Pracovna skupina kryptomeny

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34827
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31738 poděkování
Dostal poděkování: 25782 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ivor.Kollar píše: 26 črc 2021, 22:37
Petr.Vileta píše: 26 črc 2021, 16:44

A co když strýček Wang pošle ty 2 miliardy na 1000 peněženek a jako na potvoru budou zrovna všechny moje? :D A nebo
původní peněženka bude zveřejněná, ponese název "The Wang social fund", utajeným vlastníkem bude čínská tajná služba a bude takto vyplácet své špiony v EU. ;) Každý bankomat má kameru a při výběru natáčí a uchovává záznam. Mají to i bitcoinmaty? :?
https://www.e15.cz/bitcoin-automat

Pro tip: Mozno by si si o problematike mohol nieco zistit, nez zacnes tvorit tak polovicu prispevkov v diskuzii.

(A ano, kamery maju, a zrovna btc na anonymizaciu nie je to prave orechove, skus sa pozret po menach anonymizujucich z navrhu, napr. monero, zcash, ...
A pokial chces bojovat proti anonymnemu drzaniu majetku, mozno by som zacal v Plzenskom kraji, a zvazil ci chcem podporovat na kandidatku a do vladneho teamu cloveka, co spoluvlastnil firmu cez schrankove firmy v danovom raji. A co sa tyka zlahcenia prace pre policiu a ine organy, tak uplne rovnake argumenty mozes pouzit pre zakaz funkcneho sifrovania. A tam dufam este (ideologicky) nie si.)

Já bych si zjistitl, ale protože se o to soustavně nezajímám, nevím pořádně kde hledat. V plzeňské Alze jsem si na payboxu (kde lze platit BTC) kamery nevšiml. Možná tam je, možná tam není, prostě nevím. No a moje řeši o BTC ber obecně jako řeči o kryptoměnách, prostě BTC je na napsání kratší než kryptoměna. ;) No a ty si zase zjisti něco o Plzeňském kraji a Bernardovi. Nic už přes schránkovou firmu nevlastní a v té době to dělali skoro všichni a nepřipadalo jim to divné. Prostě mu nabídli nějaké akcie s nominální a reálnou hodnotou a on neřešil odkud jsou. Po bitvě je každý generálem.

Mě to přijde, že podporou kryptoměn se chováme podobně, jako kdybychom říkali: Buďte svobodní, nezamykejte auta ani domy, zloději se vám tam stejně dostanou i přes zámek.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Michael.Polak »

Já se o kryptoměny zajímal, ještě než byly in (tzn. cca přelom let 2012-2013). Nakonec mi přišly jako zábavnější možnost, než investovat jako správný "preper" jen do plechovek fazolí a do nábojů (ostatně, střelnou zbraň ani nemám - já jsem typ prepera, který by volil spíše luk s digitálně naváděnými šípy, před bouchačkou...) Ale to nic nemění na tom, že to dorostlo do velikosti, ve které už nejde nějakým způsobem se k tomu nevyjadřovat. Ale za ten problém nepokládám možnost provést pomocí nich transakce mimo oficiální systém (protože taková možnost zde byla vždy - např. jakýkoliv dvoustranný obchod s téměř čímkoliv, ale nemovitostí zvláště, kdy cena je smluvní) a za ten problém pokládám v podstatě výhradně spotřebu energie. (dokonce ani s tou anonymitou to reálně není taková sláva, jak si lidi představují)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
Josef.Ulehla

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

boras
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1
Registrován: 21 dub 2021, 11:04

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od boras »

zajímavý

radomirpolach
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 405
Registrován: 23 úno 2017, 02:47
Profese: Head of DevOps, Software Engineer
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 235 poděkování

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od radomirpolach »

Petr.Vileta píše: 08 črc 2021, 16:33

Já chápu svobodu trochu jinak. Podle mě svoboda je, že si mohu dělat co chci, pokud dodržuji zákony, ale jakmile je poruším, musí následovat postih a hlavně musí být proveditelný a vykonatelný. Tedy mohu si svobodně převádět peníze z banky do banky, z banky k obchodníkům, ale nesmím třeba koupit kilo heroinu, nebo protitankovou střelu. Moje převody nikdo nekontroluje, dokud nenabyde podezření, že dělám něco nezákonného. Pak mě naopak sledovat začnou (nebo ty obchodníky s heroinem a zbraněmi a tím každého, kdo s nimi obchoduje) a jak se dopustím trestného činu, do několika hodin, dnů, nebo týdnů mě chytnou.

Něco podobného v dopravě v Německu. V některých spolkových zemích si můžeš jezdit rychle jak chceš, můžeš dokonce jezdit pod vlivem alkoholu a nikdo tě nekontroluje - dokud se nic nestane. Jenže když někoho nabouráš, tak střízlivý bys dostal pokutu pár tisíc, ale opilý půjdeš na rok do vězení (nebo tak nějak).

Být hajzl není základní lidské právo. :P

Tohle je velice nebezpečný způsob myšlení, který se podle mě neslučuje s Pirátskými myšlenkami. Právo je složité a každý je defakto jednou nohou v kriminálu.

Druhý odstavec je navíc neslučitelný s tím prvním. Podle toho druhého bodu byste si měl mít možnost koupit kilo heroinu a dávat si každý den a když nic nezpůsobíte, tak co je komu po tom? Proč by to tedy mělo být trestným činem a proč by měl stát kontrolovat Vaše transakce, jestli náhodou nekupujete heroin?

