55108311 píše: ↑08 led 2022, 13:47
eladar píše: ↑08 led 2022, 13:10
... no a? Takže podle Vás je lepší, pokud budou maloodběratelé platit víc?
Samozřejmě raději zaplatím 33 Kč než abych se zadlužil 100 Kč.
A pokud se nepletu, současná vláda přišla s jiným řešením - s adresnou podporou sociálně slabých skupin.
Společným problémem tzv. "adresné podpory" (speciálně v případech kdy se zavádí ad hoc) je to, že jde o struk, ke kterému jsou připojeni "profesionální" pobírači, kteří se vyznají v systému lépe, než mnohý úředník. Ti, kteří by opravdu potřebovali pomoc v mnoha (a v některých případech ve většině) případů buď o té možnosti neví, nebo je to na ně administrativně příliš složité a nebo se prostě stydí o dávku požádat. Ve finále je tzv. adresná podpora sociálně slabých skupin jen působ, jak vypadat, že někomu pomáhám a přitom to pokud možno s tou pomocí nepřehánět. Fakticky jde z větší části o vyhozené peníze, protože se k mnoha potřebným nedostanou, ale spousta se jich utopí v administrativě (je potřeba moudře rozhodnout, kdo nárok má a kdo ne a kontrolovat, jestli ji někdo nezneužívá) a u těch, kdo to mají jen jako příjemné přilepšení k rozpočtu.
To, jak neadresná ta adresná dávka je se liší případ od případu. V některých případech s k potřebným dostane i 90% prostředků (ten zbytek se utopí na související byrokracii) u jiných to může být i v extrémních případech jen 20%-30%. V tomto případě to odhaduji někde kolem 50%. A tvrdím na základě toho, že jsem se účastnil řady jednání kolem jiného typu dávek a tak trochu do zákulisí vidím.
55108311 píše: ↑08 led 2022, 13:47
eladar píše: ↑08 led 2022, 13:10
A kromě toho - měl byste zapracovat na svém vzdělání a podívat se, jak funguje DPH. Babiš sobě žádných 66 Korun nedá.
DPH funguje tak, že návrhl ANO by způsobil, že
Babišův Agrofert by ušetřil na elektřině 66 Kč,
a státní pokladna by byla o těchto 66 Kč chudší.
U plátce DPH (a to společnosti z Agrofertu jsou) podnik na vstupu nakoupí za nějakou cenu+DPH a na výstupu prodá za jinou cenu+DPH. Pak vezme DPH na výstupu, od něj odečte DPH na vstupu a ten rozdíl odvede státu. Tj. odvede DPH pouze z rozdílu mezi tím, co nakoupil a co prodal (je to složitější, ale pro první přiblížení to stačí).
Plátci DPH je tedy úplně jedno, jak vysoké je DPH na vstupu. On si ho odečte od DPH na výstupu. Paradoxně je to dokonce tak, že pokud by se na vstupu u určitého zboží nebo služby snížilo DPH a jeho cena se přitom nezvýšila, pak v případě, kdy by prodal za stejnou cenu jako dříve, by státu na DPH odvedl víc, protože by neměl co odečíst od DPH na výstupu.
A kde tam vidíte těch 66 Kč, které Agrofert ušetří?