmankou.
- Strukturovanost, empatie, trpělivost, zvládání emočně náročných situací, spolehlivost.
Chcete se stát Vrbou, nebo Koprem? , Zašlete strukturované CV a krátký motivační dopis na piratipersonalni@gmail.com.
My Vám pošleme sebehodnotící dotazník, na základě kterého spolu s Konsentem vyhodnotíme, zda Vás pozveme na školení, které proběhne 11.6.2022 v pražském Pirátském centru.
Pokud si nejste jistí, zda Vrba nebo KOPR, Konsent Vám pomůže se zařazením.
Termín pro přihlášení je do 31.5. 2022.