Nejsem si z toho vůbec jistý, co je tedy Vaším názorem.

radomirpolach
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 405
Registrován: 23 úno 2017, 02:47
Profese: Head of DevOps, Software Engineer
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 235 poděkování

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od radomirpolach »

Petr.Vileta píše: 25 črc 2021, 16:35

Tak jinak, obráceně. K čemu tobě konkrétně jsou kryptoměny? Jsi spekulant, nebo svůj FIAT plat převádíš na BTC čistě z fandovství, nebo legalizuješ výnosty z nyní nelegální činnosti, kterou bychom chtěli legalizovat? Jaký problém by pro tebe byl místo kryptoměn používat prostě hotovost?

Pro mě by naopak kryptoměna byla komplikace. Důchod mi posílají na účet v Kč, odměny za neuvolněného zastupitele také. Když si jdu nakoupit potraviny, nebo nejakou blbost v Alze, stačí mi na to bankovní převod, přinejhorším hotovost. Když jedu tramvají, používám papírové lístky, koupené za hotovost, v restauraci platím hotově. Kdybych cokoliv měl nahradit BTC, bylo by to pro mě složitější. Navíc to heslo bych si asi musel někam napsat. Když má být bezpečné, musí být dlouhé a neodhadnutelné, ale pak je pro mě i nezapamatovatelné. ;)

To je snad úplně jedno, ne?

radomirpolach
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 405
Registrován: 23 úno 2017, 02:47
Profese: Head of DevOps, Software Engineer
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 235 poděkování

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od radomirpolach »

Na situaci se Sberbank jasně vidíte rozdíl oproti kryptoměnám ve vlastní správě.

V žádné bance nejsou Vaše peníze bezpečné. Vysočina má u Sberbank ještě 2 miliary, to je absurdní. Upřímně si myslím, že by vedení celého kraje mělo odstoupit.

Tito uživatelé poděkovali autorovi radomirpolach za příspěvek:
Michal.Breskovec
Uživatelský avatar
Tomas.Martinek
Republikový výbor
Příspěvky: 851
Registrován: 31 kvě 2012, 19:34
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Bydliště: Česká Lípa
Dal poděkování: 607 poděkování
Dostal poděkování: 1151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Tomas.Martinek »

Na obcházení sankcí proti Rusku pomocí kryptoměn se ukazuje, jak jsou zneužitelné pro kriminální režimy. Domnívám se, že to je začátek konce kryptoměn...

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Martinek za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Jan.Halasz

Ing. Tomáš Martínek, člen poradního týmu k důchodové reformě MPSV, člen resortních týmů Finance a Informatika. Více info zde.

Uživatelský avatar
Michal.Breskovec
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 834
Registrován: 22 dub 2009, 12:58
Profese: IT
Bydliště: Ostrava - Bělský les / Osek nad Bečvou
Dal poděkování: 603 poděkování
Dostal poděkování: 676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Michal.Breskovec »

Tomas.Martinek píše: 01 bře 2022, 14:26

Na obcházení sankcí proti Rusku pomocí kryptoměn se ukazuje, jak jsou zneužitelné pro kriminální režimy. Domnívám se, že to je začátek konce kryptoměn...

To je naprostý nesmysl - třeba Bitcoin je zcela neutrální technologie, podobně jako např. GNU/Linux, každý může tyto technologie využívat, nejsou dobré nebo zlé, prostě jsou a jsou velmi přínosné, i když je občas někdo zneužije.

Aktuálně cena Bitcoinu roste, protože ho nakupují jak Rusové, tak Ukrajinci, aby se ochránili před pádem ceny rublu a hřivny - a je myslím naprosto zřejmé, že vzhledem k velikosti trhu s bitcoinem, což je v této chvíli cca 935G USD, je naprosto nemyslitelné, aby ho mohl Putin nějak efektivně využít k obcházení sankcí.
Aby to šlo, cena bitcoinu by musela narůst naprosto neskutečně a výrazné množství bitcoinu muselo změnit majitele.
Navíc bitcoinové transakce lze sledovat a analyzovat daleko snadněji, než transakce ve fiat měnách.

Michal Breškovec (mojeID vizitka)

Jsi správný Pirát? Pojď na Zulip.
Uživatelský avatar
Tomas.Martinek
Republikový výbor
Příspěvky: 851
Registrován: 31 kvě 2012, 19:34
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Bydliště: Česká Lípa
Dal poděkování: 607 poděkování
Dostal poděkování: 1151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Tomas.Martinek »

Samozřejmě, že to využívají i běžní Rusové - a proti nim jsou také mířeny současné sankce.

Tipuji, že do týdne budou uvaleny sankce na kryptoměnové burzy, které nabízejí účty ruským občanům...

Ing. Tomáš Martínek, člen poradního týmu k důchodové reformě MPSV, člen resortních týmů Finance a Informatika. Více info zde.

Uživatelský avatar
Michal.Breskovec
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 834
Registrován: 22 dub 2009, 12:58
Profese: IT
Bydliště: Ostrava - Bělský les / Osek nad Bečvou
Dal poděkování: 603 poděkování
Dostal poděkování: 676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovna skupina kryptomeny

Příspěvek od Michal.Breskovec »

To se klidně může stát a pro krypto jako takové to nic neznamená.

Michal Breškovec (mojeID vizitka)

Jsi správný Pirát? Pojď na Zulip.
Odpovědět

Zpět na „Finance“